04.01.2010 r.
Euro na Edukację.
"Euro na Edukację” to ogólnopolski projekt edukacyjny, który obejmuje 16 dwudniowych seminariów edukacyjnych prowadzonych na terenie całego kraju. Projekt adresowany jest do instytucji i podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora edukacji przy wykorzystaniu funduszy unijnych dostępnych na lata 2007-2013.
Celem programu „Euro na Edukację” jest przygotowanie sektora edukacji do pozyskiwania wsparcia finansowego z funduszy europejskich poprzez przekazanie uczestnikom kompletnej wiedzy na temat możliwości dofinansowania projektów szkoleniowych oraz inwestycyjnych, z jednoczesnym przygotowaniem ich do samodzielnego sporządzenia wniosków aplikacyjnych.
Najbliższe seminaria odbędą się w dniach 12 i 13 stycznia 2010 roku w Warszawie.
![]() | ![]() |
![]() |
5.01.2010 r.
Szkolenia pt. Wirtualne przedsiębiorstwo społeczne
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zaprasza na cykl szkoleń zatytułowanych "Wirtualne Przedsiębiorstwo Społeczne".
Szkolenia skierowane są do osób indywidualnych – bezrobotnych, jak również do zespołów z województwa mazowieckiego, które chcą współpracować łącząc realizację celów społecznych z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli stworzyć i prowadzić podmioty ekonomii społecznej.
Podczas sesji szkoleniowych uczestnicy będą mieli okazję przygotować plan działania, strategię marketingową, strukturę organizacyjną i budżet, jak również przeanalizować mocne i słabe strony planowanego przedsięwzięcia oraz ocenić potencjalne szanse i zagrożenia.
Zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać do 15 stycznia 2010 r.
![]() | ![]() |
![]() |
06.01.2010 r.
Konferencja: Instrumenty i źródło finansowania projektów w Osi 4 Leader
W dniach 21 – 22 stycznia 2010 roku w Gmachu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolski Kongres Współpracy i Rozwoju zatytułowany „Instrumenty i źródło finansowania projektów w Osi 4 Leader”.
W trakcie obrad zostaną szczegółowo omówione zagadnienia związane z zabezpieczeniem finansowania projektów realizowanych w ramach działań Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013. Przedstawione zostaną także doświadczenia z naborów na: „Małe Projekty”, oraz możliwości wykorzystania dla zabezpieczenia wkładu własnego takich instrumentów jak fundusze sołeckie, inicjatywa lokalna, czy dotacje przyznawane w ramach konkursów ogłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Omówione zostaną także najistotniejsze zmiany w znowelizowanej ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Natomiast goście z lokalnych grup działania z terenu Hiszpanii, przedstawią realizowane przez nich obecnie projekty współpracy z zakresu rozwoju turystyki oraz przedsiębiorczości wiejskiej.
![]() | ![]() |
![]() |
07.01.2010 r.
Rozpoczęcie przebudowy drogi relacji Przytyk – Gózd
4 stycznia 2010 roku w Przytyku członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz i Waldemar Roszkiewicz oraz Wójt Gminy Przytyk - Stefan Błaszczyk wzięli udział w symbolicznym rozpoczęciu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 732 relacji Przytyk – Gózd.
Przebudowana 17-kilometrowego odcinka drogi relacji Przytyk – Gózd realizowana będzie w ramach projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Koszt realizowanej inwestycji wynosi 51 mln zł, z czego 85 proc. stanowić będą środki z Unii Europejskiej.
![]() |
![]() |
![]() |
Droga relacji Przytyk-Gózd stanowi istotny węzeł komunikacyjny. Obecnie jest bardzo zniszczona i niedostosowana do występującego natężenia ruchu. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i warunków ruchu, jak również wpłynie na komfort podróżowania po Mazowszu.
W ramach realizowanych prac zostanie wzmocniona konstrukcja drogi, poszerzona będzie jezdnia, przebudowie ulegną skrzyżowania. Wybudowane zostaną również chodniki, zatoki autobusowe, zbiorniki retencyjne.
![]() | ![]() |
![]() |
08.01.2010 r.
Na rowerze po regionie radomskim
Zachęcamy do lektury przewodnika rowerowego po regionie radomskim pt. „Na rowerze po regionie radomskim. Dorzecza Radomki i Zagożdzonki”, wydanego przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu oraz Związek Gmin Radomka.
Przewodnik prezentuje walory turystyczno - krajoznawcze dorzeczy dwóch malowniczych rzek Radomki i Zagożdzonki. Prezentowany w opracowaniu obszar poprzez swoją urozmaiconą rzeźbę terenu oraz bogatą sieć szlaków turystycznych stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Łączna długość 12 szczegółowo opisanych w publikacji tras wynosi 464 km, co umożliwia zaplanowanie bardzo ciekawych wycieczek jedno- i wielodniowych oraz poznania piękna dorzeczy rzek: Radomki i Zagożdzonki.
![]() | ![]() |
![]() |
11.01.2010 r.
Region radomski świętuje rocznicę bitwy pod Grunwaldem
Symboliczne wici rozesłane 2 lutego po mszy w kościele w Jedlni Kościelnej rozpoczną obchody 600 - lecia bitwy pod Grunwaldem w regionie radomskim. Jubileusz największej bitwy średniowiecza, który świętować będzie w tym roku cała Polska, w radomskiem skupi się w Taczowie, Kozienicach i Jedlni.
W Taczowie, skąd wywodzi się słynny rycerz, Powała z Taczewa, powstanie wielka kompozycja rzeźbiarska zatytułowana "Rycerze Bogurodzicy”. Stanie ponadto replika dioramy "Bitwa pod Grunwaldem” Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, która znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa. Trzecim elementem taczowskiego projektu stanie się Kaplica Bogurodzicy.
W Kozienicach na rzece Zagożdżonce stanie zrekonstruowany most z Czerwińska. Towarzyszyć mu ma ustawienie kompozycji rzeźbiarskiej ukazującej postaci związane z jego budową.
W Jedlni Kościelnej obchody skoncentrują się wokół kościoła. Oprócz wysłania wici będą prezentowane obrzędy wiejskie nawiązujące do bitwy. W centrum Jedlni stanie pomnik Władysława Jagiełły trzymającego w ręku Statuty Jedlańskie, zwalniające ówczesnych chłopów z obowiązku pańszczyzny. Postawiona będzie także Diorama Jedlańska, inspirowana sztychami średniowiecznymi. Na jednym jej skrzydle ukazana będzie banderia krzyżacka a na drugim - chorągwie polskie biorące udział w grunwaldzkiej bitwie.
![]() | ![]() |
![]() |
12.01.2010 r.
Najbliższe posiedzenia Zarządu i Rady Stowarzyszenia Razem dla Radomki.
Informujemy, iż w dniu 12.01.2010 r. o godzinie 13:00 w sali konferencyjnej (parter pok. nr 4) Biura LGD „Razem dla Radomki” w Radomiu przy ul. Wernera 9/11 odbędzie się zebranie Członków Zarządu Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”.
W dniu 14.01.2010 r. o godzinie 12:00 odbędzie się II Posiedzenie Rady Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Na posiedzeniu zostaną omówione wnioski przyjęte przez LGD w dniach 24.11-21.12.2009 r. w ramach działania: „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
Posiedzenie Rady odbędzie się również w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” przy ul. Wernera 9/11 w Radomiu (sala konferencyjna, parter, pok. nr 4).
![]() | ![]() |
![]() |
13.01.2010 r.
W blasku harcerskich ognisk
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją Hm. Mirosława Mazurkiewicza "W blasku harcerskich ognisk. Opowieść o dziejach harcerstwa Chorągwi Radomskiej".
Główną ideą książki jest zachowanie pamięci "...o chorągwiach radomskich z lat 1924-1948 oraz 1975-1998, walce o wolność i niepodległość Polski, o kształt osobowy każdego harcerza, harcerki i o pieśni z obozowych ognisk..."
![]() | ![]() |
![]() |
15.01.2010 r.
Bezpłatne szkolenia: Zarządzanie finansami i Relacje z otoczeniem
Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zaprasza członków stowarzyszeń, fundacji, zakładów aktywności zawodowej, spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu zarządzania finansami i relacji z otoczeniem.
Najbliższe szkolenia odbędą się w terminach:
20-21 stycznia 2010 r. – Zarządzanie finansami
22-23 stycznia 2010 r. – Relacje z otoczeniem.
Wszystkie szkolenia są bezpłatne i odbędą się w Centrum Konferencyjnym Falenty, ul. Hrabska 4, Falenty k/Janek.
![]() | ![]() |
![]() |
14.01.2010 r
Dotacje na zabytki - Nabór wniosków w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
Informujemy, iż z dniem 15 stycznia 2010 roku rozpoczyna się nabór wniosków o udzielenie dotacji w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami w ogłoszonym konkursie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego.
Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 % nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
O dotację mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego; organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku (fundacje i stowarzyszenia); oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów Państwa do Kościoła Katolickiego; oraz osoby posiadające tytuł prawny do zabytku, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego czy trwałego zarządu.
Termin składania wniosków upływa w dniu 15 lutego 2010 roku.
![]() | ![]() |
![]() |
18.01.2010 r.
Konkurs dla mazowieckich producentów żywności.
Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w III edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego dla mazowieckich producentów żywności za najlepszy produkt 2009 roku.
Konkurs został przygotowany z myślą o jak najszerszym gronie producentów żywności z Województwa Mazowieckiego. Jest on skierowany nie tylko do firm komercyjnych, ale także do podmiotów i organizacji zajmujących się wytwarzaniem żywności na mniejszą skalę, takich jak: koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, osoby fizyczne, które mogą udokumentować swoją działalność posiadanymi certyfikatami, dyplomami, zaświadczeniami lub innymi dokumentami np. potwierdzającymi prezentację produktu na targach, wystawach, imprezach lokalnych i regionalnych.
Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie producentów, których produkty charakteryzują się wysoką jakością produkcji, kultywowaniem i popularyzacją mazowieckiej tradycji kulinarnej, a także oryginalnością w podejściu do tematu żywności i przetwórstwa oraz promocja mazowieckiej żywności.
Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2010 r.
![]() | ![]() |
![]() |
16.01.2010 r.
Apel o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.
Rozmiar tragedii która dotknęła mieszkańców Haiti porusza serca ludzi na całym świecie. Obecna sytuacja na wyspie Haiti jest dramatyczna, a potrzeby ofiar – ogromne. Osoby które przeżyły pozostały bez środków do życia, bez domów, bez wystarczającej opieki medycznej.
Zachęcamy do wszelkiej formy pomocy jak również dokonywania wpłat. W Polsce pomoc koordynują 3 organizacje Caritas Polska, Polska Agencja Humanitarna i Unicef. Pamiętajmy o tym iż każdy z Nas może pomóc ofiarom tragedii
![]() | ![]() |
![]() |
19.01.2010r.
Marka wiejskiego produktu turystycznego
Zachęcamy do lektury książki "Marka wiejskiego produktu turystycznego. Inicjatywy i inspiracje" wydanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
"Książka jest interesującą monografią poświęconą zagadnieniom funkcjonowania marki produktu turystyki wiejskiej. Przedstawiono w niej nie tylko literaturowy opis problematyki marki, lecz w przeważającej części zawarto charakterystykę doświadczeń krajowych i zagranicznych dotyczących regionalnych produktów turystycznych, wiosek tematycznych, obiektów spelcjalistycznych oraz gospodarstw edukacyjnych.
W książce znajdują się również omówienia ważniejszych zagadnień i efektów zorganizowanego we wrześniu 2009 roku kolejnego XIII-tego Ogólnopolskiego Sympozjum Agroturystycznego. Sympozja te stanowią dobry przykład niepodważalnych naukowo - aplikacyjnych sukcesów zapisanych na konto Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie - organizatora przedsięwzięć."
(prof. Jan Sikora)
![]() | ![]() |
![]() |
20.01.2010 r.
Wspomnienia wojenne mieszkańców gminy Wieniawa
W zawiązku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej Gminna Biblioteka Publiczna w Wieniawie wydała książkę pt. "Wspomnienia wojenne mieszkańców gminy Wieniawa", do której lektury serdecznie zachęcamy.
Publikacja przedstawia wspomnienia wydarzeń z 1 września 1949 roku widziane oczami ówczesnych mieszkańców Wieniawy i najbliższych okolic.
"Pomimo upływu lat pamięć tych ludzi jest wyjątkowa, zadziwiająco dobra. Relacje są żywe i pełne emocji. Pamiętają wiele szczegółów, a u niektórych podczas opowieści pojawiały się łzy. Te relacje naocznych świadków są subiektywne, ale jakże obrazowo oddają atmosferę i prawdę o tamtych latach. Przesiedlenia, wywózka na przymusowe roboty do Niemiec, łapanki, konfiskowanie żywego inwentarza - taki obraz wojny zachowali w swej pamięci..."
![]() | ![]() |
![]() |
21.01.2010 r.
Lista rankingowa wniosków
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” informuje o zakończeniu postępowania przez Radę Stowarzyszenia w sprawie oceny wniosków, które wpłynęły w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader na lata 2007-2013. Poniżej prezentujemy listy rankingowe naboru wniosków przeprowadzonych w terminie od 24 listopada do 21 grudnia 2009 r. w ramach działań: „Odnowa i Rozwój Wsi”, „Małe Projekty”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”.
![]() | ![]() |
![]() |
22.01.2010 r.
Mariusz Pudzianowski w roli rycerza Powały z Taczewa.
15 lipca 2010 roku słynny sportowiec Mariusz Pudzianowski podczas obchodów 600 – lecia Bitwy pod Grunwaldem wcieli się w postać legendarnego rycerza pochodzącego z obszaru LGD „Razem dla Radomki” – Mikołaja Powały z Taczewa.
Utytułowany siłacz ma swoją posturą i wyczynami przypomnieć o Mikołaju Powale, jednym z najsłynniejszych XV- wiecznych rycerzy, który ostrza toporów zginał gołymi rękami. Powała z Taczewa należał do najważniejszych osobistości na dworze krakowskim, gdzie często zasięgano jego rady, jednak do legendy przeszła jego biegłość w sztuce rycerskiej, spryt oraz talenty dyplomatyczne.
Więcej informacji o postaci Mikołaja Powały z Taczewa znajdziecie Państwo w dziale Informator Regionalny – Sławni Ludzie
![]() | ![]() |
![]() |
25.01.2010 r.
Bezpłatne szkolenia dla kobiet
Towarzystwo ALTUM Programy Społeczno-Gospodarcze zaprasza do udziału w projekcie: „Aktywizacja zawodowa kobiet z Radomia i powiatu radomskiego”. Projekt oferuje bezpłatne szkolenia i kursy zawodowe dla kobiet bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo.
Celem projektu jest aktywizacji społeczno – zawodowa kobiet długotrwale bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, nabycia przez nie nowych kompetencji, jak również podniesienia kwalifikacji oraz przywrócenia ich na rynek pracy.
Projekt obejmuje kursy zawodowe w następującym zakresie: asystentka recepcjonistka, obsługa gastronomiczna, kosmetyczka, stylistka paznokci, pomoc księgowej, przedstawiciel handlowy, opiekunka. Szkolenia będą realizowane z następujących dziedzin: język angielski, obsługa komputera z Internetem oraz przedsiębiorczość. W ramach integracji i aktywizacji zawodowej przewidziano również warsztaty integracji zawodowej, poradnictwo psychologiczne, doradztwo zawodowe, jak również pośrednictwo pracy.
![]() | ![]() |
![]() |
26.01.2010 r.
Wykład otwarty: Fundusze europejskie na e-usługi
27 stycznia 2010 r. w Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie, odbędzie się wykład zatytułowany „Fundusze Europejskie na e-usługi”. Spotkanie odbędzie się w ramach Europejskich Wykładów Otwartych prowadzonych we współpracy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wykład skierowany jest do przedsiębiorców, przedstawicieli środowisk badawczych, branżowych, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu, administracji rządowej i samorządowej oraz wszystkich zainteresowanych problematyką współfinansowania projektów w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.
Wykład odbędzie się w Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie, ul. Krucza 38/42 o godzinie 16:30.
![]() | ![]() |
![]() |
27.01.2010 r.
Staż w Stowarzyszeniu LGD Razem dla Radomki
Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” poszukuje stażystów na następujące stanowiska:
Kandydaci składający dokumenty aplikacyjne muszą być zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne.
Prosimy o składanie dokumentów (CV i list motywacyjny ze wskazaniem stanowiska) na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl w temacie maila wpisując informację: Staż w LGD ”Razem dla Radomki” lub osobiście w biurze Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w Radomiu, ul. Wernera 9/11 do dnia 28 stycznia 2010 r. do godziny 16:00.
![]() | ![]() |
![]() |
28.01.2010 r.
Kusaki 2010
Informujemy, iż Urząd Gminy w Jedlińsku i Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku mają zaszczyt zaprosić rękodzielników, twórców ludowych, koła gospodyń wiejskich, rzemieślników, malarzy, rzeźbiarzy oraz wszystkie osoby chcące wystawić swoje prace w trakcje tradycyjnego widowiska plenerowego pt. „Ścięcie Śmierci”, które odbędzie się w dniu 16 lutego 2010 r.
Obrzęd „Ścięcia Śmierci” jest jedynym tego rodzaju obrzędem w Polsce. Odbywa się rokrocznie w ostatni wtorek karnawału, według XIX wiecznego wierszowanego tekstu ks. Jana Kleczkowskiego. Imprezie towarzyszy oprawa muzyczna w wykonaniu zespołów ludowych i młodzieży szkolnej.
![]() | ![]() |
![]() |
29.01.2010 r.
Gmina Przytyk. Dzieje Samorządu i Administracji 1809-1990
Gmina Przytyk funkcjonuje z przerwami już od ponad 200 lat. Mija także 20-lecie działalności w pełni samorządowych gmin w Polsce. Rocznice te skłaniają do podsumowań i spojrzenia wstecz na dzieje samorządu. Stały się też inspiracją do wydania przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przytyku publikacji "Gmina Przytyk. Dzieje Samorządu i Administracji 1809-1990", do której lektury zachęcamy.
Opracowanie skupia się na historii samorządu i losach społeczności lokalnych. Powstało głównie na podstawie nigdzie nie publikowanych archiwaliów gminnych i gromadzkich.
![]() | ![]() |
![]() |
Partnerzy / Partners LGD
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji;
w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.