NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11631321


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Partnerzy Stowarzyszenia


Leszek Margas - Wójt Gminy Zakrzew

Leszek Margas - Wójt Gminy Zakrzew

Zakrzew

Gmina Zakrzew
www.zakrzew.pl

Gmina Zakrzew znajduje się w odległości zaledwie 13 km od centrum Radomia i obejmuje swoimi granicami obszar 96,15 km2. Zamieszkuje ją 12 434 osób (wg danych GUS stan na 31.12.2013r.). Wiodącym kierunkiem rozwoju gminy jest rolnictwo. W Gminie Zakrzew, tak jak w gminie Przytyk znajduje się ogólnopolskie zagłębie uprawy papryki.

Najstarszą miejscowością gminy jest wieś Cerekiew, która powstała w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o miejscowościach gminy pochodzą dopiero z XIV wieku, jednak dużo wcześniej mieszkali tu ludzie, czego świadectwem są pozostałości grodzisk w Cerkwi i w Taczowie.

Nazwa Zakrzew oznacza - wieś położoną za krzewami i pojawia się po raz pierwszy w kronikach w 1330 roku w takiej właśnie formie. Już na początku XV wieku Zakrzew był w posiadaniu Zakrzewskich herbu Lewart. Dawne akty kościelne wspominają, że właścicielem wsi był w 1417 roku Andrzej, zaś w 1440 roku Gustachy Dersław i Andrzej, bracia herbu Lewart.

Z biegiem czasu wieś przeszła do Tynieckich, a później do Podlodowskich; w 1508 roku dziedziczył Zakrzew - Feliks, w 1569 roku Jan i Wojciech Podlodowscy. W końcu XVI wieku Podlodowscy, przyjąwszy kalwinizm, pozamieniali kościoły na zbory. W Zakrzewie Jan Podlodowski, na plebanii osadził swego łowczego z płaszamią i sieciami, zaś pole plebanii zagarnął.

Do najciekawszych zabytków Gminy zalicza się: Kościół Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie (z XVIII wieku), kościół parafialny w Cerkwi wg projektu arch. Stefana Szyllera z 1929 roku. Ponadto w Gminie znajdują się pomniki przyrody: zabytkowy dąb szypułkowy w parku w Zakrzewie Kolonii oraz trzy głazy narzutowe w Dąbrówce Podłużnej.

W Zakrzewie znajduje się również kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie był on drewniany, fundowany w 1417 roku przez Andrzeja z Zakrzewa herbu Lewart. Około połowy wieku XVI za czasów Jana Podlodowskiego z Przytyka, znajdował się w rękach kalwińskich. Następny kościół również drewniany, wybudowany został w 1612 roku. Obecny wzniesiony był w latach 1770- 1776 kosztem Stefana Korwin Kochanowskiego Wojskiego radomskiego i jego żony Ludwiki z Kruszewskich. Odnowiony w 1879 roku i na początku XX wieku.

Charakterystycznym elementem Gminy jest postać rycerza Mikołaja Powały z Taczewa, uczestnika bitwy pod Grunwaldem, który uważany był za jednego z najsłynniejszych rycerzy doby okresu średniowiecza w Polsce. W Taczowie znajdują się pozostałości grodu średniowiecznego z XII-XV wieku, dawnej siedziby rycerskiej. W miejscu tym planowane jest utworzenie w 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, kompleksu muzealno-rekreacyjnego o nazwie "Rycerze Bogurodzicy".

Opracowano na podstawie informacji zawartych na stornie internetowej: www.zakrzew.pl

Historia gmin należących do LGD "Razem dla Radomki":

Gmina Jedlińsk - opracowanie Bożena Starzyńska Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jedlińsku

Gmina Przytyk - opracowanie Jadwiga Gajewska - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przytyku

Gmina Wieniawa - opracowanie Alicja Ślifirczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieniawie

Gmina Przysucha - opracowanie Dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Gmina Zakrzew - opracowanie Krystyna Smolińska Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Zakrzewie.

Gmina Wolanów - opracowanie Renata Bieniek Nauczyciela w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie
(format: pdf, rozmiar pliku: 405 KB)

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.