finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Wyjazd studyjny LGD „Razem dla Radomki” w ramach projektu współpracy „Lokalne Atrakcje Kulturalne”

22.08.2023 | lak, sierpien2023

W dniach 10 – 12 sierpnia 2023 r. się wyjazd studyjny Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu współpracy „LAK” realizowanego w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W wyjeździe wzięło udział 16 osób z obszaru działania stowarzyszenia.

Droga wyjazdu kierowała nas na południe kraju. Jako pierwszą odwiedziliśmy lokalną restaurację o nazwie Karpackie smaki, która powstała z chęci rozpowszechniania smaków tradycyjnej kuchni staropolskiej oferującej szeroki asortyment dań regionalnych, sporządzonych według tradycyjnych receptur, poszerzonych o lokalne potrawy z regionu karpackiego. Mogliśmy tam spróbować lokalnych potraw m.in. proziaków. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy tego dnia to Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Krosno – 50-tysięczne miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, od niemal 90 lat słynie z hutnictwa szkła. Zapoczątkowaną w 1923 szklaną tradycję miasta pisały i wciąż piszą tysiące mieszkańców całego regionu. To właśnie hutnictwo szkła stało się symbolem rozpoznawczym Krosna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwsza w Polsce placówka w interaktywny sposób prezentująca tematykę hutnictwa szkła i twórczości szklanej. Najważniejszymi atrakcjami Centrum które zobaczyliśmy były prezentacje produkcji szkła odbywające się na naszych oczach, dzięki którym mogliśmy podejrzeć tajniki działania warsztatu hutniczego. W obiekcie zwiedziliśmy galerię szklanych eksponatów, i mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek w sklepie z wyjątkowymi szklanymi przedmiotami. Całość centrum uzupełniają multimedia, które wzbogaciły i uatrakcyjniły nasz program zwiedzania.

Następnie udaliśmy się do miejsca zakwaterowania Hotelu Portius w Krośnie, gdzie spotkaliśmy się z naszym zagranicznym partnerem z Laboreckého občianskeho združenia Nová Alternatíva, Miestnej akčej skupiny LABOREC, reprezentowanym przez Aleksandra Bobera, który zapoznał nas z dobrymi praktykami dotyczącymi różnych form prowadzenia działalności gospodarczej na Słowacji.

Najpierw usłyszeliśmy opowieść o Medzilaborcach, które leżą na wysokości 326 m n.p.m. na południowych stokach Niskiego Beskidu, nad rzeką Laborec. Liczba mieszkańców miasta wynosi 6809 osób, powierzchnia – 47,48 km². Prawa miejskie zostały nadane w 1964, kiedy to również przyłączono do Medzilaborec kilka wsi. Region, w którym leżą Medzilaborce – Górny Zemplin – jest uważany za najuboższą część Słowacji. Wśród mieszkańców miasta przeważają Rusini, mieszkają tu także Słowacy i Cyganie.

Miasto Medzilaborce ma największą tradycję w przemyśle szklarskim i maszynowym. W przemyśle szklarskim od 1970 roku działał oddział czeskiego Jablonexu, który zatrudniał do 600 osób. Po prywatyzacji spółki oddział został zlikwidowany. Glass LPS jest następcą 45-letniej tradycji szklarstwa w Medzilaborcach i nadal produkuje elementy oświetlenia z kryształu i kryształowe żyrandole. Przemysł maszynowy w Medzilaborcach rozpoczął Transporta, później Vihorlat, który zatrudniał 1200 pracowników. Prywatyzacja i kryzys w przemyśle maszynowym przyczyniły się do upadku fabryki. Obecnie działające przedsiębiorstwa maszynowe to Kovostroj i Labstroj.

Następnie dowiedzieliśmy się, że Medzilaborce są znane także z galerii sztuki nowoczesnej (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), mieszczącej się w miejscowym domu kultury, w której prezentowane są prace Andy’ego Warhola oraz jego braci Paula i Jamesa. Rodzina Warholów przed emigracją do USA mieszkała we wsi Miková (17 km na zachód od miasta). Muzeum zostało otwarte staraniem miejscowej społeczności rusińskiej w 1991.
Następnie wywiązała się dyskusja i posypały się pytania jak zarejestrować firmę na Słowacji, jakie są podatki, ZUS czy VAT, oraz że istnieje możliwość przeniesienia firmy z Polski na Słowację. Naszemu Partnerowi i przewodnikowi po słowackim biznesie serdecznie dziękujemy.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy przejazdem do miejscowości Frysztak, gdzie miał miejsce początek spływu kajakowego po rzece Wisłok. Po trzygodzinnym wiosłowaniu dobiliśmy do brzegu w Markuszowej, skąd udaliśmy się na obiad do Karczmy Kamieniec w miejscowości Bajdy. Kolejnym punktem tego dnia była wizyta w Winnicy Widokowa. Widokowa powstała w 2013 r. i obejmuje obszar 4 ha, na którym jest uprawianych kilkanaście odmian winorośli. Wśród nich znajdują się: Solaris, Seyval Blanc, Chardonnay, Riesling, Rondo, Souvignier Gris, Regent, Muscaris, Johanniter oraz Leon Millot. Dzięki nim powstają wina białe i różowe, jak również bardziej wytrawne i wyraziste wina czerwone. Winnica znajduje się na wzgórzach podkarpackiej miejscowości Kombornia, na wysokości 470 metrów. Horyzont, który stanowi tło winnicy w sumie ma długość ponad 100 km. Południowe nachylenie stoku gwarantuje niezwykłe warunki do wzrostu owoców. Widokowa jak zapewniał nas właściciel Krzysztof Stanisławczyk to miejsce w pełni rodzinne, w którym każdy owoc jest traktowany z wyjątkową troską.

Kolejnym miejscem tego dnia była Manufaktura czekolady M.Pelczar Chocolatier w Korczynie. Pan Mirosław Pelczar cukiernictwem interesował się od zawsze. Jako kilkuletni chłopak uwielbiał podpatrywać jak mama robi i wypieka domowe słodkości. Kilka razy nawet próbował jej coś popsuć, rozwałkował ciasto po swojemu, dodał jakieś składniki. Tak zrodził się mistrz, który swój talent i umiejętności potwierdził najpierw kierunkowym wykształceniem, a później licznymi osiągnięciami na polskich i światowych mistrzostwach cukierników. – Wybór zawodu był prosty i oczywisty. Nie było żadnych dylematów, bo tak naprawdę już od dzieciństwa wiedziałem co chcę robić. Pasja i zamiłowanie do czekolady zaowocowało powstaniem manufaktury czekolady M. Pelczar. w 2011 r. Do produkcji wyrobów używa się wyłącznie najlepszych składników. Surowce sprowadzane są z różnych zakątków świata, a zespół pracowników pracuje nad tym, aby składniki użyte w produkcji były najwyższej jakości i świeżości. Wyroby produkowane są ręcznie w niewielkich ilościach, dzięki czemu każdy produkt jest wyjątkowy i zawsze dopracowany. W manufakturze poznaliśmy drogę od ziarna kakao do powstania tabliczki czekolady.

Trzeci dzień przed wyjazdem to podziwianie krośnieńskiego rynku i jego zabytków. Ostatnim miejscem które odwiedziliśmy to kopalnia ropy naftowej i muzeum w Bóbrce. Jest to jedyne, wyjątkowe, położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej muzeum. W otoczeniu przepięknego lasu bobrzeckiego znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami ukazywały się nam unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Muzeum zajmuje obszar 20 hektarów. Pośrodku kopalni oraz Muzeum stoi kamienny obelisk ustawiony przez Ignacego Łukasiewicza w 1872 r. na pamiątkę założenia kopalni.

Mieliśmy także możliwość zobaczenia najcenniejszych zabytków muzealnych, pochodzących z czasów Ignacego Łukasiewicza:
– budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. Obejrzeliśmy tam prezentację multimedialną poświęconą historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. W budynku zgromadzono kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną.
– drewnianą kuźnię kopalnianą z 1856 roku; we wnętrzu której znajdują się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-1895; oraz stare narzędzia kowalskie;
– zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 roku, służącą do wiercenia metodą udarową płytkich otworów.
Celem wyjazdu było poznanie dobrych praktyk, oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu, praktycznemu poznaniu sposobu w jaki inni wdrożyli swoje plany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach, poznaniu doświadczeń i lokalnych producentów produktów i usług na obszarach wiejskich.
Wizyta studyjna odbyła się w celu poznania dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości, oraz odbycia spotkania z zagranicznym partnerem projektu Laboreckeho obcianskeho zdruzenia Nova Alternativa, który na przykładach własnych przedstawił działania przedsiębiorców na Słowacji.

Wyjazd był swego rodzaju spoiwem scalającym współpracę partnerów projektu.

logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content