NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10664228


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kapela Adama Tarnowskiego i braci Pańczaków


Kapela Adama Tarnowskiego i braci Pańczaków

Kapelę tworzą utytułowani muzycy, pochodzący z Domaniowa skrzypek Adam Tarnowski oraz bracia Pańczakowie: barabanista Józef i harmonista Czesław z Sadów. I chociaż ich drogi muzyczne skrzyżowały się całkiem niedawno, to wykonywane przez nich polki, mazurki i obery zdążyły już zdobyć uznanie znawców kultury ludowej. W pierwszym roku wspólnego muzykowania zdobyli I miejsce na Dniach Kolbergowskich w Przysusze, a rok później, w 2018 r. "Złote Basy" na Powiślakach w Maciejowicach. Wydali również album nagrany przy współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej.

Bracia Pańczakowie pochodzą z muzykalnej rodziny. Przez wiele lat grali z wybitnym skrzypkiem Janem Gacą, zmarłym w 2013 r. Po jego śmierci kontynuowali muzykowanie ze skrzypkami Piotrem Gacą i Janem Kmitą oraz śpiewaczką Marią Siwiec. Byli wielokrotnie nagradzani, m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (w 2011 r. otrzymując nagrodę główną "Basztę" oraz w 2015 r. otrzymując I nagrodę), na Dniach Kolbergowskich (I miejsca w 2011 r. i 2015 r.) oraz na Spotkaniach z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie (I miejsce w 2008 r., 2011 r. i 2013 r. Nagrody zdobywali też na przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Błotnicy, w Pawłowie, w Bielowicach, oraz na "Powiślakach" w Maciejowicach.

Adam Tarnowski, wspólnie ze swoimi braćmi, Józefem ? bębnistą oraz Stanisławem, grającym na harmonii trzyrzędowej, tworzyli jedną z najznakomitszych kapel ziemi radomskiej. Na koncie mają ponad 500 zagranych wesel i niezliczoną ilość koncertów zaprezentowanych na przeglądach, które wielokrotnie wygrywali. Pochodzą z Domaniowa. Laureaci nagrody im. Oskara Kolberga otrzymanej w 2011 roku. Grali wspólnie od 1968 roku, zaprzestając wspólnego muzykowania kilka lat temu. "Wszyscy byliśmy samoukami, początkowo rodzina niechętnie podchodziła do naszej pasji, twierdząc, że bycie muzykiem to niewdzięczny zawód. Babcia modliła się, aby jej wnuczkowie nie zostali muzykami, bo muzykanty to pijaki, a wuj ? muzyk, nie chciał nas uczyć grać, mówiąc, że jest to dziadowski chleb" wspomina pan Adam.

Bracia Tarnowscy zwani są mistrzami teatru weselnego czyli zwyczajowych spektakli, które odgrywa się drugiego dnia wesela. "Przeważnie spektakle weselne odczyniał najstarszy brat grający na perkusji. My przygrywaliśmy, a on coś robił. Przebieraliśmy się i tworzyliśmy teatrzyki, aby gości zabawić, aby ludzie się śmieli. Przebieraliśmy się za Dziada Amerykańskiego, Słomianego Janka i wiele innych postaci. Przedstawienia często były improwizowane, wynikały z sytuacji, najważniejsze było rozbawić zebraną publikę" opowiada Adam Tarnowski.

Kapelę tworzą:

  • Adam Tarnowski - skrzypce,
  • Józef Pańczak - baraban,
  • Czesław Pańczak - harmonia trzyrzędowa polska.

Bracia Tarnowcy

Teatr weselny Braci Tarnowskich z Domaniowa

Bracia Józef, Stanisław i Adam Tarnowscy z Domaniowa tworzą jedną z najlepszych kapel ludowych

więcej informacji


sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.