NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 10664644


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk


Kapela Krzysztofa Rokicińskiego ze Starych Siekluk

Kapela powstała w 2004 r. Krzysztof Rokiciński muzykę ludową, którą wykonuje już od 40 lat. Podobnie jak wielu grajków ludowych, gra ze słuchu, twierdząc, że nie ma takich nut, które by oddały autentyczność muzyki ludowej i że trzeba ją mieć we krwi. Gra na harmonii trzyrzędowej.

Pan Krzysztof wspomina swoje początki gry w kapeli: "Przygodę z muzyką zacząłem w wieku 17 lat, grając na harmonii trzyrzędowej. Było to w latach 70tych. Po roku gry jako samouk zagrałem pierwsze wesele ze skrzypkiem, a po dwóch latach miałem zespół czteroosobowy. Dużo ćwiczyliśmy i staliśmy się kapelą dobrze grającą przez długie lata. Historia, którą opowiadam wydarzyła się w 1979 r. Jest środek lata i przychodzi kolega ze szkolnej ławy, prosząc o zastępstwo na weselu. Zgodziłem się. Zdziwienie było duże ze strony państwa młodych i gości. Wielka niewiadoma, przyjechała nieznana nikomu kapela. Wprowadziliśmy młodych z marszem do ślubu, chwila wytchnienia, pierwszy stres minął, zaczynamy rozmowę z obsługą. W trakcie rozmowy dowiaduję się, że będą dwa wesela. My gramy u pani młodej, a u pana młodego gra ktoś inny, gdyż teściowie skłóceni są ze sobą od dwudziestu lat i nie chcą się godzić. Po przyjeździe młodych z kościoła impreza nabiera rozpędu. Bawimy gości i państwa młodych, echo niosło muzykę w dal, że było nas słychać na drugim weselu. O północy goście od pana młodego zaprzęgli konie do wozów i przejechali na wesele do pani młodej, gdzie bawili się do samego rana. Na koniec wesela bardzo miło pożegnali nas młodzi i zachwyceni goście. I choć to było wesele zagrane w zastępstwie, to w późniejszym czasie w tej okolicy zagraliśmy dużo wesel. Do dziś spotykam ludzi poznanych na weselach zagranych w tamtym okresie. Dwa lata temu w Przysusze na Kolbergu spotkałem pana, który mnie rozpoznał po 40 latach, grałem u jego siostry. Piękne wspomnienia po latach młodości i dużo znajomych kochających muzykę ludową".

Kapela bierze regularny udział w różnych przeglądach w regionie radomskim, takich jak: Dni Kolbergowskie w Przysusze, Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie, Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich w Pawłowie i na wielu innych. Zdobyła m.in. w 2008 r. wyróżnienie w Kazimierzu Dolnym, w 2008 r. I miejsce w Przysusze, a latach 2011, 2014 i 2016 III miejsca.

Kapelę tworzą:

  • Krzysztof Rokiciński - harmonia trzyrzędowa,
  • Henryk Dawidowski - bęben,
  • Michał Kapturski - skrzypce,
  • Kazimierz Pietrzak - saksofon.

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.