Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Aktualności
Fundusze dla Mazowsza na lata 2021 – 2027
Wkraczamy w nową perspektywę unijną na lata 2021-2027. Dlatego warto przybliżyć Państwu informacje o Funduszach dla Mazowsza – czyli o programie dla województwa mazowieckiego w ramach którego przeznaczone zostaną kolejne środki unijne. Co to oznacza dla regionu? Ponad 2 mld euro z UE, które zasilą realizację wielu ważnych projektów i inwestycji.
2 grudnia 2022 r. Komisja Europejska decyzją wykonawczą nr C(2022) 8693 przyjęła program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (wersja 1.2). Decyzja staje się skuteczna z dniem otrzymania właściwej notyfikacji – 2 grudnia 2022 r.
Nowy program regionalny, czyli Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 (FEM 2021-2027) będzie realizowany w ramach tzw. polityki spójności i finansowany z dwóch funduszy, tj. z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Całkowita alokacja dla Mazowsza wynosi 2 096 611 002 EUR, w tym: 590 552 801 EUR z EFS+ i 1 506 058 201 EUR z EFRR.
To jedna z najbardziej wyczekiwanych decyzji, kończąca proces negocjacyjny i otwierająca drogę do ogłaszania naborów. Pierwsze z nich już w pierwszym kwartale 2023 r. Na tę decyzję czekali nie tylko samorządowcy, ale także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz uczelnie. Alokacja dla naszego regionu to ponad 2 mld euro. Warto pamiętać, że poza tymi środkami Mazowsze Regionalne może liczyć na kolejnych 400 mln euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. To efekt wprowadzonego w 2018 r. podziału statystycznego Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Na co zostaną przeznaczone środki z programu?
Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, celem programu jest wyrównanie różnic w rozwoju regionów Warszawskiego Stołecznego i Mazowieckiego Regionalnego: Nasze województwo jest nie tylko największe, ale także charakteryzuje się dużymi dysproporcjami, które staramy się niwelować zarówno ze środków unijnych, jak i tych z naszego budżetu. Celem przyjętego dziś programu jest wzmocnienie i efektywne wykorzystanie potencjału gospodarczego i społecznego, wspieranie zintegrowanego, zrównoważonego i inteligentnego rozwoju województwa, ukierunkowanego na wysoką jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców
Wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, samorządy, szpitale, szkoły czy instytucje naukowo-badawcze. Te prawie 10 miliardów złotych zostanie przeznaczone na podniesienie innowacyjności naszego województwa, rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w odnawialne źródła energii czy choćby transport niskoemisyjny. Wspierane będą również między innymi usługi społeczne czy doposażenie szkół – mówi dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich w urzędzie marszałkowskim Marcin Wajda.
Różnorodność potrzeb i obszarów wsparcia
Z pomocy z Unii Europejskiej skorzystają samorządy, ich jednostki organizacyjne, przedsiębiorcy, uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje pozarządowe. Duży nacisk położony zostanie na działania na rzecz środowiska i ograniczania zmian klimatu, a także cyfryzacji. Wsparcie ukierunkowane zostanie na zwiększanie konkurencyjności gospodarki, rozwój niskoemisyjnego transportu, czy też rozwój opieki zdrowotnej. Po latach będzie możliwe ubieganie się o dofinansowanie gospodarki wodno-ściekowej, czy też turystyki. Pomoc zyskają także osoby najbardziej potrzebujące – osoby starsze,z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, czy migranci. A to tylko przykłady działań możliwych do dofinansowania.
Priorytety programu FEM 2021-2027
- Priorytet I Fundusze Europejskie dla bardziej konkurencyjnego i inteligentnego Mazowsza (223,7 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: prac badawczo-rozwojowych i wdrożeń ich efektów na rynek, infrastruktury badawczej przedsiębiorstw i jednostek naukowych, wdrażania innowacji, rozwoju klastrów, inkubacji przedsiębiorstw, wprowadzania nowych modeli biznesowych, informatyzacji i rozwoju usług elektronicznych.
- Priorytet II Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza (390,8 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: poprawy efektywności energetycznej budynków publicznych i mieszkalnych, kontroli jakości powietrza, kompleksowego monitorowania energii, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, sprzętu do zarządzania klęskami i katastrofami, ochrony przeciwpowodziowej i ograniczania skutków suszy, adaptacji do zmian klimatu, gospodarki wodno-kanalizacyjnej, zarządzania sieciami wodociągowymi, gospodarki odpadami, ochrony parków krajobrazowych.
- Priorytet III Fundusze Europejskie na rozwój mobilności miejskiej na Mazowszu (245 mln euro) – wsparcie m.in. infrastruktury rowerowej i pieszej, ekologicznego transportu publicznego, przebudowy infrastruktury na potrzeby transportu publicznego.
- Priorytet IV Fundusze Europejskie dla lepiej połączonego i dostępnego Mazowsza (222 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: budowy i przebudowy dróg, zakupu i modernizacji taboru, węzłów transportowych.
- Priorytet V Fundusze Europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu (188,6 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: infrastruktury dla potrzeb edukacji ogólnej, edukacji zawodowej, usług społecznych, zdrowotnych, kulturalnych, rozwoju międzysektorowej współpracy w zakresie przemysłów kultury i kreatywnych, turystycznych szlaków tematycznych i produktów turystycznych.
- Priorytet VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza (151,1 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: aktywizacji osób bezrobotnych przez powiatowe urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy, przystosowania pracowników i przedsiębiorstw do zmian, wsparcia przedsiębiorstw we wprowadzaniu telepracy.
- Priorytet VII Fundusze Europejskie dla nowoczesnej i dostępnej edukacji na Mazowszu (195,9 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: edukacji przedszkolnej, rozwoju kompetencji kluczowych u uczniów, kształcenia zawodowego, edukacji włączającej (m.in. dla migrantów), usług rozwojowych dla dorosłych, wsparcia lokalnych inicjatyw na rzecz kształcenia dorosłych.
- Priorytet VIII Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług społecznych
i zdrowotnych na Mazowszu (219,5 mln euro) – dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: aktywizacji społecznej i zawodowej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, osób biernych zawodowo, działań w ramach podmiotów integracji społecznej, wsparcie przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznej, rozwoju usług w społecznościach lokalnych, programów zdrowotnych, usług na rzecz dzieci i młodzieży, wsparcia osób dotkniętych przemocą, osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, integracji migrantów.
- Priorytet IX Mazowsze bliższe obywatelom dzięki Funduszom Europejskim (175,7 mln euro) -dofinansowanie projektów z zakresu m.in.: ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego, rewitalizacji obszarów zdegradowanych.
Zatwierdzony przez Komisję Europejską FEM 2021-2027 dostępny jest na stronie https://www.funduszedlamazowsza.eu/fundusze-europejskie-na-lata-2021_2027/.
Ogłoszenie pierwszych konkursów planowane jest w I kwartale 2023 r. Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie https://www.funduszedlamazowsza.eu/