Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Aktualności
Taneczne święto folkloru we Wrzosie
Piękno folkloru i tradycji ludowej odżywa we Wrzosie rokrocznie w ostatni weekend listopada, ściągając na organizowane tam już od 2010 roku Folkowe Andrzejki miłośników muzyki ludowej. Nie inaczej było i w piątek, 23 listopada, gdzie mogliśmy podziwiać liczną grupę wykonawców i publiczności, która bawiła się do późnych godzin nocnych.
Folkowe Andrzejki – to inicjatywa która ma na celu integrację wokół folkloru, dziedzictwa kulturowego ziemi radomskiej. Jej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy, podczas których grane były huczne mazurki, oberki i fokstroty. Organizowana jest przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Stowarzyszenie „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołę Podstawową we Wrzosie.
Tegoroczna edycja była rekordowa. Cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem publiczności, która przybyła do Wrzosu na długo przed rozpoczęciem wydarzenia. Jako pierwsi zaprezentowali się najmłodsi artyści tego wieczoru – grupa 3 i 4 latków z przedszkola – tworząca zespół „Papryczki” z Przytyka. Następnie mogliśmy wysłuchać pięknych pieśni i przyśpiewek wykonanych przez zespoły śpiewacze: Wrzosowianki z Wrzosu, Kalina z Marianowic, zespół folklorystyczny „Wieniawa”, Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna, Biesiada Bierwiecka, Ludwiczanki z Ludwikowa, Klub Seniora w Wieniawie. Zespoły zaprezentowały nam zarówno autorski jak i typowy dla regionu radomskiego i przysuskiego repertuar, zapraszając publiczność do wspólnej zabawy, którzy dołączali i wspólnie z wykonawcami śpiewali znane im utwory.
Następnie do tańca porwały zebranych kapele. Mazurki, oberki i fokstroty do późnych godzin nocnych grane były przez prezentujące się tego dnia kapele Henryka Gwiazdy, Tomasza Stachury, Józefa Wyrwińskiego oraz Kapelę Foktów z Ostrołęki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim artystom, gościom wydarzenia a w szczególności Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie oraz Stowarzyszeniu „Wrzosowisko” za współpracę przy organizacji wydarzenia.
Wydarzenie zorganizowane zostało ramach projektu Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” pn. „Etno.Radomskie – Kultura na małych podwórkach” zadania dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.