finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną

Południowe Mazowsze - Marką Turystyczną

Projekt realizowany był w okresie 2 lat w 2021 i 2022 roku, na którego udzielone zostało wsparcie dla LGD „Razem dla Radomki” w kwocie 199 999,00 zł.

Partnerami projektu są lokalne grupy działania: Puszcza Kozienicka oraz Dziedzictwo i Rozwój. Celem realizowanej inicjatywy była promocja obszaru południowej części Województwa Mazowieckiego, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów LGD poprzez wykorzystanie ich walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Dzięki realizacji projektu promowaliśmy walory turystyczne i kulturalne naszych gmin, budowaliśmy markę tego obszaru w oparciu o lokalne zasoby.

Wybrane zadania dla projektu:

Start-upy na inicjatywy turystyczne i kulturalne

W ramach działań realizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” przeprowadziliśmy na przestrzeni miesiąca czerwca i lipca 2021 r. konkurs na wsparcie start-upów – czyli inicjatyw turystycznych i kulturalnych. Dzięki temu działaniu udało nam się dofinansować 15projektów kwotą 90 000,00 zł.

 

Organizacja Festiwalu Lipców w Wygnanowie

Tłumy tancerzy i wielbicieli muzyki ludowej przybyły w niedzielę do Wygnanowa, aby uczestniczyć w pierwszym festiwalu poświęconym wybitnym harmonistom ziemi przytyckiej – Tadeuszowi i Marianowi Lipców. Wydarzenie zostało zorganizowane w dniu 15 sierpnia 2021 r. w Wygnanowie.

 

Potańcówka – Koncert premierowy – Z wizytą u mistrzów. Etno Kultura na małym podwórku

Na zorganizowanym w dniu 12.09.2021 r. wydarzeniu w Bieniędzicach królowały mazury, oberki i walczyki grane przez kapele ludowe, które zaprezentowały się na potańcówce, połączonej z premierowym koncertem promującym wydawnictwo muzyczne wydane przez LGD „Razem dla Radomki” pn. „Z wizytą u mistrzów. Nagrania harmonistów i kapel ludowych ziemi radomskiej”.

Jako pierwsze wystąpiły: Rodzinna Kapela Tarnowskich, Kapela Henryka Gwiazdy oraz Jana Wochniaka i Stanisława Wlazło, które otrzymały pamiątkowe statuetki za wkład muzyków w promocję i popularyzację dziedzictwa i kultury ludowej i za udział w nagraniu wspomnianego wydawnictwa muzycznego. Podczas występu Rodzinnej Kapeli Tarnowskich – upamiętniono zmarłego w dniu 04.09.2021 r. w wieku 89 lat Józefa Tarnowskiego – wyjątkowego muzyka, barabanistę.

Oprócz wspomnianych zespołów w Bieniędzicach do tańca porwały utwory grane przez Zespół Śpiewaczy z Marianowic, Kapela Stanisława Kotkowskiego i Kazimierza Pikiewicza, Kapela Henryka Giedyka, Kapeli Tadeusza Golusa oraz Kapeli Mieczysława Zamkowskiego.

Za organizację wydarzenia odpowiadało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych NA LUDOWĄ NUTĘ, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie oraz Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Serdecznie dziękujemy wszystkim muzykom, a przede wszystkim gospodarzom wydarzenia z Bieniędzic.

 

Organizacja Rajdu NordicWalking

W dniu 25.10.2021 r. LGD „Razem dla Radomki” zorganizowało Rajd NordicWalking w partnerstwie z  Publiczną Szkołą Podstawową z Bielichy pn. Rajd NordicWalking im. Teresy Grodzińskiej.Pomimo mroźnego poranka uczestnicy wydarzenia o godzinie 9.00 z uśmiechem wyruszyli w trasę od Cerekwi do Jaszowic. A na miejscu nie zabrakło ogniska, integracji, zabaw sportowy z konkursami. Przygotowane zostały pokazy i instruktarz NordicWalking dla uczestników, prowadzony przez certyfikowanego trenera Panią Annę Młynarczyk. W wydarzeniu wzięło udział 39 osób.

 

Organizacja wyjazdu studyjnego

Aktywni przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracownicy instytucji samorządowych uczestniczyli w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez LGD „Razem dla Radomki”, który odbył się w terminie od 22 do 24 października 2021 r. Udział w nim wzięło 12 osób.

Wyjazd zorganizowany został na teren Małopolski, gdzie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z ofertą turystyczną terenu Lokalnej Grupy Działania „Jurajska Kraina” i wymienić spostrzeżenia wdrażania przez obydwie organizacje lokalnych strategii rozwoju.

Uczestnicy odwiedzili Ojcowski Park Narodowy (zamek w Piaskowej Skale, maczugę herkulesa), Zamek w Ojcowie czy Jaskinię Nietoperzową. W kolejne dni nie zabrakło zwiedzania Krakowa, Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, odwiedzin zamków w Niepołomicach, Kopalni Soli w Wieliczce i Zamku Żupnego.

 

Udział w Dożynkach Województwa Mazowieckiego – promocja turystyki i obszaru LGD

W niedzielę 29 września 2021 r. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, reprezentowało lokalne grupy działania z Mazowsza na Dożynkach Województwa Mazowieckiego.

Na stoisku przygotowanym wspólnie z Lokalnym Stowarzyszeniem Kobiet ze Skrzynna serwowaliśmy przepyszne potrawy regionalne, oraz dania i produkty producentów żywności należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze – w tym z Piekarni Wacyn, Gospodarstwa Sadowniczego Moniki i Tomasza Bankiewiczów – oraz producentów tradycyjnych wędlin – Gospodarstwa Pysiaków ze Zdziechowa.

 

Opracowanie publikacji Szlak Rowerowy po obszarze LGD „Razem dla Radomki”

Serdecznie zapraszamy do lektury publikacji LGD: Rowerem w Dolinie Radomki, w której zawarte zostały trasy, opisy zabytków i mapy obszaru gmin Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew.Publikacja w wersji on-line jest dostępna pod adresem: http://ebook.wdolinieradomki.pl/685-2/

 

Opracowanie Mapy Interaktywnej

Zapraszamy do zapoznania się z interaktywną mapą obszaru gmin tworzących LGD Razem dla Radomki, która została stworzona w celu promocji i ułatwienia poruszania się po regionie zgodnie z wyszukiwanymi informacjami. Umożliwia nam szybkie wyszukanie interesujących nas informacji, atrakcji turystycznych, szlaków nordicwalking, ścieżek rowerowych, oraz obiektów noclegowych i restauracyjnych.

Mapa jest dostępna pod adresem: https://dolinaradomki.appen.pl/

 

Aktualizacja i przebudowa strony internetowej www.wdolinieradomki.pl

 

Kochanowski – Przystanek Wesele – przegląd kapel i zespołów ludowych

W ramach realizacji projektu Kochanowski Przystanek Wesele odbył się przegląd kapel i zespołów ludowych, w ramach którego LGD ufundowało nagrody finansowe dla najlepszych kapel i zespołów śpiewaczych. Wydarzenie zorganizowane zostało w dniu 03.05.2022 r. w Słowikowie w gminie Przytyk. Wartość nagród wyniosła 4500 zł

 

Organizacja seminarium promującego projekt

W dniu 26.05.2022 r. w Strzałkowie LGD zorganizowało seminarium podsumowujące projekt, w którym udział wzięło 40 osób. Wystąpiły podczas niego 4 osoby, w tym dwóch zewnętrznych ekspertów  z którymi podpisano umowy. Swoje prezentacje przedstawili  – Prezes LGD „Razem dla RadomkI” – Pan Cezary Nowek w zakresie prezentacji działań LGD w zakresie rozwoju turystyki oraz Pan Arkadiusz Ostrowski – prezentując osiągnięcia i założenia rojektu współpracy Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną. A o tym co jeszcze w ramach projektu udało nam się zrobić, opowiedziały Panie – Patrycja Bartula – Jakubowska – autorka wydanej publikacji o Szlaku Rodu Kochanowskich, oraz Pani Ilona Drabik – Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku w Przytyku, Prezes Stowarzyszenia Przystań nad Radomką – która dzięki wsparciu finansowemu od LGD – utworzyła w 2021 i 2022 roku ścieżki biegowe, zorganizowało zawody Run Jagodno, a także przeprowadziła projekty kulturalne jak Jesienne Grzybobranie czy Rynek Miejsce Spotkań.

 

Opracowanie szlaku rodu Kochanowskich

Dla zadania przygotowano publikację opisującą Szlak Rodu Kochanowskich – zadanie wspólne dla każdego z partnerów. Wybrano autora – Panią Patrycję Bartulę Jakubowską – która opisała informacje o Rodzie, wskazała najważniejsze miejsca związane z tą rodziną, związane z nimi historie, ciekawostki i opisy obiektów związanych z Kochanowskimi. Dodatkowo uzupełniona zostanie ona o informacje o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych organizowanych obecnie na terenie gmin. Publikacja została opracowana graficznie i wydrukowana w ilości 333 egzemplarzy dla LGD i przekazana do bezpłatnej dystrybucji.

 

Wyjazd Studyjny – Promocja dobrych praktyk turystyki wiejskiej i miejsko wiejskiej

W dniach 28 i 29 maja 2022 roku LGD „Razem dla Radomki” zorganizowało wyjazd studyjny związany z prezentacją dobrych praktyk – ukazujących sposób budowy silnej marki turystycznej obszarów wiejskich i miejsko wiejskich w aspekcie wykorzystania lokalnego dziedzictwa i historii, kreowania nowych działań i rozwiązań wpływających na wzrost turystów i osób odwiedzających obszary wiejskie.

 

Organizacja konferencji: W kręgu Oskara Kolberga i jego twórczości. Wpływ na rozwój dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Podczas 62 Dni Kolbergowskich, które odbyły się w dniu 5 czerwca 2022 r. w Przysusze o godz. 12 w miejscowym domu kultury, zorganizowano po kilku latach konferencję popularno-naukową pod nazwą „W kręgu Oskara Kolberga i jego twórczości”. Konferencję otworzył i przywitał gości prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze, wśród nich byli: przewodniczący Rady Gminy i Miasta Przysucha Mirosław Pierzchała, wiceburmistrz Gminy i Miasta Przysucha Andrzej Lenart oraz prezes Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” Cezary Nowek. Następnie głos przekazał Pani dr Agnieszce Zarychta-Wójcickiej, która dalej poprowadziła konferencję. Referaty nawiązujące do spuścizny Oskara Kolberga i jego związków z Przysuchą wygłosili:

  1. dr hab. Tomasz Nowak – Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej – „Znaczenie zbiorów Oskara Kolberga dla badań nad tańcem tradycyjnym w Polsce”.
  2. mgr Izabela Kotlarska – pracownik Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu – „Oskar Kolberg i jego nieznane adaptacje bajek ludowych”.
  3. dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka – kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – „ Związki rodziny Kolbergów z Przysuchą. Pamiątki Kolbergowskie”.

Po wygłoszeniu referatów rozpoczęła się dyskusja w której oprócz referentów zabrali głos referenci oraz osoby z widowni m.in. prezes LGD „Razem dla Radomki” Pan Cezary Nowek.

 

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content