Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć

 logotypy finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju "Razem dla Radomki" na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 14613014


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Twórcy ludowi


Marianna Rzepka

Twórczyni plastyki obrzędowej oraz hafciarka i koronkarka z Przysuchy

Wszechstronnie utalentowana i pracowita twórczyni ludowa regionu opoczyńskiego. Jest córką Stanisławy Dąbrowskiej, wybitnej artystki, laureatki Nagrody O. Kolberga.

M. Rzepka kontynuuje rodzinną tradycję rękodzieła artystycznego, tworzy w wielu dziedzinach sztuki ludowej: wykonuje hafty, koronki, tkaninę i strój regionalny, plastykę obrzędową - pisanki i palmy opoczyńskie oraz ozdoby wnętrza: kwiaty, pająki, wycinanki. Przez wiele lat współpracowała z "Opocznianką" - wykonywała przede wszystkim wyroby zdobione haftem krzyżykowym: koszule, ręczniki, obrusy i serwetki. Jej prace były wielokrotnie nagradzane w licznych konkursach, eksponowane na wystawach sztuki i rękodzieła ludowego, pozyskiwane do etnograficznych zbiorów muzealnych i prywatnych kolekcji.

W środowisku twórczyń bielowickich uznawana jest za jedną z najlepszych. Artystka jest bardzo aktywna w zakresie promowania rodzimej kultury. Często uczestniczy w prezentacjach i warsztatach etnograficznych, realizowanych w jej domu rodzinnym oraz w instytucjach, z którymi systematycznie i stale współpracuje: Łódzki Dom Kultury, Muzea w Przysusze, Radomiu, Toruniu, Tomaszowie, Warszawie; szkoły w Łodzi, Opocznie, Skrzyńsku; ośrodki kultury w Kielcach, Staszowie, Bełchatowie. Swoje umiejętności, wiedzę, doświadczenie przekazała córkom - Bożenie i Gabryeli. Jest współzałożycielką Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach, inicjatorką utworzenia świetlicy wiejskiej, miejsca ekspozycji prac wszystkich bielowickich twórczyń ludowych. Jest sprawną organizatorką, skuteczną w promowaniu kultury swojej wsi i regionu, docenianą w swoim lokalnym środowisku.

Od 2001 roku uczestniczy wraz z córkami w programie edukacyjnym realizowanym przez Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W ramach zajęć z zakresu etnografii i kultury regionalnej prowadzi tzw. warsztaty etnograficzne, pokazy wykonywania typowych dla regionu opoczyńskiego wyrobów sztuki ludowej z zakresu plastyki dekoracyjnej (kwiaty, pająki, wycinanki) i plastyki obrzędowej (palmy wielkanocne i pisanki). Uczestniczy w prezentacjach wytwarzania strojów ludowych, tkanin, haftów oraz w projektach popularyzujących regionalne zwyczaje i obrzędy doroczne. Muzealne zajęcia etnograficzne z udziałem Marianny Rzepki i jej córek odbywają się cyklicznie w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne oraz w czasie Adwentu. Dzięki artystycznym zdolnościom oraz interesującym formom przekazu, realizowany program edukacyjny zyskał bardzo dobrą ocenę środowisk oświatowych i cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów odwiedzających Muzeum w Przysusze.

źródło
http://www.muzeum-radom.pl/tlzr/

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka