NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10723974


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Smorodinówka


Smorodinówka


Smorodinówka

Smorodinówka - nalewka z czarnej porzeczki. Nazwa jej pochodzi z Kresów Wschodnich, gdzie na owoc czarnej porzeczki mówi się smorodina. Ma piękny fioletowo - czarny kolor i dość gęstąkonsystencję. W rodzinie Pani Elżbiety nalewka ta wytwarzana jest od wielu pokoleń, a o wyjątkowości tego wyrobu świadczy nie tylko sposób wykonania, ale także produkty niezbędne do jego tworzenia. Aromatyczny i intensywny smak nalewki uzyskiwany jest dzięki owocom, jak i liściom, pędom oraz gałązkom porzeczki.

Owoce porzeczki, wypłukane i pozbawione szypułek, wsypuje się do dużego słoja, zasypuje cukrem, szczelnie obwiązuje się górę słoja płócienną ściereczką i odstawia w ciepłe miejsce, najlepiej na nasłonecznione okno. Co jakiś czas należy potrząsać słojem, aby cukier dobrze się rozpuścił. Do jednej części alkoholu wkłada się liście, pędy i gałązki krzaka porzeczki i odstawia w ciemne miejsce, na około 2 tygodnie. Po tym czasie dolewa się do słoja drugą część alkoholu i wodę ( do mieszania należy używać zawsze drewnianej łyżki), a następnie chowa się słój w ciemne miejsce, wolne od obcych zapachów. Po 2 miesiącach odcedza się owoce i pozostaje nam czysta nalewka, którą rozlewa się do butelek, które należy szczelnie zamknąć, najlepiej nabijając naturalny korek. Nalewka im starsza, tym lepsza.

Smorodinówka nagrodzona została Laurem Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki".
Elżbieta Rędzia, Bierwiecka Wola 44B, 26-660 Jedlińsk

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.