Zapraszamy Państwa do Doliny Radomki - malowniczego i bogatego kulinarnie obszaru Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" - by zaprezentować Członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.
W promowaniu smaków potraw przygotowywanych z naturalnych surowców, według tradycyjnych receptur, które przyciągają do małych miejscowości coraz więcej konsumentów poszukujących zdrowej żywności prezentujemy przedsiębiorców, rolników, Członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego naszego subregionu. Zwiększone wykorzystanie i produkcja żywności regionalnej generuje rozwój małych firm. Wszystko to ma wpływ na turystykę, ochronę środowiska, zatrudnienie i zdrowie.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" wspiera takie działania m.in. poprzez realizację projektów współfinansowanych ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego "Promowanie idei Sieci dziedzictwa Kulinarnego Obszaru Południowego Mazowsza" czy poprzez tworzenie szlaków kulinarnych jak Szlak Kulinarny Doliny Radomki, czy Szlak Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Doliny Radomki.
Idea Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995. Inicjatywa szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu regionów europejskich, które dbają o to, aby zaoferować mieszkańcom oraz turystom wyborną w smaku, wyjątkową regionalną żywność. Członkami Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, są regiony różnych krajów zrzeszające dziesiątki przedsiębiorców z Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski. Obecnie do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego należy 45 regionów i 1524 podmioty z różnych krajów Europy, w których z kolei działają regionalne sieci zrzeszające: producentów i przetwórców produktów rolno-spożywczych, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje i hotele.
Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze jest członkiem ogólnoeuropejskiej sieci, w której znajdziemy tradycyjne przetwory, lokalne produkty oraz unikalne dla danego regionu dania. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze zaprasza:
Przynależność do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego daje prawo do używania logo Sieci (z nazwą danego regionu), który podkreśla związek podmiotów z tym właśnie regionem, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i wspieranie przedsięwzięć na szczeblu regionalnym i europejskim. Efektem działań podjętych przez Departament Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego jest poprawa dostępności lokalnych i regionalnych specjalności, tak, aby mieszkańcy województwa oraz odwiedzający turyści mogli cieszyć się niepowtarzalną kulturą kulinarną Mazowsza. Dodatkową korzyścią wynikającą z uczestnictwa w Sieci jest zapewnienie zintegrowanej promocji w mediach, internecie m.in. poprzez umieszczenie na liście członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, która publikowana jest na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, oraz dodanie do internetowej bazy podmiotów należących do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, a także promocja w mediach społecznościowych. Istotną rolę w promowaniu firm zrzeszonych w Sieci odgrywają przedsięwzięcia organizowane przez samorząd województwa. Szereg wydarzeń związanych z obszarami wiejskimi, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, sprzyja prezentacji regionalnego dziedzictwa kulinarnego.
Zapraszamy do wspólnego odwiedzenia producentów wędlin, soków, miodów, wina, przetworów. Do restauracji gdzie serwują pyszną świeżo odłowioną rybę, czy też stek z wołowiny od lokalnego producenta lub na wyśmienity krem pomidorowo - paprykowy oparty na bazie produktu tradycyjnego Papryki Przytyckiej.
Członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze obszaru Doliny Radomki
Partnerzy / Partners LGD
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji;
w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.