Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Muzea
MUZEA I IZBY REGIONALNE
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie,
ul. W. Gombrowicza 1, 26-660 Jedlińsk,
tel. (48) 321 50 73
strona: www.muzeumliteratury.pl
W Muzeum Witolda Gombrowicza funkcjonuje stała ekspozycja dotycząca etapów biografii i twórczości pisarza. Główne ekspozycje prezentowanej wystawy to cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych, książki i przede wszystkim pamiątki po autorze Ferdydurke, które otrzymano od żony twórcy – pani Rity Gombrowicz.
Placówka oferuje oprócz wystaw czasowych lekcje muzealne, prelekcje i wykłady. Muzeum ma ambicje stać się żywym miejscem literackim oraz mocno zaistnieć w internetowym życiu literackim. Na zwiedzających czeka kilka sal wystawowych. W hallu zainstalowano niewielkie „muzeum Pisarza”. Są tu jego prywatne rzeczy przekazane przez żonę artysty: krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, maszyna do pisania, a także dwa ulubione fotele. Jednym z eksponatów jest walizka pisarza, którą zabrał ze sobą, gdy w sierpniu 1939 r. opuszczał Polskę. W sali na parterze znajdują się eksponaty związane z tzw. polskim etapem twórczości Gombrowicza. Organizowane tu będą spotkania, odczyty czy koncerty. Na piętrze pokazane są kolejne okresy życia artysty – argentyński i europejski. Ciekawym uzupełnieniem ekspozycji jest kawiarnia FERDYDURKE. Aranżacja wnętrza jest próbą interpretacji głośnej powieści, a zarazem symboliczną rekonstrukcją miejsca niezwykle ważnego dla pisarza, który przez całe emigracyjne życie pragnął stworzyć swój stolik literacki na wzór przedwojennego, z warszawskich kawiarni Zodiak czy Małej Ziemiańskiej.
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o muzeum w biuletynie
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
26-400 Przysucha, Al. Jana Pawła II/11 tel. 48 675-22-48 e-mail: muzeumok@ra.onet.pl, strona: www.muzeum-radom.pl
Muzeum im. Oskara Kolberga – gromadzi, opracowuje i udostępnia muzealia i materiały o Oskarze Kolbergu oraz historii i etnografii Przysuchy i okolicy, prezentuje wystawy stałe: „Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – (1814-1890)” i „Urszula z Morsztynów Dembińska. Dzieje Przysuchy w XVIII i XIX wieku”, udostępnia ekspozycje czasowe z dziedziny historii, etnografii, sztuki, wydaje książki, katalogi, foldery, pocztówki, druki okolicznościowe, organizuje koncerty muzyczne. Więcej informacji o muzeum można zaleźć pod adresem: http://oskar.kolberg.w.interia.pl/
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o muzeum w biuletynie
Szkolne Muzeum Regionalne przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie
www.gimzakrzew.internetdsl.pl
Dziedzictwo kulturowe regionu i pamięć przodków przechowywane są w Szkolnym Muzeum Regionalnym. Powstało ono, aby ocalić od zapomnienia historię życia codziennego w okolicach Zakrzewa. Muzeum zajmuje dwa duże pomieszczenia w podpiwniczeniu budynku szkoły. Dla większego autentyzmu zrobiono podłogę z gliny – tak, by przypominała wnętrza wiejskich chat. Wśród zgromadzonych eksponatów są między innymi: stare żelazka, maglownice, tarki, przyrządy do obróbki lnu (okolice Zakrzewa słynęły niegdyś z uprawy tej rośliny). Nie brakuje i rzeczy bardziej współczesnych – np.: radia „pionier” i pięknie utrzymanych maszyn do szycia „singer”. Kolekcje wzbogacił ksiądz proboszcz ofiarowując komplet starych drewnianych mebli. Z kolei miejscowy zdun postawił oryginalną kuchnię kaflową. Nie brakuje i ciekawostek: na półce z czasopismami stoi wydana w 1936 r. książka, którą wiele lat temu znaleziono na wiejskiej drodze. Skąd się tam wzięła – nie wiadomo.
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o muzeum w biuletynie
Muzeum Ziemi Jedlińskiej
26-660 Jedlińsk, ul. Warecka 20, tel. 048 3213134 www.jedlinsk.pl
Muzeum Ziemi Jedlińskiej powstało w 1996 roku w Jedlińsku. 11 listopada 2000 roku Muzeum uzyskało imię Księdza Jana Kloczkowskiego. Bogactwo eksponatów muzealnych mieści się w 5 salach:
- Sala Portretowa
- Sala Pamiątek III Rzeczypospolitej
- Sala Historyczna
- Sala Zabytkowych Przedmiotów
- Sala Strażacka
Wśród licznych pamiątek na uwagę zasługują foto ramy ludzi, którzy byli nierozerwalnie związani z historią Jedlińska i odegrali poważna rolę w życiu naszej Ojczyzny.
W Sali Pamiątek III Rzeczy zwraca szczególną uwagę obraz Matki Boskiej Katyńskiej oraz foto ramy związane z życiem i działalnością Księdza Biskupa Piotra Gołębiowskiego raz tragicznie zmarłego Księdza Biskupa Jana Chrapka.
Zobacz: galerię zdjęć.
IZBA REGIONALNA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W PRZYTYKU
Uroczyste otwarcie Izby regionalnej odbyło się 20 maja 2004r. podczas Gminnego Turnieju Regionalnego. Już na początku roku szkolnego 2003/2004 rozpoczęto gromadzenie eksponatów do Izby. W Izbie Regionalnej w Publicznym Gimnazjum w Przytyku możemy wyróżnić trzy części: pierwsza z nich to wnętrze wiejskiej chaty z przełomu XVIII i XIX wieku. Izba biała, czyli odświętna to miejsce, w którym królowały łóżko ze stosem poduszek, nakryte kapą lub kilimem i kufrem z odświętnymi ubraniami. Na podłodze leżały kolorowe chodniczki, które gospodynie tkały w zimowe wieczory, ściany ozdabiano wycinankami kolorowego papieru, a u powały, czyli sufitu wisiał słomiany pająk, na półkach stały gliniane garnki i misy. Izba czarna – codzienna to miejsce, gdzie przygotowywano posiłki i wykonywano prace domowe, tam znajdował się sprzęt służący do wyrabiania ciasta na chleb, prania, międlenia lnu, czesania wełny i oporządzania zwierząt. Druga część Izby Regionalnej to fragmenty podwórza wiejskiego, przy płocie kwitną malwy i słoneczniki, a na ławeczce można odpocząć po trudach pracy w polu. W obejściu możemy zobaczyć narzędzia, których używano przy pracach w gospodarstwie: kosy, cepy, sierpy, przetaki, sita. Trzecia część to ekspozycja ścienna, pt. „Ślady Przeszłości” możemy tu zobaczyć fotografie i dokumenty; od świadectw konfiskat wojskowych z czasów pierwszej wojny światowej do kartek na mięso z lat osiemdziesiątych minionego wieku.
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o izbie regionalnej w biuletynie
Izba Regionalna w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie
– Publiczne Gimnazjum w Wolanowie gim.wolanow.w.interia.pl
Pomysł utworzenia izby regionalnej powstał na początku roku szkolnego 2004\2005. Na izbę regionalną przeznaczone zostało nieużywane pomieszczenie w dolnym holu szkoły. Większość eksponatów, znalezionych na strychach, w komórkach, szufladach, przynieśli gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej. Były to rzeczy codziennego użytku, pamiętające czasy ich pradziadków. Niekiedy były to cenne pamiątki rodzinne. Rozpoczęła się renowacja tych przedmiotów. Zadbano również o wystrój izby regionalnej, wykonane zostały piękne wycinanki, którymi ozdobiono ściany izby.
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o izbie regionalnej w biuletynie
„Muzeum pod Strzechą” w PSP w Bierwcach
26 listopada 2003 roku w PSP w Bierwcach nastąpiło uroczyste otwarcie „Muzeum pod strzechą”, pierwszego na terenie gminy Jedlińsk (pow. radomski) muzeum regionalnego zorganizowanego w budynku szkolnym. Od lat gromadzone eksponaty, znalazły swoje właściwe miejsce w jednej z sal lekcyjnych, gdzie powstała „pod strzechą” izba wiejska wyposażona w meble, obrazy, naczynia, sprzęty używane w dawnej wsi. Zgromadzone zostały też liczne narzędzia oraz ciekawa prezentacja radomskiego stroju ludowego. Ważnym elementem naszego „Muzeum pod strzechą” jest stała wystawa pt. „Jak to ze lnem było” ukazująca tradycyjną uprawę i obróbkę włókna lnianego.
Łącznie szkolne muzeum w PSP w Bierwcach posiada ponad 200 eksponatów, obrazujących minione życie naszej wsi. Sala muzealna wykorzystywana jest podczas lekcji historii, lekcji wychowawczych, oraz podczas różnych imprez środowiskowych integrujących wokół ideii regionalnych mieszkańców wsi .
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o muzeum w biuletynie
Izba Regionalna w Zespole Szkół Publicznych we Wsoli
Izba Regionalna w Zespole Szkół Publicznych we Wsoli została oficjalnie otworzona 26 września 2007 roku. Inicjatorkami zbiorów do Izby były panie: Teresa Okruta, Maria Krok. Duża część eksponatów pochodziła od pana Henryka Krzaka.
Autorska wizja obecnej Izby Regionalnej o nazwie „Zośka”, która zajmuje dwa pomieszczenia, została stworzona przez Małgorzatę Bernat i Annę Borkowską-Szymaniak.
Zobacz: galerię zdjęć, artykuł o muzeum w biuletynie