W dniu 03.12.2019 odbyło się pierwsze z cyklu bezpłatnych spotkań warsztatowych w ramach Akademii Menadżerów NGO, które zorganizowane zostały w Sali Szkoleniowej Domu Kultury w Przysusze, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Domem Kultury w Przysusze oraz Urzędem Gminy i Miasta Przysucha. Zorganizowane zostało drugie spotkanie warsztatowe z zakresu przygotowywania wniosków dla organizacji pozarządowych w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Spotkanie prowadził Arkadiusz Ostrowski. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 04.12.2019 w PSP w Wieniawie, odbyło się czwarte z cyklu 6 zajęć edukacyjnych pn. "Pszczele opowieści" realizowanych w ramach projektu pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki". Była to inicjatywa zrealizowana przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z partnerami projektu Związkiem Gmin Radomka oraz Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej "Radomka" zmierzająca do uświadamiania społeczeństwu znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które pełnią w nim jedną z najważniejszych ról, służą ludziom, przyczyniając się również do zapewnienia równowagi środowiskowej.
Cykl edukacyjny pn. "Pszczele opowieści" został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 05.12.2019 Pan Cezary Adam Nowek Prezes "Razem dla Radomki" uczestniczył w XIII posiedzeniu Grupy Tematycznej ds. podejścia LEADER w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obrady dotyczyły m.in. przeliczenia kursu euro w projektach LGD, zasad przyznawania tzw. drugiego bonusu dla LGD, zmian w akcie prawnym dot. projektów współpracy.
W dniu 05.12.2019 odbyło się drugie z cyklu bezpłatnych spotkań warsztatowych w ramach Akademii Menadżerów NGO, które zorganizowane zostały przez LGD w Sali Szkoleniowej Domu Kultury w Przysusze. Zorganizowane zostało drugie spotkanie warsztatowe z zakresu przygotowywania wniosków dla organizacji pozarządowych w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Spotkanie prowadził Arkadiusz Ostrowski. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. .
W dniu 05.12.2019 w PSP w Starych Zawadach, odbyło się piąte z cyklu 6 zajęć edukacyjnych pn. "Pszczele opowieści" realizowanych w ramach projektu pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki". Była to inicjatywa zrealizowana przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z partnerami projektu Związkiem Gmin Radomka oraz Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej "Radomka" zmierzająca do uświadamiania społeczeństwu znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które pełnią w nim jedną z najważniejszych ról, służą ludziom, przyczyniając się również do zapewnienia równowagi środowiskowej.
Cykl edukacyjny pn. "Pszczele opowieści" został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniach 06-08.12.2019 odbył się wyjazd studyjny dla uczestników projektu Multicel członków Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki". Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu współpracy MultiCel realizowanego w ramach poddziałania 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W wyjeździe wzięło udział 13 członków z obszaru działania stowarzyszenia. W ramach wyjazdu odwiedziliśmy m.in.: Kopalnię ropy naftowej i muzeum w Bóbrce, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach, wzgórze Vršok (444 m n.p.m.), gdzie stoi pomnik kniazia Laborca na Słowacji, oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
W dniu 8 grudnia 2019 r. LGD zorganizowało dla uczestników projektu Zderzenie Pokoleń. Seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej wyjazd do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl napis. W wyjeździe udział wzięła grupa 73 osób.
W dniu 9.12.2019 r. w Domu Kultury w Przysusze i w Urzędzie Gminy w Jastrzębi LGD zorganizowało kolejne szkolenia w ramach Akademii NGO. Tym razem przeprowadzone zostały warsztaty z zakresu Ochrony Danych Osobowych. Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Sadło. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 09.12.2019 r. Radio Radom opublikowało wywiad z Arkadiuszem Ostrowskim - pracownikiem LGD "Razem dla Radomki" w którym przedstawiono informacje o konkursie "Aktywne NGO" " mającym na celu wybór najaktywniejszych organizacji pozarządowych, najciekawszych inicjatyw lokalnych i/lub działań wolontariackich oraz lokalnych liderów społeczności lokalnych. Rozmowę mogą Państwo wysłuchać pod adresem: https://radioradom.pl/ruszyl-konkurs-aktywne-ngo/
W dniu 10.12.2019 w PSP we Wrzosie, odbyło się szóste ostatnie już z cyklu 6 zajęć edukacyjnych pn. "Pszczele opowieści" realizowanych w ramach projektu pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki". Była to inicjatywa zrealizowana przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z partnerami projektu Związkiem Gmin Radomka oraz Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej "Radomka" zmierzająca do uświadamiania społeczeństwu znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które pełnią w nim jedną z najważniejszych ról, służą ludziom, przyczyniając się również do zapewnienia równowagi środowiskowej.
Cykl edukacyjny pn. "Pszczele opowieści" został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Pszczoły i miód w Dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 10.12.2019 Prezes LGD "Razem dla Radomki" Pan Cezary Adam Nowek, oraz Pani Małgorzata Kopycka pracownik Biura LGD uczestniczyli w Wigilii firmowej w Piekarni WACYN na zaproszenie jej właścicieli.
W dniu 12.12.2019 stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Ochrona powietrza w Dolinie Radomki" wspólnie z partnerem projektu Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Radomka" zrealizowało inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych na temat ochrony powietrza.
W Szkole Podstawowej we Wrzosie odbył się pierwszy z cyklu pokazów edukacyjnych dotyczących ochrony powietrza realizowany w ramach projektu "Ochrona powietrza w dolinie Radomki".
Temat zajęć: - czym wolno palić w piecu, a czego nie wolno spalać, prawidłowa technika palenia w piecach od góry", poruszona została także kwestia wiosennego i jesiennego wypalania traw.
Cykl pokazów edukacyjnych został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Ochrona powietrza w dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 12.12.2019 odbyła się pierwsza Gala Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu z terenu powiatów radomskiego i przysuskiego w Domu Kultury w Przysusze. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania aktywnych organizacji, lokalnych liderów oraz instytucji, które udzielają wsparcia merytorycznego, doradczego i finansowego dla stowarzyszeń.
Gala była o tyle istotnym wydarzeniem, albowiem miała na celu prezentację działań oddolnych, podejmowanych dla dobra konkretnych społeczności i osób. Miała na celu pokazanie że warto pomagać, a istotnym elementem dzisiejszych czasów jest budowa aktywnego społeczeństwa w oparciu o organizacje pozarządowe, kluby wolontariackie, ale również grupy nieformalne i lokalnych liderów, którzy podejmują wyzwania na rzecz realizacji wielu interesujących inicjatyw społecznych.
Podczas wydarzenia mieliśmy też możliwość wręczenia głównych nagród i wyróżnień w konkursie "Aktywne NGO" który na celu miał promocję idei społeczeństwa obywatelskiego, promocję postaw aktywizujących mieszkańców i wolontariatu. Założeniem jego organizacji było wyróżnienie aktywnych organizacji i aktywnych osób, które działają społecznie realizując inicjatywy, działania w swoich środowiskach. Ilość zgłoszeń które otrzymaliśmy w ramach konkursu i zakres zgłoszonych inicjatyw, utwierdził nas w przekonaniu jak ważny jest rozwój lokalny w oparciu o silne organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, lokalnych liderów. Wiemy, że na terenie tych dwóch powiatów działa wiele świetnych organizacji, dlatego możemy stwierdzić, że mieliśmy szczęście ich gościć i poznać na naszej Gali.
Jednak, zanim rozstrzygnęliśmy konkurs, mieliśmy przyjemność wysłuchania przemówienia instytucji wspierających organizacje. Z ramienia Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie -wystąpiła kierownik Pani Joanna Malarczyk, prezentując zakres planowanych naborów wniosków na 2020 rok. Kamila Baranowska - Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki - Urząd Miejski w Radomiu, opowiedziała o działalności Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu oraz Centrum Wolontariatu "Kuźnia Obywatelska". Nasi goście z Lublina Justyna Orłowska - Prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie, oraz Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu, doktor Wydziału Nauk Społecznych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zarazili nas energią i aktywnością, pokazując z jakimi sukcesami funkcjonuje obchodzące w tym roku XX lecie działalności Centrum Wolontariatu w Lublinie. Z kolei Prezes LGD "Razem dla Radomki" - Cezary Adam Nowek opowiedział o podejmowanych działaniach przez nasze Stowarzyszenie na rzecz rozwoju org. pozarządowych i grup społecznych w ramach ogłaszanych konkursów, realizowanych szkoleń i bezpłatnego doradztwa.
Liczne wystąpienia uświetnił świetny koncert w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego Canto z Przysuchy oraz zespołu Rzeczpospolita Babska z Klwowa. Głównym elementem Gali było jednak rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród w konkursie na dla najaktywniejszych organizacji, dla najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych i inicjatyw wolontriackich, oraz lokalnych liderów.
- W kategorii lokalni liderzy: przyznano 4 Wyróżnienia, nie przyznano głównych nagród.
- W kategorii najciekawsze inicjatywy wręczono dwie nagrody główne, oraz 6 wyróżnień.
- W kategorii na najaktywniejsze organizacje pozarządowe przyznano 3 główne nagrody, oraz 15 wyróżnień.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez LGD "Razem dla Radomki" w ramach zadania publicznego pn. Akademia Menadżerów NGO. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 12.12.2019 wręczone zostały nagrody laureatom konkursu "Rabata przyjazna pszczołom". Cieszące oczy swoim wyglądem rabaty zostały zgłoszone na konkurs organizowany przez Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej "RADOMKA" w partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Razem dla Radomki" - na rabatę przyjazną pszczołom. Posiedzenie komisji konkursowej odbyło się w dniu 08 listopada 2019 r. Wręczenie nagród dla zwycięzców miało miejsce podczas Gali Wolontariatu w dniu 12 grudnia w Domu Kultury w Przysusze.
Komisja konkursowa postanowiła przyznać 7 nagród w postaci produktów pszczelich, które zdobyły: Pani Olena Jaremczuk Wyrebiak z Przysuchy, Pani Danuta Żuchowska ze Strzałkowa, Pan Daniel Bojarski z Milejowic, Pani Danuta Neska z Radomia, Pani Krystyna Bielawska z Przysuchy, Pani Anna Lipiec z Radomia, Pani Alicja Kurman z Milejowic.
Konkurs zrealizowany w ramach zadania publicznego pn. "Dookoła pszczół" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 13.12.2019 stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Ochrona powietrza w Dolinie Radomki" wspólnie z partnerem projektu Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Radomka" zrealizowało inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych na temat ochrony powietrza.
W Szkole Podstawowej we Wrzosie odbył się kolejny z cyklu pokazów edukacyjnych dotyczących ochrony powietrza realizowany w ramach projektu "Ochrona powietrza w dolinie Radomki". Temat zajęć: - jakie skutki w organizmie ludzkim wywołuje zanieczyszczone powietrze,
Cykl pokazów edukacyjnych został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Ochrona powietrza w dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 13.12.2019 w szkołach obszaru LGD odbyła się kolejna prelekcja tematyczna dotycząca pszczół, produktów i pożytków pszczelich, wpływu klimatu i rolnictwa na pszczoły czy wykorzystaniu produktów pszczelich w kosmetykach.
W dniu 13.12.2019 w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie przeprowadzona została przez Panią Małgorzatę Kopycką prelekcja pn. "Uroda z ula". Uczniowie zapoznali się ze zdrowotnymi właściwościami miodów, oraz z wykorzystaniem produktów pszczelich w kosmetyce. Na koniec sami przygotowali peeling do ust sporządzony na bazie miodu.
Była to ostania z cyklu prelekcji tematycznych dotyczących życia i roli pszczół dla środowiska, człowieka i gospodarki, przeprowadzonych w ramach zadania publicznego "Dookoła pszczół" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 13.12.2019 LGD zorganizowało w Urzędzie Gminy w Jastrzębi pierwsze z dwóch spotkań warsztatowych w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych i przygotowania wniosków o dofinansowania. Spotkanie prowadził Arkadiusz Ostrowski. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 14.12.2019 w projekcie "Zderzenia pokoleń. Seniorzy i młodzie na rzecz edukacji kulturowej i integracji" odbyły się kolejne spotkania z zakresu dietetyki dla seniorów. Pani dr Emilia Sykut-Domańska, dietetyk z Wydziały Nauk o Żywności - Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie spotkała się w Bierwcach, w Marianowicach, w Wieniawie i w Skrzyńsku z uczestnikami projektu, omawiając praktyczne zalecenia żywieniowe dla seniora.
Projekt realizowany jest przez LGD "Razem dla Radomki" w ramach dofinansowania ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 16.12.2019 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu bezpłatnych spotkań warsztatowych w ramach Akademii Menadżerów NGO, zorganizowane przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Domem Kultury w Przysusze oraz Urzędem Gminy i Miasta Przysucha dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, instytucji kultury, pracowników samorządowych. Temat spotkania: Kreowanie wizerunku i innowacyjności w organizacji pozarządowej i społeczności lokalnej.
Udział w warsztatach był bezpłatny. Spotkania w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 16.12.2019 stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Ochrona powietrza w Dolinie Radomki" wspólnie z partnerem projektu Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Radomka" zrealizowało inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów szkół podstawowych na temat ochrony powietrza.
W Szkole Podstawowej we Wrzosie odbył się kolejny z cyklu pokazów edukacyjnych dotyczących ochrony powietrza realizowany w ramach projektu "Ochrona powietrza w dolinie Radomki". Temat zajęć: - jak prawidłowo segregować odpady.
Cykl pokazów edukacyjnych zakończony został konkursem wiedzy przeprowadzonym w formie testów odnoszącym się do wiedzy uzyskanej podczas pokazów/prezentacji. Dzieci zostały nagrodzone za zainteresowanie i uwagę.
Cykl pokazów edukacyjnych został przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego pn. "Ochrona powietrza w dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 16.12.2019 r. LGD Razem dla Radomki zorganizowało dwa kolejne spotkania w ramach szkoleń dla Akademii NGO, które odbyły się w Domu Kultury w Przysusze oraz w Urzędzie Gminy w Jastrzębi. Tym razem przeprowadzono szkolenia w zakresie tematycznym: Warsztaty kreowania wizerunku społeczności lokalnej i innowacyjnych organizacji przeprowadzone przez Pana Daniela Prędkopowicza. Spotkania zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 16.12.2019 w Publicznej Szkole Podstawowej w Bielisze odbyły się trzy kolejne pokazy/prezentacje edukacyjne w ramach projektu "Ochrona powietrza w Dolinie Radomki.
Uczniowie klas VI - VIII dowiedzieli się:
- czym wolno palić w piecu, a czego nie wolno spalać, prawidłowa technika palenia w piecach "od góry, poruszona została także kwestia wiosennego i jesiennego wypalania traw.
- jakie skutki w organizmie ludzkim wywołuje zanieczyszczone powietrze,
- jak prawidłowo segregować odpady.
Cykl pokazów edukacyjnych zakończony został konkursem wiedzy przeprowadzonym w formie testów odnoszącym się do wiedzy uzyskanej podczas pokazów/prezentacji. Prezes stowarzyszenia Pan Cezary Nowek wręczył zwycięzcom nagrody.
Cykl pokazów/prezentacji realizowany w ramach zadania publicznego pn. "Ochrona powietrza w Dolinie Radomki" dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniach 17 i 19 grudnia 2019 r. LGD zorganizowało dla uczestników projektu Zderzenie Pokoleń. Seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej dwa wyjazdy do kina. W wyjazdach wzięła udział grupa 73 osób.
W dniu 17.12.2019 LGD "Razem dla Radomki" przypomniało na stronach internetowych o możliwości korzystania z bezpłatnego doradztwa mobilnego skierowanego do organizacji z terenu powiatów radomskiego i przysuskiego. Doradztwo świadczone w ramach projektu "Akademia Menadżerów NGO" zadania dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 17.12.2019 odbyły się zmagania Kulinarne: Masterchef vs. Jakubów, czyli kolejny etap realizowanego projektu "Na szlaku kulinarnym Doliny Radomki". Zmagania kulinarne w Kozłowcu, gdzie rywalizowały dwie drużyny. Jedna z nich, przygotowywała dania u boku Pani Sylwii Malinowskiej, finalistki programu MasterChef, a druga skupiona była wokół mieszkanek Jakubowa i tamtejszego koła gospodyń wiejskich.
Panie przygotowały pierogi z makiem, kapustę z grochem i boczkiem, zupę rybną, a także pierś z kaczki w sosie żurawinowym.
Spotkanie zorganizowane w ramach projektu LGD Razem dla Radomki oraz Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Radomka. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 17.12.2019 Prezes LGD Pan Cezary Adam Nowek, oraz Pani Małgorzata Kopycka pracownik Biura LGD uczestniczli w szkoleniu zorganizowanym i przeprowadzonym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie dotyczącym ewaluacji wyników LSR za lata 2014-2020.
W dniu 18.12.2019 r. LGD zorganizowało w ramach szkoleń Akademii NGO w Domu Kultury w Przysusze szkolenie w zakresie Zarządzania i administracja organizacji pozarządowych przeprowadzone przez Panią Kamilę Kapciak - Prokop. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 18.12.2019 Prezes Zarządu "Razem dla Radomki" Pan Cezary Adam Nowek uczestniczył w Wigilii zorganizowanej przez Gminę Zakrzew dla mieszkańców. Wigilia odbyła się w PSP w Zakrzewie.
W dniu 19.12.2019 Prezes Zarządu "Razem dla Radomki" Pan Cezary Adam Nowek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich podpisał aneks do umowy współpracy MuliCel realizowanej w ramach poddziałania 19.3.
W dniu 20.12.2019 r. LGD zorganizowało w Urzędzie Gminy w Jastrzębi drugie spotkanie warsztatowe w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych i przygotowania wniosków o dofinansowania. Spotkanie prowadził Arkadiusz Ostrowski. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 20.12.2019 r. LGD zorganizowało w ramach szkoleń Akademii NGO w Urzędzie Gminy w Jastrzębi szkolenie w zakresie Zarządzania i administracja organizacji pozarządowych przeprowadzone przez Panią Kamilę Kapciak - Prokop. Spotkanie zorganizowano w ramach zadania Akademia Menadżerów NGO - zadania Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
21.12.2019 w Bierwcach odbyły się warsztaty produkcji serów podpuszczkowych. Warsztaty poprowadził utytułowany serowar z Żuław - Pan Krzysztof Jaworski. Spotkanie odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej w Bierwcach.
Warsztaty zrealizowane przez LGD "Razem dla Radomki" i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Radomka" w ramach projektu "Na szlaku kulinarnym Doliny Radomki", zadania dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W dniu 24.12.2019 r. zakończono realizację projektów - startupów, dla których LGD Razem dla Radomki udzieliło wsparcia w kwocie 6700,00 zł dla organizacji pozarządowych w ramach projektu Akademia NGO finansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. ramach wydarzenia przyznaliśmy wsparcie w kwocie 6 700,00 zł na realizację 5 inicjatyw, realizowanych w okresie od miesiąca 20 sierpnia 2019 roku do 31 grudnia 2019 r. W ramach wsparcia mieszkańcy Skrzyńska przeprowadzili warsztaty edukacyjne, spotkania historyczne, koncerty i konkursy w ramach projektu "Razem z Niepodległą". Stowarzyszenie z Pogroszyna zorganizowało Rodzinny Dzień Sportu i powołało lokalny klub wolontariacki. Zespół Śpiewaczy z Bieniędzic zorganizował warsztaty związane z promocją dziedzictwa kulturowego naszego regionu promowanego przez zespół, uczestnicząc i organizują występy artystyczne. Lokalne Stowarzyszenie Kobiet ze Skrzynna zakupiło nowe elementy strojów dla członkiń zespołu, organizując potańcówki przy muzyce ludowej, a Stowarzyszenie z Bierwiec zorganizowało stoisko wystawiennicze i zakupiło torby promujące ich organizację. Informacja o wybranych projektach: - Rozwój Lokalnego Stowarzyszenia Kobiet ze Skrzynna Celem operacji było propagowanie dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich i rozwój organizacji, poprzez doposażenie zespołu w 15 bluzek dla członkiń zespołu śpiewaczego, a także poprzez udział i organizację wydarzeń kulturalnych. Zespół w okresie realizacji inicjatywy tj. od miesiąca sierpnia 2019 r. do grudnia 2020 r. wspólnie z LGD "Razem dla Radomki" w dniu 21.09.2019 r. w parku w Skrzynnie Potańcówkę na małym podwórku, na którym wystąpiły zespoły śpiewacze ze Skrzynna, Wieniawy oraz Kapele Jana Wochniaka i Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Inicjatywa otrzymała wsparcie w kwocie 1000,00 zł (zdjęcia: http://razemdlaradomki.pl/news-pl-727) - Muzycznie i tanecznie z Zespołem Śpiewaczym Bieniędzice Inicjatywa realizowana była w okresie od września do grudnia 2019 r. i polegała na rozwoju Zespołu Śpiewaczego z Bieniędzic, który wziął udział m.in. 20 godzin warsztatów choreograficznych prowadzonych przez trenera - choreografa Wiesława Andułę. Dodatkowo zespół uczestniczył w 4 wydarzeniach kulturalnych, prezentując zdobyte umiejętności. Inicjatywa otrzymała wsparcie w kwocie 1200,00 zł. (zdjęcia: http://razemdlaradomki.pl/news-pl-733) - Razem z Niepodległą - Inicjatywa Stowarzyszenia Razem dla Skrzyńska polegała na realizacji wydarzeń (warsztatów artystycznych) i koncertów z okazji odzyskanie niepodległości przez Polskę. Dodatkowo ogłoszony został konkurs dla uczestników, przygotowane zostały wystawy zdjęć a finałem projektu był koncert pieśni patriotycznych, zorganizowany w dniu 23.11.2019 r. Otrzymane wsparcie wyniosło 2000,00 zl (zdjęcia: http://razemdlaradomki.pl/news-pl-745) - Rodzinny dzień sportu - projekt Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju - inicjatywa polegająca na realizacji warsztatów i działań skierowanych na rozwój wolontariatu oraz festynu rodzinnego połączonego z promocją postaw sportowych, w którego organizacji wzięli udział wolontariusze. Kwota wsparcia 1500,00 zł - Eko Bierwce - projekt Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Kwota wsparcia 1000,00 zł. Inicjatywa polegała na realizacji promocyjnych eko toreb oraz przygotowaniu inicjatywy - stoisk wystawienniczych na Turnieju Sołectw w Jedlińsku. Informacja wraz z plakatem promującym konkurs: http://razemdlaradomki.pl/news-pl-625 Lista wyników konkursu: http://razemdlaradomki.pl/news-pl-636
W dniu 27.12.2019 Prezes "Razem dla Radomki" Pan Cezary Adam Nowek podpisał w Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej w Warszawie aneks do realizowanego przez LGD projektu.
W dniu 29.12.2019 Prezes "Razem dla Radomki" Pan Cezary Adam Nowek na zaproszenie stowarzyszenia wsi Bierwce i okolic, oraz Dyrektor PSP w Bierwcach uczestniczył w "Bierwieckich spotkaniach z historią" imprezie podsumowującej działalność stowarzyszenia. Podczas spotkania wyświetlono film wspomnienie mszy św., oraz wystawy "Parafia w Bierwcach, historia, ludzie", odbyło się śpiewanie kolęd z młodzieżą i Biesiada Bierwiecką. Na zakończenie zorganizowano ognisko i pieczenie ziemniaka.
W dniu 29.12.2019 r. LGD przygotowało i opublikowalo 3 autorskie filmy prezentujące muzyków ludowych. Filmy przygotowane przez dokumentalistę Piotra Piastę. Filmy prezentują: krótki dokument bębnista - Jan Wochniak, oraz nagrania utworów - zespołów: Lipców z Wygnanowa oraz Braci Pańczaków oraz Adama Tarnowskiego. Filmy opracowano w ramach projektu pn. "Etno.Radomskie - Kultura na małych podwórkach" - zadania dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dostępne są na profilu youtube.com pod adresem: www.youtube.com/user/RazemDlaRadomki
W dniu 30.12.2019 r. LGD zakończyło realizację półrocznego projektu skierowanego do seniorów i młodych. Remix pokoleń - seniorzy i młodzi na rzecz edukacji kulturowej to inicjatywa realizowana przez LGD "Razem dla Radomki" w partnerstwie z 6 ośrodkami, w których utworzone zostały nieformalne uniwersytety kultury i sztuki seniorów. Warsztaty przeprowadzone zostały w miejscowościach - Wrzos (gmina Przytyk), Wieniawa (gmina Wieniawa), Bierwce (gmina Jedlińsk), Bieniędzice (gmina Wolanów), Skrzyńsko (gm. Przysucha), Marianowice (gm Zakrzew). Udział w projekcie wzięło udział 91 osób (73 osoby w wieku 55+, oraz 18 osób młodszych), którzy wspólnie podjęli się wyzwania uczestnictwa w inicjatywie mającej na celu integrację międzypokoleniową. W ramach inicjatywy przeprowadzono m.in. cykl następujących warsztatów i spotkań: Re:mix kultury - warsztaty muzyki, tańca i kultury; kuchenne rewolucje - warsztaty kulinarne; warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych; warsztaty dziennikarsko - reportażowe: historie opowiedziane; sztukaterie - pomysły i finansowanie seniorskich start-upów; warsztaty e-senior - kursy komputerowe; warsztaty bezpieczny i zdrowy senior, spotkanie z dietetykiem. Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.
W miesiącu grudniu 2019 LGD "Razem dla Radomki" opracowało i opublikowało nowe szkolenia e-learningowe dla organizacji pozarządowych. Udostępnione zostały następujące zagadnienia tematyczne:
- PR i Promocja NGO. Reklama społeczna. Pozyskiwanie środków finansowych na działanie i rozwój organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich (środki zewnętrzne, publiczne i unijne). Zasady i przepisy dot. organizacji wolontariatu. Finanse w organizacji pozarządowej. Przewodnik w prowadzeniu księgowości w organizacji pozarządowej. Organizacje pozarządowe i podstawy ich funkcjonowania.
Szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" w ramach projektu "Akademia Menadżerów NGO", zadania dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Szkolenia dostępne na stronie internetowej http://www.elearning-szkolenia.eu