
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną

Projekt realizowany był w okresie 2 lat w 2021 i 2022 roku, na którego udzielone zostało wsparcie dla LGD „Razem dla Radomki” w kwocie 199 999,00 zł.
Partnerami projektu są lokalne grupy działania: Puszcza Kozienicka oraz Dziedzictwo i Rozwój. Celem realizowanej inicjatywy była promocja obszaru południowej części Województwa Mazowieckiego, podniesienie atrakcyjności turystycznej obszarów LGD poprzez wykorzystanie ich walorów przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Dzięki realizacji projektu promowaliśmy walory turystyczne i kulturalne naszych gmin, budowaliśmy markę tego obszaru w oparciu o lokalne zasoby.
Wybrane zadania dla projektu:
Start-upy na inicjatywy turystyczne i kulturalne
W ramach działań realizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” przeprowadziliśmy na przestrzeni miesiąca czerwca i lipca 2021 r. konkurs na wsparcie start-upów – czyli inicjatyw turystycznych i kulturalnych. Dzięki temu działaniu udało nam się dofinansować 15projektów kwotą 90 000,00 zł.
Organizacja Festiwalu Lipców w Wygnanowie
Tłumy tancerzy i wielbicieli muzyki ludowej przybyły w niedzielę do Wygnanowa, aby uczestniczyć w pierwszym festiwalu poświęconym wybitnym harmonistom ziemi przytyckiej – Tadeuszowi i Marianowi Lipców. Wydarzenie zostało zorganizowane w dniu 15 sierpnia 2021 r. w Wygnanowie.
Potańcówka – Koncert premierowy – Z wizytą u mistrzów. Etno Kultura na małym podwórku
Na zorganizowanym w dniu 12.09.2021 r. wydarzeniu w Bieniędzicach królowały mazury, oberki i walczyki grane przez kapele ludowe, które zaprezentowały się na potańcówce, połączonej z premierowym koncertem promującym wydawnictwo muzyczne wydane przez LGD „Razem dla Radomki” pn. „Z wizytą u mistrzów. Nagrania harmonistów i kapel ludowych ziemi radomskiej”.
Jako pierwsze wystąpiły: Rodzinna Kapela Tarnowskich, Kapela Henryka Gwiazdy oraz Jana Wochniaka i Stanisława Wlazło, które otrzymały pamiątkowe statuetki za wkład muzyków w promocję i popularyzację dziedzictwa i kultury ludowej i za udział w nagraniu wspomnianego wydawnictwa muzycznego. Podczas występu Rodzinnej Kapeli Tarnowskich – upamiętniono zmarłego w dniu 04.09.2021 r. w wieku 89 lat Józefa Tarnowskiego – wyjątkowego muzyka, barabanistę.
Oprócz wspomnianych zespołów w Bieniędzicach do tańca porwały utwory grane przez Zespół Śpiewaczy z Marianowic, Kapela Stanisława Kotkowskiego i Kazimierza Pikiewicza, Kapela Henryka Giedyka, Kapeli Tadeusza Golusa oraz Kapeli Mieczysława Zamkowskiego.
Za organizację wydarzenia odpowiadało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych NA LUDOWĄ NUTĘ, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie oraz Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”. Serdecznie dziękujemy wszystkim muzykom, a przede wszystkim gospodarzom wydarzenia z Bieniędzic.
Organizacja Rajdu NordicWalking
W dniu 25.10.2021 r. LGD „Razem dla Radomki” zorganizowało Rajd NordicWalking w partnerstwie z Publiczną Szkołą Podstawową z Bielichy pn. Rajd NordicWalking im. Teresy Grodzińskiej.Pomimo mroźnego poranka uczestnicy wydarzenia o godzinie 9.00 z uśmiechem wyruszyli w trasę od Cerekwi do Jaszowic. A na miejscu nie zabrakło ogniska, integracji, zabaw sportowy z konkursami. Przygotowane zostały pokazy i instruktarz NordicWalking dla uczestników, prowadzony przez certyfikowanego trenera Panią Annę Młynarczyk. W wydarzeniu wzięło udział 39 osób.
Organizacja wyjazdu studyjnego
Aktywni przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracownicy instytucji samorządowych uczestniczyli w wyjeździe studyjnym zorganizowanym przez LGD „Razem dla Radomki”, który odbył się w terminie od 22 do 24 października 2021 r. Udział w nim wzięło 12 osób.
Wyjazd zorganizowany został na teren Małopolski, gdzie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z ofertą turystyczną terenu Lokalnej Grupy Działania „Jurajska Kraina” i wymienić spostrzeżenia wdrażania przez obydwie organizacje lokalnych strategii rozwoju.
Uczestnicy odwiedzili Ojcowski Park Narodowy (zamek w Piaskowej Skale, maczugę herkulesa), Zamek w Ojcowie czy Jaskinię Nietoperzową. W kolejne dni nie zabrakło zwiedzania Krakowa, Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, odwiedzin zamków w Niepołomicach, Kopalni Soli w Wieliczce i Zamku Żupnego.
Udział w Dożynkach Województwa Mazowieckiego – promocja turystyki i obszaru LGD
W niedzielę 29 września 2021 r. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, reprezentowało lokalne grupy działania z Mazowsza na Dożynkach Województwa Mazowieckiego.
Na stoisku przygotowanym wspólnie z Lokalnym Stowarzyszeniem Kobiet ze Skrzynna serwowaliśmy przepyszne potrawy regionalne, oraz dania i produkty producentów żywności należących do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze – w tym z Piekarni Wacyn, Gospodarstwa Sadowniczego Moniki i Tomasza Bankiewiczów – oraz producentów tradycyjnych wędlin – Gospodarstwa Pysiaków ze Zdziechowa.
Opracowanie publikacji Szlak Rowerowy po obszarze LGD „Razem dla Radomki”
Serdecznie zapraszamy do lektury publikacji LGD: Rowerem w Dolinie Radomki, w której zawarte zostały trasy, opisy zabytków i mapy obszaru gmin Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew.Publikacja w wersji on-line jest dostępna pod adresem: http://ebook.wdolinieradomki.pl/685-2/
Opracowanie Mapy Interaktywnej
Zapraszamy do zapoznania się z interaktywną mapą obszaru gmin tworzących LGD Razem dla Radomki, która została stworzona w celu promocji i ułatwienia poruszania się po regionie zgodnie z wyszukiwanymi informacjami. Umożliwia nam szybkie wyszukanie interesujących nas informacji, atrakcji turystycznych, szlaków nordicwalking, ścieżek rowerowych, oraz obiektów noclegowych i restauracyjnych.
Mapa jest dostępna pod adresem: https://dolinaradomki.appen.pl/
Aktualizacja i przebudowa strony internetowej www.wdolinieradomki.pl
Kochanowski – Przystanek Wesele – przegląd kapel i zespołów ludowych
W ramach realizacji projektu Kochanowski Przystanek Wesele odbył się przegląd kapel i zespołów ludowych, w ramach którego LGD ufundowało nagrody finansowe dla najlepszych kapel i zespołów śpiewaczych. Wydarzenie zorganizowane zostało w dniu 03.05.2022 r. w Słowikowie w gminie Przytyk. Wartość nagród wyniosła 4500 zł
Organizacja seminarium promującego projekt
W dniu 26.05.2022 r. w Strzałkowie LGD zorganizowało seminarium podsumowujące projekt, w którym udział wzięło 40 osób. Wystąpiły podczas niego 4 osoby, w tym dwóch zewnętrznych ekspertów z którymi podpisano umowy. Swoje prezentacje przedstawili – Prezes LGD „Razem dla RadomkI” – Pan Cezary Nowek w zakresie prezentacji działań LGD w zakresie rozwoju turystyki oraz Pan Arkadiusz Ostrowski – prezentując osiągnięcia i założenia rojektu współpracy Południowe Mazowsze – Marką Turystyczną. A o tym co jeszcze w ramach projektu udało nam się zrobić, opowiedziały Panie – Patrycja Bartula – Jakubowska – autorka wydanej publikacji o Szlaku Rodu Kochanowskich, oraz Pani Ilona Drabik – Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku w Przytyku, Prezes Stowarzyszenia Przystań nad Radomką – która dzięki wsparciu finansowemu od LGD – utworzyła w 2021 i 2022 roku ścieżki biegowe, zorganizowało zawody Run Jagodno, a także przeprowadziła projekty kulturalne jak Jesienne Grzybobranie czy Rynek Miejsce Spotkań.
Opracowanie szlaku rodu Kochanowskich
Dla zadania przygotowano publikację opisującą Szlak Rodu Kochanowskich – zadanie wspólne dla każdego z partnerów. Wybrano autora – Panią Patrycję Bartulę Jakubowską – która opisała informacje o Rodzie, wskazała najważniejsze miejsca związane z tą rodziną, związane z nimi historie, ciekawostki i opisy obiektów związanych z Kochanowskimi. Dodatkowo uzupełniona zostanie ona o informacje o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych organizowanych obecnie na terenie gmin. Publikacja została opracowana graficznie i wydrukowana w ilości 333 egzemplarzy dla LGD i przekazana do bezpłatnej dystrybucji.
Wyjazd Studyjny – Promocja dobrych praktyk turystyki wiejskiej i miejsko wiejskiej
W dniach 28 i 29 maja 2022 roku LGD „Razem dla Radomki” zorganizowało wyjazd studyjny związany z prezentacją dobrych praktyk – ukazujących sposób budowy silnej marki turystycznej obszarów wiejskich i miejsko wiejskich w aspekcie wykorzystania lokalnego dziedzictwa i historii, kreowania nowych działań i rozwiązań wpływających na wzrost turystów i osób odwiedzających obszary wiejskie.
Organizacja konferencji: W kręgu Oskara Kolberga i jego twórczości. Wpływ na rozwój dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Podczas 62 Dni Kolbergowskich, które odbyły się w dniu 5 czerwca 2022 r. w Przysusze o godz. 12 w miejscowym domu kultury, zorganizowano po kilku latach konferencję popularno-naukową pod nazwą „W kręgu Oskara Kolberga i jego twórczości”. Konferencję otworzył i przywitał gości prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga w Przysusze, wśród nich byli: przewodniczący Rady Gminy i Miasta Przysucha Mirosław Pierzchała, wiceburmistrz Gminy i Miasta Przysucha Andrzej Lenart oraz prezes Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” Cezary Nowek. Następnie głos przekazał Pani dr Agnieszce Zarychta-Wójcickiej, która dalej poprowadziła konferencję. Referaty nawiązujące do spuścizny Oskara Kolberga i jego związków z Przysuchą wygłosili:
- dr hab. Tomasz Nowak – Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej – „Znaczenie zbiorów Oskara Kolberga dla badań nad tańcem tradycyjnym w Polsce”.
- mgr Izabela Kotlarska – pracownik Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu – „Oskar Kolberg i jego nieznane adaptacje bajek ludowych”.
- dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka – kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – „ Związki rodziny Kolbergów z Przysuchą. Pamiątki Kolbergowskie”.
Po wygłoszeniu referatów rozpoczęła się dyskusja w której oprócz referentów zabrali głos referenci oraz osoby z widowni m.in. prezes LGD „Razem dla Radomki” Pan Cezary Nowek.