Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Twórcy ludowi
Teatr weselny Braci Tarnowskich z Domaniowa
Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych
Na radomskiej ziemi funkcjonowało wiele kapel rodzinnych. Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych, która na koncie ma zagranych ponad 500 wesel i niezliczoną ilość koncertów na przeglądach poświęconych muzyce ludowej. Określani mianem mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. Słuchając ich muzyki przenosimy się w klimat zabawy sprzed wielu lat.
Kapele tworzą bracia: Adam (skrzypce) ur. 15.01.1945 r., Stanisław (harmonia) ur. 8.06.1940 r. oraz Józef (bębenek) ur. 14.06.1933 r. Wszyscy urodzili się w Domaniowie w gminie Przytyk gdzie też zaczęła się ich przygoda z muzyką. Cała rodzina – zarówno ze strony ojca jak i matki była muzykalna, więc nie może dziwić nas fakt, że bracia od najmłodszych lat wychowywani przy dźwiękach muzyki, zafascynowali się nią. Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo „muzykanty to pijaki”, a wuj – muzyk nie chciał nas uczyć grać, mówiąc że jest to „dziadowski chleb” – wspomina Pan Adam.
Bracia dość wcześnie zaczęli grywać na weselach, bo już w wieku 13-14 lat. Występowali w różnych zespołach. Stanisław grał na skrzypcach na zabawach i weselach z Piotrem Oparcikiem, Marianem i Tadeuszem Lipcem z Wygnanowa, ze Stefanem Tkaczykiem z Gaczkowic, czy Janem Mleczkowskim z Głogowa. Adam początkowo grywał sam, a następnie z Piotrem Strzałkowskim z Wrzosu (akordeon), Janem Kadzielą z Potkanny, Piotrem Oparcikiem i z Janem Foktem.
W 1968 roku postanowili zagrać razem jako rodzinna Kapela Braci Tarnowskich. Grywali głównie po weselach, rzadziej na zabawach. Nagrania wykonywanej przez nich muzyki były transmitowane na łamach Radia Kielce. Przez okres ponad 20 lat zagrali ponad 500 wesel, a ich repertuar zawierał takie formy muzyczne jak mazurek, oberek, rumbę, fokstrota, polkę, czy tango. W 1990 roku kapela zakończyła granie po weselach. Pojawiły się instrumenty elektroniczne i wyparły muzykę ludową, która stawała się coraz bardziej zapominana.
Dopiero w 2006 roku za namową Andrzeja Bieńkowskiego – malarza, etnografa, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który poszukiwał zespołów grających autentyczny folklor, postanowili po wielu latach przerwy zagrać wspólnie na koncertach poświęconych muzyce ludowej. Od tego czasu aktywnie koncertują w wielu miejscach w Polsce. Kariery zespołu nie przerwały nawet problemy zdrowotne Adama Tarnowskiego, który na nie w pełni sprawą prawą rękę, a w lewej stracił palec. Nie wpłynęło to jednak na jakość i kunszt wykonywanej muzyki, z uwagi na upór i ogromną pasję do grania na skrzypcach. Muzyka to całe życie, człowiek walczy aby grać – stwierdza muzyk.
Lista sukcesów Kapeli Braci z Tarnowskich jest bardzo długa. Wystarczy choćby wspomnieć te najważniejsze do których zaliczymy min. : pierwsze miejsce otrzymane na 42 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą; pierwszą nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Weselnych w Chlewiskach; pierwsze miejsce na IV Przeglądzie kapel i Solistów Instrumentalistów Ludowych – Muzykanty 2010 w Końskich; nagrodę im. Jana Kochanowskiego przyznaną przez Stowarzyszenie Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego Renesans w dziedzinie Folkloru i Sztuki Ludowej; wyróżnienie na przeglądzie Na Styku Ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski w Opocznie 2010 r. oraz na Dniach Kolbergowskich w Przysusze.