finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Folkowe święto w Bięniędzicach.

Piękno tradycji ludowej co roku odżywa w połowie maja w niewielkiej miejscowości Bieniędzice, położonej w gminie Wolanów. Wszystko to za sprawą zorganizowanego w niedzielę Jarmarku Ludowego, który na celu ma promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego, oraz chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty! Druga edycja wydarzenia została przygotowana przez Stowarzyszenie „Razem dla Rozwoju”, Urząd Gminy w Wolanowie oraz Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” i współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w Ramach osi 4 Leader – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jarmark Ludowy to impreza promująca bogatą tradycję i kulturę obszarów wiejskich. Organizowana jest w niewielkim miejscowościach, tak aby aktywizować mieszkańców, koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe do wspólnego kreowania wydarzeń kulturalnych. Poprzez nasze „folkowe inicjatywy” chcemy przypomnieć o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Wydarzenie, które zgromadziło licznie mieszkańców gminy Wolanów – otworzyły Irena Walczak i Anna Okrój – przedstawicielki Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju”, głównego organizatora wczorajszego wydarzenia. Po nich gości przywitał Wójt Gminy – Krzyszof Murawski, a także Starostwa Powiatu Radomskiego – Mirosław Ślifriczyk i Radny Sejmiku Mazowieckiego – Zbigniew Gołąbek.

Na imprezie nie zabrakło zabawy i tańców – mazurków, oberek, polek, walców czy fokstrotów do dźwięków muzyki zaprezentowanej przez liczne kapele i zespoły ludowe, które przybyły tego dnia na zaproszenie organizatorów do Bieniędzich. Oprócz utytułowanych kapel ludowych mogliśmy podziwiać występy najmłodszych adeptów muzyki ludowej. Zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych z Mniszka i Bieniędzic, a także nieco starsi ich koledzy – młodzieżowe zespoły „Plejada” z Przytyka oraz „Wolanianki” z Wolanowa – które mogliśmy podziwiać na wielu koncertach i przeglądach folkloru w regionie. Gromkie brawa publiczności na zakończenie tych występów stanowiły poświadczenie dużego zaangażowania i talentu występujących młodych artystów.

Zgromadzoną publiczność do tańca porwały utwory wykonane przez Braci Tarnowskich z Domaniowa, określanym mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywający się na weselach, a także przez gości wydarzenia. Następnie wystąpiły zespoły śpiewacze Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz „Stępocianki” z Kowali. Na zakończenie wieczoru wystąpiła utytułowana Kapela Lipców z Wygnanowa, która do późnych godzin nocnych wspólnie z Kapelą Braci Tarnowskich oraz Kapelą Czesława Golińskiego grała mazurki i oberki, przy których bawiła się bieniędzicka publiczność.

W specjalnym programie zaprezentowali się akordeoniści z Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie, a także panie z pokazem tańca Zumba. Dla najmłodszych przygotowane zostały liczne zabawy animacyjne. Nie zabrakło pokazu prac rękodzieła ludowego, a dla smakoszy – degustacji potraw tradycyjnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content