finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Zaproszenie do Domaniowa

 

Domaniów – Raj dla ornitologów i miłośników przyrody

 

Wobec znacznego deficytu w centralnej Polsce naturalnych obszarów wód śródlądowych, obiekty takie jak zbiornik w Domaniowie mogą spełniać istotną rolę jako środowiska zastępcze związane z siedliskami wodnymi dzięki rekwizytom osłonowym. Walory te kwalifikują takie typy siedlisk jako ważne miejsca lęgowe dla ptaków wodnych. Na obszarze zbiornika, podczas analizy sporządzonej w 2004 roku stwierdzono gniazdowanie 34 gatunków ptaków środowiska wodnego. Najliczniejsze spośród z nich to czernica (96 par), łabądź niemy (25 par), głowienka (70 par), perkoz (21 par), łyska (84 pary). Zalew pełni także rolę ostoi dla ptaków migrantów, z których najliczniejsze to bataliony (416 sztuk) oraz rzadko spotykane w głębi kraju ptaki z gatunku uhla, markaczka oraz nur. Zalew w Domaniowie może się okazać miejscem rozwoju zanikającej kategorii dziuplaków (dzięcioł zielony, dzięcioł białogrzbiety, siniak, gągoł), które preferują wilgotne lasy z pozostawionymi w nich obumierającymi drzewami. Pojawienie się na tym terenie wielu różnych gatunków daje szanse na zaliczenie zbiornika w Domaniowie do ostoi ptaków w Polsce, podobnie jak zbiornik Jeziorsko na Nizinie Środkowopolskiej, czy zbiornik Wonieść na Pojezierzu Południowobałtyckim.

 

czernica perkoz

 

Po wybudowaniu zbiornika nastąpiły zmiany florystyczne strefie jego oddziaływania. Przed napełnieniem zbiornika występowały zbiorowiska trawiasto-zielone z dominacja takich gatunków, jak: szczotlicha sina, strzęplica nadobna, kostrzewa owcza i czerwona, jastrzębiec kosmaczek, połonicznik piaskowy, jasieniec piaskowy, zawciąg pospolity, turzyca piaskowa, pięciornik piaskowy i wiele innych. Na obrzeżach zbiornika, które przy najwyższych spiętrzeniach zostały powierzchniowo zalane woda istniejąca roślinność wkrótce wyginęła. Równocześnie zaczęły pojawiać się pionierskie gatunki roślin. Najczęściej przenoszone były przez wodę i osadzane na zalewanych powierzchniach. Jako gatunki pionierskie najczęściej pojawiają się w takich warunkach: trzcina pospolita, turzyca brzegowa, sit członowaty, jeżogłówka gałęziasta, wiechlina pospolita i błotna, knieć błotna, wiechlina rozłogowa, manna jadalna i wodna, kościenia wodna, uczep trójlistkowy, pałka szerokolistna.

Wróć do Zaproszenie do Domaniowa

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content