NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11478305


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Stowarzyszenie Wrzosowisko


Stowarzyszenie Wrzosowisko

Wrzos to niewielka miejscowość należąca do gminy Przytyk, położona w powiecie radomskim, w południowej części województwa mazowieckiego. Wieś leży w obrębie Równiny Radomskiej nad rzeką Wiązownicą - dopływem Radomki. Wrzos- nazwa miejscowości piękna, okolica urzekająca, malownicza i ekologiczna, ale we Wrzosie nie ma ani domu kultury, ani świetlicy wiejskiej. Poza kościołem, biblioteką i szkołą nie istnieją instytucje pożyteczności publicznej, w których mogłoby rozwijać się życie kulturalne. Stowarzyszenie "Wrzosowisko" istnieje od lutego 2010 r. Pomysł powołania stowarzyszenia zrodził się na bazie działań prowadzonych przez Klub Aktywnych Rodzin, powołany przez Panią Jolantę Kowalik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosie w ramach projektu Integracji społecznej. Członkowie Stowarzyszenia organizują różne spotkania, których istotą jest danie możliwości spędzenia wolnego czasu pożytecznie, kulturalnie, a także danie możliwości otwarcia się na innych ludzi, aby tworzyć i wzmacniać więzi międzyludzkie i oderwania się choć na chwile od problemów dnia codziennego.

Stowarzyszenie "Wrzosowisko" angażuje się i spełnia w różnych projektach na rzecz społeczności szkolnej, ale i lokalnej - Festyn Rodzinny organizowany corocznie przy szkole Podstawowej we Wrzosie, a także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.Oprócz wyżej wymienionych, współorganizuje także wraz z Lokalną Grupą Działania "Razem dla Radomki" imprezę cykliczną Folkowe Andrzejki. Stowarzyszenie "Wrzosowisko" w 2015 roku podjęło się realizacji inicjatywy - projektu pn. Ludowe Klimaty, realizowanego z funduszy unijnych pozyskanych ze Stowarzyszenia "Razem dla Radomki" w ramach działania Małe Projekty Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warsztaty zorganizowane były w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrzosie kierowane były do dzieci i osób dorosłych. Zaplanowano i przeprowadzono warsztaty tańca ludowego dla dzieci oraz warsztaty e- learningowe, wykonywania kwiatów bibułowych oraz wycinanki dla dorosłych. We wrześniu 2016 roku Stowarzyszenie zakończyło realizowanie projekt "Wiejskie wesele w kulturze regionu radomskiego". Stowarzyszenie "Wrzosowisko" zaprosiło mieszkańców okolicy na inscenizację w ramach projektu dofinansowanego ze środków otrzymanych z Programu FIO Mazowsze Lokalnie realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie Europa i My."Wiejskie wesele" stanowi piękną, naoczną lekcję historii o elementach obrzędów i tradycji mazowieckiej wsi dla przedstawicieli młodego pokolenia, mieszkańców gminy i regionu a także turystów odwiedzających nasz region. Popularyzuje dziedzictwo kulturowe wśród mieszkańców gminy, regionu, tym samym tworząc nowe wartości mające pozytywny wpływ na podnoszenie atrakcyjności tych terenów, kreując markę regionu bogatego w cenne wartości kulturowe. Ten projekt jest elementem edukacji społeczności lokalnej o spuściźnie naszych przodków, ocaleniem od zapomnienia obrzędów i zwyczajów jakie towarzyszyły mieszkańcom mazowieckiej wsi kilkadziesiąt lat temu, a obecnie coraz częściej są zapominane i zacierane znakiem czasu. Co więcej, "Wrzosowisko" corocznie organizuje i tworzy stoisko degustacyjne na ogólnopolskich Targach Papryki w Przytyku.

Zarząd:

  • Wachnicka Alina Teresa - prezes stowarzyszenia
  • Surmacz Izabela Karolina - zastępca prezesa

Kontakt:
Stowarzyszenie "Wrzosowisko"
Wrzos 6 lok. 6
26-650 Wrzos

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.