Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Twórcy ludowi
Alodia Karwat
ur. 1 listopada 1916 r.
zm. 11 maja 1989 r.
Urodziła się 1 listopada 1916 r. w Ruściu w powiecie Łask. Szkołę średnią ukończyła w 1936 r. w Sieradzu, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Od kwietnia 1936 r. była powiatową komendantką Przysposobienia Wojskowego Kobiet do Obrony Kraju na powiat Sieradz. W tym czasie prowadziła hufce licealne PWK w Sieradzu i Zduńskiej Woli.
W czasie wojny w 1939 r. brała udział w bitwie pod Bzurą jako sanitariuszka. Po kapitulacji polskich oddziałów dostała się do niewoli. Podczas transportu jeńców uciekła i ukrywała się w Sieradzu, a później w Warszawie. Do Skrzynna przyjechała w styczniu 1941 r. – miała tu brata, który był lekarzem. W październiku 1941 r. przenieśli się do Przysuchy. W grudniu 1942 r. wyszła za mąż za Jana Karwata i zamieszkała w Skrzynnie.
Od lipca 1962 r. pracowała w biurze Gromadzkiej Rady Narodowej w Skrzynnie. Od stycznia 1973 r. przeszła na rentę inwalidzką ze względu na zły stan zdrowia.
Po wojnie pracowała społecznie w Kole Gospodyń Wiejskich w Skrzynnie, pracowała w radach nadzorczych banków spółdzielczych w Przysusze i Wieniawie. Od roku 1973 została członkiem ZBOWiD-u.
Wiersze zaczęła pisać w latach 60. W sumie napisała kilkadziesiąt wierszy. W jej twórczości przeważają utwory okolicznościowe.