Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13194101


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Wrzesień 201501.09.2015 r.

76 rocznica wybuchu II wojny światowej

UE

76 lat temu –1 września 1939 r. o godzinie 4:45 na ranem niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku Westerplatte a niemieckie bombowce zrzuciły pierwsze bomby na Wieluń – rozpoczynając działania wojenne. Napaść III Rzeszy niemieckiej oraz sowieckiej Rosji na Polskę rozpętały II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ludzkich istnień.

Był to największy konflikt zbrojny w historii świata, obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południową Azję, północą Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Pamiętając o tamtych bolesnych wydarzeniach, składamy hołd wszystkim osobom walczącym w obronie swojej ojczyzny. Wśród nas żyją osoby uczestniczące w bohaterskich walkach II wojny światowej. Niech lekcja patriotyzmu w ich wykonaniu będzie przedmiotem nauczania, wśród młodego pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej.

pobierzdo góry do góry

01.09.2015 r.

Poniedzielski na otwarcie Gombrowicza

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Wszystko wskazuje na to, że za kilka dni gościom Muzeum Witolda Gombrowicza ponownie udostępni ekspozycję. Na powtórne otwarcie Muzeum proponuje recital Andrzeja Poniedzielskiego. Artysta wystąpi we Wsoli już w najbliższy piątek, 4 września. Jeśli pogoda pozwoli, to wspaniałe wydarzenie artystyczne odbędzie się w plenerze.

Andrzej Poniedzielski obchodził niedawno swój podwójny jubileusz: 60-lecie urodzin i 40-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji wydał płytę zatytułowaną „Life?” i właśnie program z tej płyty wykona w czasie koncertu w Muzeum Witolda Gombrowicza. Jak zwykle podczas spotkania z tym artystą jednego można być pewnym: że nie zabraknie inteligentnego humoru.

pobierzdo góry do góry

02.09.2015 r.

Dożynki Powiatu Radomskiego w Kowali. 13 września 2015 r.

Starosta Radomski Mirosław Ślifirczyk oraz Wójt Gminy Kowala Tadeusz Osiński zapraszają na obchody Dożynek Powiatu Radomskiego, które odbędą się w Kowali już 13 września 2015 r. Uroczystości uświetnią liczne występy artystyczne. Będziemy mogli podziwiać występ Zespołu Tańca Ludowego „Warszawa” Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, kabaretu NOWAKI oraz popularnego zespołu Golec uOrkiestra.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

02.09.2015 r.

Relacja z Dożynek Powiatowo-Gminnych w Wieniawie.

 Dożynki Powiatu Przysuskiego w Wieniawie

Piękno tradycji ludowej, obrzędów dożynkowych mogliśmy podziwiać w ubiegłą niedzielę w Wieniawie, która była w tym roku gospodarzem dożynek powiatu przysuskiego. Na uroczystościach mogliśmy odwiedzić stoiska wystawiennicze na których prezentowały się sołectwa z Gminy Wieniawa, przedstawiciele ościennych gmin należących do powiatu przysuskiego, firmy z branży rolniczej oraz producenci tradycyjnych produktów żywnościowych. Wśród wystawców było również Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, którego pracownicy udzielali informacji na temat nowej perspektywy Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zachęcając do składania propozycji projektów które powinny zostać ujęte i skierowane do dofinansowania w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

pobierzdo góry do góry

03.09.2015 r.

Koncert słowno muzyczny w Jedlińsku. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko. 6 września 2015 r.

Zapraszamy na kolejne wydarzenie organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko. Już 6 września w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku odbędzie się koncert słowno-muzyczny „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Wystąpi popularny polski aktor teatralny i filmowy Jerzy Zelnik (recytacja), aktorka Halina Łabonarska (recytacja), Anna Zagdańska (mezzosopran) oraz Robert Grudzień (organy). W programie poezja, fragmenty homilii Jana Pawła II oraz muzyka sakralna.

pobierzdo góry do góry

03.09.2015 r.

Folkowe Bierwce. Zapraszamy na Jarmark Ludowy. 13 września 2015 r.

Jarmark Ludowy w Bierwcach

13 września Jarmark Ludowy po raz czwarty zawita do Bierwiec, niewielkiej miejscowości w gminie Jedlińsk, która co roku wskazuje nam, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja. Za organizację tego wydarzenia odpowiada nasze Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Wójt Gminy Jedlińsk a przede wszystkim Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Jarmark Ludowy jest wydarzeniem organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Poprzez kreowanie tego wydarzenia, chcemy przypomnieć już o minionym, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele ludowe grały mazurki, oberki, integrując mieszkańców wsi.

pobierzdo góry do góry

03.09.2015 r.

Już jutro pierwsze ze spotkań nt. przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju w Przysusze. Przyjdz i zgłoś swoją inicjatywę do dofinansowania.

Jeżeli masz pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, jeżeli chcesz rozwinąć lub otworzyć działalność gospodarczą, mięć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Twojej gminie – to serdecznie zapraszamy na spotkania warsztatowo-informacyjne, mające na celu przygotowanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014-2020 - dokumentu który określać będzie kierunek rozwoju obszaru LGD w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwsze spotkanie pn. „Nowy Leader w Twojej Gminie” odbędzie się w dniu 4 września 2015 r. o godzinie 13.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Przysucha (Plac Kolberga 11)

pobierzdo góry do góry

04.09.2015 r.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Przytyku. 6 września 2015 r.

 Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Przytyku. 6 września 2015 r.

Wójt Gminy Przytyk, Zarząd Gminnej OSP w Przytyku zapraszają na Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze, które odbędą się 6 września 2015 roku na Stadionie Sportowym w Przytyku. Zawody strażackie to nie tylko rywalizacja o zajecie jak najlepszego miejsca. Ich głównym celem jest stałe podnoszenie poziomu wyszkolenia drużyn pożarniczych, ich kondycji fizycznej jak tez dbałość o niezawodność sprzętu którym dysponują. Początek zawodów o godzinie 13.30 na stadionie sportowym w Przytyku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dopingowania uczestników zmagań.

pobierzdo góry do góry

04.09.2015 r.

Zapraszamy na Dożynki Gminy Zakrzew do Taczowa w niedzielę.

W najbliższą niedzielę, 6 września odbędą się Dożynki Gminy Zakrzew połączone z uroczystym otwarciem Muzeum Rycerstwa. Impreza zorganizowana zostanie w Taczowie, gdzie w 2010 roku oddano do użytku kompleks związany z Mikołajem Powałą - słynnym rycerzem i mężem stanu, który odegrał znaczącą rolę w Bitwie pod Grunwaldem.

Podczas uroczystości którą rozpocznie o 12.00 uroczysta msza święta, będziemy mogli wysłuchać koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, obejrzeć występ Kabaretu „Paka”, czy też uczestniczyć w zabawie ludowej – przy akompaniamencie muzyki prezentowanej przez kapele ludowe z terenu regionu radomskiego. Na zakończenie dnia organizatorzy zapraszają na dyskotekę.

pobierzdo góry do góry

07.09.2015 r.

Za nami pierwsze spotkanie informacyjno-konsultacyjne nt. Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

 Spotkania informacyjne - Przysucha

4 września w Urzędzie Gminy i Miasta Przysucha odbyło się pierwsze z sześciu spotkań informacyjno-konsultacyjnych poświęconych przekazaniu podstawowych informacji o RLKS, PROW 2014-2020, a także o trybie prac nad przygotowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać dotychczasową działalność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”, zapoznać się z rezultatami realizacji poprzedniej Lokalnej Strategii Rozwoju, która wdrażana była w okresie od września 2009 roku do czerwca roku 2015.

W trakcie spotkania zbierano informacje do diagnozy społecznej obszaru oraz analizy SWOT. Osoby zainteresowane możliwością uzyskania wsparcia finansowego miały okazję przedstawić swój projekt w Arkuszu Pomysłu, a także skonsultować z pracownikami Biura LGD szczegóły ewentualnego przedsięwzięcia.

pobierzdo góry do góry

08.09.2015 r.

Konkurs Funduszu Inicjatyw Obywatelskich ogłoszony.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2016 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (P FIO). W priorytecie 3 i 4 termin składania ofert mija 23 września 2015, natomiast w priorytecie 2 wnioski należy składać od 1 grudnia 2015 r. do 7 stycznia 2015 r.

W ramach konkursu można składać oferty w ramach priorytetów: 2. Aktywne społeczeństwo, 3 Aktywni Obywatele, 4 Silne organizacje pozarządowe oraz Komponentu Wsparcia Działań Strażniczych w Priorytecie 3, Komponentu Działań Systemowych w Priorytecie 4. Wysokość środków na finansowanie P FIO w roku 2016 wynosi 60 000 000,00 zł, w tym 57 600 000,00 zł przeznaczono na dotacje, zaś 2 400 000,00 zł przeznaczono na obsługę techniczną.

pobierzdo góry do góry

08.09.2015 r.

Relacja z Dożynek Gminny Zakrzew.

 Premier Ewa Kopacz na Dożynkach Gminy Zakrzew w Taczowie

W niedzielę 6 września swoje najważniejsze święto obchodzili rolnicy z terenu Gminy Zakrzew. Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, które odbyło się w Taczowie. Wśród wielu gości wydarzenia mogliśmy wyróżnić Panią Premier – Ewę Kopacz, czy Wicemarszałka Woj. Mazowieckiego – Leszka Ruszczyka.

Taczów to miejscowość w której od kilku lat Wójt Sławomir Białkowski realizuje inicjatywy związane z upamiętnieniem jednego z najważniejszych rycerzy doby średniowiecza, bohatera powieści historycznej autorstwa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy” – Mikołaja Powały z Taczowa. To właśnie ta niewielka miejscowość stała się wizytówką gminy dzięki utworzonemu tutaj Parkowi Historycznemu „Rycerze Bogurodzicy. W niedzielę mogliśmy podziwiać oddane niedawno do użytku Muzeum Rycerstwa z salami wystawowymi. Na ten cel zaadaptowany został budynek OSP w Taczowie. Pierwsze piętro nowego muzeum będzie przeznaczone pod ekspozycję zbiorów poświęconych dziejom Rycerstwa Europejskiego. Tutaj też będzie jedno pomieszczenie poświęcone będzie szlachcicowi Mikołajowi Powale z Taczowa. Zaplanowano również pomieszczenie pełniące funkcję Muzeum Jana Długosza, wielkiego dziejopisarza i twórcy pierwszej historii Polski.

pobierzdo góry do góry

09.09.2015 r.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z pracownikami Biura LGD „Razem dla Radomki” przygotowanego przez Jedlinsk.TV, zapraszając do uczestnictwa w spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych LGD w Jedlińsku i w Przytyku.

Już w czwartek pojawimy się w Jedlińsku na spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym nt. Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 podczas którego będą mogli Państwo przedstawić swój pomysł, który może otrzymać dofinansowanie ze środków Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Zapraszając na spotkanie zachęcamy również do obejrzenia zapowiedzi tego spotkania – rozmowy z pracownikami Biura LGD oraz Beneficjentami z Gminy Jedlińsk które w poprzedniej edycji Osi 4 Leadera otrzymały środki finansowe na realizację swoich inicjatyw. Film przygotowany został przez Jedlinsk.TV.

pobierzdo góry do góry

10.09.2015 r.

Dotacje na organizację szkoleń, warsztatów i projektów edukacyjnych.

Dzień Flagi

Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 7 września do 2 października 2015 r. przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy, która wspiera działania na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji i rozwoju lokalnego. W ramach Programu udzielane będą dofinansowania instytucjom non-profit na przedsięwzięcia mieszczące się w ramach dwóch głównych obszarów programowych: "Edukacja" i "Rozwój lokalny". Brak ograniczeń kwotowych na projekt.

pobierzdo góry do góry

10.09.2015 r.

Zgłoś swoją inicjatywę/projekt i otrzymaj dofinansowywanie w ramach Lokalnej Grupy Działania.

Zachęcamy Państwa do współtworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” poprzez nadsyłanie swoich pomysłów/inicjatyw które mogą otrzymać dofinansowanie ze środków LGD „Razem dla Radomki” w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wystarczy wypełnić przygotowany przez nas Arkusz Pomysłu i Ankietę Informacyjną, dostępną na naszych stronach internetowych.

pobierzdo góry do góry

11.09.2015 r.

64 numer Biuletynu Informacyjnego Razem dla Radomki. Zachęcamy do lektury!

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury sierpniowego numeru naszego wydawnictwa, które przedstawia najważniejsze informacje dotyczące działań realizowanych przez nasze Stowarzyszenie, jak również inicjatywy realizowane przez nasze instytucje partnerskie, samorządy, przedsiębiorców oraz osoby prywatne.

Miesiąc wrzesień to czas intensywnej pracy nad przygotowaniem nowej Lokalnej Strategii Rozwoju - w ramach nowej perspektywy unijnej - Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Leader jest inicjatywą oddolną, dlatego zachęcamy serdecznie Państwa do współpracy, aktywnego włączenia się w przygotowywany przez nas dokument, poprzez dzielenie się uwagami, przedstawianiem swoich pomysłów, inicjatyw które mogłyby zostać sfinansowane ze środków które otrzyma LGD, jak również poprzez udział w spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych, na które serdecznie zapraszamy. W dalszej części biuletynu prezentujemy informacje o naszej nowej publikacji, która opisuje 106 projektów które otrzymały wsparcie finansowe ze środków "Razem dla Radomki" w minionej perspektywie Osi 4 Leader w latach 2009-2015. Przedstawiamy aktywne środowiska w Wieniawie: po raz kolejny informujemy o LAMIE - aktywnej młodzieży z Wieniawy oraz informujemy o nowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz rozwoju Pogroszyna. Opowiemy też o wakacjach dzieci i młodzieży z Jedlińska, którzy uczestniczyli w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie "Rak" oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej z Jedlińska. .

pobierzdo góry do góry

13.09.2015 r.

Jarmark Ludowy w Bierwcach juz dzisiaj! Zapraszamy

Jarmark Ludowy w Bierwcach

13 września Jarmark Ludowy po raz czwarty zawita do Bierwiec, niewielkiej miejscowości w gminie Jedlińsk, która co roku wskazuje nam, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja. Za organizację tego wydarzenia odpowiada nasze Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, Wójt Gminy Jedlińsk a przede wszystkim Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Jarmark Ludowy jest wydarzeniem organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Poprzez kreowanie tego wydarzenia, chcemy przypomnieć już o minionym, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele ludowe grały mazurki, oberki, integrując mieszkańców wsi.

pobierzdo góry do góry

14.09.2015 r.

Spotkania informacyjno-konsultacyjne w Jedlińsku i w Przytyku nt. Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2014-2020.

W miniony czwartek i piątek gościliśmy w Urzędach Gminy w Jedlińsku oraz w Przytyku, gdzie zorganizowaliśmy spotkania informacyjno-konsultacyjne nt. Lokalnej Strategii Rozwoju przygotowywanej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów na lata 2014-2020. Spotkania te mają na celu dostarczyć mieszkańcom informacji o korzyściach jakie przyniosła realizacja poprzedniej Lokalnej Strategii Rozwoju, na wdrożenie której nasze Stowarzyszenie pozyskało ponad 10 milionów złotych na lata 2007-2013. Środki te przeznaczone zostały na sfinansowanie projektów dot. wiejskiej infrastruktury publicznej, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, wsparcie rolników w zakresie różnicowania działalność gospodarczej nierolniczej, inicjatywy społeczne, kulturalne, edukacyjne. Dodatkowo uczestnikom spotkania przekazano informacje o RLKS i działaniach zaplanowanych w ramach LEADER-a w PROW 2014-2020, oraz informacje o aktualnym stanie prac nad nową Strategią Rozwoju.

pobierzdo góry do góry

15.09.2015 r.

Zostań Eko Odkrywcą i wygrywaj granty!

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego firma Henkel Polska – właściciel marki Persil, sieć drogerii Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia zapraszają uczniów szkół i dzieci w wieku przedszkolnym do udziału w kolejnej odsłonie konkursu grantowego „Eko Odkrywcy” na najlepsze projekty badawcze. Autorzy zwycięskich wniosków otrzymają granty pieniężne, a jedna grupa konkursowa nagrodę specjalną – wyjazd na zieloną szkołę.

Celem konkursu „Eko Odkrywcy” jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania zmian zachodzących w przyrodzie, zwiększanie ich świadomości ekologicznej i kształtowanie w nich proekologicznych postaw. Aby wziąć udział w konkursie „Eko Odkrywcy”, uczniowie szkół lub dzieci w wieku przedszkolnym muszą opracować – pod okiem opiekunów – projekt związany z badaniem i poznawaniem zjawisk, zachodzących w przyrodzie. Projekty można zgłaszać w dwóch grupach wiekowych: dzieci z przedszkoli i klas podstawowych 1-3, oraz uczniowie klas podstawowych 4-6, gimnazjum i szkół średnich. Gotowy wniosek powinien zawierać nazwę, opis lokalnych potrzeb, na które ma odpowiadać, planowane cele, działania i oczekiwane rezultaty, jak również przewidywany budżet. Projekty należy rejestrować przy użyciu formularza zgłoszeniowego, znajdującego się na stronie www.rossnet.pl/ekoodkrywcy, do 9 listopada 2015 roku.

pobierzdo góry do góry

15.09.2015 r.

Zapraszamy jutro do Wieniawy na spotkanie nt. przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju. Przyjdz i zgłoś swoją inicjatywę do dofinansowania.

Jeżeli masz pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, jeżeli chcesz rozwinąć lub otworzyć działalność gospodarczą, mięć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Twojej gminie – to serdecznie zapraszamy na spotkania warsztatowo-informacyjne, mające na celu przygotowanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014-2020 - dokumentu który określać będzie kierunek rozwoju obszaru LGD w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Spotkanie pn. „Nowy Leader w Twojej Gminie” odbędzie się w dniu 16 września 2015 r. o godzinie 13.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Wieniawie

pobierzdo góry do góry

16.09.2015 r.

Bierwce na folkowo.

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Tegoroczna edycja Jarmarku Ludowego zorganizowanego już po raz czwarty w Bierwcach czarowała nas pięknem folkloru – pokazując nam jak ważne jest kultywowanie dziedzictwa i tradycji naszych przodków. Za organizację wydarzenia odpowiada Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic, które wspierane jest przez Urząd Gminy w Jedlińsku oraz nasze Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”.

Jarmark Ludowy to impreza promująca bogatą tradycję i kulturę obszarów wiejskich. Organizowana jest w niewielkim miejscowościach, tak aby aktywizować mieszkańców, koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe do wspólnego kreowania wydarzeń kulturalnych. Poprzez nasze „folkowe inicjatywy” chcemy przypomnieć o pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi. Tegoroczna edycja została jednak wzbogacona o liczne zabawy animacyjne, konkursy kulinarne, fotograficzne czy też liczne konkurencje sportowe, pokaz karate i zumby.

pobierzdo góry do góry

17.09.2015 r.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Ludwikowie

W najbliższą niedzielę, 20 września w Ludwikowie w gminie Jedlińsk odbędzie się impreza plenerowa „Święto Pieczonego Ziemniaka” na którą zapraszają Wójt Gminy oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej. Początek godz. 14.30.

Podczas imprezy odbędzie się wiele ciekawych konkursów m.in.: na największego ziemniaka, na najciekawszy kształt ziemniaka, na najdłuższą obierkę czy też na najciekawszą rzeźbę z ziemniaka. Podczas wydarzenia będzie miał również miejsce konkurs na potrawę z ziemniaka – do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe.

pobierzdo góry do góry

17.09.2015 r.

Zapraszamy na ostatnie spotkanie informacyjno-konsultacyjne nt. Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 do Zakrzewa. Przyjdź i zgłoś swoją inicjatywę do dofinansowania.

Jeżeli masz pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, jeżeli chcesz rozwinąć lub otworzyć działalność gospodarczą, mięć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Twojej gminie – to serdecznie zapraszamy na spotkania warsztatowo-informacyjne, mające na celu przygotowanie Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) na lata 2014-2020 - dokumentu który określać będzie kierunek rozwoju obszaru LGD w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Spotkanie pn. „Nowy Leader w Twojej Gminie” odbędzie się w dniu 18 września 2015 r. o godzinie 13.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Zakrzewie.

pobierzdo góry do góry

18.09.2015 r.

Konkurs grantowy programu RITA -Przemiany w regionie – edycja jesienna.

RITA

Fundacja "Edukacja dla Demokracji" zaprasza do składania wniosków w konkursie grantowym programu RITA - Przemiany w regionie. Na wnioski w edycji jesiennej konkursu czekamy do 15 października do godz. 16. Dofinansowanie mogą uzyskać zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe na wspólne projekty z partnerami z następujących krajów: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Tadżykistan.

Program obejmuje następujące kraje: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Tadżykistan. Dofinansowanie ze środków programu mogą uzyskać zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia, fundacje oraz organizacje powołane na podstawie umów państwo-kościół i może ono dotyczyć wyłącznie współpracy z podmiotami i osobami z ww. krajów.

pobierzdo góry do góry

18.09.2015 r.

Konkurs Mazowieckie Barwy Wolontariatu -po raz czwarty na Mazowszu

Marszałek Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.Do konkursu zgłaszać można wolontariuszy, grupy wolontariuszy, rodziny, które wspólnie podejmują działania społeczne. Jego główną ideą jest popularyzowanie i wyjaśnianie znaczenia wolontariatu, propagowanie inicjatyw mających na celu podniesienia prestiżu wolontariatu, poszerzenie wśród mieszkańców Mazowsza wiedzy o rodzajach wolontariatu i zakresu pracy wolontariuszy, także zachęcanie Mazowszan do podejmowania aktywności wolontarystycznej.

pobierzdo góry do góry

21.09.2015 r.

Festyn Sportowy w Mniszku. 27.09.2015 r.

 Festyn Sportowy w Mniszku

Zapraszamy serdecznie w najbliższą niedzielę, 27 września na Festyn Sportowy który odbędzie się w Mniszku (Gmina Wolanów). Impreza połączona zostanie z uroczystym oddaniem do użytku boiska wielofunkcyjnego w Mniszku. W programie będziemy mogli wysłuchać zespołów promujących dziedzictwo kulturowe naszego regionu – w tym dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły, Zespołu „Wolanianki” z Wolanowa oraz Zespołu Śpiewaczego z Bieniędzic. Zaplanowano również występ kabaretowy Jerzego Kryszaka, koncert formacji Black Jack oraz zespołu disco polo Playboys.

pobierzdo góry do góry

22.09.2015 r.

Ostatnie spotkania informacyjno-konsultacyjne nt. Osi 4 LEADER PROW 2014-2020 i przygotowania nowej Lokalnej Strategii Rozwoju.

 Spotkanie informacyjno-konsultacyjne w Zakrzewie

W ubiegłym tygodniu w Urzędach Gmin w Wolanowie, Wieniawie i w Zakrzewie Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” zorganizowało ostatnie spotkanie informacyjno-konsultacyjne podczas których przedstawiliśmy zakres tematów związany z Osią 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Spotkania te miały na celu dostarczyć mieszkańcom informacji o korzyściach jakie przyniosła realizacja poprzedniej Lokalnej Strategii Rozwoju, na wdrożenie której nasze Stowarzyszenie pozyskało ponad 10 milionów złotych na lata 2007-2013. Środki te przeznaczone zostały na sfinansowanie projektów dot. wiejskiej infrastruktury publicznej, rozwój przedsiębiorczości lokalnej, wsparcie rolników w zakresie różnicowania działalność gospodarczej nierolniczej, inicjatywy społeczne, kulturalne, edukacyjne.

Dodatkowo uczestnikom spotkania przekazaliśmy informacje o RLKS (Rozwoju Lokalnym Kierowanym przez Społeczność Lokalną) i działaniach zaplanowanych w ramach LEADER-a w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Omówione zostały działania związane z możliwością otrzymania wsparcia finansowego w naborach wniosków które będą prowadzone przez „Razem dla Radomki”, z których skorzystać będą mogli mieszkańcy obszaru gmin należących do LGD, przedsiębiorcy, rolnicy, jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe, jednostki kultury czy grupy nieformalne. Zaprezentowaliśmy również stan aktualnych prac nad nową Strategią Rozwoju.

pobierzdo góry do góry

22.09.2015 r.

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” zaprasza w niedzielę na Dożynki Województwa Mazowieckiego do Płocka. 27.09.2015 r.

 LGD Razem dla Radomki zaprasza na dożynki Województwa Mazowieckiego

Serdecznie zapraszamy Państwa w najbliższą niedzielę na Dożynki Województwa Mazowieckiego do Płocka, podczas których Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich pełnić będzie rolę gospodarza stoiska wystawienniczego Województwa Mazowieckiego – przygotowanego pod nazwą „Mazowsze pachnące papryką”. Dożynki to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji, uroczyste święto plonów organizowane po zebranie przez rolników ostatnich kłosów zboża.

Nasze stoisko podkreślać będzie znaczenie „Papryki Przytyckiej” jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z naszego województwa. Pragniemy na nim promować rolników, producentów papryki, wytwórców produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych z Południowego Mazowsza, a także propagować ideę zdrowej żywności poprzez prezentację pokazu kulinarnego i degustację potraw tego wyjątkowo zdrowego i smacznego warzywa.

pobierzdo góry do góry

23.09.2015 r.

Rita Gombrowicz, Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski gośćmi wydarzeń towarzyszących inauguracji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

 Rita Gombrowicz. Fot. Łukasz Wójcik

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Prezydent Miasta Radomia zapraszają na wydarzenia towarzyszące inauguracji Nagrody Literackiej, które odbędą się w najbliższy weekend. Odbędą się uroczyste wręczenie powołań członkom Kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, koncerty Doroty Miśkiewicz & Marek Napiórkowskiego, dyskusja „Komu i do czego służą nagrody literackie”. Gościem honorowym wydarzenia będzie Rita Gombrowicz.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza – to nagroda przyznawana po raz pierwszy przez samorząd Radomia za najlepszy debiut prozatorski. Przewodniczyć komisji będzie Jerzy Jarzębski, wybitny znawca twórczości Gombrowicza, Schulza oraz literatury współczesnej, juror Nagrody Kościelskich. Prace w Kapitule świadczyć będą również Ewa Gralczyk, Anna Kałuża, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Aleksadra Wata, Justyna Sobolewska oraz Tomasz Tyczyński.

pobierzdo góry do góry

23.09.2015 r.

Nowa wystawa w Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

Muzeum Oskara Kolberga – Oddział Muzeum Wsi Radomskiej, serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy – 40 lat Nagrody imienia Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”, która odbędzie się w dniu 25 września 2015 r. o godzinie 13.00 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, mieszczącym się przy Al. Jana Pawła II 11. W programie uroczystości zaplanowano występ laureatów nagrody – Marii Siwiec i Piotra Gacy.

pobierzdo góry do góry

24.09.2015r.

Szydłowiecki Rajd Pieszy - Śladami Artura Łyczka już w sobotę. Zapraszamy.

Grupa przyjaciół KIH "GOŚCINIEC" przystąpiła do organizacji Szydłowieckiego Rajdu Pieszego pn. "Szydłowiecka Jesień" szlakami Artura Łyczka. Chcą w ten sposób uczcić pamięć swojego przyjaciela, lekarza, społecznika, człowieka dobrego serca. Rajd odbędzie się w dniu 26 września 2015 roku na dwóch trasach, wiodących uroczymi zakątkami naszej lokalnej ojczyzny - ziemi szydłowieckiej.

Trasa pierwsza prowadzi z m. Huta przez g. Altanę, g. Cymbrę, Koszorów , Pawłów, Wymysłów do Szydłowca. Trasa druga swój początek ma w Chlewiskach obok starej Huty Żelaza. Dalej prowadzi przez Koszorów, Pawłów do Szydłowca. Organizatorzy posiadający dobre i sprawdzone umiejętności w organizowaniu tego typu imprez, których pamięć sięga lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia, zapewniają dobrą organizację, sprawny przebieg i moc atrakcji w czasie trwania rajdu. Zapraszają do udziału osoby dorosłe. Szczególne zaproszenie kierują do środowisk nauczycielskich, samorządowych, przyjaciół, współpracowników znajomych i wszystkich którym postać dr Artura Łyczka pozostaje bliska.

pobierzdo góry do góry

24.09.2015 r.

Festyn ekologiczny Święto Drzewa – 4 października w Taczowie.

Związek Gmin Radomska wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Woli Taczowskiej zapraszają w pierwszą niedzielę września na „Święto Drzewa” – festyn ekologiczny który odbędzie się w Parku Historycznym w Taczowie (gmina Zakrzew).

Zaplanowano występ artystyczny „Las wita Was”, prelekcję leśniczego, koncert sygnalistów myśliwskich, pokazy sokolnicze, występy taneczne, jak również liczne konkursy (wiedzy o przyrodzie, plastyczne, pokaz mody „Dary lasu”). Dla uczestników wydarzenia przygotowany zostanie poczęstunek, zamki dmuchane i liczne atrakcje dla dzieci.

pobierzdo góry do góry

25.09.2015 r.

Zgłoś swój pomysł i otrzymaj dofinansowanie na realizację twojego pomysłu ze środków LGD „Razem dla Radomki” w ramach nowej perspektywy Osi 4 LEADER PROW na lata 2014-2020. Termin zgłoszeń upływa 30 września 2015 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Upływa termin przesyłania zgłoszeń na pomysły, które mogą otrzymać dofinansowanie unijne od LGD „Razem dla Radomki” w ramach Osi 4 LEADER PROW na lata 2014-2020. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września 2015 r.

Drodzy Państwo, przypominamy iż w dniu 30 września upływa termin zgłaszania Arkuszy Pomysłów i wypełnienia Ankiety Informacyjnej, które zostaną wykorzystane do przygotowania przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022. LSR – to nadrzędny dokument, w którym określone zostaną najważniejsze cele, przedsięwzięcia i kierunki rozwoju obszarów wiejskich gmin LGD, jak również działania i projekty, które będą mogły w przyszłej perspektywie Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach naborów ogłaszanych przez LGD.

Arkusz Pomysłu i Ankieta Informacyjna to bardzo istotne dokumenty, albowiem to mieszkańcy naszego terenu, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby fizyczne, ale również przedstawiciele instytucji samorządowych, kultury, edukacji – mogą zgłaszać projekty, które będą mogły zostać sfinansowane w nowej perspektywie LEADERA. Jeżeli mają Państwo pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, chcecie rozwijać lub otworzyć działalność gospodarczą, rolniczą, mieć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Waszej gminie – to serdecznie zapraszamy do wypełnienia dokumentów.

pobierzdo góry do góry

25.09.2015 r.

LGD Razem dla Radomki współgospodarz stoiska wystawienniczego Mazowsza zaprasza na Dożynki Wojewódzkie do Płocka już w niedzielę.

Serdecznie zapraszamy Państwa w najbliższą niedzielę na Dożynki Województwa Mazowieckiego do Płocka, podczas których Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich pełnić będzie rolę gospodarza stoiska wystawienniczego Województwa Mazowieckiego – przygotowanego pod nazwą „Mazowsze pachnące papryką”. Nasze stoisko podkreślać będzie znaczenie „Papryki Przytyckiej” jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z naszego województwa. Pragniemy na nim promować rolników, producentów papryki, wytwórców produktów tradycyjnych, regionalnych, lokalnych z Południowego Mazowsza, a także propagować ideę zdrowej żywności poprzez prezentację pokazu kulinarnego i degustację potraw tego wyjątkowo zdrowego i smacznego warzywa.

pobierzdo góry do góry

29.09.2015 r.

Relacja z udziału LGD Razem dla Radomki w Dożynkach Wojewódzkich w Płocku.

 Dożynki Wojewódzkie w Płocku – Gospodarze Stoiska Wystawienniczego w towarzystwie „papryczek” – Sławomir Białkowski(Wójt Gminy Zakrzew), Krzysztof Sobczak (Wójt Gminy Wieniawa), Dariusz Wołczyński (Wójt Gminy Przytyk), Cezary Nowek (Prezes LGD “Razem dla Radomki”

Przepyszne produkty tradycyjne i regionalne wytwarzane przez wytwórców z Południowego Mazowsza ( w tym dżem z papryki, miody odmianowe, soki jabłkowe, a także leczo, sosy, smalec czy inne przysmaki przygotowane z papryki) ściągnęły na stoisko wystawiennicze Mazowsza tłumy uczestników Dożynek Województwa Mazowieckiego, które zorganizowane zostały w Płocku w niedzielę, 27 września 2015 r. To kolejne wydarzenie, na którym nasze Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” obok Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego pełniło obowiązki gospodarza Mazowsza promując dziedzictwo kulinarne i kulturowe naszego regionu.

Stoisko przygotowane zostało pod nazwą „Mazowsze pachnące papryką”, podkreślając znaczenie produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej” jednego z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych naszego województwa. Warto nadmienić iż to z naszego regionu – powiatów przysuskiego i radomskiego pochodzi ok. 80 procent krajowej produkcji tego smacznego warzywa. Promowaliśmy na nim producentów, rolników, a prezentując ekspozycję 10 najpopularniejszych odmian papryki, jednocześnie propagując ideę zdrowej żywności poprzez przygotowanie pokazu kulinarnego i degustacji potraw z tego wyjątkowo zdrowego i smacznego warzywa.

pobierzdo góry do góry

29.09.2015 r.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Wystawa z okazji jubileuszowej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga przedstawia historię i znaczenie tego wyróżnienia oraz prezentuje twórczość kilkudziesięciu artystów w dziedzinie sztuki i rękodzieła ludowego, wybranych spośród licznego ogółu 708 laureatów. Przedstawia dzieła artystów określanych ludowymi, zarówno ze względu na miejsce ich realizacji twórczych, kontynuację tradycji rodzinnych czy lokalnych, jak też z powodu ich związku symbolicznego i mentalnego z ludowym dziedzictwem.

Okres czterdziestolecia przyznawania Nagrody im. Oskara Kolberga to czas wyraźnych zmian w twórczości ludowych artystów oraz pojawiającej się konieczności zweryfikowania pojęć twórczości i twórcy ludowego. Pomimo postępującej uniwersalizacji i powielania zjawisk kultury masowej, ciągle obecna jest potrzeba oryginalności i odrębności. Sztuka ludowa wyrosła z tradycji regionalnych, przekazywana kolejnym pokoleniom, twórczo modyfikowana i inspirująca, nadal gwarantuje różnorodność i bogactwo kultury.

pobierzdo góry do góry

30.09.2015 r.

Konkurs grantowy programu RITA – Przemiany w regionie, edycja jesienna

RITA

Fundacja "Edukacja dla Demokracji" zaprasza do składania wniosków w konkursie grantowym programu RITA - Przemiany w regionie. Na wnioski w edycji jesiennej konkursu czekamy do 15 października do godz. 16. Dofinansowanie mogą uzyskać zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe na wspólne projekty z partnerami z następujących krajów: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Ukraina, Tadżykistan.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.