Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Twórcy ludowi
Maria Żurowska
ur. 25 lutego 1934 r.
układa przyśpiewki, piosenki, tańczy, opowiada gawędy
Urodziła się 25 lutego 1934 r. w Kochanowie, ojciec jej pochodził z Wieniawy a matka z Kłudna. Ukończyła szkołę podstawową w Wieniawie. W roku 1956 wyszła za mąż za Józefa Żurowskiego z Kłudna. Urodziła siedmioro dzieci.
Zaczęła śpiewać i układać przyśpiewki i piosenki id 18 roku życia. Pierwszy publiczny występ miała na weselu koleżanki w roku 1952, a następnie na weselu kuzynki w Woli Brudnowskiej zaprezentowała pieśni o tragicznych wydarzeniach w rodzinie w czasie okupacji niemieckiej. W latach następnych prezentowała swe piosenki na weselach w zabawny sposób inscenizując postacie ciotki z Ameryki, Cyganki i Żyda.
Od roku 1979 jest członkinią Zespoły Folklorystycznego „Wieniawa”. Talent pani Marii został ujawniony w pełni i prezentowany w licznych koncertach zespołu w wielu regionach naszego kraju. Poza układaniem przyśpiewek i piosenek śpiewa, tańczy i opowiada gawędy. Uczestniczyła wiele razy jako solistka w Wojewódzkich Przeglądach folkloru w Przysusze i Szydłowcu, w Wojewódzkiej Biesiadzie Folklorystycznej w Zwoleniu i Wojewódzkim turnieju Tradycyjnego Tańca Ludowego w Radomiu, zdobywając wyróżnienia i nagrody. W roku 1984 reprezentowała woj. radomskie na Ogólnopolskim Turnieju Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, gdzie zdobyła I nagrodę.