logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Przysucha zaczarowana folklorem.

 

55 dni kolbergowskieW minioną niedzielę Przysucha po raz kolejny, dzięki organizowanym tam wydarzeniom stała się na ten jeden dzień stolicą polskiej kultury ludowej. Tegoroczna edycja Dni Kolbergowskich była wyjątkowa. Nie tylko za sprawą symbolicznej 55 edycji, ale przede wszystkim z uwagi na obchodzony Rok Oskara Kolberga.

Przysucha to miasto gdzie dokładnie 200 lat temu na świat przyszedł wybitny folklorysta, etnograf, kompozytor – Oskar Kolberg, który zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest oficjalnym patronem roku 2014. Kolberg wzrastał w cieniu Fryderyka Chopina, który był rówieśnikiem i przyjacielem jego brata. Mimo że ostatecznie poświęcił się działalności etnograficznej, pozostawił po sobie spory dorobek kompozytorski – utwory romantyczne, opery, ale również utwory inspirowane motywami ludowymi. Dzięki swoim pracom etnograficznym, w których wykazał się skrupulatnością i dokładnością, przyczynił się do zachowania dziedzictwa kulturowego wielu regionów. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. Za życia udało mu się opublikować 33 tomy tej monografii.

Dni Kolbergowskie – to jedna z najważniejszych na mapie naszego województwa imprez promujących dziedzictwo kulturowe i folklor, a jego celem jest popularyzacja i ochrona najcenniejszych tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego, ukazanie twórczych aspiracji mieszkańców obszarów wiejskich. Obchody tego rodnych Dni rozpoczęły się już w sobotę. W Domu Kultury w Przysusze zorganizowana została sesja popularnonaukowa z okazji 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga. Swoje referaty wygłosili dr hab. Zbigniew Przerembski (prof. Polskiej Akademii Nauk, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego), dr Łukasz Smoluch, mgr Mikołaj Smykowski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), ks. dr Dariusz Pater ( Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), dr Justyna Górska-Streicher (Muzeum Wsi Radomskiej).

Niedziela przepełniona była muzyką prezentowaną przez rekordową liczbę ponad 300 wykonawców. Uczestnicy konkursu oceniani byli w 4 kategoriach, podczas których zaprezentowały się zespoły śpiewacze, kapele ludowe, soliści i instrumentaliści oraz soliści i śpiewacy. Całości wydarzenia towarzyszył kiermasz sztuki ludowej Na stanowiskach prezentowane było kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, rzeźba ludowa, harfiacrstwo i koronkarstwo. Twórcy ludowi przygotowali dla wszystkich chętnych warsztaty z zakresu malarstwa naiwnego oraz rzeźbiarstwa, które prowadziły osoby współpracujące z LGD – Barbara i Zdzisław Bałtowscy, oraz Danuta i Zbigniew Glik.

W przerwie przesłuchań konkursowych odsłonięto pomnik na Rynku w Przysusze – Ławeczkę z Kolbergiem, która współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Małe Projekty”, prowadzonego przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Następnie publiczność podziwiała świetny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” -laureata nagrody Oskara Kolberga, a także dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe: „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, „Kukułeczki” ze Skrzyńska i „Wolanianki” z Wolanowa, których występy nagrodzone zostały gromkimi brawami i pozwalają nam stwierdzić, że dzięki tym najmłodszym adeptom kultury ludowej, nie pozwolimy zapomnieć przyszłym pokoleniom o naszym pięknym dziedzictwie. Po części artystycznej jury ogłosiło wyniki konkursu. Nagrody wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Przusucha – Tadeusz Tomasik, Jerzy Kwaśniewski – Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga oraz Adolf Krzemiński – Przewodniczący Jury. Uhonorowano wielu muzyków, w kategorii zespołów śpiewaczych I nagrodę przyznano dla „Gałcunecek” oraz „Zakukała Kukułecka” z Gałek Rusinowskich (gm. Rusinów). W kategorii kapel ludowych główną nagrodę zdobyła kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, oraz Rodzinna Kapela Foktów z Ostrołęki, a wyróżnienie przyznano Kapeli Braci Tarnowskich. Najlepszymi solistami okazali się Halina Gronisz, Wacław Imiołek z Jedlanki oraz Mateusz Strzelecki z Radomia.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content