Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193817


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Styczeń 201604.01.2016 r.

Ostatnie dni na złożenie wniosku do konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Minister Pracy i Polityki Społecznej zaprasza organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych dofinansowanych w 2016 r. ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (PO FIO). W priorytecie 2 – Aktywne społeczeństwo konkurs ruszy 1 grudnia 2015 r. i będzie trwał do dnia 7 stycznia 2016 r.

W ramach tegorocznego konkursu wybrane zostały już projekty dla priorytetów nr 3. Aktywni Obywatele, 4 Silne organizacje pozarządowe oraz Komponentu Wsparcia Działań Strażniczych w Priorytecie 3, Komponentu Działań Systemowych w Priorytecie 4. Wysokość środków na finansowanie P FIO w roku 2016 wynosi 60 000 000,00 zł, w tym 57 600 000,00 zł przeznaczono na dotacje, zaś 2 400 000,00 zł przeznaczono na obsługę techniczną.

pobierzdo góry do góry

05.01.2016 r.

Zapustowy Bal Kobiet w Jedlińsku. 7 lutego 2016 r.

Wójt Gminy Jedlińsk wspólnie z Gminnym Centrum Kultury w Jedlińsku zapraszają na VI Zapustowy Bal Kobiet, który odbędzie się 7 lutego 2016 r. w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku. Jest to impreza, która rozpoczyna tradycyjne obchody Kusaków – obrzędu Ścięcia Śmierci – jedynego tego rodzaju widowiska obchodzonego w Polsce, którego tradycja obchodzenia sięga swoim rodowodem odległych nam czasów.

Bal Zapustowy Kobiet rozpoczyna huczne świętowanie trzech ostatnich dni karnawału i odbędzie się w kusą niedzielę w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku. W programie zaplanowano tradycyjną zabawę z zespołem muzycznym, kawę i herbatę i ciasto.

pobierzdo góry do góry

05.01.2016 r.

Prezes LGD Razem dla Radomki Cezary Adam Nowek nominowany w Konkursie na Człowieka Roku w Powiecie Radomskim.

 Prezes LGD Cezary Adam Nowek z nagrodą za zajęcie 2 miejsca w konkursie na najciekawsze stoisko

Niezmiernie miło nam poinformować, że w konkursie organizowanym przez radomski dziennik Echo Dnia, w konkursie na Człowieka Roku 2015 w Powiecie Radomskim nominowany został Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” – Cezary Adam Nowek, którego sylwetkę przybliżamy w niniejszej informacji. W ramach konkursu możemy głosować raz dziennie na stronie internetowej, poprzez Facebooka, a także poprzez wysyłkę SMS o treści czlowiekrad.17 pod numer 71321. O kolejności i tytule zadecydują głosy czytelników i kapituły redakcyjnej.

Głosować mogą Państwo na stronie internetowej konkursu Echa Dnia.

pobierzdo góry do góry

07.01.2016 r.

Postświątecznie: Krystyna Tkacz u Gombrowicza.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Muzeum Witolda Gombrowicza tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia zaprasza na koncert postświąteczny: Krystyna Tkacz zaśpiewa utwory Brechta, Osieckiej i Kulmowej, a także teksty Kurta Tucholskiego, przenosząc nas w atmosferę kabaretów lat 30. Towarzyszyć jej będą: Urszula Borkowska - fortepian i Sebastian Wypych – kontrabas. Tradycyjnie więc we Wsoli nowy rok rozpoczniemy dobrym tekstem z dobrą muzyką w świetnym wykonaniu.

Krystyna Tkacz jest popularną aktorką i wokalistką. Jej niezwykły, przejmujący głos znają nie tylko bywalcy warszawskich teatrów czy miłośnicy utworów Brechta, ale także wielbiciele klasycznych polskich seriali: aktorka grała w kultowych produkcjach telewizyjnych Stanisława Barei: Alternatywy 4 czy Zmiennicy. Zadebiutowała na scenie rolą Klary w „Zemście” Aleksandra Fredry, w Teatrze Polskim w Poznaniu, którego aktorką była przez pierwsze dwa lata po studiach. Zanim związała się na stałe z Teatrem Syrena w Warszawie, grała w warszawskich teatrach: Rozmaitości, Komedia, Współczesnym i Ateneum.

pobierzdo góry do góry

08.01.2016 r.

Monika Bankiewicz nominowana w Konkursie na Człowieka Roku w Powiecie Przysuskim

Monika Bankiewicz

Niezmiernie miło nam poinformować, że w konkursie organizowanym przez radomski dziennik Echo Dnia, w konkursie na Człowieka Roku 2015 w Powiecie Przysuskim nominowana został Pani Monika Bankiewicz, która wraz z mężem jest właścicielem Gospodarstwa Sadowniczego w Komorowie, specjalizującym się w uprawie jabłek, a także w produkcji naturalnie mętnych soków Smaczek z Doliny Radomki. Znana jest z działalności charytatywnej i społecznej. Jest członkiem „Stowarzyszenia Razem dla Radomki” oraz Prezesem Związku Producentów Papryki. W ramach konkursu możemy głosować raz dziennie na stronie internetowej, poprzez Facebooka, a także poprzez wysyłkę SMS o treści czlowiekprz.2 pod numer 71321. O kolejności i tytule zadecydują głosy czytelników i kapituły redakcyjnej.

Głosować mogą Państwo na stronie internetowej konkursu Echa Dnia.

pobierzdo góry do góry

08.01.2016 r.

Gratulacje dla LGD Razem dla Radomki od Przewodniczącego Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z partnerami realizuje od 2011 r. porozumienie partnerskie „Paprykowy Szlak” –które za projekt „Papryka Przytycka – Markowy Produkt Mazowsza” w dniu 16 grudnia 2015 r. została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2015”, wyróżniającym najciekawsze przykłady praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy samorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów.

Otrzymane gratulacje od Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu Rzeczypospolitej pod przewodnictwem Posła Andrzeja Maciejewskiego potwierdzają słuszność podejmowanych przez LGD działań i stanowią kolejne wyróżnienie otrzymane za wdrażane przez nas inicjatywy.

pobierzdo góry do góry

11.01.2016 r.

Konkurs w PO Infrastruktura i Środowisko: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - jako Instytucja Pośrednicząca Programu Operacyjnego Infrastruktura I Środowisko 2014-2020 - ogłasza konkurs w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Nabór wniosków potrwa od 1 lutego do 31 marca 2016 r.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu: 85%.Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów: 200 mln zł.

pobierzdo góry do góry

12.01.2016 r.

Ogłoszono kolejną edycję Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego – Perła Powiatu.

Powiat Radomski

Ruszyła kolejna, V edycja Konkursu Gospodarczego Starosty Radomskiego „Perła Powiatu”. Jest to okazja do wspierania działalności gospodarczej i rolniczej oraz promowania innowacyjnych przedsięwzięć i rozwiązań. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów, firm oraz gospodarstw rolnych, mających siedzibę na terenie powiatu radomskiego, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne w 2015 roku.

Współzawodnictwo odbywa się w pięciu kategoriach: Mała Firma Roku (zatrudniająca mniej niż 50 pracowników), Firma Roku (zatrudniająca 50 i więcej pracowników), Produkt Roku, Małe Gospodarstwo Rolne (powierzchnia mniej niż 20 ha) oraz Gospodarstwo Rolne (powierzchnia 20 ha i powyżej). Kandydaci do poszczególnych kategorii muszą spełniać warunki określone w Regulaminie Konkursu zatwierdzonym przez Zarząd Powiatu Radomskiego.

pobierzdo góry do góry

12.01.2016 r.

Koncert Karnawałowy HUMI ACCORDION BAND w Zakrzewie.

Serdecznie zapraszamy Państwa na Koncert Karnawałowy w wykonaniu zespołu HUMI ACCORDION BAND, który odbędzie się 15.01.2016 r. o godzinie 18.00 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie.

HUMI ACCORDION BAND jest szkolnym zespołem muzycznym działającym od 1986 przy Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Założycielem był Andrzej Humski, obecnie dyrygentem oraz aranżerem większości utworów jest Artur Miedziński, nauczyciel i wychowawca wielu znakomitych akordeonistów.

pobierzdo góry do góry

13.01.2016 r.

Pierwsze spotkanie Grupy Tematycznej ds. podejścia LEADER

Zdjęcia www.ksow.pl

W dniu 8 stycznia 2016 r., odbyło się pierwsze posiedzenie grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER, która została powołana uchwałą nr 4 z dnia 12 października 2015 r. przez Grupę Roboczą ds. KSOW. Reprezentantem lokalnych grup działania z terenu Mazowsza w obydwu organizacjach jest Prezes Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” – Cezary Adam Nowek.

W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Regionalnych Sieci Lokalnych Grup Działania, samorządów wojewódzkich, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowej Rady Izb Rolniczych i Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Posiedzeniu przewodniczył Witold Magryś - przedstawiciel Polskiej Sieci LGD.

W spotkaniu wziął udział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki, który podkreślił kluczową rolę grupy tematycznej, jako łącznika pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie LEADER - z jednej strony Instytucja Zarządzająca, z drugiej strony jednostki wdrażające oraz to, co najważniejsze - społeczności lokalne reprezentowane poprzez lokalne grupy działania i lokalne grypy rybackie.

pobierzdo góry do góry

13.01.2016 r.

IX edycja Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2015

Laur Marszałka

Samorząd Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze potrzebę promowania produktów żywnościowych wytwarzanych przez mazowieckich producentów żywności organizuje IX edycję Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt roku 2015.

Konkurs zaplanowany został z myślą o jak najszerszym gronie producentów żywności z terenu województwa mazowieckiego. Szeroka formuła konkursu pozwala na skierowanie zaproszenia do udziału nie tylko do firm komercyjnych, ale także do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne, gospodarstwa ekologiczne, osoby fizyczne, które mogą udokumentować swoją działalność certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami, np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych. Zgłoszony produkt powinien być powtarzalny, by można go było promować przy różnych okazjach.

pobierzdo góry do góry

14.01.2016 r.

Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)? Poradnik dla praktyków.

Oddając w Państwa ręce publikację "Jak ewaluować budżet partycypacyjny (obywatelski)? Poradnik dla praktyków" przygotowaną przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Opracowanie powstało w ramach projektu ,,Laboratorium budżetu partycypacyjnego” realizowanego przez Fundację w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich i Institute of Governance and Public Policies przy Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.

Publikacja jest przewodnikiem praktycznym, który ma przede wszystkim pomóc w przygotowaniu i zaplanowaniu ewaluacji budżetu partycypacyjnego w konkretnej gminie, czyli przygotowaniu i przeprowadzeniu oceny tego, jak wdrożenie tego mechanizmu wpływa na gminę, czy coś w niej zmienia i w jaki sposób oraz czy stosowane metody działania przybliżają samorząd do celów, które przed tą procedurą stawiają władze, administracja lokalna i mieszkańcy. Można w niej znaleźć praktyczne wskazówki odnośnie tego, jak zorganizować proces ewaluacji, jak postawić pytania ewaluacyjne oraz jakie metody badań i analiz zastosować w celu zdobycia wiedzy o rezultatach i wpływie budżetu partycypacyjnego na samorząd.

pobierzdo góry do góry

14.01.2016 r.

Wieczór Kolęd i Pastorałek w Wieniawie

Gminne Centrum Kultury w Wieniawie zaprasza na Wieczór Kolęd i Pastorałek, który odbędzie się w najbliższą niedzielę – 17 stycznia 2016 r. o godzinie 15.00. W programie zaplanowano występ Chóru Kościelnego z Wieniawy, Lokalnego Stowarzyszenia Kobiet ze Skrzynna, Zespołu Folklorystycznego „Wieniawa” oraz dzieci uczestniczących w zajęciach wokalnych i instrumentalnych w GOK-u.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania do Gminnego Ośrodka Kultury w Wieniawie ul. Parkowa 22.

pobierzdo góry do góry

15.01.2016 r.

Ogólnopolski Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2016.

Równać Sanse

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2016" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Program skierowany jest do organizacji pozarządowych z miejscowości do 20 000 mieszkańców. Dotacja przeznaczona jest na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2016 r. a 30 listopada 2017 r. Termin nadsyłania wniosków w pierwszym etapie mija 10 marca 2016 r. o godz. 12.00.

Celem konkursu jest wsparcie projektów organizacji pozarządowych, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.

pobierzdo góry do góry

15.01.2016 r.

Formalno-prawne aspekty działalności Kół Gospodyń Wiejskich od 2016 roku.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

W ostatnich latach można zauważyć wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich. Coraz częściej kobiety, obserwując dorobek kulturowy, edukacyjny i społeczny swoich matek i babć, a także mając na uwadze potrzebę modernizacji i odnowy wsi wstępują do KGW lub zakładają nowe koła. Zdecydowaną większość członkiń stanowią rolniczki, jednak nie brakuje również innych osób ze środowiska wiejskiego - nauczycielek, pielęgniarek, urzędniczek, przedstawicielek lokalnego biznesu.

KGW mogą być sformalizowaną strukturą organizacyjną, a tym samym w większym zakresie mogą korzystać ze wsparcia w ramach różnorodnych programów krajowych lub unijnych. Koła gospodyń wiejskich mają status organizacji społeczno-zawodowej rolników lub stowarzyszenia. Mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego. Ponadto, jeśli posiadają osobowość prawną mogą zostać, na swój wniosek, wpisane do rejestru podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

pobierzdo góry do góry

18.01.2016 r.

Koncert Jerzego Połomskiego w Jedlińsku.

Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku serdecznie zaprasza na koncert Jerzego Połomskiego, który odbędzie się 8 lutego 2016 r. o godzinie 18.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlińsku i będzie stanowił jedno z głównym wydarzeń obchodzonych w trzy ostatnie dni karnawału – „jedlińskich kusaków”.

Jerzy Połomski urodził się 18.09.1933 roku w Radomiu. Od 59 lat występuje na scenie! Niezmiennie popularny i kochany przez publiczność. Nagrał kilkadziesiąt (!) płyt i wyśpiewał piosenki, które zna cała Polska: „Bo z dziewczynami”, „Daj”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Nie zapomnisz nigdy”, „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Moja miła, moja cicha”, „Błękitna chusteczka”, „Wszystko dla Pań”, „Ta ostatnia niedziela”, „Czy ty wiesz moja mała”, „Woziwoda”, „Komu piosenkę?”, „Kodeks” i wiele innych.

pobierzdo góry do góry

18.01.2016r.

III sektor dla Polski. Strategiczna mapa drogowa rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce.

Przedstawiamy Państwu publikację „III sektor dla Polski. Strategiczna mapa drogowa rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce”. Strategiczna Mapa Drogowa (SMD) jest to strategia nowego typu, strategia, która pozwala włączyć się wszystkim zainteresowanym, określająca cele cząstkowe na podstawie aktualnych możliwości, pozwalająca przystosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Ale też Mapa nie wskazuje prostych rozwiązań. Wiele dróg wymaga gruntownego remontu. Trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, zmieniać prawa, postawy… zmieniać też sam sektor.

Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Razem dla Radomki

pobierzdo góry do góry

19.01.2016 r.

Nowy numer Biuletynu Informacyjnego LGD Razem dla Radomki

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy do lektury pierwszego w 2016 roku numeru Biuletynu Informacyjnego Naszego Stowarzyszenia, który przedstawia najważniejsze informacje dotyczące działań podejmowanych przez nasze LGD, jak również inicjatywy realizowane przez nasze instytucje partnerskie, samorządy, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe.

Znajdziecie w nim Państwo informację o wyróżnieniu które otrzymaliśmy za realizację działań związanych z budową silnej marki „Papryki Przytyckiej” podejmowanych w ramach porozumienia Paprykowy Szlak. Wspomniana nagroda otrzymana w ogólnopolskim prestiżowym konkursie Samorządowy Lider Zarządzania ma dla nas bardzo duże znaczenie, stanowi docenienie dotychczas wysiłków i pracy zainicjowanej w 2011 r. W dalszej części przedstawiamy informacje na temat konkursu Człowiek Roku w ramach którego nominowano dwóch członków naszego LGD - Cezarego Adama Nowek i Monikę Bankiewicz. Prezentujemy poezję Jana Orczykowskiego z Zakrzewa, kolejny artykuł poświęcony psychologii wyglądu, informacje o występie zespołu Wolanianki w Finale Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz relację z pierwszego posiedzenia Grup Tematycznej ds. Podejścia Leader.

pobierzdo góry do góry

20.01.2016 r.

Zapraszamy na obrzęd Ścięcia Śmierci – Kusaki do Jedlińska.

Kusaki – Ścięcie Śmierci 2015

Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku jest organizatorem wydarzenia kończącego karnawał w Jedlińsku, tzw. Jedlińskie Zapusty. Elementem tego wydarzenia będzie widowisko plenerowe: Ścięcie Śmierci, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

Swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

Od godzin południowych na ulicach Jedlińska pojawia się wiele barwnych postaci. Są to na przykład: diabły, baby, cyganki, rybacy, krakowianki i wiele innych.

Swawole przebierańców stanowią tylko wstęp do właściwej części wydarzenia jakim jest „Ścięcie Śmierci”. Jest to sąd nad śmiercią, która krzywdzi ludzi. Po wielu oskarżających wystąpieniach poszczególnych świadków zapada wyrok, który jest skazujący. Pojawia się kat, który pozbawia Śmierć życia.

pobierzdo góry do góry

20.01.2016 r.

Kolejny sukces młodych artystów z Wolanowa. Wolanianki w Finale Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

 Wolanianki – zdjęcie Piotr Wyparło

Zespół Pieśni i Tańca „Wolanianki” został finalistą Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek wygrywając regionalne eliminacje które odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu w dniu 20 grudnia 2015 r. W minioną sobotę 17 stycznia godnie reprezentował nasz region na finale konkursu w Będzinie, gdzie rywalizował z artystami z kraju i zagranicy o miano najlepszego wykonawcy kolęd i pastorałek. Młodzi artyści mimo, że nie zdobyli głównej nagrody, zebrali dużo pozytywnych recenzji i głosów uznania od jury i publiczności, którą zachwycili swoją folkową interpretacją kolęd. To kolejny znaczący sukces osiągnięty przez młodzież z Wolanowa w ostatnim czasie.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika organizowany jest od 1994 roku i na trwale pisał się w kulturalną mapę Polski. Dzisiaj spośród 37 ośrodków eliminacyjnych istnieją również trzy za naszą wschodnią granicą, dwa na Ukrainie (w Równem, Żytomierzu) oraz w białoruskich Baranowiczach. Ta liczba jest proporcjonalna do zainteresowania Festiwalem, na który corocznie zgłasza się około 2 tysiące podmiotów wykonawczych (co daje łącznie przeszło 20 tysięcy osób). Dzięki temu jest on największą tego typu imprezą w Polsce, nie tylko wśród przeglądów kolędowych. Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają co roku do Będzina (woj. śląskie) nazywanego Stolicą Polskiej Kolędy i tutaj, podczas trzydniowych przesłuchań finałowych, walczą o zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody.

pobierzdo góry do góry

21.01.2016 r.

List otwarty ws. ewentualnego podziału administracyjnego województwa mazowieckiego.

Zachęcamy Państwa do lektury listu otwartego w sprawie ewentualnego podziału administracyjnego województwa mazowieckiego napisanego przez Pana Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego, w którym przedstawia konsekwencje i obszary problemowe wynikające z zapowiedzi podziału i rozbioru Mazowsza na dwie jednostki administracyjne.

Pan Marszałek zadaje w nim pytanie: „Jaka przyszłość czekała by nasz region, gdyby doszło do zapowiadanego wyodrębnienia Warszawy i powiatów ją okalających? Liczby mówią same za siebie. Powierzchnia województwa nie zmniejszyłaby się drastycznie, bo tylko o 14 proc. Jednak to właśnie na tych 14 proc. – czyli w stolicy i jej sąsiedztwie – działa 70 proc. firm generujących wpływy do mazowieckiego budżetu. Jak przełożyłoby się to na dochody „nowego” województwa? Dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 90 proc.! A warto zauważyć, że większość dotychczasowych zadań pozostałaby do wykonania. Czy jakikolwiek, nawet najbardziej doświadczony i kompetentny wójt czy starosta byłby w stanie z dnia na dzień zredukować swój budżet o 90 proc.? Obawiam się, że jest to niemożliwe.

Jednak rozbiór administracyjny Mazowsza to nie tylko kwestia zmiany granic województw i podwojenia administracji, to przede wszystkim rewolucja dla wszystkich samorządów i mieszkańców Mazowsza. Pierwszym zagrożeniem jest utrata wynegocjowanych już i wdrażanych środków unijnych na lata 2014-2020. Wiedzą Państwo najlepiej, ile pracy i środków już zaangażowały nasze samorządy, aby przygotować się do tej perspektywy. Tymczasem zmiana granic województwa oznacza konieczność renegocjacji wsparcia z Komisją Europejską, co w najlepszym wypadku oznaczać będzie opóźnienie w wydatkowaniu pomocy unijnej. Nie bez znaczenia dla postępu takich rozmów może mieć wszczęta przez Komisję Europejską procedura kontroli praworządności.

pobierzdo góry do góry

22.01.2016 r.

Konkurs na najciekawsze i zgodne z tradycją przebranie zapustowe na Kusakach.

Kusaki – Ścięcie Śmierci 2015

Kusaki czyli jedlińśkie zapusty odbędą się za niewiele ponad dwa tygodnie na Rynku w Jedlińsku. A my już teraz zapraszamy Państwa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, oraz w konkursie w którym pula nagród wynosi 2000,00 zł.

Swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

pobierzdo góry do góry

25.01.2016 r.

Informacja dla Beneficjentów programu PROW dla działania Małe Projekty. Przypomnienie o realizacji ankiet monitorujących w terminie do 31 stycznia 2016 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Uprzejmie przypominamy, iż Beneficjenci działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu Małe Projekty, zobowiązani są zgodnie z § 5 ust. 3 umowy przyznania pomocy do składania do siedziby Samorządu Województwa ankiety monitorującej z realizowanego projektu. Ostateczny termin składania ankiet upływa w dniu 31 stycznia 2016 r.

Zgodnie z § 13 ust. 3 pkt. 2 w przypadku, gdy beneficjent nie spełni warunków, o których mowa w § 5 ust. 3 umowy przyznania pomocy zwrotowi podlega 1 % pobranej kwoty pomocy. (zapis od wersji 4 umowy przyznania pomocy).

Aktualny formularz ankiety monitorującej wraz z instrukcją jej wypełnienia dla działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”- „małe projekty” znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie www.mazovia.pl .

pobierzdo góry do góry

25.01.2016 r.

Uroczyste otwarcie Domu Senior Wigor w Wieniawie.

W dniu 21 stycznia 2016 r., o godzinie 12.00, uroczyście zainaugurowano działalność Domu Senior Wigor w Komorowie. Poświęcenia budynku dokonał Ks. Andrzej Kuleta, Proboszcz Parafii Św. Szczepana w Skrzynnie. Seniorzy mają do dyspozycji kuchnię, jadalnię, sale do rehabilitacji i gimnastyki korekcyjnej oraz pokoje wypoczynkowe. Serdecznie wszyskich zapraszamy do odwiedzin.

Uroczystość rozpoczęła i poprowadziła Pani Julita Gocel, Pracownik Urzędu Gminy w Wieniawie. Następnie zabrał głos Wójt Gminy Wieniawa, Pan Krzysztof Sobczak, który w imieniu organizatorów przywitał zaproszonych gości oraz w krótkim przemówieniu przedstawił historię utworzenia placówki.

pobierzdo góry do góry

26.01.2016 r.

Wystawa: W kręgu opoczyńskiego haftu i koronki.

Region opoczyński to miejsce z wciąż żywą tradycją ludową. Odznacza się zachowanym strojem, wyróżniającym się wielobarwnymi pasiakami oraz wyszyciami. Wystawa ma na celu przybliżyć wygląd i zastosowanie haftu i koronki w regionie opoczyńskim. Na ekspozycji zobaczymy elementy stroju ludowego: koszule, kaftany, chustki a także wyroby dla domu - bieżniki, serwetki, obrusy, ręczniki oraz bieliznę pościelową (poszewki na poduszki i jaśki paradne). Wystawa prezentuje zbiory Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz pochodzące z kolekcji prywatnych.

Czasowej ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty przybliżające techniki powstawania koronki oraz haftu krzyżykowego - najbardziej charakterystycznego dla regionu opoczyńskiego.

pobierzdo góry do góry

26.01.2016 r.

Nabór do projektu English Teaching Activities 2016

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy do składania listów intencyjnych (do końca stycznia 2016) w ramach English Teaching Activities 2016 (ETAs). ETAs, to szansa na sfinansowanie ciekawych zajęć z języka angielskiego z dziećmi w Twoim środowisku. Termin zgłoszeń mija 31 stycznia 2016 r.

Ścieżka English Teaching Activities (ETAs) jest częścią Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Nidzicką Fundację Rozwoju NIDA, łączącą w sobie udział w szkoleniach (metodycznych oraz projektowych) z realizacją projektu i kierowana jest do: Nauczycieli języka angielskiego z publicznych przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych mieszczących się wyłącznie na wsiach; Lokalnych liderów wiejskich, którzy podejmą współpracę z nauczycielem języka angielskiego z wiejskiej szkoły czy przedszkola i zaplanują projekt realizowany w środowisku lokalnym, np. świetlicy wiejskiej, bibliotece czy w siedzibie organizacji pozarządowej, ewentualnie w szkole; Lokalnych liderów wiejskich, którzy posiadający formalne kompetencje do nauczania języka angielskiego i złożą aplikację indywidualnie.

pobierzdo góry do góry

27.01.2016 r.

Kusaki czyli obrzęd Ścięcia Śmierci już za dwa tygodnie! Zapraszamy serdecznie do Jedlińska.

Kusaki – Ścięcie Śmierci 2016

Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku jest organizatorem wydarzenia kończącego karnawał w Jedlińsku, tzw. Jedlińskie Zapusty. Elementem tego wydarzenia będzie widowisko plenerowe: Ścięcie Śmierci, które jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w Polsce i Europie.

Swoim rodowodem sięga ono XVI stulecia i jest nadal kultywowane w Jedlińsku na pamiątkę „prawa miecza”, które Jedlińsk otrzymał przy lokacji miasta w 1530 roku. Badacze twierdzą, że na obrzęd „Ścięcia Śmierci” duży wpływ miała szkoła ariańska istniejąca w Jedlińsku w latach 1560- 1630 oraz szkoła wyższa funkcjonująca w latach 1630- 1655. W ówczesnych czasach w Jedlińsku przebywało bowiem wielu kleryków, historyków i żaków. Widowisko mogło wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego, tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Widowisko zachowało swoją pierwotną formę, poprzez co stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Należy zaznaczyć, że wszystkie role (nawet kobiece) w widowisku są odtwarzane przez mężczyzn.

pobierzdo góry do góry

28.01.2016 r.

Minister Sportu i Turystyki ogłosił dodatkowy nabór wniosków w ramach programu powszechnej nauki pływania: Umiem pływać.

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Do rozdysponowania pozostają środki finansowe w wysokości 2 201 741,00 zł. Zajęcia sportowe dla uczniów w ramach dodatkowego naboru wniosków mogą być realizowane w terminie od 1 marca do 10 grudnia 2016 roku. Zadania przewidziane do realizacji dotyczą organizacji zajęć sportowych dla uczniów, ukierunkowanych na upowszechnianie sportów zimowych, oraz realizacji powszechnej nauki pływania w ramach projektu „Umiem pływać”.

O dotację mogą ubiegać się kluby sportowe działające w formie stowarzyszenia, inne organizacje pozarządowe które w ramach swojej działalności statutowej realizują zadania z zakresu upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży a także jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość wsparcia wynosi maksymalnie 80% planowanych kosztów realizacji zajęć.

pobierzdo góry do góry

28.01.2016 r.

Wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego -spektakl poetycki w wykonaniu Adama Woronowicza i Janusza Strobla.

29 stycznia 2016 roku o godzinie 19.00 w Sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Zakrzewie zaprezentowany zostanie spektakl poetycki do wierszy księdza Jana Twardowskiego w wykonaniu znakomitych artystów- Adama Woronowicza i Janusza Strobla. Otwarta zostanie też wystawa, przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu, prezentująca postać księdza Jana Twardowskiego.

Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006). Wybitny, liryczny poeta religijny. Całe życie ks. Jana Twardowskiego wiązało się ze stolicą. W Warszawie urodził się w 1915 roku, tu przyjął świecenia kapłańskie, tu również został po śmierci w 2006 r. pochowany w kościele Opatrzności Bożej, w Panteonie Wielkich Polaków. Jego wiersze zyskały wielką popularność. Liryka ks. Twardowskiego to przede wszystkim wielka poezja religijna, ale także strofy o człowieku. Stałym tematem i wielka miłością poety była też przyroda, piękno i tajemnica otaczającego świata. 18 stycznia 2016 roku minęła 10 rocznica jego śmierci.

pobierzdo góry do góry

29.01.2016 r.

Harmonogram PROW na lata 2014-2020 został ustalony.

”

Już w marcu planowane jest uruchomienie 3 rodzajów wsparcia z PROW 2014 - 2020, a w całym 2016 roku będzie ich 16. Przedstawiamy Państwu harmonogram wdrażania poszczególnych rodzajów pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w 2016 roku i pierwszym trymestrze 2017 roku.

pobierzdo góry do góry

03.01.2016 r.

Seminarium Fundusze Unijne 2014-2020 dla przedsiębiorstw - szanse, możliwości, sposoby pozyskiwania. Radom – 19 stycznia 2017 roku.

Serdecznie zapraszamy 19 stycznia 2017 roku do udziału w seminarium w zakresie Fundusze Unijne 2014-2020 dla przedsiębiorców – szanse, możliwości, sposoby pozyskiwania, która odbędzie się w Instytucie Technologii Eksploatacji, Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu przy ul. Kazimierza Pułaskiego 6/10.

W czasie szkolenia uczestnicy dowiedzą się: o zasadach otrzymania finansowania na działania inwestycyjne i rozwojowe firm w latach 2014-2020; o źródłach finansowania inwestycji dostępnych na poziomie centralnym oraz bezpośrednio w województwie; o nowych produktach (formach) wsparcia przedsiębiorców, w tym dotacjach, pożyczkach, kredytach i innych formach dofinansowania działań innowacyjnych i rozwojowych; gdzie szukać informacji o Funduszach Europejskich 2014-2020.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.