Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Twórcy ludowi
Jan Wlazło
ur. 20 lutego 1930 r. zm. 27 października 1985 r.,
harmonista
Urodził się 20 lutego 1930 r. w Kłudnie jako najmłodszy z sześciorga dzieci. W 1950 r. ożenił się ze Stanisławą Pełką i gospodarował na kilkuhektarowym gospodarstwie w Kłudnie.
W wieku 10-12 lat grał na bębenku w kapeli brata Stanisława. Jan nauczył się grać na harmonii w wieku 12 lat. Był samoukiem. Kiedy nauczył się dobrze grać, założył swoją kapelę. Kapela grała na uroczystościach weselnych i wiejskich zabawach tanecznych, nie brał udziału w przeglądach czy publicznych występach, poza kilkoma występami na wiejskich uroczystościach dożynkowych.
Od roku 1979 kapelą jna Wlazły zaopiekował się Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie. W roku 1980 po gminnym przeglądzie w Wieniawie kapela brała udział w Wojewódzkim Przeglądzie Folkloru w Przysusze, potem został zaproszony do Kazimierza na XIV Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych jako reprezentant woj. radomskiego, gdzie zdobył I nagrodę ufundowaną przez Komitet ds. Radia i Telewizji. po sukcesie na festiwalu w Kazimierzu, gdzie kapelę nagrały rozgłośnie Polskiego Radia i emisji filmu w telewizji kapela otrzymywała sporo zaproszeń na koncerty. W roku 1982 Jan Wlazło stracił palec wskazujący u prawej ręki. W związku z tym musiał na nowo nauczyć się grać. W roku 1983 jego kapela powtórnie wzięła udział na festiwalu w Kazimierzu, ale zajęli trzecie miejsce.
W dalszym ciągu kapela Wlazły koncertowała na przeglądach, dożynkach, festiwalach. Od 1980 r. kapela niegrana na weselach, ponieważ została wyparta przez zespoły o innym składzie instrumentów.
27 października 1985 r. zmogła go nieuleczalna choroba.
W audycjach muzycznych Polskiego Radia w Warszawie i Kielcach czasem słyszy się muzykę Jana Wlazły. Popularyzował najpiękniejsze wartości muzyki ludowej.