Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Skrzyńskie kurczę pieczone
Skrzyńskie kurczę pieczone
„Skrzyńskie kurczę pieczone” specjalność Stowarzyszenia „Razem dla Skrzyńska”, w gminie Przysucha
Aby je przyrządzić potrzebujemy koguta lub kurę wiejską, najlepiej aby był to drób z wolnego wybiegu, który dzięki odżywianiu naturalnymi paszami (ziarno, trawa, ziemniaki, śruta zbożowa) będzie miało specyficzny smak i aromat. Potrzebne będzie też masło prawdziwe, warzywa tj. marchewka, pietruszka, cebula i ziemniaki, które zostały wychodowane ekologicznie bez sztucznych nawozów (zasilane tylko naturalnym nawozem), oraz mieszanka ziół suszonych lub świeże zioła pochodzące z przydomowych ogródków. Nie zawierające konserwantów i glutaminianu sodu, w pełni ekologiczne i zdrowe. Potrzebujemy też przypraw: soli, pieprzu, papryki słodkiej, kilka ząbków czosnku, 2-3 łyżki oleju dobrej jakości, cytryna.
Kurczaka zagrodowego należy umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem i delikatnie oddzielić skórę od mięsa na piersiach i udach. Powstałe w ten sposób ,,kieszenie,, natrzeć solą i pieprzem, a następnie wypełnić masłem połączonym z czosnkiem i świeżymi ziołami. Tak zamarynowanego kurczaka należy, pozostawić na kilka godzin (2-3 godz.) w chłodzie. Na spód naczynia wkładamy pokrojone w ósemki ziemniaki, pokrojoną w grubsze plasterki pietruszkę, marchew i cebulę, Na warzywach układamy kurczaka nafaszerowanego cząstkami cytryny i natartego olejem połączonym z czosnkiem, wędzoną słodką papryką oraz solą i pieprzem. Następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do l80.c i pieczemy przez około 1,5 godziny, aż skórka zacznie się rumienić. Aby kurczak był soczysty , należy go co 15 minut polewać powstałym w trakcie pieczenia sosem. Kurczaka można nadziać farszem z podrobów z kurczaka (serce , żołądek wątróbka z namoczoną w mleku bułką).
Drób pieczony w całości przyrządzały już nasze babcie, ale tylko na specjalne okazje tj. święta i była to potrawa niezwykle wykwintna. stanowiła o statusie społecznym. Pierwotnie mięso było pieczone w piecach chlebowych, w późniejszym okresie w brytfankach i tzw. piecykach elektrycznych ze spiralą. Obecnie pieczemy je w kuchenkach i piecach elektrycznych, w których łatwo utrzymać temperaturę i czas pieczenia.
Potrawa ta jest ściśle związana z historią miejscowości Skrzyńsko, z której pochodzą Panie, które przyrządzają ten specjał. Skrzyńskie kurczę pieczone pojawiło się na stołach głównie za sprawą dworu hrabiego Libiszewskiego, który to dwór mieścił się niegdyś na terenie Skrzyńska. W dworskiej kuchni pracowały jako pomoce kuchenne babcie trzech Pań ze stowarzyszenia „Razem dla Skrzyńska”, które uczyły się tajników dworskiej kuchni od kucharza sprowadzonego do dworskiej kuchni z Niemiec). To właśnie z ich zeszytów pochodzi ten przepis nieco zmodyfikowany przez Panią Jadzię ze stowarzyszenia.
W wersji oryginalnej mięsa w całości były pieczone w piecach opalanych drewnem, co dawało im specyficzny zapach. O sukcesie tego dania decyduje w dużej mierze świeżość i pochodzenie mięsa, jak również specjalnie dobrana przez Panią Jadzię mieszanka ziół. Jak zapewniają Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Skrzyńska” równie dobrze smakuje tak upieczona kaczka, perlica czy gęś. Wyróżnienie LGD „Razem dla Radomki w kategorii: dania gotowe i potrawy.
Stowarzyszenie Razem dla Skrzyńska,
Pl. Św. Marka 1 Skrzyńsko, 26-400 Przysucha