finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Projekty dofinansowane w ramach konkursu na wybór start-upów na inicjatywy kulturalne przez LGD:  Wakacje z Domem Kultury.

13.11.2023 | listopad2023

Program „Wakacje z Domem Kultury” realizowany był przez Dom Kultury w Przysusze w miesiącach wakacyjnych tj. W lipcu i sierpniu 2023 r.

Współfinansowaniem zostały objęte w ramach programu następujące zadania i wydarzenia:

  1. Wakacyjna gra terenowa „W poszukiwaniu skarbów Oskara Kolberga”
  2. Warsztaty śpiewu liturgicznego
  3. Potańcówka na ludową nutę.

Miejska Gra Terenowa „W poszukiwaniu skarbów Oskara Kolberga” została zorganizowana w dniach 12, 27-29 lipca, Przy czym 12 lipca drużyny składały się wyłącznie z dzieci i młodzieży, natomiast w dniach 27-29 lipca w grze brały udział zespoły składające się z dzieci i osób dorosłych (gra rodzinna) . 12 lipca w grze wzięło udział 34 osoby, natomiast w dniach 27-29 lipca wzięło udział w grze 42 osoby łącznie było to 76 osób dzieci, młodzieży i dorosłych. Gra odbywała się w godzinach od 10.00 do 14.00. Każdego dnia uczestnicy wykonywali inne zadania, kierując się wskazówkami, rozwiązując rebusy i zadania oraz poznając miasto. Finałem gry było odnalezienie skarbu. 12 lipca skarb został odnaleziony przez poszczególne grupy graczy w Muzeum im. Oskara Kolberga. 28-29 lipca po trzech dniach poszukiwań, skarb został odnaleziony w Bibliotece Publicznej, mającej swoją siedzibę w Domu Kultury w Przysusze, pośród księgozbiorów.

Rezultatem  gry  była wspólna zabawa, integracja, umiejętność korzystania ze wskazówek, korzystania z mapy, umiejętność rozwiązywania zagadek i zadań matematycznych i logicznych, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia, wzbudzenie zainteresowań przygodą oraz zdobywanie i pogłębienie informacji na temat życia, twórczości  i działalności Oskara Kolberga, poznanie topografii miasta, ciekawych miejsc związanych z przeszłością ale najważniejszym rezultatem, który udało się osiągnąć dzięki tej grze była wspólna zabawa, umiejętność współdziałania w grupie, rodzinie, wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu bez telefonu i komputera, w ruchu.

Warsztaty śpiewu liturgicznego, to cykl spotkań mających na celu doskonalenie warsztatu wokalnego osób biorących w nich udział. Były to  warsztaty integracyjne, ponieważ uczestniczyły w nich zarówno dzieci od 7-go roku życia jak również osoby dorosłe (nie było tu górnej granicy wieku). Celem tych warsztatów było przygotowanie ich uczestników do czynnego wzięcia udziału w oprawie Mszy Świętej. Nauka pieśni liturgicznych oraz części stałych nabożeństwa. Kształtowanie umiejętności śpiewu wielogłosowego, słuchu harmonicznego oraz śpiewu pod kierunkiem dyrygenta a także nauka podstaw funkcjonowania aparatu głosowego, procesu powstawania głosu oraz prawidłowej jego emisji w śpiewie w oparciu o repertuar liturgiczny. Warsztaty odbyły się w dniach -3-5 sierpnia i zostały zwieńczone koncertem w Kościele Jana Nepomucena w Przysusze podczas Mszy Świętej i bezpośrednio po niej 6 sierpnia o godzinie 11.30.

Warsztaty poprowadziły dwie uznane, profesjonalne dyrygentki.

  1. Pani Zofia Borkowska – dyrygent chóralny, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Studiów Doktoranckich na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dyrygent Warszawskiego Chóru Papieskiego.
  2. Pani Marta Szeliga – dyrygent chóralny, pedagog śpiewu, absolwentka Dyrygentury Chóralnej na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy. Współpracuje  z zespołami: Chór Mam AVE MARIA przy Fundacji „W sercu Matki”, Chór Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Chór Parafii Św. O. Pio, wykładowca w Dominikańskiej Szkole Śpiewu Liturgicznego.

Warsztaty Śpiewu Liturgicznego odbyły się w Przysuskim Domu Kultury już po raz trzeci. A oto program warsztatów, które odbyły się w dniach 03-06 sierpnia 2023r.:Ostatnim zadaniem realizowanym przez Dom Kultury, współfinansowanym przez LGD „Razem dla Radomki” w ramach projektu „Wakacje z Domem Kultury”, było zorganizowanie w Parku Miejskim w Przysusze Potańcówki „U Oskara. Na ludową nutę”.

W potańcówce wzięło udział około 300 osób. Obszerne relacje i nagrania z potańcówki można oglądać na You Tube.

Do tańca przygrywały miłośnikom zabawy ludowej aż cztery kapele:

Kapela Henryka Gwiazdy z Janiszewa, Kapela Tomasza Stachury i Andrzeja Wiórkiewicza, Kapela Jana Maraska oraz Kapela Mateusza Popisa z Wieniawy.

 

Podczas potańcówki rozstrzygnięty został konkurs na najlepiej wytańczonego oberka.

Rezultatem współfinansowanego ze środków unijnych zdania była przede wszystkim dobra zabawa, w której mogli wziąć udział wszyscy miłośnicy folkloru, ludowej tradycji i tańca oraz integracja środowiska poprzez muzykę i taniec. Kultywowanie tradycji ludowych oraz spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu w sposób aktywny, atrakcyjny i przyjemny.

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Projekt współpracy pn. „Kultura lokalnie. Przestrzeń inspiracji” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″ 

 

logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content