Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Aktualności
Trwa nabór wniosków w Programie “Europa dla obywateli”: Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego
W ramach Komponentu 2. Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie dotacje otrzymać mogą projekty służące zapewnieniu konkretnego udziału obywateli w procesie kształtowania polityki Unii w dziedzinach związanych z celami programu.
Działanie 2.3. Projekty społeczeństwa obywatelskiego wspiera projekty realizowane przez międzynarodowe partnerstwa i sieci bezpośrednio angażujące obywateli w działania. Celem projektów ma być aktywne włączenie obywateli o zróżnicowanych poglądach w kształtowanie polityk Unii Europejskiej w dziedzinach związanych z celami programu i jego priorytetami rocznymi. Może się to odbywać na wszystkich etapach, z udziałem wszystkich instytucjonalnych partnerów w dyskusji, i obejmować działania związane zarówno z opracowaniem i przygotowaniem konkretnych inicjatyw, praktycznych rozwiązań i propozycji działań, jak i zapewnianiem informacji zwrotnej i negocjowaniem wniosków dotyczących polityk unijnych.
Projekty powinny angażować jak najszerszą i liczna grupę obywateli i rozwijać ich międzynarodową współpracę. Projekty w ramach Działania 2.3. powinny nawiązywać do priorytetów rocznych programu, promować solidarność i pracę na rzecz innych, zaangażowanie społeczne i wolontariat; ponadto ich obowiązkowymi elementami muszą być co najmniej dwa spośród następujących rodzajów działań:
- promowanie zaangażowania społecznego i solidarności,
- gromadzenie opinii,
- wolontariat.
Wnioskodawcy
1. Rodzaj organizacji:
Organizacje nienastawione na zysk, w tym organizacje społeczeństwa obywatelskiego, Instytucje edukacyjne, kulturalne lub badawcze.
2. Partnerzy: Samorządy terytorialne/władze regionalne, Organizacje nienastawione na zysk, w tym organizacje społeczeństwa obywatelskiego, Instytucje edukacyjne, kulturalne lub badawcze, Komitety i sieci miast partnerskich.
3. Partnerstwo:
W projekcie muszą brać udział organizacje z co najmniej 3 kwalifikujących się krajów, w których co najmniej dwa są państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Miejsce prowadzenia działań: Działania muszą być prowadzone w krajach uczestniczących w programie „Europa dla obywateli”.
Czas trwania projektu: Okres kwalifikowalności: Rozpoczęcie projektu musi nastąpić od 1 marca do 31 sierpnia roku następującego po upływie terminu składania wniosku.
Maksymalny czas trwania projektu: 18 miesięcy.
Dofinansowanie przyznawane jest w formie ryczałtu obliczanego na podstawie liczby wydarzeń (spotkań, konferencji, seminariów, wystaw, warsztatów itp.) oraz liczby osób i krajów w nich uczestniczących.
Wnioski należy złożyć do godziny 17:00 – ostatniego dnia składania wniosków. Jeżeli termin składania wniosków przypada w sobotę lub w niedzielę, za ostatni dzień składania wniosków należy uznać pierwszy następny dzień roboczy. Nabór trwa do 01.09.2020 r.
Zgodnie z informacją zawartą w Przewodniku po programie, wyniki zostaną opublikowane najpóźniej sześć miesięcy po upływie terminu składania wniosków.