Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13194282


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Wrzesień 201301.09.2013 r.

74 rocznica wybuchu II wojny światowej

Polska

74 lata temu –1 września 1939 r. o godzinie 4:45 na ranem niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku Westerplatte a niemieckie bombowce zrzuciły pierwsze bomby na Wieluń – rozpoczynając działania wojenne. Napaść III Rzeszy niemieckiej oraz sowieckiej Rosji na Polskę rozpętały II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ludzkich istnień.

Był to największy konflikt zbrojny w historii świata, obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południową Azję, północą Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Pamiętając o tamtych bolesnych wydarzeniach, składamy hołd wszystkim osobom walczącym w obronie swojej ojczyzny. Wśród nas żyją osoby uczestniczące w bohaterskich walkach II wojny światowej. Niech lekcja patriotyzmu w ich wykonaniu będzie przedmiotem nauczania, wśród młodego pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej.

pobierzdo góry do góry

03.09.2013 r.

Gospodarstwo Państwa Pysiak w finale konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013 r.

Konkurs Bezpieczne Gosporastwo

Zachęcamy Państwa do oddawania głosów w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2013 r., na Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak ze Zdziechowa (gmina Zakrzew), producentów wyśmienitych wyrobów wędliniarskich, m.in. produktów tradycyjnych – Szynki Zdziechowskiej oraz Salcesonu Wizytowego. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego.

W drugiej – finałowej edycji możemy oddać głosy na 16 gospodarstw, po 1 reprezentancie każdego województw. 16 laureatów zostało wyłonionych przez komisje konkursowe, powołane przez dyrektorów oddziałów regionalnych KRUS spośród 980 nominowanych gospodarstw.

Głosy możemy oddawać za pośrednictwem strony internetowej www.agronews.com.pl

pobierzdo góry do góry

03.09.2013 r.

Gombrowicz wraca jesienią. Zaprasza na spotkanie z Ritą Gombrowicz i Renatą Przemyk

Rita Gombrowicz i Renata Przemyk we Wsoli

Do Wsoli wraca „Powrót Gombrowicza”, czyli cykl wydarzeń przypominających o 50. rocznicy wyjazdu Witolda Gombrowicza z Argentyny do Europy. W muzeum pisarza będzie można uczestniczyć w interesujących spotkaniach literackich oraz wydarzeniu muzycznym, czyli jak zwykle: słuchać, myśleć, rozmawiać.

W niedzielę, 8 września obchodzić będziemy nieoficjalne imieniny Witolda, nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił. Z tej okazji we Wsoli wyjątkowi goście: przede wszystkim Rita Gombrowicz, a po rozmowie z nią duże wydarzenie muzyczne - Renata Przemyk akustycznie.

Z wdową po pisarzu rozmawiać będą: Dominika Świtkowska i Tomasz Tyczyński. Rita Gombrowicz gościła w Muzeum wielokrotnie, jednak to spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy to ona, a nie jej mąż, będzie głównym tematem rozmowy. Po spotkaniu zapraszamy na koncert Renaty Przemyk, artystki obecnej na scenie od ponad 20 lat, laureatki licznych prestiżowych nagród muzycznych w Polsce. Koncertowała nie tylko w kraju, ale również we Francji (w Normandii, Bretanii i Paryżu), Niemczech i USA. Artystka pisze muzykę także do spektakli teatralnych. Towarzyszyć jej będą: Błażej Chochorowski i Maciej Mąka (gitary).

Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus, zbiórka o godz. 17.15 przy przystanku autobusowym (ulica Chrobrego), przy centrum handlowym. Powrót około godz. 22. Spotkanie z Ritą Gombrowicz i koncert organizowane są w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

pobierzdo góry do góry

04.09.2013 r.

Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz osób chorych na Stwardnienie Rozsiane. 20 września w Radomiu.

Dni Kolbergowskie Dni Przysuchy

W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Oddział w Radomiu serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się w dniu 20 września o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Radomiu, w ramach ogólnopolskiej akcji „SyMfonia Serc”.

Zaproszenia - cegiełki w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie stowarzyszenia: Radom. ul. Osiedlowa 38/14 lub pod numerami telefonu; 691704425, 691 704 365.W koncercie udział wezmą: Halina Kunicka i Aleksandra Kaca - śpiew.

pobierzdo góry do góry

05.09.2013 r.

ARiMR rozpoczął przyjmowanie wniosków od rolników poszkodowanych przez tegoroczne klęski żywiołowe.

ARiMR

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w tym roku na skutek powodzi, huraganu, gradu czy deszczu nawalnego, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy finansowej. Wnioski o takie wsparcie można składać od 2 do 30 września 2013 roku w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania rolnika.

Agencja wypłaci poszkodowanym rolnikom pomoc obliczoną jako iloczyn powierzchni upraw rolnych, na których wystąpiły straty w wysokości kwalifikującej uprawę do likwidacji oraz stawki pomocy wynoszącej 100 zł na 1 ha zniszczonej uprawy rolnej lub 10 zł na 1 m2 zniszczonych upraw w szklarniach lub tunelach foliowych. Wysokość wsparcia, jakie może otrzymać rolnik, nie może przekroczyć równowartości 7500 euro. Na taką pomoc przewidziano 89,35 mln zł.

Wsparcie udzielane przez ARiMR jest jeden z elementów rządowego programu pomocy dla rolników poszkodowanych w 2013 roku przez powódź, huragan, grad lub deszcz nawalny.

pobierzdo góry do góry

05.09.2013 r.

Festyn Rodzinny w Wolanowie. Zapraszamy w najbliższą niedzielę!

Festyn Rodzinny w Wolanowie

Już w najbliższą niedzielę, 8 września 2013 r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie, przy ul. Kolejowej 17, w godzinach: 15.00- 21.00 odbędzie się Festyn Rodzinny. Organizatorami wydarzenia jest Wójt Gminy Wolanów – Krzysztof Murawski, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolanowie, Gminne Centrum Kultury w Wolanowie.

Na uczestników festynu czeka moc atrakcji. Dla najmłodszych przygotowano program artystyczny, zabawy animacyjne i gry. Nie zabraknie też pokazu tańca Zumby, oraz konkursów dla dorosłych. Na scenie pojawi się m.in. ludowy zespół Wolanianki oraz zespół coverowy. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie karaoke. Na zakończenie imprezy zaplanowano dyskotekę i zabawę taneczną z zespołem „El’ Brzeszczoteros”.

Zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

06.09.2013 r.

Dożynki Powiatu Radomskiego

Dożynki Powiatu Radomskiego

Podczas tegorocznych powiatowo-gminnych dożynek w Jedlni-Letnisku wystąpi Kabaret Moralnego Niepokoju oraz zespół Czerwone Gitary. Będą konkursy dla dzieci i pokazy tradycyjnych obrzędów dożynkowych. Uczestnicy dożynek dowiedzą się, jak nasi przodkowie robili masło czy pracowali cepem.

Jedlnia-Letnisko wraz z Starostwem Powiatowym w Radomiu zapraszają na doroczne dożynki powiatowo gminne. Impreza rozpocznie się o godzinie 10 mszą świętą w Kościele letnim w Jedlni-Letnisku. Stamtąd uczestnicy przejdą ulicami: Płużańskiego, Nadrzeczną i Słoneczną na boisko szkolne przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jedlni-Letnisku. W programie między innymi: obrzędy dożynkowe, występy zespołów ludowych, program dla dzieci czy ogłoszenie wyników konkursu wieńcowego. Uczestnicy będą mogli się sprawdzić w konkurencjach ciecia drewna piłą, robienia masła w maselnicy i młócenia zboża cepem.

Imprezę zakończy występ Kabaretu Moralnego Niepokoju oraz zespołu Czerwonych Gitar. Na zakończenie odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Dożynki odbędą się na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jedlni-Letnisku przy ulicy Słonecznej 5.

pobierzdo góry do góry

06.09.2013 r.

Zapraszamy na weekend nad Radomkę.

Rita Gombrowicz i Renata Przemyk we Wsoli

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszych gmin w ten weekend. Oprócz wyjątkowo pięknej aury, możliwości spędzenia w sposób aktywny wolnego czasu, przejażdżki rowerami, podróży kajakami, czy pływania na desce wakeboardingowej nad Zalewem w Domaniowie, czeka na Was wiele wydarzeń artystycznych.

W Jedlińsku w najbliższą niedzielę w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko w Kościele pw. Św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku wystąpi światowej sławy śpiewaczka operowa – Alicja Węgorzewska, która przy akompaniamencie muzyki Roberta Grudnia i Anny Dreli wystąpi w koncercie pieśni sakralnej i patriotycznej „Pamięci Dionizego Czechowskiego”. Początek wydarzenia o godzinie 17.00.

W pierwszym spotkaniu po wakacjach Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli obchodzić będzie nieoficjalne imieniny Witolda, nieoficjalne, bo trochę na przekór pisarzowi, który świętować nie lubił. Z tej okazji we Wsoli wyjątkowi goście: przede wszystkim Rita Gombrowicz, a po rozmowie z nią duże wydarzenie muzyczne - Renata Przemykakustycznie. Początek spotkania w niedzielę o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Wolanów zaprasza nas za to na Festyn Rodzinny, podczas którego zarówno ci najmłodsi jak i starsi uczestnicy znajdą dla siebie wiele atrakcji. Przygotowano bogaty program artystyczny, zabawy animacyjne i gry. Nie zabraknie też pokazu tańca Zumby, oraz konkursów dla dorosłych. Na scenie pojawi się m.in. ludowy zespół Wolanianki oraz zespół coverowy. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie karaoke. Na zakończenie imprezy zaplanowano dyskotekę i zabawę taneczną z zespołem „El’ Brzeszczoteros”.

Ostatnią propozycją są Dożynki Gminne w Zakrzewie, które rozpoczną się o godzinie 11.00 Mszą Świętą. W części artystycznej wydarzenia wystąpią zespoły ludowe – reprezentanci Publicznej Szkoły Podstawowej „Zakrzewiaki” oraz Kapela Ludowa z Marianowic. Wszystkie wydarzenia odbędą się w najbliższą niedzielę, wstęp na nie jest bezpłatny. Serdecznie Zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

08.09.2013 r.

Zmiany godziny otwarcia Biura LGD w dniu 09.09.2013 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Informujemy, iż w dniu 9 września (poniedziałek) Biuro Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” będzie czynne wyjątkowo w godzinach od 12.00 do 17.00. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy do kontaktu we wskazanych powyżej godzinach.
pobierzdo góry do góry

09.09.2013 r.

Zapraszamy na Jarmark Ludowy do Bierwiec. 15.09.2013 r.

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na Jarmark Ludowy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniu 15 września w miejscowości Bierwce w Gminie Jedlińsk. Partnerami uczestniczącymi w przygotowaniu wydarzenia jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic.

Jarmark Ludowy – to wydarzenie które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Na wrześniowym wydarzeniu zaprezentują się na nim młodzieżowe i dziecięce zespoły ludowe z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, „Wolanianki” z Wolanowa, „Zakrzewiaki” z Zakrzewa – oraz kapele ludowe: Jana Wochniaka z Wieniawy, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli, oraz Zespołu Śpiewaczy Bieniędzice. Nie zabraknie również pokazu prac twórców ludowych, a także poczęstunku przygotowanego z produktów lokalnych i tradycyjnych przegotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie imprezy zapraszamy na biesiadę przy ognisku, przy rytmie granych przez kapele mazurków i oberków.

Serdecznie zapraszamy.15 września 2013 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godzinie 15.30. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

10.09.2013 r.

Gwiazdy dla patriotyzmu. Alicja Węgorzewska i Robert Grudzień w Jedlińsku

Jej silny mezzosopran zachwycał melomanów z Wiednia, Amsterdamu czy Breny. W niedzielę 8 września Alicja Węgorzewska wystąpiła w Jedlińsku koło Radomia. Artystka przyjęła zaproszenie Roberta Grudnia, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko. Koncert zgromadził tłumy publiczności.

Alicja Węgorzewska równie znana jest z licznych akcji charytatywnych i edukacyjnych, w których bierze udział. Szczególnie leży jej na sercu dobro dzieci i młodzieży, toteż chętnie przyjęła zaproszenie Roberta Grudnia do projektu "Kazdemu marzy się wolność", upamiętniającego 150. tą rocznicę powstania styczniowego. - W Polsce jest zbyt mało patriotyzmu. Wiele poróżuję, m. in. po Austrii, Włoszech i Niemczech. Tam jest bardzo silne przywiązanie do własnej tożsamości narodowej i kultury – przyznała. Dodała, że projekt "Każdemu marzy się wolność" to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa.

Koncert rozpoczęły utwory maryjne, ale gros programu stanowiły pieśni Fryderyka Chopina oraz znane pieśni powstańcze. Na organach towarzyszył Alicji Węgorzewskiej Robert Grudzień – znany muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Koncert dedykowany był Dionizemu Czachowskiemu, wybitnemu dowódcy powstania styczniowego, którego dzieciństwo toczyło się w okolicach Jedlińska. Komentarz historyczny o miejscach i ludziach z nim związanych a także pokrewieństwie z Fryderykiem Chopinem przygotowała Anna Drela, historyk, dziennikarz Radia Rekord.

Przez całą niedzielę w kościele parafialnym w Jedlińsku czynna była też wystawa "Powstanie 1863 – Gorzka chwała", najbardziej znana ekspozycja, jaka powstała dla uhonorowania 150. tej rocznicy powstania styczniowego. Ekspozycja przygotowana przez specjalistów Muzeum Niepodległości w Warszawie przez całe lato odwiedziła ponad 20 miast i gmin, w których gościły koncerty będące częścią projektu Roberta Grudnia "Każdemu marzy się wolność". Jedlińsk jest ostatnim punktem tej trasy. Letnie tournee to – jak podkreślał Jan Engelgard - autor wystawy, zupełne novum w historii Muzeum Niepodległosci, gdyż w okresie wakacyjnym wystawa zamiast trafić do magazynów, wyruszyła w trasę.

Alicja Węgorzewska i Robert Grudzień Jedlińsku zakończyli letni cykl koncertów XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko.

Tekst i fotografie: Kamila Wrzesińska

 Robert Grudzień i Alicja Węgorzewska w towarzystwie Wojciech Walczaka – Wójta Gminy oraz ks. Henryka Ćwieka Robert Grudzień i Alicja Węgorzewska w Jedlińsku Robert Grudzień i Alicja Węgorzewska w Jedlińsku
pobierzdo góry do góry

11.09.2013 r.

LGD na XV Ogólnopolskim Sympozjum Agroturystycznym

W Krzyczkach Szumnych na Farmie Krzyczki od 9 do 11 września odbywa się jubileuszowe XV Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne pt. „Komunikowanie i doradztwo w turystyce wiejskiej”. Celem sympozjum jest wymiana poglądów, osiągnięć i doświadczeń w zakresie wykorzystania technik komunikacyjnych i metod doradczych w działalności turystycznej, roli mediów tradycyjnych i nowych w popularyzowaniu turystyki wiejskiej oraz promocji obiektów turystyki wiejskiej.

Organizatorzy przewidzieli wystąpienia między innymi dotyczące narzędzi komunikacji z rynkiem, roli doradztwa rolniczego w rozwoju turystyki wiejskiej, potencjału produktów turystyki wiejskiej w Polsce i ich konkurencyjności. Ponadto w programie odbyły się sesje wyjazdowe i warsztatowe. Wśród uczestników sympozjum możemy wyróżnić między innymi Panią Annę Aksamit – Senator RP oraz Pana Tadeusza Nalewajka – Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Swoją obecność zaznaczyło również Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, które zaprezentowało się jako jeden z wystawców, promując turystykę wiejską, producentów rolnych oraz produkty tradycyjne. Nie zabrakło specjałów z naszego terenu – przetworów z produktu tradycyjnego – „Papryki Przytyckiej”, czy naturalnie mętnych soków – Smaczek z Doliny Radomki”.

Organizatorami wydarzenia są: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Mazowiecka Organizacja Turystyczna w Warszawie.

 XV Sympozjum Agroturystyczne XV Sympozjum Agroturystyczne XV Sympozjum Agroturystyczne
pobierzdo góry do góry

12.09.2013 r.

Karol Okrasa gościem w gminie Zakrzew

Karol Okrasa gościł dzisiaj w Taczowie oraz w Dąbrówce Podłężnej, gdzie przygotowywał swój najnowszy program kulinarny „Okrasa łamie przepisy”. Każdy odcinek programu jest dedykowany regionalnej lub historycznej specjalności. Żeby ją odnaleźć Okrasa wyrusza na kulinarne wyprawy do wybranych zakątków Polski.

Jednym z „zakątków” będzie gmina Zakrzew, a konkretnie Park Historyczny w Taczowie, gdzie pokazany zostanie największy specjał regionu – produkt tradycyjny „Papryka Przytycka”. W swoim programie Okrasa zaprezentuje dania, które możemy przygotować z wyjątkowego warzywa jakim jest papryka. Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko zaprezentują wyjątkowo smaczne specjały, w tym dżem z czerwonej papryki. Program zawierać będzie także wątek historyczny, opowieść o historii Taczowa i Mikołaju Powale, który był jednym z ważniejszych rycerzy doby średniowiecza.

Oczywiście nie zabraknie pokazu kulinarnego w wykonaniu Pana Okrasy, ale o tym, jakie danie będzie specjałem odcinka, który został w dniu dzisiejszym przygotowywany w gminie Zakrzew - przekonany się w październiku, podczas jego emisji w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

Karol Okrasa w Zakrzewie Karol Okrasa w Zakrzewie Karol Okrasa w Zakrzewie
Karol Okrasa w Zakrzewie Karol Okrasa w Zakrzewie Karol Okrasa w Zakrzewie
pobierzdo góry do góry

13.09.2013 r.

Wystawa – Władysław Paciak. Malarstwo - Rysunek

Władysław Paciak

Muzeum im. Jacka Malczewskiego serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy: Władysław Paciak. Malarstwo rysunek. W 2013 roku obchodzimy w Radomiu 110. rocznicę urodzin i 30. śmierci najwybitniejszego z radomskich malarzy, w pierwszym okresie powojennym.

Ksiądz Władysław Paciak (1903- 1983) był artystą wybitnym, utalentowanym, wyjątkowym w sztuce polskiej tego czasu. Związany z gminą Przytyk. Ukończył teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował późno, a jeszcze później zaczął tworzyć dzieła w jego twórczości i w sztuce tamtych lat ważne. Jego pierwsza indywidualna wystawa w Radomiu, w 1957 r., była w kraju sensacją: ksiądz tworzy sztukę nowoczesną! Jako twórca sztuki sakralnej należącej do nurtu sztuki nowoczesnej w latach 60. był w Polsce prekursorem. Katolicki ksiądz i zarazem profesjonalny malarz, dla którego jednym z najważniejszych tematów były obozy koncentracyjne i zagłady (choć autor nie był więźniem obozu), także Holokaust, pamięć o Żydach - wzbudzał szczególne zainteresowanie.

10 lat temu, w 2003 roku, Muzeum Sztuki Współczesnej zorganizowało wystawę w stulecie urodzin i wydało pierwszy album, prezentujący sztukę artysty. Teraz pokazuje kolejne odnalezione prace, a także wczesne, dotychczas pomijane, np. przykłady kopii z obrazów wielkich mistrzów, z lat międzywojennych, "Portret ks. Jana Wiśniewskiego" (założyciela radomskiego muzeum) namalowany w czasie okupacji, a także większy zestaw prac z lat 50. Ale też wiele nowych z późniejszych okresów.

pobierzdo góry do góry

13.09.2013 r.

Jarmark Ludowy w Bierwcach już w niedzielę.

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na Jarmark Ludowy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę 15 września w miejscowości Bierwce w Gminie Jedlińsk. Partnerami uczestniczącymi w przygotowaniu wydarzenia jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic.

Jarmark Ludowy – to wydarzenie które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Podczas wydarzenia zaprezentują się młodzieżowe i dziecięce zespoły ludowe z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, „Wolanianki” z Wolanowa, „Zakrzewiaki” z Zakrzewa – oraz kapele ludowe: Jana Wochniaka z Wieniawy, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk, Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli, oraz Zespołu Śpiewaczy Bieniędzice. Nie zabraknie również pokazu prac twórców ludowych, a także poczęstunku przygotowanego z produktów lokalnych i tradycyjnych przegotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie imprezy zapraszamy na biesiadę przy ognisku, przy rytmie granych przez kapele mazurków i oberków.

Serdecznie zapraszamy.15 września 2013 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godzinie 15.30. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

16.09.2013 r.

Ludowo w Bierwcach. Relacja z Jarmarku Ludowego

Zorganizowany w ostatnią niedzielę Jarmark Ludowy w Bierwcach po raz kolejny pokazał, jak ważne jest kultywowanie tradycji ludowych i ich promocja wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Mimo deszczowej aury licznie zebrania publiczność do późnych godzin wieczornych bawiła się przy dźwiękach kapel ludowych i zespołów śpiewaczych. Druga edycja tego wydarzenia została przygotowana przez Stowarzyszenie Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”, we współpracy z Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Bierwce i okolic oraz Wójtem Gminy Jedlińsk – uzyskując dofinansowanie ze środków Unii Europejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 r.

Jarmark Ludowy jest wydarzeniem organizowanym przez nasze Stowarzyszenie, które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Nie inaczej było również w Bierwcach, gdzie oprócz występu zespołów i kapel ludowych mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych przez Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Na stołach podano wiele dań w tym m.in. dżem z papryki, smalec, kiełbasę z grochem, leczo, krokiety, pierogi, przepyszne ciasta, wyroby wędliniarskie. Serwowany był również przepyszny naturalny mętny sok jabłkowy – Smaczek z Doliny Radomki. Swoje prace zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko oraz twórcy ludowi z terenu gminy Jedlińsk.

Licznie zebranych gości powitała Ewa Ofiara – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk, a zarazem Sekretarz Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, po której głos zabrali Wójt Gminy Jedlińsk – Wojciech Walczak, którzy podkreślili ogromne wartość którą prezentuje dziedzictwo kulturowe naszych „małych ojczyzn”. Impreza rozpoczęła się od występu dziecięcego zespołu ludowego „Zakrzewiaki” z Zakrzewa, po którym wystąpił młodzieżowy zespół „Wolanianki z Wolanowa”. Obydwa te zespoły pomimo młodego wieku swoich tancerzy posiadają już bardzo duże doświadczenie sceniczne i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Pieśni w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy z Bieniędzic poprzedziły koncerty kapel ludowych. Zaprezentowała się Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli, Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk które przygrywały huczne oberki i mazurki – podrywając zebraną publiczność do tańca. W konkursie tańca ludowego bezkonkurencyjny okazał się Pan Jan Wochniak. Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel ludowych.

Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach
Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki
Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Wolanianki Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy
Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Tomasza Stachury z Grabowskiej Woli Jarmark Ludowy w Bierwcach - Kapela Krzysztofa Rokicińskeigo z Siekluk Jarmark Ludowy w Bierwcach
pobierzdo góry do góry

17.09.2013 r.

17 września – 74 rocznica agresji wojsk Związku Sowieckiego na Polskę.

Polska

17 września 1939 roku wojska Związku Sowieckiego wkroczyły na ziemię polską. W celu upamiętnienia tego wydarzenia Dowódca Garnizonu Radom płk pil. dr Adam Ziółkowski, Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik zapraszają na obchody 74 rocznicy agresji wojsk radzieckich na Polskę. Uroczystości odbędą się 17 września na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego.

Program uroczystości rozpocznie się o godzinie 11.45 zbiórką uczestników i pocztów sztandarowych na parkingu przy ul Limanowskiego. Na godzinę 12.00 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości, złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu, odegranie hymnu państwowego, modlitwa ekumeniczna, wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Zbrodni Katyńskiej.

pobierzdo góry do góry

17.09.2013 r.

Oferty pracy przy projekcie MultiCEL

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

W zawiązku z realizacją projektu „Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej” - MultiCEL w ramach działania 421 „Wdrażanie projektów współpracy” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader, Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” poszukuje firmy / trenerów/ szkoleniowców do przygotowania i prowadzenia szkoleń z następujących dziedzin:

 • 1. Fotowoltaika i energia odnawialna
 • 2. Oskar Kolberg – życie i twórczość
 • 3. Szkolenie z języka angielskiego (poziom podstawowy)
 • 4. Szkolenie z języka niemieckiego (poziom podstawowy)
 • 5. Szkolenie z obsługi komputera (ECDL) – poziom średniozaawansowany
 • 1 szkolenia stacjonarnego z tematyki:. Szkolenie z obsługi komputera (ECDL) – poziom podstawowy

Zakres obowiązków: przygotowanie konspektu szkoleniowego; opracowanie w terminie do lutego 2014 r. pakietu/ów dydaktycznych z materiałami szkoleniowymi do nauki metodą e-learning („tradycyjne” materiały, ćwiczenia, prezentacje, quizy, studia przypadków itp.); - prowadzenie zajęć w okresie luty – czerwiec 2014 r., opracowanie / poprowadzenie testów kończących szkolenia,- bieżący kontakt mailowy lub na forum z uczestnikami projektu w okresie: luty – czerwiec 2014 r.

Wymagania stawiane oferentom: wykształcenie wyższe; doświadczenie w realizacji projektów/programów szkoleniowych w ramach PROW, POKL, FIO lub innych programów krajowych lub unijnych; doświadczenie w realizacji szkoleń z danej tematyki (min. 3 przeprowadzone szkolenia). Mile widziane doświadczenie w opracowaniu i prowadzeniu szkoleń e – learningowych oraz w przygotowaniu i prowadzeniu szkoleń w środowisku wiejskim.

Wybranym kandydatom oferujemy bezpłatne szkolenie z metodyki zdalnego nauczania, dzięki któremu uzyskają wiedzę z zakresu zasad prowadzenia zajęć na platformie e-learningowej w ramach projektu.

CV, list motywacyjny wraz z wykazem przeprowadzonych szkoleń prosimy wysyłać na adres e-mail: zarzad@razemdlaradomki.pl wpisując w tytule "Oferta – Szkolenia MultiCEL”. Dokumenty można także przesyłać pocztą tradycyjną na adres: „Razem dla Radomki” ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom z dopiskiem "Oferta - Szkolenia MultiCEL”.

pobierzdo góry do góry

18.09.2013 r.

Konkurs na najlepszą pracę magisterską

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze prace magisterskie! Do wygrania nagrody finansowe i rzeczowe o wysokości 20 000 zł.

Jeśli interesuje Cię mazowiecka wieś i rolnictwo i inicjatywy lokalne i regionalne. Jeśli przyglądasz się inwestycjom i projektom dofinansowanym z Unii Europejskiej. Jeśli jesteś studentem ostatniego roku lub absolwentem wyższej uczelni. Jeśli interesujące nas tematy były lub będą przedmiotem Twojej pracy magisterskiej. PRZYSTĄP DO KONKURSU KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM NA NAJLEPSZĄ PRACĘ MAGISTERSKĄ

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 11 października 2013 r.

pobierzdo góry do góry

18.09.2013 r.

Święto Pieczonego Ziemniaka w Ludwikowie

Święto Pieczonego Ziemniaka

W najbliższą niedzielę, 22 września w Ludwikowie w gminie Jedlińsk odbędzie się impreza plenerowa „Święto Pieczonego Ziemniaka” na którą zapraszają Wójt Gminy oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej. Początek godz. 14.30.

Podczas imprezy odbędzie się wiele ciekawych konkursów m.in.: na największego ziemniaka, na najciekawszy kształt ziemniaka, na najdłuższą obierkę czy też na najciekawszą rzeźbę z ziemniaka. Podczas wydarzenia będzie miał również miejsce konkurs na potrawę z ziemniaka – do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Celem imprezy jak i wszystkich przygotowanych atrakcji jest kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich, prezentacja bogactwa plonów i ich zastosowania w potrawach z ziemniaka a także zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz wykazanie się znajomością w przygotowaniu dań z ziemniaków.

Na przybyłych gości czekają konkurencje sportowe i taneczne. W programie imprezy przewidziano występy kapel ludowych: „Sami Swoi”, „Braci Tarnowskich”, oraz zespołów śpiewaczych: „Gozdowianki”, „Królewskie Źródła”, „Kumosie” z Szydłowca, „Czerwone Korale” oraz dzieci z PSP z Ludwikowa.

pobierzdo góry do góry

19.09.2013 r.

Wystawa ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie

Wójt Gminy Zakrzew oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie zapraszają na wystawę ikon ks. Stanisława Drąga. Wystawa prezentowana będzie w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzerwie od 20 września 2013 r.

Ks. Stanisław Drąg maluje od ponad 40 lat. Ma w swoim dorobku liczne rysunki, akwarele, a przede wszystkim ikony. „Pisanie” ikon to dla księdza jego „wieczorna modlitwa”. Ma ich w swoim dorobku prawie 2000. Artysta chętnie wystawia swoje prace. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w tym ponad 30 to prezentacje indywidualne. Swoje prace prezentował m.in. w: Muzeum Sztuki współczesnej w Radomiu, Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu, Muzeum Regionalnym w Kozienicach, w zamku Książ koło Wałbrzycha, seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu, w kościołach i ośrodkach kultury.

Na wystawie w Zakrzewie prezentowane będzie ponad 90 ikon, zachęcamy do ich obejrzenia.

pobierzdo góry do góry

19.09.2013 r.

Nowy numer PROWieści.

PROWieści

Ukazał się nowy PROWieści. Znajdziemy w nim informację na temat realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w tym m.in.: przykłady projektowanych działań PROW2014-2020, relacje ze spotkań kierownictwa MRiRW w sprawach przyszłości WPR, Dobre praktyki – przykłady zrealizowanych projektów oraz tabelaryczne dane o realizacji PROW na lata 2007-2013.

Zachęcamy do lektury. Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz.

pobierzdo góry do góry

20.09.2013 r.

Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz osób chorych na Stwardnienie Rozsiane.

Dni Kolbergowskie Dni Przysuchy

W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Oddział w Radomiu serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się dzisiaj, o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Radomiu, w ramach ogólnopolskiej akcji „SyMfonia Serc”.

Zaproszenia - cegiełki w cenie 20 zł można nabyć w siedzibie stowarzyszenia: Radom. ul. Osiedlowa 38/14 lub pod numerami telefonu; 691704425, 691 704 365.W koncercie udział wezmą: Halina Kunicka i Aleksandra Kaca - śpiew.

pobierzdo góry do góry

20.09.2013 r.

Szkolenia z zakresu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych zaprasza przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców na szkolenia z zakresu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego w Warszawie, Płocku, Siedlcach, Radomiu, Ostrołęce i Ciechanowie. Termin spotkania w Radomiu ustalono na dzień 5 listopada 2013 r.

Szkolenie organizowane jest w celu przybliżenia tematyki Partnerstwa Publiczno – Prywatnego i wskazania korzyści płynących z tej formy realizacji inwestycji. W trakcie spotkania zostaną omówione następujące elementy:

 • Wprowadzenie do problematyki (regulacje prawne, zasada korzyści, w tym zachowania interesu publicznego podmiotu publicznego, najważniejsze pojęcia ustawowe, w tym wynagrodzenie, zasad podziału ryzyka, aspekty prawne, ekonomiczne i społeczne);
 • Wdrażanie projektów typu PPP krok po kroku – ścieżka dojścia, omówienie procedury wyboru partnera prywatnego zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych i ustawą o koncesji na roboty budowlane lub usługi;
 • Projekty PPP a Fundusze Europejskie (zasada finansowania projektów hybrydowych, obliczanie luki finansowej w projekcie PPP);
 • Umowa o partnerstwie publiczno – prywatnym (tryby wyboru partnera, czas trwania kontraktów PPP, zawarcie/zerwanie umowy PPP, obowiązki stron wg artykułu 11 ustawy o PPP;
 • Dotychczasowe polskie doświadczenia w zakresie PPP – uwarunkowania rynkowe, analiza zawartych umów, nadchodzące projekty – studia przypadków.
 • pobierzdo góry do góry

20.09.2013 r.

Wsparcie rynku produktów pszczelich

Agencja Rynku Rolnego

Agencja Rynku Rolnego zaprasza do składania projektów w ramach mechanizmu „Wspieranie rynku produktów pszczelich” na działania realizowane w sezonie 2013/2014. Podmiotami uprawnionymi do składania projektów w ramach w/w mechanizmu mogą być w zależności od realizowanego działania: związki pszczelarskie, stowarzyszenia pszczelarzy, zrzeszenia pszczelarzy, spółdzielnie pszczelarskie, grupy producenckie pszczelarzy, jednostki badawczo-rozwojowe zajmujące się problematyką pszczelarską.

W sezonie 2013/2014 refundacji podlegać będą koszty poniesione na realizację następujących działań: przeprowadzenie szkoleń, zakup sprzętu pszczelarskiego, zakup środków warrozobójczych, zakup lawet do przewozu uli, zakup urządzeń laboratoryjnych, wykonanie analiz jakości miodu, zakup matek, pakietów, odkładów pszczelich, wdrażanie programów badawczych, produkcja filmu edukacyjno – instruktażowego dotyczącego stosowania leków warrozbójczych.

Można złożyć tylko jeden projekt na każde z ww. działań na oddzielnych formularzach opracowanych przez ARR. Do projektu należy dołączyć niezbędną dokumentację określoną w „Warunkach ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich w sezonie 2013/2014”. Termin składania wniosków upływa w dniu 31 października 2013 r. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.arr.gov.pl .

pobierzdo góry do góry

23.09.2013 r.

Artykuł nt. Jarmarku Ludowego w Tygodniku Oko

Oko Bierwce

Zachęcamy Państwa do lektury najnowszego numeru Tygodnika Oko, w którym znajdą Państwo relację z Jarmarku Ludowego, imprezy współorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic”.

Zachęcamy do lektury! Artykuł mogą Państwo z naszej strony internetowej.

pobierzdo góry do góry

23.09.2013 r.

V Edycja Programu Grantowego Orange

fundacja orange

Już po raz piąty Fundacja Orange przyzna granty w ramach programu Akademia Orange na realizację innowacyjnych projektów, w których młodzi ludzie staną się twórcami kultury. W programie mogą wziąć udział organizacje i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą. Termin składania wniosków mija 13 października 2013 r.

Program Akademia Orange, realizowany przez Fundację Orange, wspiera oryginalne inicjatywy edukacyjno-kulturalne, by rozbudzić potencjał młodych ludzi z różnorodnych środowisk i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Każdego roku w Akademii Orange bierze udział ponad 5 tysięcy młodych ludzi, przyszłych twórców i świadomych odbiorców kultury.

pobierzdo góry do góry

24.09.2013 r.

Szkolenie dla organizacji pozarządowych z Radomia i okolic.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

W dniu 27 września 2013 w Radomiu odbędzie się szkolenie na temat: Pozyskiwanie funduszy przez Podmioty Ekonomii Społecznej. Szkolenie prowadzone będzie w formie warsztatów i dotyczyć będą następujących zagadnień: fundraising, granty i dotacje, darczyńcy indywidualni, sponsoring biznesowy.

W szkoleniu mogą wziąć udział przedstawiciele Podmiotów Ekonomii Społecznej (czyli fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni pracy, spółdzielni inwalidów i niewidomych, Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Zakładów Aktywności Zawodowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej) oraz osoby fizyczne zainteresowane zakładaniem PES.

Organizacje i osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu prosimy o kontakt ze specjalistą ds. rekrutacji Agatą Cybulską telefonicznie 887 092 995 lub mailowo a.cybulska@kres.org do dnia 25.09.2013. Więcej informacji na stronie: www.radom.iwes.pl.

pobierzdo góry do góry

25.09.2013 r.

Pokaż swój projekt animatorom kultury z całej Polski!

Platforma Kultry

Już po raz trzeci Narodowe Centrum Kultury organizuje Ogólnopolską Giełdę Projektów. Tym razem wyjątkową, bo w ramach NieKongresu Animatorów Kultury - największego spotkania animatorów kultury w Polsce. Co zrobić, aby wziąć w niej udział? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.platformakultury.pl. Nabór trwa do 7 października.

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczna prezentacja ciekawych praktyk z dziedziny animacji kultury oraz przestrzeń spotkań i wymiany doświadczeń animatorów. Pomysł zrodził się jako rozszerzenie projektu Narodowego Centrum Kultury - Platforma Kultury. Do tej pory zorganizowane zostały dwie edycje Giełdy: w 2011 w ramach Kongresu ShortCut Europe oraz w 2012 we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Efektem spotkań jest seria wydawnicza „Edukacja+Animacja”.

Tegoroczna Ogólnopolska Giełda Projektów odbędzie się w ramach pierwszego w Polsce NieKongresu Animatorów Kultury, który będzie miał miejsce w Warszawie w dniach 5-7 grudnia. Będzie on zwieńczeniem dotychczasowych spotkań i dyskusji Forum Kraków oraz regionalnych forów kultury, jak również kilkuletnich działań Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rzecz animacji kultury.

pobierzdo góry do góry

26.09.2013 r.

Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich przypomina, że do 20 października 2013 czeka na zgłoszenia seniorów do tytułu Spoko Senior 2013!

Spoko Senior

To już czwarta edycja Konkursu. Każdego roku w odpowiedzi na konkurs nadsyłanych jest kilkadziesiąt zgłoszeń. Dzięki nim poznajemy wielu wspaniałych seniorów. Są to często ludzie skromni, nie działający dla rozgłosu czy sławy. Realizują swoje hobby, zarażają innych swoimi pasjami, działają w swoich małych społecznościach służąc pomocą, radą i czasem.

Niektórzy spisują kroniki rodzinne, inni fotografują, malują, uczą się japońskiego, zakładają swoje blogi… Wymieniać tak by można bez końca. Pierwszą edycję Konkursu wygrała pani Leokadia, osiemdziesięciokilkulatka z oryginalną pasją, jaką jest … wędkarstwo. Jest w tym świetna, o czym świadczą liczne tytuły, nagrody i puchary, jakie zdobyła na różnych zawodach wędkarskich w całej Polsce.

Ubiegłoroczną laureatką została pani Barbara Lisiewska, która zaraża innych swoimi dwiema pasjami: miłością do kultury i tradycji Pomorza - gwary, stroju obrzędów i zwyczajów regionu Kociewie oraz występami w lokalnym kabarecie. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o konkursie dostępne są na stronie: www.spokosenior.pl

pobierzdo góry do góry

26.09.2013 r.

Specjalne wydanie Biuletynu Informacyjnego nt. Papryki Przytyckiej

Biuletyn Razem dla Radomki

Prezentujemy specjalne wydanie Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, który poświęcony został produktowi tradycyjnemu „Papryce Przytyckiej”. W biuletynie znajdą Państwo informacje o historii i początkach uprawy papryki w Polsce, wywiad z Wójtem Gminy Przytyk – Dariuszem Wołczyńskim, relacje z Ogólnopolskich Targów Papryki oraz najciekawsze przepisy kulinarne na dania z tego wyjątkowo smacznego i zdrowego warzywa. To oczywiście nie wszystkie informacje, które zamieściliśmy na łamach naszego wydawnictwa.

Zachęcamy do lektury biuletynu, który mogą Państwo pobrać z naszej strony internetowej. Zachęcamy do lektury biuletynu, który mogą Państwo pobrać z naszej strony internetowej.

pobierzdo góry do góry

27.09.2013 r.

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014 ogłoszone

Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił programy na rok 2014. I nabór do programów odbędzie się do 30 listopada 2013 r. Tylko w przypadku Programu „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet „Ochrona zabytków”, I nabór wniosków będzie trwał do 31 października 2013 r.

Programy w ramach których można uzyskać dofinansowanie to: Wydarzenia artystyczne, Kolekcje, Promocja literatury i czytelnictwa, Edukacja kulturalna, Dziedzictwo kulturowe, Obserwatorium kultury, Rozwój infrastruktury kultury, Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania wniosków, trybu oceny i zobowiązań beneficjentów znajdują się w opublikowanych „Wytycznych do oceny wniosków oraz realizacji zadań w ramach programów” oraz regulaminach programów i priorytetów dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

pobierzdo góry do góry

30.09.2013 r.

Nagrody Liderów Regionu dla Przytyka i Wolanowa.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Już po raz siódmy nagrodzono firmy i instytucje tytułem Lidera Regionu – w dorocznym konkursie organizowanym przez redakcję „Echa Dnia”. Wśród wyróżnionych instytucji znalazły się dwie gminy z terenu LGD „Razem dla Radomki”. W kategorii Samorząd-Inwestycje nagrodę odebrał Wójt Gminy Przytyk Dariusz Wołczyński, a w kategorii Samorząd-Sport – Wójt Gminy Wolanów – Krzysztof Murawski.

Laureaci statuetki oraz dyplomy odebrali podczas uroczystej gali, które odbyła się w ubiegły piątek w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Ideą pomysłodawców Liderów Regionu jest nagradzanie najlepszych firm i instytucji z naszego regionu, szczególnie tych, które osiągają bardzo dobre wyniki w porównaniu ze swoimi konkurentami na rynku. Przyznając nagrody uwzględniają również zaangażowanie nominowanych w życie społeczne i gospodarcze regionu.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Wójt Gminy Przytyk – Dariusz Wołczyński z nagrodą Wójt gminy Wolanów – Krzysztof Murawski
pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.