finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Z wizytą na Sardynii

31.10.2023 | pazdziernik2023

Przedstawiciele dwóch lokalnych grup działania: LGD „Razem dla Radomki”, oraz LGD Zielone Mosty Narwi w dniach od 18 do 22 października 2023 roku uczestniczyli w wyjeździe studyjnym, który został zorganizowany na terenie naszego włoskiego partnera GAL Terras de Olia na Sardynii.

W ramach realizowanego wyjazdu mogliśmy wymienić się doświadczeniami w zakresie kształtującym działania ochronne i zapobiegawcze dewastacji   środowiska, wdrażaniu OZE, propagowaniu zdrowej żywności  na obszarach wiejskich. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania z Clugieri, prezentując dokonania naszych organizacji i wymieniając doświadczenia, które wpłyną na dalszą efektywną realizację projektów i inicjatyw na terenie partnerów.

Sardyńczycy dbają o swoją wyspę i są dumni ze swojej kulinarnej przeszłości, a równocześnie żyją tu i teraz, kontynuując to, co zaczęli ich rodzice i dziadkowie, bez strachu patrząc w przyszłość. Chętnie dzielą się tym, co mają najlepsze. Mogliśmy zobaczyć Monte Urpino – punkt widokowy z piękną panoramą, skąd podziwialiśmy niezwykłe widoki na miasto, krystaliczne morze, stawy solankowe i 11-kilomentrową plażę Poetto z górującym nad nią Siodłem diabła. Sardyńczycy dbając o naturalną przyrodę zabraniają wywożenia z wyspy piasku, kamieni i muszli. Podziwialiśmy także położony w pobliżu plaży Parco Molentargius – zielony, naturalny obszar, gdzie widzieliśmy największą kolonię flamingów na wyspie. Następnie odwiedziliśmy dzielnicę Castello – serce miasta rzucające urok swoimi wąskimi uliczkami, historycznymi kamienicami, tarasami widokowymi, portykami, katedrą Santa Maria. Całe miasto zachwyca bogactwem archeologicznym, architektonicznym i kulinarnym, swoimi tradycjami i legendami. Wizyta rodzinnej winiarni prowadzonej od ponad stu lat przez rodzinę Argiolas – obecnie już  prawnuków założycieli. Tradycja, gościnność i wyjątkowy smak są tutaj przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Odwiedziliśmy ogród botaniczny, należący obecnie do Uniwersytetu w Cagliari powstały już w XIX wieku, gdzie mogliśmy podziwiać niesamowitą przyrodę wyspy. Podczas pobytu na wyspie odbyliśmy spotkanie z LGD ze Śląska. Podczas pobytu w Clugieri u GAL Terras de Olia opowiedziano nam o problemie pożarów na wyspie. Największe żniwo ogień zebrał na Sardynii w 2021 roku pożary na tej wyspie pochłonęły 20 000 hektarów, zmuszając do przesiedlenia ponad 1000 osób i zabijając około 30 mln pszczół. Tym razem władze robią, co mogą, aby sytuacja się nie powtórzyła. W obawie przed kolejną katastrofą, postanowiono ochronić przyrodę, montując na drzewach specjalne czujniki do wykrywania pożarów w ciągu kilku minut. Urządzenia nie potrzebują sieci komórkowej i są bezpośrednio połączone z centrum alarmowym, dzięki czemu informacja o pojawieniu się ognia bardzo szybko dociera do lokalnej straży pożarnej. Czujniki są w stanie wykryć pożar na bardzo wczesnym etapie – kiedy ogień dopiero zaczyna się tlić. Na Sardynii bardzo dużą uwagę przywiązuje się do segregowania śmieci. Oczywiście spokojne, powolne życie pasterskie, przywiązanie do tradycji i kultywowanie tych tradycji, zwłaszcza poprzez tradycyjne sposoby wytwarzania żywności (wina, sery), prowadzenia upraw, czy kultywowanie tradycyjnych form rzemiosła. Mogliśmy się o tym przekonać odwiedzając regionalne muzeum. Wszystko to ma wpływ na wygląd i piękno wyspy, oraz długowieczność jej mieszkańców.

Wyjazd realizowany jest w ramach projektu współpracy Ekologicznie Lokalnie współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″.

logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content