
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
Promowanie idei sieci Dziedzictwa Kulinarnego na obszarze Południowego Mazowsza
O projekcie Aktualności Konkurs kulinarny Zamówienia Materiały do pobrania Kontakt
O projekcie
Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w miesiącu lipcu 2017 rozpoczęło realizację działań w ramach projektu Promowanie idei sieci Dziedzictwa Kulinarnego na obszarze Południowego Mazowsza.Jest to nowy projekt, który otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu na realizację zadania publicznego Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego dla Zadań 12 i 13 ogłaszanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Inicjatywa ta stanowi kontynuację kierunku działań zapoczątkowanych przez LGD „Razem dla Radomki” w obszarze upowszechniania i propagowania dziedzictwa kulinarnego naszego regionu poprzez promocję regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców.
Sztuka kulinarna jest cząstką kultury każdego narodu. W naszej domowej kuchni przygotowujemy tradycyjne potrawy sporządzane z receptur, które przetrwały od pokoleń. Podtrzymywanie tych tradycji w oparciu o produkty tradycyjne i lokalne daje olbrzymie możliwości i stwarza szanse dla rozwoju regionu i jego mieszkańców. Dlatego właśnie Stowarzyszenie Razem dla Radomki wraz z partnerem samorządowym projektu: Gminą Zakrzew oraz Związkiem Gmin Radomka zamierza podjąć wszechstronne, ale i kompleksowe inicjatywy, które pozwolą na promocję lokalnej i regionalnej żywności, a przez to wpłynąć na wzmocnienie jej marki i rozpoznawalności. Naszym celem jest budowanie szlaków kulinarnych Południowego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem Doliny Radomki poprzez promowanie lokalnych i tradycyjnych produktów, ich producentów i wytwórców.
Projekt skierowany jest do mieszkańców obszaru wiejskiego Południowego Mazowsza zamieszkujących na terenie powiatów radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego:
- lokalnych liderów, rolników, mieszkańców obszaru, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, grup nieformalnych- chcących wpływać na budowę marki obszaru LGD i swoich organizacji, poprzez promowanie dziedzictwa lokalnego związanego z produktami lokalnymi i produktem tradycyjnym Doliny Radomki Papryką Przytycką,
- restauratorów, producentów prowadzący firmy, gospodarstw rolnych, właścicieli obiektów gastronomicznych – zajmujących się wytwarzaniem produktów wysokiej jakości, chcących rozwijać swoją działalność w ramach budowanej marki produktów lokalnych i tradycyjnych,
- samorządów, pracownikówsamorządów, przedstawicieli instytucji partnerskich, którzy w ramach projektu podejmą współpracę mającą na celu wspólne kreowanie produktów lokalnych i tradycyjnych naszego regionu,
Najważniejsze zadania, inicjatywy:
- konkurs związany z produktami tradycyjnymi i lokalnymi
Konkurs będzie miał otwarty charakter, przedmiotem konkursu będzie promocja dań/produktów tradycyjnych, i lokalnych, charakteryzujących się wysoką jakością i skierowany będzie do wszystkich zainteresowanych podmiotów (osób prywatnych, gospodarstw agroturystycznych, lokali gastronomicznych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, grup nieformalnych (kół gospodyń wiejskich), czy też szkół i klas o profilu gastronomicznym z obszaru Południowego Mazowsza. - seminarium dotyczące sprzedaży i marketingu produktów tradycyjnych i lokalnych wytwarzanych na terenie Mazowsza.
Celem seminarium będzie szerzenie wiedzy dotyczącej produktów lokalnych i tradycyjnych. Przeprowadzony zostanie wykład nt. Sprzedaż bezpośrednia, marginalna, lokalna i ograniczona.Zaprezentowana zostanie wiedza dotyczącą możliwości jakie daje nam produkcja zdrowej żywności oraz jej wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza. - tworzenie systemów informacji na temat członków zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze.
Dopełnieniem całości projektu będzieinnowacyjne działanie jakim jest umieszczenie informacji na temat członków zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego na mobilnej aplikacji.Aplikacja ta umożliwia wirtualne podróżowanie po terenie obszaru Południowego Mazowsza. Wyposażona została w trasy turystyczne, piesze i rowerowe, oraz katalog najciekawszych miejsc. Zamierzeniem naszym jest wzbogacenie tejże aplikacji o kolejne miejsca, które warte są odwiedzenia, a związane są z turystyką kulinarną.