finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Wystarczy jeden znicz!

24.10.2022 | pazdziernik2022

Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych – dzień dużych tradycji, zadumy i modlitwy. 1 listopada Polacy tłumnie wyruszają na  cmentarze, by odwiedzić swoich bliskich zmarłych. Tego dnia groby ozdabiane są zniczami i wiązankami, jednak warto w tym okresie pamiętać nie tylko o swoich przodkach, ale także o przyszłych pokoleniach.

Każdego roku na cmentarzach możemy ujrzeć przykry obraz góry plastikowych wkładów. Materiał ten nie nadaje się do recyklingu, gdyż bardzo trudno go oczyścić z parafiny. Podobnie jest ze szklanymi zniczami, które wbrew panującej opinii, niestety nie nadają się do przetworzenia. Szklane znicze oprócz zabrudzeń z wosku, zawierają również inny niż standardowe szklane butelki skład. Z tego powodu one również nie są wykorzystywane jako surowiec wtórny.

Warto podkreślić, że znicze to nie tylko ogromne ilości odpadów, ale również wydzielane podczas spalania szkodliwe substancje m.in. rakotwórczy benzen. Elektrycznie znicze, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych, również stały się zmorą środowiska. Gdy przestają działać — w całości wyrzucane są do śmietnika. Elektroniczne znicze to przedmioty stworzone z plastiku, które są zasilane bateriami stanowiącymi odpady niebezpieczne. Aby poprawnie je segregować, należałoby rozdzielić wszystkie elementy i wyrzucić do odpowiednich frakcji. Niestety zazwyczaj tego rodzaju znicze trafiają w całości do odpadów zmieszanych i zagrażają środowisku przedostaniem się niebezpiecznych substancji do gleby oraz wody.

Oprócz różnego rodzaju światełek, na groby zmarłych trafiają również sztuczne kwiaty, stworzone z plastiku, metalowych drucików i innych kolorowych materiałów. Tak skomplikowana kompozycja sprawia, że ich segregacja jest niemożliwa. Niepotrzebne wiązanki nie są poddawane recyklingowi i trafiają na wysypisko śmieci, gdzie będą się rozkładać setki lat.

Jak celebrować Dzień Wszystkich Świętych w zgodzie z naturą?

  • nagrobek umyj ciepłą wodą z odrobiną octu, unikaj środków chemicznych
  • kupuj gliniane znicze, które można poddać recyklingowi
  • wybieraj znicze wypełnione woskiem pszczelim lub sojowym
  • zwróć uwagę, czy znicz ma wymienny wkład, aby później ponownie go użyć
  • zrób samodzielnie wiązankę z żywych kwiatów, gałęzi i liści
  • posadź wokół nagrobka zimozielone rośliny, które pięknie się prezentują przez cały rok
  • korzystaj ze zniczodzielni
  • wybierz się na cmentarz komunikacją zbiorową
  • pamiętaj, żeby wyrzucić zużyte odpady do odpowiedniego kontenera
  • pamiętaj, że Dzień Wszystkich Świętych to głównie modlitwa

Co roku Polacy kupują ok. 300 mln zniczy, które zaraz stają się odpadem. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia wygenerujemy ok. 300 mln śmieci, które nie nadają się do ponownego przetworzenia. Każdego roku na śmietniska wyrzuca się setki ton plastikowych stroików, które najczęściej ozdabiają grób zaledwie kilka miesięcy. Liczba ta każdego roku jest podobna, więc pomnażając ją przez lata wykorzystywania plastikowych i szklanych zniczy oraz sztucznych kwiatów, wychodzi przerażająca suma. Nie zapomnijmy, że nawyk ten będzie tak długo trwał, aż nie zmieni się mentalność społeczeństwa. Żeby tego dokonać, my – pojedyncze jednostki musimy stać się dla nich przykładem.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content