Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193834


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Sierpień 201301.08.2013r.

Rocznica Powstania Warszawskiego

rocznicapowstania warszawskiego

W 44 miastach Mazowsza 1 sierpnia o 17, w godzinie "W", o której wybuchło powstanie warszawskie, rozlegną się syreny alarmowe dla uczczenia 69. rocznicy rozpoczęcia zrywu. Rocznicę uczczą także dzwony kościelne, które zabrzmią w całej archidiecezji warszawskiej.

Rocznicę powstania uczci także dźwięk dzwonów, które zabrzmią w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz kościołach garnizonowych Warszawy Bemowa, Warszawy Wesołej, Legionowa i Rembertowa, a także w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

pobierzdo góry do góry

02.08.2013 r.

Zapraszamy na Dzień Papryki w Potworowie

papryka

Już 4 sierpnia 2013 r. na terenie stadionu sportowego w Potworowie odbędą sę Dni Papryki

W programie przewidziano:
12:00 Msza Święta w kościele pw. Św. Doroty w Potworowie
13:30 Uroczyste otwarcie festynu
14:00 Wręczenie wyróżnień dla rolników
14:15 Występ chóru GOSPEL
15:15 Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Potworowa
15:45 Cyrk dla dzieci Kot Rudi i myszka Pipi
16:30 Koncert gwiazdy szlagierów śląskich Teresy Werner
17:30 Koncert kapel ludowych
17:50 Występ grupy SWOBODNA
19:00 Występ kabaretu KAŁAMASZ
20:00 Zabawa z zespołem EXPERT
20:30 Koncert zespołu BAYER FULL
21:30 Zabawa z zespołem EXPERT
22:00 Występ zespołu DANCE PROJEKT
22:30 Pokaz "sztucznych ogni"
22:40 Zabawa z zespołem EXPERT
23:00 Koncert zespołu THE POSTMAN

pobierzdo góry do góry

03.08.2013r.

Wystawa plenerowa w Wolanowie

Już w niedzielę 4 sierpnia zapraszamy wraz z gminą Wolanów na wystawę plenerową prac dzieci wykonanych w ramach projektu "Warsztaty letnie dla dzieci z terenu gminy Wolanów". Wystawa odbędzie się o godzinie 16 na terenie PSP w Bieniędzicach.

W programie

  • Wystawa plastyczna i fotograficzna
  • gry i zabawy dla dzieci
  • ognisko integracyjne
pobierzdo góry do góry

05.08.2013 r.

Tydzień akrobacji samolotowych w Piastowie – Mistrzostwa Europy 2013

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

2 sierpnia 2013 r. rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. Odbywają się będą na lotnisku w Piastowie w gminie Jedlińsk. Swoje umiejętności zaprezentują piloci z ponad 20 krajów Europy.

Jest to już piąta o randze mistrzowskiej impreza organizowana przez Aeroklub Radomski w Piastowie. Wcześniej Aeroklub gościł uczestników Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w 2010 i 2006 roku, dwukrotnie lotnisko w Piastowie było też gospodarzem Mistrzostw Europy . W 2008 roku w akrobacji szybowcowej, a w 2009 roku w samolotowej. Zmagania pilotów możemy codziennie podziwiać od godziny 9:00 do zachodu słońca, w terminie do 10 sierpnia 2013 r.

Organizatorami imprezy lotniczej są: Aeroklub Polski, Aeroklub Radomski. Prezydent Miasta Radomia. Mistrzostwa pod patronatem honorowym Marszałek Ewy Kopacz oraz patronat FAI - Międzynarodowej Federacji Lotniczej.

pobierzdo góry do góry

06.08.2013 r.

Regionalny Konkurs Grantowy – Równać Szanse

Równać Sanse

W Regionalnym Konkursie Grantowym 2013 Programu "Równać Szanse" o dotacje do 7 tys. zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. i trwające nie dłużej niż do 31 lipca 2014 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców. Termin składania wniosków to 10 października 2013.

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłasza "Regionalny Konkurs Grantowy" w ramach Programu "Równać Szanse 2013" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. O dotacje do 7 000 zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 stycznia 2014 r. i trwające nie dłużej niż do 31 lipca 2014 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z terenów wiejskich i miast do 20 000 mieszkańców.

Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych.

Termin składania wniosków upływa 10 października 2013 roku.

pobierzdo góry do góry

07.08.2013 r.

40 numer Biuletynu Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki

biuletyn

Zachęcamy Państwa do lektury sierpniowego numeru Biuletynu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”. Celem naszej publikacji jest przekazanie najważniejszych informacji dotyczących działań realizowanych przez Stowarzyszenie, oraz wydarzeń i inicjatyw związanych z rozwojem naszych "Małych Ojczyzn", dlatego zachęcamy Was do współredagowania naszego miesięcznika, witryn internetowych LGD, które miesięcznie odwiedza ponad 30 tysięcy Internautów. Chętnie przedstawimy ciekawe inicjatywy odbywające się w placówkach kulturalnych, oświatowych, projekty i działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, jak również te, które realizują przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

W aktualnym numerze znajdą Państwo artykuły poświęcone Ogólnopolskim Targom Papryki w Przytyku, których 14 edycja odbędzie się w dniu 18 sierpnia. Targom towarzyszyć będzie rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego na najlepsze dania z Papryki Przytyckiej. Przedstawimy również relację z letnich warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla Rozwoju” oraz gminę Wolanów; sylwetkę Braci Tarnowskich z Domaniowa – laureatów Festiwalu w Kazimierzu – najważniejszego przeglądu kapel i śpiewaków ludowych w Polsce; czy też kolejną cześć historii o rodzinie Podlodowskich. Życzymy przyjemnej lektury!

Pobierz biuletyn

pobierzdo góry do góry

08.08.2013 r.

Nowe Centrum Kultury w gminie Jedlińsk współfinansowane ze środków Stowarzyszenia Razem dla Radomki!

Dzięki funduszom unijnym przekazanym w ramach naboru wniosków prowadzonych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” w ramach działania Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – gmina Jedlińsk wybudowała nowe Centrum Kultury.

W miesiącu lipcu odbyło się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kultury. Jest on budynkiem parterowym, posiada wejście główne oraz wyjście ewakuacyjne, dwie sale w tym jedną sale dużą o charakterze konferencyjnym, pokój, magazynek, zaplecze socjalno – techniczne, hol wejściowy, wiatrołap, WC personelu, WC dla kobiet oraz dla mężczyzn (w tym dla osób niepełnosprawnych), pomieszczenie porządkowe. Obiekt wyposażony jest w niezbędne instalacje to jest wody zimnej, ogrzewania, sanitarną, elektryczną, odgromową. Teren wokół budynku centrum kultury wiejskiej został zagospodarowany, doświetlony, utwardzony.

Koszt całkowity zadania to prawie 600 tysięcy złotych. Czas okres realizacji to czerwiec 2012 – lipiec 2013r. Zadanie zostało zrealizowane przy udziale środków unijnych w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013- kwota dofinansowania to 359.137,00zł.

 Otwarcie Centrum Kultury w Mokrosęku (fot. Gmina Jedlińsk)  Otwarcie Centrum Kultury w Mokrosęku (fot. Gmina Jedlińsk)  Otwarcie Centrum Kultury w Mokrosęku (fot. Gmina Jedlińsk)
pobierzdo góry do góry

09.08.2013 r.

Zapraszamy na Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku. 18 sierpnia 2013 r.!

Targi Papryki w Przytyku

Ogólnopolskie Targi Papryki – to wydarzenie organizowane od 1999 roku z inicjatywy Wójta gminy Przytyk, Starosty Powiatu Radomskiego oraz Prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej. Impreza stanowi formę promocji przednich odmian papryki, na które popyt stale wzrasta. Z roku na rok, uczestniczą w nim tysiące mieszkańców gminy Przytyk i okolicznych miejscowości, a także coraz liczniejsze grono gości z poza regionu. Tegoroczne Paprykowe Święto odbędzie się w niedzielę – 18 sierpnia 2013 r. i jest współfinansowane ze środków Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” przyznanych w ramach działania Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania Małe Projekty.

Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywane są paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu. Targi to również doskonała okazja do spotkań producentów z kraju i z zagranicy. Podczas imprezy producenci mają możliwość wymiany informacji na temat tajników uprawy papryki i zdobycia doświadczeń dotyczących sprzedaży i promocji swoich produktów. Każdy z odwiedzających targi będzie miał możliwość degustacji poszczególnych odmian papryki a także przeróżnych potraw, których głównym składnikiem jest papryka.

Dzisiaj Papryka Przytycka to coraz bardziej rozpoznawalny produkt. Dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" oraz Urzędu Gminy w Przytyku - Papryka Przytycka 28 lipca 2011 r. znalazła się w gronie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marka Sawickiego - uzyskując wpis na listę Produktów Tradycyjnych tworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecność "Papryki Przytyckiej" wśród Produktów Tradycyjnych - podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego - a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 25 lat. "Papryka Przytycka" to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu subregionu radomskiego.

Targom towarzyszą atrakcje artystyczne – konkursy, występy licznych zespołów, oraz gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Co roku przyznawane są nagrody na najładniejsze stoisko wystawiennicze. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Gwiazdami tegorocznej imprezy będzie jeden z najpopularniejszych piosenkarzy polskiej estrady – Andrzej „Piasek” Piaseczny, Kabaret Paka, zespoły :Akcent” i „Expert”. Dla sympatyków potraw z papryki – przygotowany będzie pokaz kulinarny prowadzony przez wybitną aktorkę Bożenę Dykiel. Tegoroczna edycja Targów Papryki współfinansowana jest w ramach naborów wniosków ogłoszonych przez naszą Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków finansowych Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania „Małe Projekty”

pobierzdo góry do góry

12.08.2013 r.

Mistrzostw Europy i Afryki w wakeboardingu i wakeskatingu w Domaniowie!

 Mistrzostw Europy i Afryki w wakeboardingu i wakeskatingu w Domaniowie!

Od 14 - 18 sierpnia nad Zalewem Domaniowskim ponad 140 najlepszych zawodników z 16 krajów rywalizować będzie podczas Mistrzostw Europy i Afryki w wakeboardingu i wakeskatingu. Zapowiada się mnóstwo sportowych emocji w wykonaniu najlepszych zawodników.

Swoją obecność na mistrzostwach Europy i Afryki potwierdziło już 16 drużyn narodowych. Najliczniejszą federacją są broniący drużynowego Mistrzostwa Europy z Kijowa, zawodnicy z Wielkiej Brytanii. Wśród rywalizujących o najwyższe europejskie laury znaleźli się również Włosi, Hiszpanie, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Belgowie, Szwedzi, Francuzi, Szwajcarzy, Austriacy, Ukraińcy, Egipcjanie oraz ci, którzy do Polski przelecą z drugiego krańca świata- reprezentanci Republiki Południowej Afryki. Wśród potwierdzonych zawodników znalazł się obrońca tytułu sprzed roku w kategorii Open Men, Włoch Massimiliano Piffaretti.

Organizatorem zawodów w wakeboardingu i wakeskatingu jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF) wraz z Polskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego oraz Radomskim Stowarzyszeniem Sportów Wodnych (RSSW).W dniach od 14.08 do 17.08 odbędą się kwalifikacje i półfinały zawodów, zaś finał Mistrzostw przewidzany jest na najbliższą niedzielę od godziny 8.00 do 20.00 Serdecznie zapraszamy! Wszystkie informacje dotyczące zawodów znajdują się na stronie www.rssw.pl .

pobierzdo góry do góry

13.08.2013 r.

Konkurs dotacyjny: Upowszechnianie korzystania z Internetu i rozwój kompetencji cyfrowych

 Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Minister Administracji i Cyfryzacji ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu oraz wyrównywania szans edukacyjnych pod nazwą: „Upowszechnianie korzystania z Internetu i rozwój kompetencji cyfrowych”. Oferty należy składać do 21 sierpnia 2013.

Zgłaszane projekty powinny przewidywać działania związane ze: zwiększeniem wykorzystania ICT przez osoby wykluczone cyfrowe, w tym osoby po czterdziestym piątym roku życia, niepełnosprawne i słabo wykształcone; podniesieniem świadomości w zakresie korzyści z wejścia w świat cyfrowy (np. możliwość załatwiania spraw urzędowych elektronicznie, użycia bezpiecznych form uwierzytelniania, takich jak bezpłatny profil zaufany); uaktywnieniem, integracją i wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do Internetu (PIAP) do prowadzenia kształcenia ustawicznego w obszarze edukacji cyfrowej. Działania mogą obejmować również zakres tematyczny związany z zachęcaniem pracodawców do inwestowania w umiejętności informatyczne pracowników; rozwijaniem zaawansowanych kompetencji cyfrowych, w szczególności w zakresie programowania; opracowaniem systemu monitorowania i poprawy dostępności stron internetowych instytucji publicznych lub narzędzia do autodiagnozy w tym zakresie.

pobierzdo góry do góry

14.08.2013 r.

Rozpoczęcie II etapu konsultacji pierwszej wersji projektu PROW na lata 2014 - 2020

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczyna kolejny etap konsultacji I wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014 – 2020). Przedkładany do konsultacji projekt PROW 2014-2020 stanowi rozwinięcie Zarysu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W dokumencie: poszerzono część diagnostyczno-strategiczną, w szczególności w zakresie uzupełnienia analizy SWOT; uszczegółowiono i doprecyzowano opisy poszczególnych działań Programu; przedstawiono wstępną, ogólną propozycję dotyczącą organizacji systemu instytucjonalnego wdrażania Programu.

Na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku zakończyły się konsultacje Wstępnego zarysu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W procesie konsultacji uczestniczyli m.in. następujący partnerzy: organy lokalne, organy regionalne i inne władze publiczne; partnerzy gospodarczy i społeczni; podmioty reprezentujące społeczeństwo obywatelskie w tym partnerzy działający na rzecz ochrony środowiska, organizacje pozarządowe oraz podmioty odpowiedzialne za promowanie równości i niedyskryminacji.

Podstawowym narzędziem procesu konsultacji społecznych PROW 2014-2020 jest utworzony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi specjalny organ opiniodawczo-doradczy, tj. Zespół wspierający prace nad przygotowaniem programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Przedstawiciele interesariuszy, uczestniczący w pracach Zespołu zgłosili propozycje i komentarze do prezentowanych dokumentów. Równolegle z pracami Zespołu prowadzone były konsultacje on – line. Odbyło się też wiele spotkań i konferencji prezentujących założenia nowego programu, podczas których interesariusze zgłaszali swoje postulaty i komentarze. Zebrane w ramach konsultacji uwagi, w tym zgłoszenia pisemne, zostały przeanalizowane i wykorzystane w pracach nad, przekazywaną do dalszych konsultacji, I wersją projektu PROW 2014-2020.

Zapraszamy do przekazywania uwag, komentarzy i propozycji do I wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na adres: konsultacjePROW@minrol.gov.pl, do dnia 15 września 2013r.

Projekt PROW 2014-2020 wersja I dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

pobierzdo góry do góry

15.08.2013 r.

Wyślij kartkę - Targi Papryki w Przytyku

pocztówka targi papryki

Zachęcamy do wysyłania kartek promujących lub zapraszających na Targi Papryki w Przytyku. Jednocześnie zapraszamy 18 sierpnia 2013 r. na już XIV Ogólnopolskie Targi Papryki.

pobierzdo góry do góry

16.08.2013 r.

Jak to było z papryką? Polecamy artykuł o początkach uprawy papryki w Polsce

Targi Papryki w Przytyku

Już za dwa dni – w niedzielę 18 sierpnia 2013 r. rozpoczną się XIV Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, jedna z największych branżowych imprez rolniczych w województwie mazowieckim. Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem to w Przytyku 30 lat temu ulokowane zostały pierwsze uprawy tego warzywa. Prekursorem był Pan Antoni Kwietniewski, z Woli Wrzeszczowskiej, który sprowadził paprykę do Polski w 1982 r.

Szczegółowe informacje na temat początków uprawy papryki w Polsce mogą Państwo przeczytać w artykule Pana Zbigniewa Getlera – Kierownika Biura Mazowieckiej Izby Rolnej – oddział w Radomiu.

Gorąco polecamy artykuł, który mogą Państwo pobrać ze strony internetowej Razem dla Radomki .

pobierzdo góry do góry

19.08.2013 r.

Turniej Sołectw już za dwa tygodnie w Jedlińsku!

Turniej Sołectw w Jedlińsku

W niedzielę 1 września 2013 roku w Jedlińsku odbędzie się VII Turniej Sołectw – Święto Plonów. W Turnieju biorą udział mieszkańcy sołectw z terenu gminy Jedlińsk. Uczestnicy Turnieju biorą udział w kilku konkurencjach, z których większość jest związana z życiem i pracą na wsi, np.: dojenie krowy, rzut podkową do celu, plecenie powróseł, toczenie beli siana itp. Turniej jest również doskonałą okazją do zaprezentowania się każdego z sołectw. Poszczególne sołectwa prezentują programy artystyczne, a także stoiska z tradycyjnymi potrawami. Po rozegraniu wszystkich konkurencji zwycięskie sołectwa otrzymują nagrody.

W programie przewidziano gry i konkursy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, kiermasz książek, stoiska wystawiennicze sołectw, twórców ludowych, wystawa obrazów olejnych, pokaz gołębi pocztowych. Wydarzeniu towarzyszą atrakcje artystyczne. Dla najmłodszych zaprezentowany zostanie program teatralny pn. „Właśnie leci show dla dzieci”, a dla tych starszych widzów zaprezentuje się Grupa Nana, która zaprezentuje przeboje lat 70’, 80’, i 90’ tych oraz Kabaret Nowaki.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Święto Plonów do Jedlińska. Imprezę rozpocznie o godzinie 12.00 Msza Św. w Kościele p.w. Św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku.

pobierzdo góry do góry

20.08.2013 r.

Obywatele dla demokracji – I edycja konkursu.

Obywatele dla demokracji

Od 1 września do 15 października 2013 organizacje mogą składać wnioski na projekty tematyczne w programie Obywatele dla Demokracji. Podręcznik i wzory dokumentów są już do pobrania ze strony www.ngofund.org.pl

Na realizację projektów z zakresu partycypacji publicznej, kontroli obywatelskiej, zwalczania dyskryminacji, przeciwdziałania wykluczeniu oraz tych skierowanych do dzieci i młodzieży przeznaczono w pierwszej edycji konkursu 9,5 mln euro. W programie dużo uwagi zostanie też poświęconej działaniom służącym zwalczaniu mowy nienawiści w Internecie. Wysokość dotacji zależy od tego, czy projekt będzie realizowany samodzielnie czy w partnerstwie. W pierwszym przypadku wyniesie ona od 50 tys. do 250 tys. zł. Przy wnioskach o dofinansowanie projektów partnerskich organizacje mogą się starać nawet o 350 tys. zł.

Obszary tematyczne wsparcia dotyczą: angażowanie obywateli i organizacji obywatelskich w życie publiczne, procesy kształtowania polityk publicznych i podejmowania decyzji na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym; prawowanie obywatelskiej kontroli nad funkcjonowaniem instytucji publicznych i instytucji zaufania publicznego oraz zwiększenie ich przejrzystości i przestrzegania reguł dobrego rządzenia; promocja i ochrona praw człowieka, zwalczanie ksenofobii, homofobii, rasizmu, antysemityzmu i wszelkich form dyskryminacji ze względu na rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie, płeć lub orientację seksualną; zwiększanie zakresu i form wsparcia dla grup narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego oraz włączanie tych grup w procesy decyzyjne; edukacja dzieci i młodzieży w zakresie praw człowieka, kształtowanie postaw obywatelskich, uwrażliwianie na problemy nietolerancji i dyskryminacji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu i marginalizacji dzieci i młodzieży.

pobierzdo góry do góry

20.08.2013 r.

Święto Papryki w Przytyku .

W niedzielę 18 sierpnia 2013 r. odbyła się XIV edycja Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku. Jest to jedna z największych imprez rolniczych na terenie województwa mazowieckiego. Nadrzędnym celem jej organizacji jest promocja produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”, wymiana kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami, producentami tego smacznego warzywa. Impreza ta z roku na rok odwiedzana jest przez coraz liczniejsze grono publiczności, w tym wielu gości z poza naszego regionu! Imprezie towarzyszy szereg atrakcji artystycznych, a gwiazdą tegorocznej edycji imprezy był występ Andrzeja Piasecznego!

Ogólnopolskie Targi Papryki odbywają się od 1999 roku, a ich organizatorem jest Wójt gminy Przytyk – Dariusz Wołczyński, Starosta Powiatu Radomskiego – Mirosław Ślifirczyk oraz Prezes Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Andrzej Rzońca. Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywane są paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu.

Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Św. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, po której organizatorzy targów oficjalnie powitali gości wydarzenia, tym samym inaugurując czternastą edycję targów. Następnie producenci warzywa zaprezentowali owoce swoich upraw na stoiskach. Na biorących udział w imprezie czekała degustacja różnych odmian papryki i potraw z niej przyrządzonych. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kulinarny prowadzony przez popularną aktorkę Bożenę Dykiel. Nie mniej emocji dostarczyły również występy kabaretu Paka, zespołu Akcent oraz gwiazdy wieczoru – Andrzeja Piasecznego.

Rozstrzygnięte zostały liczne konkursy. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” wręczyło nagrody w konkursie kulinarnym na dania z papryki, którego celem było kultywowanie i propagowanie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej południowego Mazowsza; promowanie produktu tradycyjnego jakim jest Papryka Przytycka, jak również wyszukanie potraw lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru. Główne nagrody zostały przyznane: Pani Renacie Kot z Radomia za szybką sałatkę z kurczakiem (w kategorii dania zimne); Pani Renacie Bieniek z Kowalanki za Paprykowe cztery pory roku (w kategorii dania gorące). Najlepszym przetworem z papryki uznano – Dżem z czerwonej papryki, który przygotowała Pani Barbara Wąsik z Radomia. Dodatkowo wyróżniono – Stowarzyszenie „Wrzosowisko” z Wrzosu, Stowarzyszenie „Rozwoju Wsi Bierwiec i Okolic”, oraz Panią Agnieszce Czubak z Wrzosu. W konkursie na „Najładniejsze stoisko z papryką” wygrał Łukasz Mnich z Wygnanowa. Drugie miejsce zajął Zdzisław Pająk z Wrzeszczowa, a trzecie Sylwester Leśnowolski z Sewerynowa. Nagrody dla najlepszych rolników – „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali Marek Grela z Wrzeszczowa, Jan Ciechowicz również z Wrzeszczowa, Henryk Morawski z Przytyka oraz Bogdan Dams z Gorynia.

Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku - Punkt Informacyjny Razem dla Radomki Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku – Występ OSP w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku - Mirosław Ślifirczyk- Starostwa Powiatu Radomskiego, Cezary Nowek – Prezes LGD, Wojciech Walczak – Wojt Gminy Jedlińsk
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Pokaz Kulinarny Bożeny Dykiel Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku - Laureaci Konkursu Kulinarnego Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku - Laureaci Konkursu Kulinarnego
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku – Punk Informacyjny Razem dla Radomki
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku – Występ Kabaretu Paka Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku – Koncert Andrzeja Piasecznego
pobierzdo góry do góry

21.08.2013 r.

Konkurs: Partnerstwa młodzieżowe

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Do 5 września 2013 r. można składać wnioski w konkursie organizowanym przez unijną Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w ramach Działania 4.6 Partnerstwa w Programie „Młodzież w działaniu”.

Celem konkursu jest wsparcie partnerstw z regionalnymi lub lokal¬nymi organami publicznymi lub innymi zainteresowanymi stronami zaangażowanymi w sektor młodzieży na szczeblu europejskim, w celu opracowania długoterminowych projektów łączących różne działania programu „Młodzież w działaniu”. Celem mechanizmu jest wzmacnianie synergii i współpracy pomiędzy Komisją Europejską – poprzez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego – oraz różnymi podmiotami pracu¬jącymi w obszarze młodzieży poprzez łączenie zasobów i praktyk w celu maksymalizacji oddziaływania programu oraz dotarcia do większej liczby beneficjentów.

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 2 500 000 euro. Maksymalna kwota dotacji na każdy projekt nie przekroczy 100 000 euro.

pobierzdo góry do góry

22.08.2013 r.

Nowoczesna pływalnia w Przysusze

Nowoczesna pływalnia w Przysusze

W Przysusze możemy już korzystać z nowej Powiatowej Międzyszkolnej Pływalni, której oficjalne otwarcie zaplanowano we wrześniu. Znajdziemy w niej nie tylko basen sportowy, ale również rekreacyjny, zjeżdżalnię, jacuzzi, brodzik dla dzieci. To pierwszy taki obiekt na Mazowszu, którego budowę wsparła Unia Europejska. Wartość całego projektu to ok. 17 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, 2 mln z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i 1,5 mln zł z Ministerstwa Sportu.

Z basenu bezpłatnie mogą korzystać mieszkańcy powiatu przysuskiego. Budowa Aqua Parku rozpoczęła się jesienią 2010 r. Ideą towarzyszącą budowie obiektu, była chęć aby 8 tysięcy dzieci i młodzieży z regionu przysuskiego miało możliwość uczestniczyć w powszechnej, bezpłatnej nauce pływania. Przysuska pływalnia jest bardzo nowoczesna. Do podgrzewania wody służą przede wszystkim pompy, które ciepło pobiorą z wnętrza ziemi. Jest to rozwiązanie ekologiczne i tańsze niż tradycyjne kotły węglowe czy olejowe.

Obok dużej niecki o wymiarach 25 na 12,5 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m jest widownia ze 130 miejscami. Basen rekreacyjny ma 8 na 12m , a zjeżdżalnia 60 m. Dla maluchów przygotowano zaś brodzik W budynku znajdują się jeszcze jacuzzi, część saunowo-rekreacyjna, a także kręgielnia z czterema torami. W obiekcie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Z basenu będą korzystali uczniowie szkół z powiatu przysuskiego. Przygotowana zostanie także specjalna oferta dla mieszkańców, m.in. rodziców z dziećmi – organizowane będą tzw. godziny rodzinne, bez pobierania opłat.

pobierzdo góry do góry

22.08.2013 r.

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze potrawy z papryki

Konkurs na najlepsze potrawy z papryki został rozstrzygnięty w ugięła niedzielę. Uroczyste wręczenie laurów oraz wyróżnień Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” odbyło się podczas XIV Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku.

Celem konkursu kulinarnego jest kultywowanie i propagowanie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej i lokalnej południowego Mazowsza; promowanie produktu tradycyjnego jakim jest Papryka Przytycka, jak również wyszukanie potraw lokalnych, mogących stać się wizytówką obszaru gmin tworzonych przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”.

Spośród licznych zgłoszeń na przepyszne dania z papryki, jury przyznało 3 główne nagrody i 3 wyróżnienia, które zostały wręczone przez Dariusza Wołczyńskiego – Wójta gminy Przytyk, oraz Cezarego Adama Nowek – Prezesa Zarządu LGD „Razem dla Radomki”. Główne nagrody – „Laury Stowarzyszenia Razem dla Radomki” zostały przyznane: Pani Renacie Kot z Radomia za szybką sałatkę z kurczakiem (w kategorii dania zimne); Pani Renacie Bieniek z Kowalanki za Paprykowe cztery pory roku (w kategorii dania gorące). Najlepszym przetworem z papryki uznano – Dżem z czerwonej papryki, który przygotowała Pani Barbara Wąsik z Radomia. Dodatkowo wyróżniono – Stowarzyszenie „Wrzosowisko” z Wrzosu, Stowarzyszenie „Rozwoju Wsi Bierwiec i Okolic”, oraz Panią Agnieszce Czubak z Wrzosu.

Poniżej przedstawiamy relację fotograficzną z uroczystości wręczenia nagród.

Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego – Laureaci konkursu Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego – Laureaci konkursu Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego – Laureaci konkursu
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego – Laureaci konkursu Zwyciężcy konkursu – Renata Kot, Renata Bieniek  Wyróżniona potrawa przygotowana przez Stowarzyszenie “Rozwoju Wsi Bierwce I Okolic – prezentowana przez Ewę Ofiarę
pobierzdo góry do góry

23.08.2013 r.

Zapraszamy na XV Dożynki Województwa Mazowieckiego

Dożynki Województwa Mazowieckiego 2013

W niedzielę 25 sierpnia 2013 roku na terenie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem odbędą się XV Dożynki Województwa Mazowieckiego – największa impreza rolnicza na Mazowszu. Wśród uczestników wydarzenia będzie również Stowarzyszenie "Razem dla Radomki", które na swoim stoisku informacyjnym przygotuje poczęstunek z potraw tradycyjnych i regionalnych, oraz zaprezentuje materiały promocyjne i turystyczne naszego regionu.

Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym roku będzie to Zespół Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem (powiat garwoliński). Prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów imprezy. Każdego roku zachwycają bogactwem, różnorodnością mieniących się barw i kreatywnością wykonawców. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe.

Tegoroczne Mazowieckie Święto Plonów rozpocznie się mszą św. o godz. 11.00 w kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Jego Ekscelencji Ks. Zbigniewa Kiernikowskiego. W tym roku starostami dożynek będą Agnieszka Kurek i Krzysztof Towalski, którzy przekażą symboliczny chleb na ręce biskupa, marszałka województwa, wojewody, starosty i wójtów, zaś ci podzielą się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej Później korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej z Trąbek przejdzie na plac przed Zespołem Szkół Rolniczych gdzie zaplanowano prezentacje wieńców dożynkowych , wręczenie odznaczeń państwowych i branżowych oraz występy artystyczne. Obchody dożynek uatrakcyjni oprawa muzyczna i artystyczna. Wystąpią m.in. Orkiestra Dęta OSP Garwolin wraz z lokalnym bardem Tadeuszem Talarkiem, Zespół Navi, Halina Kunicka oraz Patrycja Markowska z zespołem, a gościnnie Monika Szostak, uczestniczka programu The Voice of Poland.

pobierzdo góry do góry

26.08.2013 r.

Rusza konkurs grantowy Fundacji GBK im K. Steczkowskiego. Do wygrania granty do 10 tyś. zł.

Fundacja Steczkowskiego

Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego zaprasza do składania wniosków w VI edycji konkursu grantowego „Na dobry początek!” o dofinansowanie projektów edukacyjnych dla dzieci w wieku 2 - 5 lat mieszkających na terenach wiejskich i w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców.

O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty działające na rzecz dobra publicznego oraz niedziałające dla osiągnięcia zysku, w szczególności: fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, domy kultury, przedszkola publiczne oraz jednostki samorządu terytorialnego mające siedziby na terenach wiejskich oraz w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. W konkursie mogą brać udział również grupy nieformalne, pod warunkiem nawiązania współpracy z podmiotem posiadającym osobowość prawną, działającym na rzecz dobra publicznego. Dofinansowanie projektów w konkursie „Na dobry początek!” wynosi od 3 do 10 tyś. zł i obejmuje przygotowanie i prowadzenie zajęć dla dzieci, zakup pomocy dydaktycznych, zakup sprzętu lub wyposażenia związanego z realizowanym projektem (do 10% kwoty dofinansowania), porady specjalistyczne dla dzieci oraz warsztaty dla rodziców. Wymagany jest wkład własny organizatora projektu w wysokości 10% dofinansowania.

Projekty można zgłaszać w 2 ścieżkach: I – grupa docelowa: dzieci w wieku 2-5 lat mieszkające na wsiach i w miejscowościach do 20 tys mieszkańców, uczestniczące w edukacji przedszkolnej oraz ścieżka II – dzieci w wieku 2-4 lat z terenów wiejskich i miejscowości do 20 tys. mieszkańców, które nie są objęte edukacją przedszkolną. Termin zgłaszania wniosków upływa 10 września 2013 roku, a realizacja nagrodzonych w konkursie projektów nastąpi od stycznia do czerwca 2014 roku.

pobierzdo góry do góry

26.08.2013 r.

LGD na Dożynkach Wójewódzkich w Miętnem

Uroczysta Eucharystia sprawowana przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego zainaugurowała 25 sierpnia Dożynki Województwa Mazowieckiego w Miętnem w powiecie garwolińskim. W uroczystościach wzięli udział Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, władze samorządowe województwa, duchowni oraz rolnicy. Gospodarzami byli Marek Chciałowski – starosta garwoliński i Tomasz Łysiak - wójt gminy Garwolin.

Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. Dożynki to czas podsumowań po kolejnym zakończonym okresie ciężkiej pracy na roli. Tym razem wojewódzkie święto plonów odbywa się w powiecie garwolińskim. Mazowieckie Święto Plonów organizowane jest co roku w innym miejscu. W tym roku był to Zespół Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem (powiat garwoliński), którego poprzednik – szkoła rolnicza, została otwarta w 1924 roku. Jest to jedyna szkoła rolnicza w powiecie i największa w subregionie siedleckim. To właśnie na terenie boiska tej placówki odbyła się tegoroczna impreza dożynkowa.

Po Mszy św. ulicami Miętnego wyruszył uroczysty korowód z wieńcami dożynkowymi pod przewodnictwem orkiestry dętej OSP w Trąbkach, złożony z delegacji powiatowych i gminnych. Dalsze świętowanie miało miejsce na terenie Zespołu Szkół Rolniczych. Starostowie dożynek Agnieszka Kurek i Krzysztof Towalski wnieśli chleb dożynkowy, po czym zgodnie z tradycją podzielono bochenki chleba wśród uczestników dożynek. W programie nie zabrakło okolicznościowych przemówień i dożynkowych życzeń. Poszczególne gminy przygotowały stoiska, przy których prezentowały dorobek ludowy i kulinarny. Uczestnicy dożynek z podziwem oglądali małe dzieła sztuki ludowej. Podczas dożynek w Miętnem nie zabrakło także wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego, licznych konkursów oraz koncertów. Na scenie zaprezentowali się m.in. zespół ludowy z Gończyc, orkiestra dęta OSP Garwolin wraz z lokalnym bardem Tadeuszem Talarkiem, Halina Kunicka, zespół Navi oraz Patrycja Markowska. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele LGD „Razem dla Radomki” – którzy na wspólnym stoisku z Gospodarstwem Sadowniczym Monika i Tomasza Bankiewicz promowali produkty tradycyjne i lokalne z naszego terenu. Każdy chętny mógł spróbować przepysznych soków – Smaczek z Doliny Radomki, lokalnego pieczywa, czy też przetworów z Papryki Przytyckiej, z których największym powodzeniem cieszył się Dżem z Papryki.

Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem
Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem – Wójt Gminy Wieniawa – Witold Studziński Dożynki Wojewódzkie w Miętnem
Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem
Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem Dożynki Wojewódzkie w Miętnem
pobierzdo góry do góry

27.08.2013 r.

Relacja z Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku w Ziemi Radomskiej

Ziemia Radomska – Ogólnopolskie Targi Papryki

W aktualnym wydaniu „Ziemi Radomskiej” ukazała się obszerna relacja z XIV Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku, które odbyły się w niedzielę 19 sierpnia 2013 r. W artykule znajdziemy również informację o Stowarzyszeniu „Razem dla Radomki”,

Zachęcamy do lektury! Artykuł mogą Państwo pobrać z naszej strony internetowej.

pobierzdo góry do góry

28.08.2013 r.

Przepisy na dania z Papryki – Paprykowe Cztery Pory Roku

Przepisy na dania z Papryki – Paprykowe Cztery Pory Roku

19 sierpnia 2013 r. rozstrzygnęliśmy konkurs na najlepsze potrawy z papryki. Spośród licznych zgłoszeń które otrzymaliśmy, chcielibyśmy przedstawić Państwu te najciekawsze i zainspirować do domowych „podróży” kulinarnych.

Dziś, przedstawiamy przepis na danie o nazwie „Paprykowe Cztery Pory Roku” – przygotowany przez panią Monikę Bieniek z Kowalanki (gmina Wolanów) – która otrzymała pierwsze miejsce w naszym konkursie w kategorii dania ciepłe.

Składniki: 2 polędwiczki wieprzowe, 1 papryka czerwona, 1 papryka zielona, 1 papryka żółta, 1 papryka biała, 2 średnie cebule, olej do smażenia.

Przyprawy: pieprz, sól, papryka słodka, papryka ostra, papryczka chili.

Sposób przygotowania: Polędwiczki oprószyć solą, pieprzem i papryką słodką i usmażyć w całości a rozgrzanym oleju. Papryki przekroić, usunąć gniazda nasienne i pokroić w cienkie paski. Cebule obrać, przekroić na pół i pokroić. Paprykę i cebulę udusić na oleju, posolić, popieprzyć i doprawić słodką i ostrą papryką mieloną. Polędwiczki przełożyć do papryki i jeszcze chwilę dusić. Polędwiczki wyjąć, pokroić w plastry, każdy z nich przedzielić uduszona papryką.

Danie najlepiej podać z kaszą jaglaną oraz sałatką z pomidorów. Smacznego!

pobierzdo góry do góry

28.08.2013 r.

Zapraszamy na Dożynki Gminne do Wieniawy. 1 września 2013 r.

Dożynki Gminne w Wieniawie

Wójt Witold Studziński oraz Rada Gminy w Wieniawie zapraszają na Festyn Dożynkowy w Wieniawie który odbędzie się w najbliższą niedzielę – 1 września. Święto Plonów to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12.00 Mszą Św. w Kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny w Wieniawie. O 13.00 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych na terenie kompleksu sportowego przy ul. Szkolnej 6, które poprzedzi obrzęd dzielenia chlebem i przemówienia okolicznościowe. W programie dożynek nie zabraknie występów zespołów ludowych z gminy Wieniawa, zespołów prezentujących muzykę dance i disco polo – Verdis, Para Daise, Casino, Expert. Głównym punktem artystycznej oprawy wydarzenia będzie występ gwiazdy wieczoru – Katarzyny Niemyćko, oraz kabaretu Czwarta Fala. Organizatorzy zapewniają bazę gastronomiczną, atrakcje dla najmłodszych, wesołe miasteczko. Serdecznie zapraszamy. Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

29.08.2013 r.

Święto Plonów – Turniej Sołectw w Jedlińsku już w niedzielę!

Turniej Sołectw w Jedlińsku

W niedzielę 1 września 2013 roku w Jedlińsku odbędzie się VII Turniej Sołectw – Święto Plonów. W Turnieju biorą udział mieszkańcy sołectw z terenu gminy Jedlińsk. Uczestnicy Turnieju biorą udział w kilku konkurencjach, z których większość jest związana z życiem i pracą na wsi, np.: dojenie krowy, rzut podkową do celu, plecenie powróseł, toczenie beli siana itp. Turniej jest również doskonałą okazją do zaprezentowania się każdego z sołectw. Poszczególne sołectwa prezentują programy artystyczne, a także stoiska z tradycyjnymi potrawami. Po rozegraniu wszystkich konkurencji zwycięskie sołectwa otrzymują nagrody.

W programie przewidziano gry i konkursy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, kiermasz książek, stoiska wystawiennicze sołectw, twórców ludowych, wystawa obrazów olejnych, pokaz gołębi pocztowych. Wydarzeniu towarzyszą atrakcje artystyczne. Dla najmłodszych zaprezentowany zostanie program teatralny pn. „Właśnie leci show dla dzieci”, a dla tych starszych widzów zaprezentuje się Grupa Nana, która zaprezentuje przeboje lat 70’, 80’, i 90’ tych oraz Kabaret Nowaki.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Święto Plonów do Jedlińska. Imprezę rozpocznie o godzinie 12.00 Msza Św. w Kościele p.w. Św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku.

pobierzdo góry do góry

29.08.2013 r.

Przepisy na Dania z Papryki – Dżem z Czerwonej Papryki

Dżem z Czerwonej Papryki

19 sierpnia 2013 r. rozstrzygnęliśmy konkurs na najlepsze potrawy z papryki. Spośród licznych zgłoszeń które otrzymaliśmy, chcielibyśmy przedstawić Państwu te najciekawsze i zainspirować do domowych „podróży” kulinarnych.

Dziś prezentujemy przepis na oryginalny przetwór – „Dżem z Czerwonej Papryki”, przygotowany przez Panią Barbarę Wąsik z Radomia – który zajął pierwsze miejsce w naszym konkursie w kategorii przetwory i nalewki.

Składniki: 1 kg papryki czerwonej, 2 cytryny (skórka + sok) lub 2 pomarańcze (skórka + sok), ok 1 kg cukru kryształ, 3 goździki, 2-3 cm kory cynamonu, szczypta soli.

Sposób przygotowania: Paprykę umyć, osaczyć, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę i przepuścić przez maszynkę do mięsa. Do masy paprykowej dodać tyle cukru ile zaważy zmialona paryka. Smażymy w płaskim rondlu o grubym dnie, na małym ogniu 10 min stale mieszając drewnianą łyżką aby nie przywarł do dna. Do podgrzanej masy paprykowej dodać sok z cytryn i cynamon. Gotujemy na małym ogniu mieszając aż dzem zgęstnieje. Pod koniec gotowania dodajemy zmielone goździki i skórkę startą z 2 cytryn. Gorący dżem przekładamy do wyparzonych suchych słoików. Dokładnie zakrcamy. Pasteryzujemy ok 20 min.

Życzymy smacznego!

pobierzdo góry do góry

30.08.2013 r.

Alicja Węgorzewska i Robert Grudzień w Jedlińsku.

dni przysuchy plakat

Zapraszamy na koncert pieśni sakralnej i patriotycznej „Pamięci Dionizego Czachowskiego, wybitnego dowódcy Powstania Styczniowego”, który odbędzie się w dniu 8 września 2013 r., o godzinie 17.30 w Jedlińsku w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Andrzeja

Recital mistrzowski w wykonaniu Alicji Węgorzewskiej (mezzosopran) – światowej sławy śpiewaczki operowej, jurorki programu „Bitwy na głosy”, Roberta Grudnia (organy)- kompozytora i solisty Filharmonii Lubelskiej, oraz Anny Dreli (komentarz historyczny).

Organizatorami wydarzenia jest Wójt Gminy w Jedlińsku, Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku, Parafia pw. Św. Piotra i Pawła w Jedlińsku, Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Koncert zorganizowany jest w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko 2013.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.