Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193839


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Wrzesień 201203.09.2012 r.

Nabór wniosków do jesiennej edycji konkursu Programu RITA otwarty!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Do 15 października 2012 można składać wnioski w konkursie grantowym Programu "Przemiany w Regionie" - RITA. Granty przyznawane są stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom powołanym na postawie umów państwo - kościół, na projekty realizowane we współpracy z partnerami z Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Azji Środkowej.

Program „Przemiany w Regionie” - RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji (FED). Poprzez konkursy grantowe Program wspiera projekty służące dzieleniu się ze społeczeństwami krajów Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Azji Środkowej polskimi prodemokratycznymi doświadczeniami we wprowadzaniu zmian systemowych, gospodarki wolnorynkowej, nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Wysokość dofinansowania jednego projektu to 40000,00 zł. Minimalny wkład własny: 20% całej wartości projektu (w postaci np. wkładu finansowego, rzeczowego lub osobowego).

pobierzdo góry do góry

04.09.2012 r.

Minister Rolnictwa zapowiada uruchomienie przez ARiMR nowych naborów w ramach PROW 2007 - 2013 oraz akcji kredytowej dla rolników.

ARiMR

W październiku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy w ramach dwóch działań finansowanych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 - zapowiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie resortu 23 sierpnia 2012 r.

Minister zapowiedział, że od 15 października do 26 listopada 2012 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Na taką pomoc przeznaczono w całym okresie realizacji PROW 2007 - 2013 około 416 mln złotych. Dotychczas ARiMR przeprowadził cztery takie nabory, a z oferowanej pomocy skorzystało około 4 tys. gospodarstw. Do wykorzystania pozostało jeszcze około 200 mln zł. Na przywracanie produkcji rolniczej można otrzymać do 300 tys. zł wsparcia, z tym że kwota pomocy nie może przekroczyć 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycje w zniszczonym gospodarstwie. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, przebudowę lub remont budynków służących do produkcji rolniczej, kupno nowych maszyn czy urządzeń rolniczych, odtwarzania sadów albo plantacji wieloletnich, jak również na zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych.

pobierzdo góry do góry

04.09.2012 r.

Biuletyn Informacyjny LGD Razem dla Radomki – 29 numer

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy do lektury kolejnego już numeru Biuletynu Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w którym co miesiąc dzielimy się z Wami najważniejszymi informacjami o działaniach i projektach naszego Stowarzyszenia. Nie zabraknie także informacji z życia naszych małych ojczyzn.

W bieżącym numerze przedstawiamy informację o nowym projekcie LGD – szkoleniach e-learningowych skierowanych od organizacji pozarządowych z powiatu radomskiego, przysuskiego i zwoleńskiego, w ramach którego powstania platforma internetowa z której będziemy mogli już korzystać w listopadzie br. Opowiemy o zawartym Porozumieniu Paprykowy Szlak, którego celem jest współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, lokalnymi grupami działania, przedsiębiorcami na rzecz rozwoju Produktu Tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Sierpień – to miesiąc podsumowań, wydarzeń kulturowych, imprez gminnych, dożynek – stąd też nie zabraknie relacji z wydarzeń w których aktywnie współuczestniczymy, jak również i z tych które organizujemy. W naszym informatorze przedstawiamy także sylwetkę bardzo aktywnie i skutecznie działającego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Jedlanka – Perspektywy, oraz bardzo wyjątkowy produkt lokalny – który cieszy się coraz większym uznaniem – naturalnie mętny sok jabłkowy – Smaczek z Doliny Radomki.

Oczywiście to nie wszystkie artykuły, dlatego gorąco zachęcamy Państwa do lektury! Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.

pobierzdo góry do góry

05.09.2012 r.

Zapraszamy na Festyn Rodzinny w Wolanowie. 9 września 2012 r.

Festyn Rodzinny w Wolanowie

Już w najbliższą niedzielę, 9 września 2012r. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie, przy ul. Kolejowej 17, w godzinach: 14.00- 22.00 odbędzie się Festyn Rodzinny pod hasłem ,,Aktywnie i zdrowo”! Organizatorami imprezy są: Wójt Gminy Wolanów Krzysztof Murawski, Gminne Centrum Kultury i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolanowie.

Na wszystkich uczestników festynu czeka moc atrakcji: występ kabaretu PIGWA, program artystyczno- cyrkowy Rupherta i Rico ,,Cyrk przyjechał do miasteczka”, mecz integracyjny- niespodzianka. Gwiazdą wieczoru będzie Mietek Szcześniak!

Oprócz tego czeka na Państwa wiele innych niespodzianek: bezpłatne atrakcje dla dzieci i młodzieży: trampolina, dmuchańce, zjeżdżalnie, garncarz; swojskie pyszności przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic; słodkości przygotowane przez rodziców i uczniów ZSO w Wolanowie; stoiska twórców regionalnych, lokalne występy artystyczne .

Usłyszeć także będzie można informacje dotyczące promocji zdrowia (gmina Wolanów przyłączyła się do 3 edycji konkursu ,,ZDROWA GMINA”. ,,Aby być zdrowym, trzeba być aktywnym...Aby być aktywnym, trzeba być zdrowym”. Dlatego "Aktywnie i zdrowo" przyłącz się do wspólnej zabawy. Serdecznie zapraszamy !

pobierzdo góry do góry

05.09.2012 r.

Święto Plonów – VII Turniej Sołectw w Jedlińsku

W ubiegłą niedzielę na Rynku w Jedlińsku odbyła się kolejna edycja Turnieju Sołectw. Uroczystości w Jedlińsku tradycyjnie rozpoczęła msza święta w Kościele p.w. Św. Piotra i Andrzeja. Po mszy korowód z wieńcami dożynkowymi w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej i przybyłych gości udał się na Rynek, gdzie starosta i starościna dożynek przekazali na ręce wójta – Wojciecha Walczaka bochen chleba. Następnie wójt gminy Jedlińsk powitał gości oficjalnie rozpoczynając zmagania sołectw.

Głównym celem Turnieju Sołectw jest integracja środowiska lokalnego, popularyzacja rekreacji wśród mieszkańców sołectw, oraz zapewnienie czynnego wypoczynki i współzawodnictwa sportowego oraz uaktywnianie samorządów wiejskich. W Turnieju udział wzięli mieszkańcy sołectw z terenu gminy Jedlińsk, którzy rywalizowali ze sobą w konkurencjach, w których większość jest związana z życiem i pracą na wsi, do których możemy zaliczyć m.in. plecenie powróseł, toczenie beli siana czy rzut podkową do celu. Poszczególne sołectwa prezentowały również programy artystyczne, a także bogato wystrojone stoiska z tradycyjnymi potrawami.

W tym roku zwycięzcą Turnieju zostało sołectwo Stare Zawady. Drugie miejsce przydało mieszkańcom Romanowa, a trzecie Wielogórze. Imprezie towarzyszyły również zabawy, konkursy, wystawa obrazów olejnych i pokaz gołębi pocztowych. Na zakończenie Turnieju odbyła się Biesiada z Mona Lisą, oraz występ zespołu Szafa Gra, który zaprezentował największe przeboje lat 70’, 80’ i 90tych.

 Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska
 Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska
 Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska
 Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska Turniej Sołectw w Jedlińsku. Fot. Joanna Ostrowska
pobierzdo góry do góry

06.09.2012 r.

Piękno folkloru i sztuki ludowej. Zapraszamy 16 września 2012 do Bierwiec na Jarmark Ludowy

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na Jarmark Ludowy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniu 16 września w miejscowości Bierwce w Gminie Jedlińsk. Partnerami uczestniczącymi w przygotowaniu wydarzenia jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic.

Jarmark Ludowy – to wydarzenie które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn.Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Na wrześniowym wydarzeniu zaprezentują się na nim młodzieżowe i dziecięce zespoły ludowe z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, „Wolanianki” z Wolanowa – oraz kapele ludowe: Sami Swoi z Gminy Stara Błotnica, Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa - jeden z najbardziej docenianych zespołów ludowych, określany mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Nie zabraknie również pokazu prac twórców ludowych, a także poczęstunku przygotowanego z produktów lokalnych i tradycyjnych przegotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie imprezy zapraszamy na biesiadę przy ognisku, przy rytmie granych przez kapele mazurków i oberków.

Serdecznie zapraszamy.16 września 2012 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godzinie 15.00. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

07.09.2012 r.

Obchody 95 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze

Obchody OSP w Przysusze

Burmistrz Gminy i Miasta w Przysusze Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze Zapraszają społeczeństwo Gminy i Miasta Przysuchy na obchody 95 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Przysusze Oraz poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej, które odbędą się w dniu 9 września 2012 r.

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

07.09.2012 r.

Przypominamy! Konkurs na Logo Papryki Przytyckiej!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na logo produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Celem konkursu jest wyłonienie logo cechującego się oryginalnością, przejrzystością i funkcjonalnością, a także znaczącym poziomem artystycznym. Logo będzie służyło jako identyfikacyjny, marketingowy oraz informacyjny element Papryki Przytyckiej, który będzie pojawiał się na stronie internetowej poświęconej w/w produktowi oraz wszelkich materiałach informacyjnych i reklamowych.

Konkurs trwa do 14 września 2012 roku. Nagrodami w konkursie są Wydawnictwa Regionalne. Prace należy nadsyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Organizatora: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 48 38 58 996 .

Zachęcamy do udziału.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania: regulamin.

pobierzdo góry do góry

10.09.2012 r.

Konkurs: Bezpieczna i przyjazna szkoła – Z pasją na Ty

ministersto edukacji narodowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadania publicznego pn.: "Bezpieczna i przyjazna szkoła – „Z Pasją na Ty” – projekty wspierające rozwijanie kompetencji kulturowych dzieci i młodzieży". Oferty należy składać do 1 października 2012.

Celem Konkursu jest wyłonienie najkorzystniejszych ofert wnioskodawców, którzy zaplanują oraz wdrożą w szkołach lub/i w placówkach oświatowo-wychowawczych projekty wspierające podnoszenie kompetencji kulturowych dzieci i młodzieży poprzez rozwijanie zainteresowań, pasji, uzdolnień, talentów, ekspresji kulturalnej, doskonalenie umiejętności i pogłębianie wiedzy. Oferty realizacji zadania mogą składać: organizacje pozarządowe prowadzące działalność statutową w dziedzinie oświaty i wychowania, jednostki samorządu terytorialnego, które prowadzą szkoły placówki oświatowo – wychowawcze.

Projekty konkursowe powinny wpisywać się w co najmniej jeden spośród podstawowych celów Rządowego programu na lata 2008-2013 „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła” tj: poprawa stanu bezpieczeństwa w szkołach i placówkach systemu oświaty poprzez poprawę relacji interpersonalnych i klimatu społecznego w szkole; zwiększenie wpływu rodziców na życie szkoły; zwiększenie umiejętności wychowawczych dyrektorów szkół i placówek wychowawczych, nauczycieli i rodziców oraz pracowników administracji; zwiększenie kompetencji społecznych i emocjonalnych uczniów; indywidualizacja kształcenia uczniów, rozwój ich zainteresowań, zwiększenie autonomii uczniów w szkole; wzmocnienie i rozszerzenie specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej; ograniczenie skali występowania zjawisk patologicznych (m.in. przemoc, narkomania, alkoholizm); przeciwdziałanie agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży poprzez sport.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 50 000 zł. Termin składania ofert mija 1 października 2012 r.

pobierzdo góry do góry

11.09.2012 r.

Rodzinnie w Wolanowie

Tradycyjnie w drugą niedzielę września Wolanów zaprosił wszystkich mieszkańców na Festyn Rodzinny, który odbył się pod hasłem „Aktywnie i zdrowo”. Piękna pogoda i zaplanowane atrakcje sprawiły że na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie zgromadziły się tłumy nie tylko mieszkańców gminy, ale i Radomia. Według założeń organizatorów, w tym Wójta Krzysztofa Murawskiego impreza ma spierać aktywność i zdrowie, a także promować wartości jaką jest rodzina.

Na scenie zaprezentował się kabaret PIGWA, zespół artystyczno-cyrkowy Rupherta i Rico w programie „Cyrk przyjechał do miasteczka”, ale prawdziwą gwiazdą wieczoru był występ Mietka Szcześniaka. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Dyskobojs. Na festynie nie zabrakło innych atrakcji. Dzieci i młodzież mogła skorzystać z bezpłatnych trampolin, dmuchańcy, zjeżdżalni. Każdy mógł spróbować swoich sił na kole garncarskim, spróbować swojskich przymości przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz produktu lokalnego Miodów Pszczelich Odmianowych Pana Adama Pysiaka z Golędzina. Na stoisku Gminnego Centrum Kultury mogliśmy podziwiać piękne szkatułki i torby ozdabiane techniką decoupage, przygotowane przez młodzież na zajęciach warsztatowych.

 Festyn Rodzinny w Wolanowie Festyn Rodzinny w Wolanowie Festyn Rodzinny w Wolanowie
 Festyn Rodzinny w Wolanowie Festyn Rodzinny w Wolanowie Festyn Rodzinny w Wolanowie
pobierzdo góry do góry

12.09.2012 r.

5 edycja konkursu Pomysł na firmę

Pomysł na firmę

Właśnie ruszyła 5. już edycja konkursu "Pomysł na firmę" organizowanego przez Raiffeisen Bank Polska S.A. i Gazetę Wyborczą. Do rozdania jest 300 tys. złotych. W konkursie nagrodzone zostanie 5 najlepszych biznesplanów przesłanych przez osoby, które chcą prowadzić własną firmę.

W poprzednich edycjach rozdano ponad 1 mln zł, dzięki którym powstał m.in. teatr lalek, zakład biomasy, firmy produkujące kolektory słoneczne, hodowla ślimaków i przedsiębiorstwo produkujące domy na drzewach. Wybierane są projekty, które charakteryzuje oryginalność, pomysłowość, innowacyjność, przedsiębiorczość autora.

Konkurs trwa do 30.09.2012 r. i ma na celu wspieranie przedsiębiorczości. Skierowany jest do mikroprzedsiębiorców, czyli osób, które same chcą prowadzić biznes lub zamierzają zatrudnić do dziewięciu osób. Zgłoszenia przyjmowane są od początkujących osób, którzy nie mają zarejestrowanej firmy, oraz od tych, którzy działają już na rynku, ale brakuje im środków finansowych na rozwój nowych branż.

pobierzdo góry do góry

13.09.2012 r.

Andrzej Seweryn u Gombrowicza ! 14 września, godz. 19.30

Andrzej Seweryn u Gombrowicza

Andrzej Seweryn będzie kolejnym gościem cyklu "Twarze i gęby" w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. W piątek 14 września spotkaniem z wybitnym aktorem scen polskich i francuskich, reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie, Muzeum Witolda Gombrowicza rozpocznie po wakacyjnej przerwie serię wydarzeń kulturalnych. Rozmowę z Andrzejem Sewerynem poprowadzi Tomasz Tyczyński. Aktor przeczyta także wybrane przez siebie fragmenty tekstów Gombrowicza.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Twarze i Gęby” na które Muzeum” zapraszamy nie tylko ludzi teatru, ale także postaci publiczne, które albo są znawcami „teatru dnia codziennego”, albo też – świadomie lub nie – stali się jego aktorami. Będziemy próbowali konfrontować ich doświadczenie z doświadczeniem zapisanym w tekstach Witolda Gombrowicza. Rozmawiać będziemy po prostu o życiu – społecznym, zawodowym, osobistym, zajmując się szczególnie relacjami między Ja i Ty, tak ważnymi dla twórczości autora „Ferdydurke”. O znanych twarzach i przyprawianych im gębach. Do tej pory gośćmi cyklu byli: Teresa Lipowska, Krzysztof Globisz oraz Adam Ferency.

Zapraszamy. 14 września, godz.19.30. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona!

pobierzdo góry do góry

13.09.2012 r.

Konkurs na Logo Papryki Przytyckiej! Termin zgłoszeń upływa jutro

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na logo produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Celem konkursu jest wyłonienie logo cechującego się oryginalnością, przejrzystością i funkcjonalnością, a także znaczącym poziomem artystycznym. Logo będzie służyło jako identyfikacyjny, marketingowy oraz informacyjny element Papryki Przytyckiej, który będzie pojawiał się na stronie internetowej poświęconej w/w produktowi oraz wszelkich materiałach informacyjnych i reklamowych.

Prace można nadsyłać do 14 września. Liczy się data stempla pocztowego. Nagrodami w konkursie są Wydawnictwa Regionalne. Prace należy nadsyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Organizatora: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 48 38 58 996 .

Zachęcamy do udziału.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania: regulamin.

pobierzdo góry do góry

14.09.2012 r.

Szkolenia w Regionalnym Ośrodku EFS w Radomiu

efs

Regionalny Ośrodek EFS z siedzibą Radomiu przy ul. Kościuszki 1 zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu Przygotowanie wniosku aplikacyjnego – projekty ponadnarodowe w ramach PO KL , które odbędzie się w dniu 25-26 września br. oraz na szkolenie z zakresu Zarządzenie i rozliczanie projektu PO KL, które odbędą się w dniach 27-28 września br.

Szkolenia mają na celu przekazanie najważniejszych informacji związanych z nowy wytycznymi projektów w zakresie zarządzanie i rozliczania projektów, a także pomogą skutecznie aplikować o fundusze unijne. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

14.09.2012 r.

Jarmark Ludowy w Bierwcach już w niedzielę. Serdecznie Zapraszamy!

Jarmark Ludowy w Bierwcach

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na Jarmark Ludowy, którego tegoroczna edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę - 16 września w miejscowości Bierwce w Gminie Jedlińsk. Partnerami uczestniczącymi w przygotowaniu wydarzenia jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic.

Jarmark Ludowy – to wydarzenie które ma na celu promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn.Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach położonych na obszarach wiejskich; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na który kapele grały huczne mazurki, oberki podczas których spotykali się wszyscy mieszkańcy wsi.

Na wrześniowym wydarzeniu zaprezentują się na nim młodzieżowe i dziecięce zespoły ludowe z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, „Wolanianki” z Wolanowa – oraz kapele ludowe: Sami Swoi z Gminy Stara Błotnica, Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa - jeden z najbardziej docenianych zespołów ludowych, określany mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach. Nie zabraknie również pokazu prac twórców ludowych, a także poczęstunku przygotowanego z produktów lokalnych i tradycyjnych przegotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie imprezy zapraszamy na biesiadę przy ognisku, przy rytmie granych przez kapele mazurków i oberków.

Serdecznie zapraszamy.16 września 2012 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bierwcach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Początek o godzinie 15.00. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

17.09.2012 r.

IV edycja programu grantowego Orange

fundacja orange

Już po raz czwarty Fundacja Orange przyzna granty w ramach programu Akademia Orange na realizację innowacyjnych projektów, w których młodzi ludzie staną się twórcami kultury. W programie mogą wziąć udział organizacje i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą. Termin składania wniosków mija 3 października 2012 r.

Program Akademia Orange, realizowany przez Fundację Orange, wspiera oryginalne inicjatywy edukacyjno-kulturalne, by rozbudzić potencjał młodych ludzi z różnorodnych środowisk i włączyć ich do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Każdego roku w Akademii Orange bierze udział ponad 5 tysięcy młodych ludzi, przyszłych twórców i świadomych odbiorców kultury.

Dotacje mogą otrzymać projekty które: są skierowane do dzieci i młodzieży,są związane z edukacją kulturalną, wykorzystują nowatorskie narzędzia, nowe technologie, licencje Creative Commons, są realizowane w partnerstwach, przez minimum dwie organizacje, koncentrują się wokół działań oddolnych, angażują społeczność lokalną, pobudzają kreatywność, integrują i rozwijają umiejętności społeczne młodych.

pobierzdo góry do góry

18.09.2012 r.

Na Ludowo w Bierwcach. Relacja z Jarmarku Ludowego.

Druga edycja Jarmarku Ludowego już za nami. Tym razem obyła się ona w niedzielę – 16 września w Bierwcach i pokazała dlaczego warto organizować podobne inicjatywy na terenie małych miejscowości. Wydarzenie przygotowane zostało przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki”, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Bierwcach i współfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej w Ramach osi 4 Leader – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Jarmark Ludowy – organizowany przez nasze Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” jest wydarzeniem, które na celu ma promocję folkloru i dziedzictwa ludowego naszych małych ojczyzn. Ideą imprezy jest organizacja wydarzenia w małych miejscowościach; aktywizacja mieszkańców, kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych do wspólnego inicjowania i kreowania wydarzeń kulturalnych. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, na których kapele grały huczne mazurki, oberki. Nie inaczej było również w Bierwcach, gdzie oprócz występu zespołów i kapel ludowych mogliśmy spróbować wielu przepysznych potraw przygotowanych z produktów tradycyjnych i lokalnych przez Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Na stołach podano wiele dań w tym m.in. dżem z papryki, smalec, kiełbasę z grochem, leczo, krokiety, pierogi, przepyszne ciasta, wyroby wędliniarskie z Gospodarstwa Państwa Pysiak ze Zdziechowa – szynkę zdziechowską czy salceson wizytowy, a także wyroby piekarnicze przygotowanych przez Piekarnię Wacyn. Serwowany był również przepyszny naturalny mętny sok jabłkowy – Smakuś z Doliny Radomki. Swoje prace zaprezentowały Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko oraz twórcy ludowi z terenu gminy Jedlińsk.

Licznie zebranych gości powitała Ewa Ofiara – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jedlińsk, a zarazem Sekretarz Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, po której głos zabrali Wójt Gminy Jedlińsk – Wojciech Walczak oraz Cezary Adam Nowek – Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, którzy podkreślili ogromne wartości którą prezentuje dziedzictwo kulturowe naszych „małych ojczyzn”, oraz przedstawili informacje na temat działań inicjowanych przez Lokalną Grupę Działania. Impreza rozpoczęła się od występu zespołu ludowego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bierwcach, po którym wystąpił młodzieżowy zespół ludowy „Wolanianki” z Wolanowa, który mimo młodego wieku swoich tancerzy posiada już duże doświadczenie i liczne koncerty zagrane przed publicznością na terenie całego kraju. Po nich zaprezentowały się jedne z najbardziej docenianych kapel z terenu południowego Mazowsza. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, a po niej mogliśmy wysłuchać pieśni w wykonaniu zespołu Biesiada z Bieniędzic, czy hucznych oberków i mazurków zaprezentowanych przez Kapelę Sami Swoi ze Starej Błotnicy. Zgromadzoną publiczność do tańca porwały utwory wykonane przez Kapelę Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk oraz przez Braci Tarnowskich z Domaniowa, określanym mianem twórców i mistrzów teatru weselnego – zwyczajowych spektakli odbywający się na weselach, a także przez gości wydarzenia. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych – suchego basenu, trampolin, zamku, a każdy z obecnych mógł spróbować swoich sił w dojeniu .. sztucznej krowy. Zwieńczeniem imprezy była wspólna biesiada przy ognisku połączona z występami kapel ludowych grających mazurki i oberki.

Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach – Zespół z PSP Bierwce Jarmark Ludowy w Bierwcach – Wójt Gminy Jedlińsk Wojciech Walczak I Ewa Ofiara – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy
Jarmark Ludowy w Bierwcach – Zespół Wolanianki z Wolanowa Jarmark Ludowy w Bierwcach – Zespół Wolanianki z Wolanowa Jarmark Ludowy w Bierwcach – Zespół z PSP Bierwce
Jarmark Ludowy w Bierwcach – Zespół Wolanianki z Wolanowa Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach - Zespół Biesiada z Bieniędzic
Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach – Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa Jarmark Ludowy w Bierwcach – Kapela Krzysztofa Rokocińskiego
Jarmark Ludowy w Bierwcach Jarmark Ludowy w Bierwcach – Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy Jarmark Ludowy w Bierwcach – Biesiada przy ognisku
pobierzdo góry do góry

19.09.2012 r.

Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz osób chorych na SM. 20 września – Radom

Logo SR

W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Oddział w Radomiu serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się w dniu 20 września o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Radomiu, w ramach ogólnopolskiej akcji „SyMfonia Serc”.

W koncercie udział weźmie Polska Grupa Artystyczna BENE imienia Jana Kiepury. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Kamel. Cena biletu – cegiełki wynosi jedyne 20 zł. W przerwie koncertu odbędzie się aukcja i loteria na rzecz chorych na SM z regionu radomskiego.

Patronat nad imprezą objęli: prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, ordynariusz diecezji radomskiej ksiądz biskup Henryk Tomasik oraz przewodniczący rady miasta Dariusz Wójcik. Informacje o możliwości zakupów biletów można uzyskać pod nr telefonu 607 633 616 oraz pisząc na adres mailowy radom@ptsr.org.pl

pobierzdo góry do góry

20.09.2012 r.

Konkurs na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych

Ministerstwo Pracy

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty do udziału w otwartym konkursie ofert na najlepsze projekty dofinansowywane w 2012 ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 I edycja konkursu. Termin składania ofert: od 5 do 27 września 2012 r.

Celem Programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia oraz zagospodarowanie potencjału osób starszych poprzez aktywność społeczną tych osób.

Obecnie osoby starsze, w porównaniu do innych grup wieku, w ograniczonym stopniu angażują się w działalność społeczną. Przyczyny tego są złożone, a często wynikają z braku oferty dla osób starszych, która umożliwi aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednocześnie należy pamiętać, że osoby starsze posiadają określone kwalifikacje, wiedzę oraz czas wolny. Zagospodarowanie tego potencjału będzie stymulowało zarówno rozwój kapitału społecznego, jak i wzrost gospodarczy.

Program ten pozwoli na zwiększenie aktywności osób po 60 roku życia przez edukację i uczenie się przez całe życie oraz działania na rzecz solidarności i integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. Wysokość dotacji, o którą mogą ubiegać się Oferenci wynosi od 20.000 zł do 200.000 zł.

pobierzdo góry do góry

21.09.2012 r.

Zapraszamy na Festyn Ekologiczny w Mniszku

Festyn Ekologiczny w Mniszku

Związek Gmin "Radomka" serdecznie zaprasza na Międzygminny Festyn Ekologiczny, który odbędzie się w dniu 30 września 2012r. przy Publicznej Szkole Podstawowej w Mniszku, rozpoczęcie imprezy o godz.14.00.

Festyn Ekologiczny to impreza, której głównym celem jest: kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa z terenów związku, kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców związku oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko, zdobycie przychylności i emocjonalnego zaangażowania uczniów ze szkół związku.

W programie imprezy przewidziano konkursy m.in.: ,, Szkoła przyjazna środowisku’’, , stoisko EKO –SZKOŁA”, Plakat o tematyce ekologicznej, Mody ekologicznej, EKO- SONG.

Zaplanowano także akcję pt. ,,Drzewko za surowiec wtórny’’. W ramach tej akcji zostaną rozdane sadzonki drzewek dla każdego beneficjenta, który przyniesie surowiec wtórny (makulaturę, szkło, baterie, złom oraz elektroodpady itp.) otrzyma sadzonkę drzewka. Podczas festynu zostaną wręczone nagrody dla najlepszej szkoły w gminie należącej do związku która wzięła udział w VIII szkolnym międzygminnym konkursie - Zbiórka makulatury.

pobierzdo góry do góry

24.09.2012 r.

Ostatnie dni nadsyłania zgłoszeń do Konkursu Przyjazna Wieś

ksow

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ogłasza konkurs „Przyjazna wieś" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Konkurs jest realizowany w podziale na kategorie: infrastruktura techniczna, społeczna i ekologiczna oraz w dwóch etapach: I - regionalnym i II - ogólnopolskim. Terminy zgłaszania projektów do I etapu są różne dla każdego województwa. W przypadku województwa mazowieckiego termin nadsyłania zgłoszeń mija w dniu 28 września 2012 r.

Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy beneficjenci, którzy zrealizowali projekty wspierające rozbudowę infrastruktury na obszarach wiejskich, współfinansowane z Funduszy Europejskich od 2004 r. Warunkiem udziału w Konkursie jest zakończenie projektu przed upływem terminu składania formularzy zgłoszeniowych do I etapu konkursu, tj. zatwierdzenie sprawozdania końcowego.

pobierzdo góry do góry

24.09.2012 r.

Wiedza dla Twojej Firmy – bezpłatne seminaria!

Mazowiecka Firma Równych Szans

Zapraszamy na bezpłatne, dwudniowe seminaria organizowane w ramach projektu “Mazowiecka Firma Równych Szans”, których Uczestnikami mogą być przedstawiciele: przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu. Projekt realizowany jest w 37 powiatach województwa mazowieckiego.

Seminaria z tematu “Zarządzanie firmą równych szans dla pracodawców i menedżerów” skonstruowano tak, by każdy Uczestnik mógł podczas zajęć stworzyć swój konkretny plan realizacji określonego celu istotnego z punktu widzenia jego firmy lub działu. Pojawią się w nich zagadnienia dotyczące: budowania strategii firmy, dostosowania działań do zmieniającego się otoczenia biznesowego, zarządzania kadrami, wdrażania i efektywnego wykorzystywania polityki równościowej.

Organizatorem spotkań jest Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza – jedna z najstarszych w Polsce organizacji pracodawców – istniejąca od 20 lat. Zrzesza firmy z Mazowsza, bez względu na ich wielkość, branżę i lokalizację. ZPWiM jest organizacją otwartą, działającą na rzecz poprawy warunków prowadzenia biznesu, organizująca szkolenia, prowadzącą doradztwo, inicjującą współpracę międzynarodową.

Najbliższe seminarium dla powiatu radomskiego odbędzie się w dniach 25-26 września 2012 r., natomiast dla powiatu przysuskiego w dniach 29-30 listopada 2012 r. Serdecznie zapraszamy!

Informacji szczegółowych udziela: Karolina Selerska, mail: kselerska@zpwim.pl telefon:22 245 41 67 lub 519 762 005. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej projektu

pobierzdo góry do góry

25.09.2012 r.

Doradztwo On-line dla NGO

Stowarzyszenie Klon Jawor

Stowarzyszenie Klon/Jawor – zaprasza organizacje pozarządowe do korzystania z długofalowego doradztwo on-line, czyli opiekę doradców, którzy pomogą Twojej organizacji rozwiązać problemy formalno-prawne, skutecznie przeprowadzą przez proces: zakładania fundacji lub stowarzyszenia, ubiegania się o status organizacji pożytku publicznego (OPP), przeprowadzenia zmian w organizacji (zmiana statutu, władz itp.) i ich zgłoszenia do urzędów, dopełniania obowiązków wobec Krajowego Rejestru Sądowego, sporządzenia poprawnych uchwał władz, zapisów w statucie, dopełniania obowiązków sprawozdawczych.

Z porad można korzystać za pomocą Internetu – Skype’a, gadu-gadu a także przesyłając zapytania e-mailowe na adres info@ngo.pl. Zachęcamy do odwiedzin strony internetowej projektu

pobierzdo góry do góry

25.09.2012 r.

Konferencja: Rozwój paprykowego regionu radomskiego

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zapraszamy na konferencje pt. „Rozwój paprykowego regionu radomskiego” która odbędzie się w dniu 26 września 2012 r. w siedzibie grupy producenckiej „Polska Papryka” w Głuszynie.

  Przebieg Konferencji:

 • Otwarcie spotkania, powitanie gości - Bogusław Włodarczyk, Dyrektor MODR Oddział Radom
 • Droga do rejestracji produktu tradycyjnego „Papryka Przytycka” dająca nowe możliwości i szanse na rozwój regionu - Prezes LGD „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek
 • Wsparcie planowanych inwestycji usługowo – przemysłowych w regionie paprykowym funduszami pomocowymi - Wicemarszałek woj. Mazowieckiego Leszek Ruszczyk
 • Rola – rozwój i oczekiwania grup producenckich działających w regionie paprykowym - Prezes Grupy „Polska Papryka”, Marek Grela – Prezes Grupy „Unipapryka”, Paweł Myziak – Prezes Grupy „Fresh Papryka”

Na spotkanie zapraszają Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego, Grupa Producencka Polska Papryka oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”.

pobierzdo góry do góry

26.09.2012 r.

Dotacje na edukację i rozwój lokalny w Fundacji Kronenberga. Ostatnie dni naboru!

Fundacja Kronenberga

Fundacja Kronenberga od 1996 roku wspiera działania na rzecz dobra publicznego w zakresie edukacji i rozwoju lokalnego. W ramach Programu udziela wsparcia w postaci dofinansowania projektów kierowanych przez instytucje non-profit na przedsięwzięcia mieszczące się w ramach dwóch głównych obszarów programowych: edukacja (innowacje w edukacji, edukacja ekonomiczna, dziedzictwo kulturowe i tradycje, twórczość artystyczna dzieci i młodzieży) oraz rozwój lokalny (priorytety opieki zdrowotnej, polityka społeczna, nauka przedsiębiorczości).

O dotacje mogą wnioskować fundacje, stowarzyszenia, domy kultury, szkoły, biblioteki oraz jednostki samorządu terytorialnego działające na rzecz dobra publicznego. Wnioski o dotacje na projekty o charakterze lokalnym, tzn. realizowane na obszarze nie przekraczającym jednego województwa można składać w terminie do 30 września 2012 r.

pobierzdo góry do góry

27.09.2012 r.

Zaproszenie do współredagowania serwisów internetowych

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy Państwa do współredagowania serwisów internetowych Lokalnej Grup Działania „Razem dla Radomki”. Portale www.razemdlaradomki.pl, www.wdolinieradomki.pl oraz www.innowacyjnaradomka.pl miesięcznie odwiedza ponad 18 tysięcy internautów. Są one popularnymi witrynami wśród mieszkańców naszego regionu, którzy poszukują najważniejszych informacji związanych z życiem naszych „małych ojczyzn”.

Za pomocą naszych witryn internetowych możemy informować o wydarzeniach które mają miejsce w Państwa miejscowościach. Chętnie przedstawimy ciekawe inicjatywy odbywające się w placówkach kulturalnych, oświatowych; projekty i działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, a także również te, które realizują przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą prosimy kierować materiały na adres mailowy stowarzyszenia: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

27.09.2012 r.

Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie zaprasza na bezpłatne zajęcia!

Warsztaty w Wieniawie

Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie przygotował na jesień bogatą ofertę zajęć tematycznych dla mieszkańców gminy Wieniawa. Zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w proponowanych klubach i kołach zainteresowań. Możemy wybrać klub bilardowy, tenisa stołowego, warcabowy, teatralny, młodego poety. Nie zabraknie oczywiście klubu filmowego, fotograficznego i plastycznego, klubu miłośników gotowania i koła anglistycznego, na którym możemy poznać kulturę krajów anglojęzycznych. Dla osób aktywnych – przygotowano klub tańca nowoczesnego oraz aerobik.

Zapisy przyjmowane są do dnia 30 września w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie, mieszczącym się przy ul. Parkowej 22. Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach!

pobierzdo góry do góry

28.09.2012 r.

Festyn Ekologiczny w Mniszku. Zapraszamy!

Festyn Ekologiczny w Mniszku

Związek Gmin "Radomka" serdecznie zaprasza na Międzygminny Festyn Ekologiczny, który odbędzie się w najbliższą niedzielę – 30 września 2012 r. przy Publicznej Szkole Podstawowej w Mniszku, rozpoczęcie imprezy o godz.14.00.

Festyn Ekologiczny to impreza, której głównym celem jest: kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa z terenów związku, kształtowanie postaw proekologicznych mieszkańców związku oraz poczucia odpowiedzialności za środowisko, zdobycie przychylności i emocjonalnego zaangażowania uczniów ze szkół związku.

W programie imprezy przewidziano konkursy m.in.: ,, Szkoła przyjazna środowisku’’, , stoisko EKO –SZKOŁA”, Plakat o tematyce ekologicznej, Mody ekologicznej, EKO- SONG.

Zaplanowano także akcję pt. ,,Drzewko za surowiec wtórny’’. W ramach tej akcji zostaną rozdane sadzonki drzewek dla każdego beneficjenta, który przyniesie surowiec wtórny (makulaturę, szkło, baterie, złom oraz elektroodpady itp.) otrzyma sadzonkę drzewka. Podczas festynu zostaną wręczone nagrody dla najlepszej szkoły w gminie należącej do związku która wzięła udział w VIII szkolnym międzygminnym konkursie - Zbiórka makulatury.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.