finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

Jan Szczepanik

Jan Szczepanik

ur. 19 X 1901 r., zm. 20 X 1957 r.
bibliotekarz, współorganizator Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie

Urodził się 19 października 1901 r. w Zakrzewie. Szkołę Powszechną ukończył w Zakrzewie a gimnazjum w Wilnie. W latach 1932 – 1939 pracował na terenie byłego województwa nowogrodzkiego. Po wybuchu wojny powrócił do Zakrzewia i zajął się pracą na roli.

Początkowo Jan Szczepanik pomagał swojej żonie Marii, która była zobowiązana przez Wydział Oświaty Starostwa Powiatowego w Radomiu do zorganizowania Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie. Od 1953 r. Jan Szczepanik został kierownikiem tejże placówki. W pracy bibliotekarskiej i oświatowej z czytelnikiem uzyskał dobre wyniki, pomagała mu w tym żona – nauczycielka. Działalność na tym odcinku rozpoczęli w pierwszych latach po wyzwoleniu ojczyzny.

Z powodzeniem realizowali „Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami”. Rezultaty ich pracy zostały uwieńczone w 1954 r., nagrodą i „Proporcem Przechodnim” dla przodującej w czytelnictwie wsi w powiecie, ustanowionym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Jan Szczepanik potrafił także zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Stał się niezastąpionym doradcą w zagadnieniach rolnictwa. Był wzorem dla wielu sąsiadów w uprawie lnu i konopi, hodowli drobiu i sadownictwa.

Zmarł nagle 20 października 1957 r., na udar serca, gdy gasił palący się własny dom. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zakrzewie.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content