Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193956


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Sierpień 201223.08.2012 r.

Partnerstwo Paprykowy Szlak

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

W niedzielę 19 sierpnia br. podczas Ogólnopolskich Targów Papryki w Przytyku zostało zawarte Partnerstwo „Paprykowy Szlak” którego najważniejszym celem jest współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, lokalnymi grupami działania, ośrodkami nauki, przedsiębiorcami, rolnikami, oraz organizacjami pozarządowymi z obszaru powiatu białobrzeskiego, przysuskiego i radomskiego na rzecz rozwoju Produktu Tradycyjnego „Papryka Przytycka” – obejmującego jego wytwarzanie, sprzedaż, promocję oraz rejestrację przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Do najważniejszych zadań Partnerstwa należy: promocja Produktu Tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”; integracja lokalnego środowiska producentów papryki; utworzenie grupy uprawnionej do złożenia wniosku o rejestrację Papryki Przytyckiej w Unii Europejskiej; organizacja warsztatów, konferencji, seminariów tematycznie związanych z papryką i ze zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich, informowanie o możliwościach oraz świadczenie pomocy w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych na rozwój produktu tradycyjnego, potencjału producentów obszaru Paprykowe Szlaku; jak redagowanie strony internetowej www.paprykaprzytycka.eu – która zostanie przygotowana w miesiącu wrześniu 2012 r.

Do Partnerstwa przystąpiło Starostwo Powiatowe w Radomiu, gminy Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew oraz jego inicjator – Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”.

pobierzdo góry do góry

01.08.2012 r.

68 rocznica wybuchu Postania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie

68 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku, w stolicy o 17.00 wybiła godzina „W” – rozpoczynająca Powstanie Warszawskie. Heroiczne zmagania powstańców z hitlerowskim okupantem trwały w Warszawie do 2 października 1944 r.

Powstanie było największą bitwą stoczoną przez organizację podziemną w czasie II wojny światowej. Głównym celem powstania było wyzwolenie stolicy z okupacji niemieckiej, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny; obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Powstanie było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Nie osiągnęło jednak celów ani wojskowych, ani politycznych. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.

O godz. 17.00 w Warszawie i w 43 miastach na terenie Mazowsza zawyją syreny, upamiętniające wydarzenia z przed 68 lat. Będzie to czas w którym będziemy mogli przystać na chwilę, by oddać hołd wszystkim walczącym o wolność. O tej porze rozpoczną się również główne obchody uroczystości związanych z Powstaniem w Warszawie – przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wieczorem warszawiacy będą śpiewać piosenki powstańcze na pl. Piłsudskiego w ramach projektu ”Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, a o północy nastąpi premiera spektaklu teatralnego pt. Powstanie” w reż. Radosława Rychcika.

Składamy hołd żołnierzom walczącym w powstaniu, harcerzom i tym którzy w leśnych szeregach szli na pomoc obrońcom Warszawy. Wśród nas żyją osoby, uczestniczące w tym niepodległościowym zrywie. Niech lekcja patriotyzmu w ich wykonaniu będzie przedmiotem nauczania, wśród młodego pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej.

pobierzdo góry do góry

01.08.2012 r.

Biuletyn LGD Razem dla Radomki - 28 numer

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy do lektury nowego wydania Biuletynu Informacyjnego naszego Stowarzyszenia, w którym co miesić dzielimy się z Państwem najważniejszymi informacjami o działaniach i projektach naszego Stowarzyszenia. Nie zabraknie także prezentacji ciekawych wydarzeń z życia naszych małych ojczyzn.

W aktualnym numerze przedstawimy informacje o Salcesonie Wizytowym - kolejnym produkcie z terenu naszych gmin, którym dzięki staraniom i przygotowaniu dokumentacji przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” został pozytywnie zaopiniowany i wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to kolejny wielki sukces produktu z naszego regionu, potwierdzeniem najwyższej jakości, wyśmienitego smaku oraz wytwarzania zgodnego z tradycyjnymi metodami produkcji.

Z uwagi że sierpień – jest miesiącem Święta Paprykowego – nie zabraknie krótkiej historii i zaproszenia na Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, które odbędą się już 19 sierpnia! W numerze odnajdą Państwo nowy dział, w którym co miesiąc będziemy przedstawiać sylwetki organizacji pozarządowych. Oczywiście to nie wszystkie artykuły dlatego gorąco zachęcamy do lektury!

Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz.

pobierzdo góry do góry

02.08.2012

Regionalny Konkurs Grantowy Programu Równać Szanse 2012

Równać Sanse

W Regionalnym Konkursie Grantowym 2012 Programu "Równać Szanse" o dotacje do 7 000 zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 stycznia 2013 r. i trwające nie dłużej niż do 31 lipca 2013 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z terenów wiejskich i miast do 20 000 mieszkańców.

Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich kompetencji i rozwój umiejętności społecznych. Chcemy aby młodzież realizująca projekty, poprzez aktywne działania, mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Termin składania wniosków to 10 października 2012.

pobierzdo góry do góry

03.08.2012 r.

Bezpłatne Szkolenia: Projekt Nowy Start – Lepsza Przyszłość

Równać Sanse

Niepubliczny Ośrodek Kształcenia Ustawicznego Edukacja w siedzibą w Radomiu przy ul. Żeromskiego 75 zaprasza do udziału w projekcie skierowanym do osób długotrwale bezrobotnych i osób nieaktywnych zawodowo z terenu powiatu radomskiego, w szczególności z gmin: Iłża, Jedlińsk, Kowala, Skaryszew, Zakrzew, które w 2009 roku objęte zostały wsparciem pomocy społecznej po raz pierwszy i/lub długotrwale korzystają z pomocy społecznej (ponad 3 lata).

Projekt obejmuje bezpłatne szkolenia z zakresu: spawanie metodą MIG/MAG; magazynier z obsługą wózka jezdniowego z napędem silnikowym; opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, kosmetyczka z elementami wizażu.

Uczestnicy projektu objęci będą również wykładami, poradami prawnymi, zawodowymi i psychologicznymi, warsztatami aktywizacji zawodowej, oraz szkoleniem komputerowym ECDL START. 48 osób otrzyma również 3 miesięczne staże zawodowe u Pracodawców.

pobierzdo góry do góry

06.08.2012 r.

Zapraszamy na XIII Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

19 sierpnia 2012 r. w Przytyku odbędzie się 13 edycja Ogólnopolskich Targów Papryki . Jest to impreza organizowana od 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Przytyk, Powiatu Radomskiego oraz Prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej.

Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywane są paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu. Targi to również doskonała okazja do spotkań producentów z kraju i z zagranicy. Podczas imprezy producenci mają możliwość wymiany informacji na temat tajników uprawy papryki i zdobycia doświadczeń dotyczących sprzedaży i promocji swoich produktów. Każdy z odwiedzających targi będzie miał możliwość degustacji poszczególnych odmian papryki a także przeróżnych potraw, których głównym składnikiem jest papryka.

W tym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” zaprasza na towarzyszącą Targom – konferencję zatytułowaną „Papryka Przytycka- droga do produktu chronionego prawem unijnym”, podczas której zostanie zawarte partnerstwo – jednostki samorządu terytorialnego, Lokalnych Grup Działania oraz producentów papryki na rzecz zarejestrowania przez Komisję Europejską produktu Papryka Przytycka jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Organizowane są też liczne konkursy, występy zespołów artystycznych, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Odbędzie się też konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Kabaret SMILE, piosenkarz Wojciech Gąssowski, aktor Dariusz Gnatowski – który razem z publicznością będzie przygotowywał dania z papryki, a także biesiada cygańska KATRINA.

Tegoroczna edycja Targów Papryki współfinansowana jest w ramach naborów wniosków ogłoszonych przez naszą Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków finansowych Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania „Małe Projekty”

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

07.08.2012 r.

Konkurs na logo Papryki Przytyckiej

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na logo produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Celem konkursu jest wyłonienie logo cechującego się oryginalnością, przejrzystością i funkcjonalnością, a także znaczącym poziomem artystycznym. Logo będzie służyło jako identyfikacyjny, marketingowy oraz informacyjny element Papryki Przytyckiej, który będzie pojawiał się na stronie internetowej poświęconej w/w produktowi oraz wszelkich materiałach informacyjnych i reklamowych.

Konkurs trwa do 14 września 2012 roku. Nagrodami w konkursie są Wydawnictwa Regionalne. Prace należy nadsyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Organizatora: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 48 38 58 996 .

Zachęcamy do udziału.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania: regulamin.

pobierzdo góry do góry

08.08.2012 r.

Dotacje do 40 tyś. zł na rozwój przedsiębiorczości w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Radomiu

Kapitał Ludzki

Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Radomiu rozpoczęła realizację projektu „Radomski Biznes III” który skierowany jest do 36 osób bezrobotnych, mieszkających na terenie powiatów: białobrzeskiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego oraz miasta Radomia, zamierzających rozpocząć własną działalność gospodarczą.

W ramach projektu uczestnicy otrzymają specjalistyczne szkolenie z zakresu przedsiębiorczości; jednorazową dotację na rozwój przedsiębiorczości w wysokości do 40 tyś. zł; wsparcie pomostowe w wysokości 1200 zł wypłacane przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności oraz doradztwo indywidualne z zakresu finansów; prawa i rozwoju działalności gospodarczej.

Zgłoszenia kandydatów do udziału w projekcie będą przyjmowane od 13 do 27 sierpnia br.

pobierzdo góry do góry

07.08.2012 r.

Konferencja – Salceson Wizytowy Produktem Tradycyjnym. 14.08.2012 r. - Zakrzew.

Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, Elżbieta i Wojciecha Pysiak oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zapraszają na konferencję poświęconą Salcesonowi Wizytowemu wytwarzanemu w Gospodarstwie Państwa Pysiak, który w dniu 18 lipca 2012 r. uzyskał pozytywną opinię i został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie to jest nadawane nielicznym produktom na terenie całego kraju i jest potwierdzeniem najwyższej jakości, wyśmienitego smaku oraz wytwarzania zgodnego z tradycyjnymi metodami produkcji.

 • Porządek spotkania:
 • 12:00-12:15: Rola LGD w rozwoju obszarów wiejskich - Sławomir Białkowski – Wójt Gminy Zakrzew
 • 12:15-12:50: Salceson wizytowy – jako produkt tradycyjny - Wojciech Pysiak
 • 12:50-13:20: Produkty tradycyjne i lokalne - Cezary Adam Nowek – Prezes LGD „Razem dla Radomki”

Konferencja odbędzie się w dniu 14 sierpnia 2012 r. o godzinie 12.00 w Gminnym Centrum Informacji Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Dla wszystkich przybyłych gości zostanie przygotowana degustacja wyrobów wędliniarskich, w tym Salcesonu Zdziechowskiego. Prosimy o potwierdzenie przybycia. Szczegółowe informacje nt. konferencji oraz Salcesonu Wizytowego mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

pobierzdo góry do góry

09.08.2012 r.

Wystawa Jerzego Kutkowskiego w Przysusze

Wystawa Jerzego Kutkowskiego w Przysusze

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy malarstwa Jerzego Kutkowskiego z kolekcji Muzeum Wsi Radomskiej. Ekspozycja odbywa się w roku jubileuszu czterdziestolecia pracy twórczej radomskiego artysty.

Wystawione obrazy zostały podarowane przez Jerzego Kutkowskiego Muzeum Wsi Radomskiej w 2003 r. Kolekcja obejmuje 45 obrazów prezentujących zamknięty już etap twórczości, malowanych w konwencji sztuki nieprofesjonalnej, obrazy inspirowane poezją, portrety znanych postaci w satyrycznym ujęciu, w nurcie realizmu naiwnego oraz malarskie przedstawienia rzeczywistości lat 80-tych XX wieku.

Wystawę można obejrzeć w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, mieszczącym się przy Al. Jana Pawła II 11. Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

09.08.2012 r.

Biografia księdza Józefa Gackiego

Jak mało – Wojciech Pestka

„Jak mało” to tytuł najnowszej publikacji regionalisty Wojciecha Pestki, w której autor przedstawia biografię ks. Józefa Gackiego. Jest to pierwsza biografia poświęcona zasłużonemu kapłanowi, proboszczowi w Jedlni w latach 1839-1876, który był jednym z najwybitniejszych ludzi regionu, znany z wielu publikacji, do których najważniejszych zaliczymy „Jedlnia, w niej kościół i akta obelnego prawa”, „Radom i jego kościoły do końca XVII wieku”, czy „Benedyktyński klasztor św. Krzyża na Łysej Górze”.

Dzięki publikacji poznajemy nie tylko sylwetkę kapłana, ale historię Kościoła diecezji sandomierskiej, która obejmowała też obecną diecezję radomską. Kapłan - historyk opracował dzieje Jedlni i Radomia oraz rodziny Kochanowskich. W publikacji Wojciecha Pestki znajdziemy informacje nie tylko o pracy naukowej ks. Gackiego, ale też o jego życiu, poglądach, zaangażowaniu patriotycznym.

pobierzdo góry do góry

10.08.2012 r.

Nowy numer PROWiesci.

PROWieści

Ukazał się nowy numer PROWieści – Biuletyn wydany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich.

W numerze znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów, poświęconych m.in. zmianom w przepisach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Dobre praktyki – przykłady zrealizowanych projektów, Szczegółowe tabelaryczne dane o realizacji PROW na lata 2007-2013.

Zachęcamy do lektury. Biuletyn mogą Państwo pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz.

pobierzdo góry do góry

13.08.2012 r.

Konferencja – Salceson Wizytowy Produktem Tradycyjnym. 14.08.2012 r - Zakrzew.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, Elżbieta i Wojciecha Pysiak oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zapraszają na konferencję poświęconą Salcesonowi Wizytowemu wytwarzanemu w Gospodarstwie Państwa Pysiak, który w dniu 18 lipca 2012 r. uzyskał pozytywną opinię i został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienie to jest nadawane nielicznym produktom na terenie całego kraju i jest potwierdzeniem najwyższej jakości, wyśmienitego smaku oraz wytwarzania zgodnego z tradycyjnymi metodami produkcji.

 • Porządek spotkania:
 • 12:00-12:15: Rola LGD w rozwoju obszarów wiejskich - Sławomir Białkowski – Wójt Gminy Zakrzew
 • 12:15-12:50: Salceson wizytowy – jako produkt tradycyjny - Wojciech Pysiak
 • 12:50-13:20: Produkty tradycyjne i lokalne - Cezary Adam Nowek – Prezes LGD „Razem dla Radomki”

Konferencja odbędzie się w dniu 14 sierpnia 2012 r. o godzinie 12.00 w Gminnym Centrum Informacji Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Dla wszystkich przybyłych gości zostanie przygotowana degustacja wyrobów wędliniarskich, w tym Salcesonu Zdziechowskiego. Prosimy o potwierdzenie przybycia. Szczegółowe informacje nt. konferencji oraz Salcesonu Wizytowego mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

pobierzdo góry do góry

13.08.2012 r.

Otwarcie Placu Zabaw w Taczowie

Gmina Zakrzew

Wójt Sławomir Białkowski oraz Rada Gminy w Zakrzewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczyste otwarcie nowego placu zabaw, które odbędzie się w dniu 15 sierpnia 2012 roku o godzinie 16.00 w Taczowie.

Uroczystość rozpocznie o godzinie 16.00 Msza Święta, po której nastąpi otwarcie placu zabaw dla dzieci. Nie zabraknie również atrakcji dla starszych mieszkańców, dla których od godziny 18.00 wystąpi zespół Akord, po którego koncercie odbędzie się dyskoteka.

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

14.08.2012 r.

I Konkurs ofert na realizację projektów wolontariatu długoterminowego

Centrum Wolontariatu

Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie, będące Operatorem w ramach komponentu wolontariatu długoterminowego ogłasza pierwszy otwarty konkurs ofert w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego.

Celem konkursu jest wybór i dofinansowanie projektów goszczących wolontariuszy w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego. Projekt goszczący ma obejmować działania goszczenia wolontariusza w tym zapewnienia zakwaterowania, wyżywienia i innych świadczeń na czas pobytu; wzmacniające poprzez wolontariat kompetencje kluczowe goszczonego wolontariusza, rozwijające umiejętności pozwalające lepiej odnaleźć się na rynku pracy lub umożliwiające zdobycie nowych doświadczeń.

Wolontariat długoterminowy w rozumieniu Programu Wolontariatu Długoterminowego to wolontariat świadczony przez wolontariusza przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, poza miejscem jego zamieszkania.

Jeden złożony wniosek umożliwia otrzymanie dofinansowania na goszczenie jednego wolontariusza. W organizacji może równocześnie znaleźć się nie więcej niż 3 wolontariuszy, których pobyt jest finansowany w ramach Programu Wolontariatu Długoterminowego.

pobierzdo góry do góry

15.08.2012 r.

Święto 15 sierpnia

Dzień Flagi

W dniu 15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej też Cudem nad Wisłą oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny.

Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu. W tym dniu, w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywa się Apel Poległych. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza ma miejsce Honorowa Zmiana Warty z udziałem najwyższych władz państwowych.

15 sierpnia to również Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, które jest obchodzone w Kościele Katolickim na całym świecie. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez rok mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska. 15 sierpnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze. Do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze idą piesze pielgrzymki z całej Polski. Modląc się i śpiewając pokonują przez kilkanaście dni nawet setki kilometrów.

pobierzdo góry do góry

16.08.2012 r.

Salceson Wizytowy jako produkt tradycyjny - tematem konferencji zorganizowanej przez LGD Razem dla Radomki. 14.08.2012 r. – Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie.

Tradycje kulinarne są istotną częścią naszej tożsamości kulturowej, a pielęgnowanie Dziedzictwa Kulinarnego w oparciu o produkty tradycyjne i regionalne jest kluczem do rozwoju regionu i szansą dla mieszkańców. W ostatnich latach, żywność produkowana zgodnie z recepturami naszych przodków cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego nasze Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” podejmuje działania mające na celu promocję i tworzenie produktów regionalnych, które cechują się najwyższa jakością, mają niepowtarzalny charakter, wytwarzane są zgodnie z tradycjami i naturalnymi metodami produkcji. Przykładem takiego produktu jest Salceson Wizytowy – wytwarzany w Gospodarstwie Państwa Pysiak ze Zdziechowa, któremu została poświęcona konferencja zorganizowana w dniu 14 sierpnia 2012 r. w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Na spotkani obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Radomiu, wójtowie, przedsiębiorcy oraz rolnicy z terenu regionu radomskiego.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, który omówił Rolę LGD w rozwoju obszarów wiejskich, oraz przedstawił najważniejsze projekty realizowane w ramach naboru wniosków przeprowadzone przez Stowarzyszenie. Najważniejsza rola w spotkaniu przypadła Panu Wojciechowi Pysiakowi, którego produkt wędliniarski – Salceson Wizytowy, na podstawie wniosku przygotowanego wspólnie z LGD „Razem dla Radomki” w dniu 18 lipca 2012 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to niezwykle ważne wyróżnienie, poświadczające wyjątkową jakość, wyśmienity smak i wytwarzanie zgodne z tradycyjnymi metodami produkcji. Pan Wojciech Pysiak zaprezentował tradycję wędliniarskie rodziny, które sięgają ponad 100 lat. Jak zaznaczył, produkcję tego wyśmienitego i wielokrotnie nagradzanego produktu rozpoczął w latach 20-tych XX wieku Józef Pysiak, który przygotowywał rozmaite wyroby wędliniarskie na stół dziedzica w Cerekwi. Mimo upływu lat "Salceson Wizytowy" produkowany jest w niezmienionej postaci od 2006 roku produkowany i sprzedawany jest na rynku lokalnym z myślą o klientach, którzy cenią sobie wyjątkową jakość, tradycyjną recepturę i smak wytwarzanego produktu. Wyjątkowość smaku i tradycyjną recepturę salcesonu poświadczają liczne wyróżnienia, którymi nagrodzone zostały wyroby wędliniarskie Państwa Pysiak. Salceson wizytowy jest zdobywcą nagrody głównej przyznanej w 2009 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego – „Polski Producent Żywności 2009”, a Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak może poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem Mistrza Województwa Mazowieckiego, nagrodą Produkt Roku 2009 r. przyznaną przez Galę Biznesu Ziemi Radomskiej, oraz nagrodą Gospodarczą „Granitowy Tulipan” przyznaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Ziemi Radomskiej za „Wyroby wędliniarskie” w kategorii Produkt Roku 2009 r. Szansę jaką niesie możliwość rozwoju produktów tradycyjnych i lokalnych przybliżył Prezes LGD „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek. Przedstawił również kierunki działań podejmowanych przez Stowarzyszenie w zakresie rozwoju produktów tradycyjnych. Obecnie jedną z realizowanych inicjatyw jest budowa porozumienia pt. Paprykowy Szlak, którego jednym z nadrzędnych celów jest uzyskanie certyfikatu Unii Europejskiej dla produktu tradycyjnego – Papryki Przytyckiej.

 Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. Wystąpienie Wójta Gminy Zakrzew – Sławomira Białkowskiego Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym
 Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. Wystąpienie Wojciech Pysiaka Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. Wystąpienie Prezesa LGD „Razem dla Radomki” Cezarego Adama Nowek Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. . Uroczyste Wręczenie Certyfikatu Produktu Tradycyjnego
 Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. Wojciech Pysiak wraz z rodziną prezentuje Certyfikat Produktu Tradycyjnego Konferencja Salceson Wizytowy – Produktem Tradycyjnym. Prezentacja produktu tradycyjnego – Papryki Przytyckiej – wytwarzanej przez Krzysztofa Grzyba Konferencja Salceson Wizytowy – Prodkutem Tradycyjnym. Wojciech Pysiak z córkami
pobierzdo góry do góry

14.08.2012 r.

Zapraszamy na seminarium Papryka Przytycka – droga do produktu chronionego prawem unijnym

Loga Partnerstwo na rzecz adaptacyjności

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Gminą Przytyk oraz Starostwem Powiatowym w Radomiu zapraszają w najbliższą niedzielę – 19 sierpnia 2012 r. na seminarium „Papryka Przytycka – droga do produktu chronionego prawem unijnym”. Seminarium będzie imprezą towarzyszącą Ogólnopolskim Targom Papryki w Przytyku.

Podczas spotkania zawarte zostanie również Partnerstwo „Paprykowy Szlak”, którego celem współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, lokalnymi grupami działania, ośrodkami nauki, przedsiębiorcami, rolnikami oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju produktu tradycyjnego „Papryka Przytycka” obejmującego jego wytwarzanie, sprzedaż, promocję oraz rejestrację przez Komisję Europejską jako Chronione oznaczenie geograficzne.

 • Porządek spotkania:
 • 15:30-15:45: Targi Papryki w Przytyku – 13 lat tradycji. Otwarcie konferencji - Mirosław Ślifirczyk – Starosta Powiatu Radomskiego
 • 15:45-16:00: Tradycja i rozwój "Papryki Przytyckiej” w gminie Przytyk - Dariusz Wołczyński -Wójt Gminy Przytyk
 • 16:00-16:25: Papryka Przytycka i jej możliwość rejestracji jako produktu chronionego prawem unijnym - Dariusz Goszczyński z-ca Dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • 16:25-16:45: Partnerstwo a rozwój lokalny - Wojciech Jabłoński - Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza
 • 16:45-17:05: Lokalna Grupa Działania w procesie tworzenia produktów tradycyjnych i lokalnych - Cezary Nowek - Prezes LGD "Razem dla Radomki"
 • 17:05-17:15: Podpisanie porozumienia partnerskiego „Paprykowy Szlak”
 • 17:15-17:35: Dyskusja
 • 17:35-17:45: Podsumowanie seminarium

Seminarium odbędzie się w najbliższą niedzielę – 19 sierpnia 2012 r. o godzinie 15.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Przytyku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

pobierzdo góry do góry

17.08.2012 r.

XIII Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku odbędą się w najbliższą niedzielę. Zapraszamy!

Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

19 sierpnia 2012 r. w Przytyku odbędzie się 13 edycja Ogólnopolskich Targów Papryki . Jest to impreza organizowana od 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Przytyk, Powiatu Radomskiego oraz Prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej.

Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywane są paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu. Targi to również doskonała okazja do spotkań producentów z kraju i z zagranicy. Podczas imprezy producenci mają możliwość wymiany informacji na temat tajników uprawy papryki i zdobycia doświadczeń dotyczących sprzedaży i promocji swoich produktów. Każdy z odwiedzających targi będzie miał możliwość degustacji poszczególnych odmian papryki a także przeróżnych potraw, których głównym składnikiem jest papryka.

W tym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” zaprasza na towarzyszącą Targom – konferencję zatytułowaną „Papryka Przytycka- droga do produktu chronionego prawem unijnym”, podczas której zostanie zawarte partnerstwo – jednostki samorządu terytorialnego, Lokalnych Grup Działania oraz producentów papryki na rzecz zarejestrowania przez Komisję Europejską produktu Papryka Przytycka jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Organizowane są też liczne konkursy, występy zespołów artystycznych, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej i kabaretowej. Odbędzie się też konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze. Niezależnie od wieku każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą Kabaret SMILE, piosenkarz Wojciech Gąssowski, aktor Dariusz Gnatowski – który razem z publicznością będzie przygotowywał dania z papryki, a także biesiada cygańska KATRINA.

Tegoroczna edycja Targów Papryki współfinansowana jest w ramach naborów wniosków ogłoszonych przez naszą Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków finansowych Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania „Małe Projekty”

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

17.08.2012 r.

Zapraszamy na Seminarium: Papryka Przytycka – droga do produktu chronionego prawem unijnym. 19.08.2012 r. - Urząd Gminy w Przytyku

Loga Partnerstwo na rzecz adaptacyjności

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Gminą Przytyk oraz Starostwem Powiatowym w Radomiu zapraszają w najbliższą niedzielę – 19 sierpnia 2012 r. na seminarium „Papryka Przytycka – droga do produktu chronionego prawem unijnym”. Seminarium będzie imprezą towarzyszącą Ogólnopolskim Targom Papryki w Przytyku.

Podczas spotkania zawarte zostanie również Partnerstwo „Paprykowy Szlak”, którego celem współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, lokalnymi grupami działania, ośrodkami nauki, przedsiębiorcami, rolnikami oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju produktu tradycyjnego „Papryka Przytycka” obejmującego jego wytwarzanie, sprzedaż, promocję oraz rejestrację przez Komisję Europejską jako Chronione oznaczenie geograficzne.

 • Porządek spotkania:
 • 15:30-15:45: Targi Papryki w Przytyku – 13 lat tradycji. Otwarcie konferencji - Mirosław Ślifirczyk – Starosta Powiatu Radomskiego
 • 15:45-16:00: Tradycja i rozwój "Papryki Przytyckiej” w gminie Przytyk - Dariusz Wołczyński -Wójt Gminy Przytyk
 • 16:00-16:25: Papryka Przytycka i jej możliwość rejestracji jako produktu chronionego prawem unijnym - Dariusz Goszczyński z-ca Dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • 16:25-16:45: Partnerstwo a rozwój lokalny - Wojciech Jabłoński - Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza
 • 16:45-17:05: Lokalna Grupa Działania w procesie tworzenia produktów tradycyjnych i lokalnych - Cezary Nowek - Prezes LGD "Razem dla Radomki"
 • 17:05-17:15: Podpisanie porozumienia partnerskiego „Paprykowy Szlak”
 • 17:15-17:35: Dyskusja
 • 17:35-17:45: Podsumowanie seminarium

Seminarium odbędzie się w najbliższą niedzielę – 19 sierpnia 2012 r. o godzinie 15.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Przytyku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

pobierzdo góry do góry

20.08.2012 r.

Konkurs na Logo Papryki Przytyckiej!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na logo produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Celem konkursu jest wyłonienie logo cechującego się oryginalnością, przejrzystością i funkcjonalnością, a także znaczącym poziomem artystycznym. Logo będzie służyło jako identyfikacyjny, marketingowy oraz informacyjny element Papryki Przytyckiej, który będzie pojawiał się na stronie internetowej poświęconej w/w produktowi oraz wszelkich materiałach informacyjnych i reklamowych.

Konkurs trwa do 14 września 2012 roku. Nagrodami w konkursie są Wydawnictwa Regionalne. Prace należy nadsyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Organizatora: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 48 38 58 996 .

Zachęcamy do udziału.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania: regulamin.

pobierzdo góry do góry

20.08.2012 r.

Święto Papryki w Przytyku

W niedzielę 19 sierpnia br. Przytyk po raz kolejny stał się paprykową stolicą, a to za sprawą zorganizowanej w tym dniu 13 edycji Targów Papryki w Przytyku. Jest to impreza cykliczna, udział w niej biorą mieszkańcy gminy i okolicznych miejscowości, a także hodowcy i producenci tego warzywa. Impreza ta ma na celu promocję przednich odmian papryki, na którą popyt stale wzrasta. Stanowi również doskonałą okazję do spotkań producentów z kraju i z zagranicy. Organizowana jest od 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Przytyk, Starosty Powiatu Radomskiego oraz Prezesa Radomskiej Giełdy Rolnej. Miejsce organizacji tej imprezy nie jest przypadkowe – albowiem Przytyk wraz z okolicznymi gminami – nazywany jest paprykowym zagłębiem. To z tego obszaru pochodzi blisko 80% krajowej produkcji tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się w około 200 gospodarstwach, a „Papryka Przytycka” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów rolniczych z tego regionu.

Targi rozpoczęły się mszą świętą, odprawioną w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie producenci warzywa zaprezentowali owoce swoich upraw na stoiskach. Na biorących udział w imprezie czekała degustacja różnych odmian papryki i potraw z niej przyrządzonych. Tradycyjny konkurs na „Najładniejsze stoisko z papryką” wygrał Marek Grela z Wrzeszczowa. Drugie miejsce zajął Andrzej Wilczyński z Glinic, a trzecie Maria Janowska z Podgajka.W oficjalnej części programu wręczono medale dla „Zasłużonych dla powiatu radomskiego” oraz „Zasłużonych dla rolnictwa”. Targi były także wspaniałą okazją do zabawy w rytmach muzyki, cygańskiej biesiady i występów kabaretów. Podczas imprezy w gmachu urzędu gminy odbyło się seminarium współorganizowane przez LGD „Razem dla Radomki” pt. „Papryka Przytycka – droga do produktu chronionego prawem unijnym”. W seminarium głos zabrali m.in. Dariusz Goszczyński – z-ca Dyrektora Departamentu Promocji i Komunikacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Mirosław Ślifirczyk -Starosta Powiatu Radomskiego, Dariusz Wołczyński – Wójt Gminy Przytyk, Wojciech Jabłoński – Wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców i Mazowsza, oraz Cezary Nowek – Prezes LGD „Razem dla Radomki” . Podczas spotkania zawarte zostało porozumienie partnerskie „Paprykowy szlak” którego najważniejszym celem jest współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, lokalnymi grupami działania, ośrodkami nauki, przedsiębiorcami, rolnikami, oraz organizacjami pozarządowymi na rzecz rozwoju Produktu Tradycyjnego „Papryka Przytycka” – obejmującego jego wytwarzanie, sprzedaż, promocję oraz rejestrację przez Komisję Europejską jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Wzorem lat poprzednich, imprezę uświetniły imprezy towarzyszące, konkursy oraz prezentacja sprzętu rolniczego. Gwiazdą wieczoru był bez wątpienia lubelski kabaret Smile, który swoim skeczami rozbawił do łez licznie zebraną publikę. Na scenie przytyckiego stadionu zaprezentowali się również aktor Dariusz Gnatowski – który razem z publicznością przygotowywał dania z papryki, popularny piosenkarz Wojciech Gąssowski, zespół Skaner, oraz biesiada cygańska Katrina. Tegoroczna edycja Targów Papryki współfinansowana była w ramach naborów wniosków ogłoszonych przez naszą Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” ze środków finansowych Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla działania „Małe Projekty”.

Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku- Występ Kabaretu SMILE
Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku – Podpisanie Porozumienia Paprykowy Szlak
pobierzdo góry do góry

21.08.2012 r.

Perły Beskidu Sądeckiego partnerem LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Perły Beskidu Sądeckiego

6 sierpnia 2012 r. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie Perły Beskidu Sądeckiego z siedzibą w Rytro podpisały porozumienie o współpracy. Celem wspólnych działań organizacji pozarządowych będzie budowanie porozumienia organizacji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich; aktywizowanie społeczności lokalnych; współpraca dzieci i młodzieży wiejskiej; budowanie partnerstwa pomiędzy organizacjami pozarządowymi, biznesem i instytucjami sektora publicznego na rzecz podnoszenia jakości życia na wsi; przygotowywanie projektów współpracy oraz rozwój turystyki opartej na zasobach lokalnych.

Współpraca ma przyczynić się do stworzenia i realizacji wizji rozwoju przy wykorzystaniu pełni możliwości, zainteresować, wiedzy i pasji mieszkańców obszarów wiejskich, bogactwa dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego oraz szans wynikających ze współpracy lokalnych środowisk obszaru partnerskiego działania.

Stowarzyszenie Perły Beskidu Sądeckiego tworzy sześć gmin powiatu nowosądeckiego: Krynica-Zdrój, Łabawa, Nawojowa, Piwniczna-Zdrój, Rytro oraz Muszyna o łącznej powierzchni ok. 478 km² i łącznej liczbie ludności ok. 38,4 tyś osób. Utworzyli je lokalni liderzy sąsiadujących ze sobą gmin. Obszar tych gmin znajduje się w centralnej części Karpat Polskich, zarazem w centralnej części Beskidów, w Beskidzie Sądeckim. Bardzo dobre warunki klimatyczne, duża ilość lasów, przyroda, krajobrazy o niepowtarzalnych walorach i dobra infrastruktura turystyczna sprzyjają rozwojowi turystyki. Największym bogactwem naturalnym gmin są wody lecznicze i mineralne. Ze względu na ciekawą historię, wciąż żywe i bogate tradycje regionalne, gościnność mieszkających tu ludzi i niezwykłe dziedzictwo kulturowe - obszar ten jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów w Małopolsce.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia strony internetowej Perły Beskidu Sądeckiego

pobierzdo góry do góry

22.08.2012 r.

Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki na Mazowieckim Święcie Plonów

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach

Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się w dniu 26 sierpnia 2012 r. w Kozienicach. Organizatorami Dożynek są: Biskup Diecezji Radomskiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starosta Powiatu Kozienickiego i Burmistrz Gminy Kozienice. Patronat honorowy sprawował będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dożynki wojewódzkie to jedna z najważniejszych imprez na Mazowszu. Jest to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z naszego regionu. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, oprócz tradycyjnych uroczystości, będzie można także posłuchać dobrej muzyki i zobaczyć występy lokalnych zespołów, a także najsłynniejszego polskiego zespołu ludowego – Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wszystkich zebranych na pewno rozbawi kabaret Limo. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Sumptuastic.

Jednym z najważniejszych elementów imprezy będzie prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Takie skupisko wszystkich plonów zachwyca bogactwem i różnorodnością mieniących się barw. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe i branżowe. Będzie to również świetna okazja do podsumowania rolniczych konkursów i plebiscytów.

W dożynkach uczestniczyć będą przedstawiciele LGD „Razem dla Radomki”, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku wystawienniczym Lokalnych Grup Działania z Mazowsza będą prezentować materiały promocyjne i przekazywać informację o działalności stowarzyszenia.

pobierzdo góry do góry

23.08.2012 r.

Papryka w regionie radomskim- artykuł Bogusława Włodarczyka

Papryka w Regionie Radomskim

Serdecznie polecamy Państwu lekturę artykułu Bogusława Włodarczyka - Dyrektora Oddziału w Radomiu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który ukazał się w publikacji Instytutu Ogrodnictwa, wydanej w 2012 r. z okazji Warsztatów Szkoleniowo-Wdrożeniowych Projektu Life+. Artykuł poświęcony jest uprawie papryki w regionie radomskim, ukazuje najnowsze informacje i dane na temat uprawy tego warzywa.

Artykuł mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę więcej. Zachęcamy do Lektury.

pobierzdo góry do góry

24.08.2012 r.

Nabór wniosków: Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Do 21 września 2012 r. Władza Wdrażająca Programy Europejskie przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów w Programie Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - eInclusion.

Projekty kwalifikujące się do dofinansowania mogą dotyczyć: całkowite lub częściowe pokrycie kosztów dostępu do Internetu w gospodarstwach domowych na obszarze objętym projektem (max. przez okres 3 lat), zakup usługi przeprowadzenia szkoleń dla użytkowników końcowych projektu z zakresu obsługi komputera, korzystania z Internetu oraz nabycia innych umiejętności niezbędnych dla świadczenia pracy lub skutecznej edukacji przez Internet (z wykluczeniem szkoleń zawodowych); dofinansowanie kosztów operacyjnych, kosztów zatrudnienia i szkolenia pracowników JST i/lub organizacji pozarządowej uczestniczącej w konsorcjum z JST, którzy będą odpowiedzialni za realizację działania oraz kosztów działań koordynacyjnych zmniejszających problem wykluczenia cyfrowego, np. wyposażenie w sprzęt komputerowy i utrzymanie dostępu do Internetu w jednostkach podległych beneficjentowi (w tym: biblioteki publiczne, publiczne instytucje kultury, szkoły, publiczne placówki opiekuńczo-wychowawcze położone na obszarze działania beneficjenta i publiczne domy pomocy społecznej); pokrycie kosztów dostarczenia, instalacji oraz serwisowania sprzętu komputerowego i/lub niezbędnego oprogramowania w gospodarstwach domowych wskazanych przez projektodawcę.

W konkursie udział wziąć mogą jednostki samorządu terytorialnego, grupy jednostek samorządu – konsorcja, związki, stowarzyszenia i porozumienia. Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów złożonych w ramach II rundy 2012 wynosi: 103 890 333,43 zł. Wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie maksymalnie w wysokości 85% kwalifikujących się wydatków. Pozostała część (w wysokości co najmniej 15%) musi zostać pokryta ze środków własnych Wnioskodawcy.

pobierzdo góry do góry

27.08.2012 r.

Ludowe Oscary – konkurs na najciekawsze wydarzenia folklorystyczne w Polsce

Ludowe Oscary

Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych, portal KulturaLudowa.pl przy współpracy Polskiego Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Lublin ogłaszają "LUDOWE OSKARY" - konkurs na najciekawsze wydarzenie folklorystyczne organizowane w Polsce w 2011 roku.

Celem konkursu jest promocja polskiej kultury i sztuki ludowej poprzez propagowanie ciekawych i ważnych wydarzeń, inicjatyw oraz uhonorowanie instytucji, organizacji pozarządowych i animatorów kultury, którzy we własnych środowiskach lokalnych działają na rzecz kultury tradycyjnej. Obecnie w Polsce realizowanych jest wiele przedsięwzięć z zakresu kultury ludowej. Wydarzenia te stają się znaczącym elementem współczesnego życia kulturalnego. Według nas taki stan rzeczy wymaga zwrócenia uwagi i komentarza. Organizacja konkursu "LUDOWE OSKARY" jest najlepszą ku temu okazją.

W konkursie oceniane będą wydarzenia zrealizowane w 2011 roku na terenie Polski w następujących kategoriach: festiwale, koncerty i imprezy plenerowe; pokazy i warsztaty twórcze; konkursy i wystawy; projekty badawcze; wydawnictwa książkowe i multimedialne, filmy DVD (nie dotyczy wydawnictw audio) audycje radiowe i programy telewizyjne, strony i portale internetowe

W konkursie mogą brać udział placówki naukowe, muzea, domy kultury, jednostki administracji samorządowej, organizacje społeczne, fundacje, stowarzyszenia, rozgłośnie radiowe, stacje telewizyjne, wydawnictwa oraz osoby prywatne. Zgłoszenia należy składać w terminie do 16 września 2012.

pobierzdo góry do góry

27.08.2012 r.

Zapraszamy na Turniej Sołectw w Jedlińsku. 2 września 2012 r.

Święto Plonów 2012

W niedzielę 2 września 2012 roku w Jedlińsku odbędzie się VII Turniej Sołectw – Święto Plonów. W Turnieju biorą udział mieszkańcy sołectw z terenu gminy Jedlińsk. Uczestnicy Turnieju biorą udział w kilku konkurencjach, z których większość jest związana z życiem i pracą na wsi, np.: dojenie krowy, rzut podkową do celu, plecenie powróseł, toczenie beli siana itp. Turniej jest również doskonałą okazją do zaprezentowania się każdego z sołectw. Poszczególne sołectwa prezentują programy artystyczne, a także stoiska z tradycyjnymi potrawami. Po rozegraniu wszystkich konkurencji zwycięskie sołectwa otrzymują nagrody.

W programie przewidziano gry i konkursy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, kiermasz książek, stoiska wystawiennicze sołectw, twórców ludowych, wystawa obrazów olejnych, pokaz gołębi pocztowych. Na zakończenie Turnieju przewidziana jest Biesiada z „Mona Lisą” oraz występ zespołu Szafa Gra, który zaprezentuje największe przeboje lat 70’, 80’, i 90’ tych.

Impreza współfinansowana jest ze środków unijnych otrzymanych w ramach naboru wniosku przeprowadzonych przez LGD „Razem dla Radomki” w ramach działania 413 Osi 4 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie „Małych projektów”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Święto Plonów do Jedlińska. Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godzinie 13.20.

pobierzdo góry do góry

28.08.2012 r.

Mazowieckie Święto Plonów w Kozienicach

Tegoroczne Dożynki Województwa Mazowieckiego odbyły się 26 sierpnia 2012 r. w Kozienicach, i zostały zrealizowane w ramach projektu „Powiat Kozienicki Stolicą Kultury Mazowsza 2012 roku”. Były to również trzecie Dożynki Wojewódzkie w których uczestniczyła nasza Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki”, zaproszona na tą uroczystość przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Organizatorami Dożynek byli: Biskup Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik, Marszałek Województwa Mazowieckiego - Pan Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki - Pan Jacek Kozłowski, Starosta Powiatu Kozienickiego - Pan Janusz Stąpór oraz Burmistrz Gminy Kozienice - Pan Tomasz Śmietanka. Patronat honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pan Stanisław Kalemba.

Mazowieckie Święto Plonów to jedna z największych imprez na Mazowszu oraz doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników oraz przedsiębiorców z naszego regionu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Henryka Tomasika, po której pochód przeszedł na Stadion Miejski w Kozienicach. Tradycją stało się, że ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi – w tym roku byli to Aneta Szewc i Romuald Pierzchała. Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb na ręce Biskupa, Marszałka Województwa, Wojewody, Starosty Powiatu Kozienickiego i Wójtów, zaś ci podzielili się chlebem z uczestnikami imprezy dożynkowej, przekazując go jako symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Tradycyjnie uroczystościom tym, które są uhonorowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin towarzyszyły ekspozycje gospodarstw agroturystycznych, firm i przedsiębiorstw, konkursy i prezentacje twórców ludowych z Mazowsza. Jednym z najważniejszych elementów imprezy była prezentacja wieńców dożynkowych, wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów. Oprócz tradycyjnego podziękowania za plony i złożenia wieńców dożynkowych podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia państwowe i branżowe – stanowiąc podsumowanie rolniczych konkursów i plebiscytów. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, oprócz tradycyjnych uroczystości mogliśmy posługach dobrej muzyki i zobaczyć na żywo występy lokalnych kapel, kabaretu Limo oraz zespołu Sumbutastic. Publiczność oczarował występ Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, które zaśpiewało najbardziej znane ludowe piosenki, jednak największy zachwyt budziły tańce, których choreografia była przygotowana perfekcyjnie.

Liczne grono osób odwiedziło też stoisko wystawiennicze Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki”, na którym zaprezentowaliśmy materiały promocyjne i informacyjne, publikacje, mapy, informatory turystyczne, przewodniki, gadżety i ulotki promujące wypoczynek w Dolinie Radomki oraz usługi firm z branży turystycznej. Dodatkową atrakcją naszego stoiska był pokaz rzeźbiarstwa w wykonaniu Barbary i Zdzisława Bałtowskiego - rzeźbiarza ludowego z Przysuchy, współpracującego z naszym Stowarzyszeniem. Odwiedzający mogli spróbować poczęstunku związanego z produktami lokalnymi i tradycyjnymi naszego obszaru – wyrobów związanych „Papryką Przytycką (m.in. dżem z papryki), tradycyjnego pieczywa z Piekarni Wacyn, czy naturalnie mętnego soku – Smaczek z Doliny Radomki przygotowanego przez Gospodarstwo Rolne Państwa Bańkiewicz.

Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Stoisko Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Stoisko Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Stoisko Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki –Twórca Ludowy Zdzisław Bałtowski
Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Stoisko Lokalnej Grupy Działania Razem dla Radomki - Degustacja Soków- Smaczuś z Doliny Radomki Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Wieńce Dożynkowe Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Wieńce Dożynkowe
Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Wieńce Dożynkowe Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Wieńce Dożynkowe Dożynki Województwa Mazowieckiego w Kozienicach – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze
pobierzdo góry do góry

29.08.2012 r.

Bezpłatne szkolenia dla osób pracujących – Kadry Przyszłości.

Kapitał Ludzki

Firma Abakus Konsulting zaprasza na bezpłatne szkolenia realizowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Skierowane są do osób pracujących z powiatów: radomskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, zwoleńskiego i lipskiego - które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, zlecenia bądź umowy o dzieło.

Szkolenia prowadzone są w zakresie: Photoshop dla początkujących; Zaawansowana obsługa aplikacji biurowych (MS Word, MS Excel); Operator wózków podnośnikowych, Księgowość z obsługą komputera; Kadry i Płace z zastosowaniem komputera; Język niemiecki od podstaw; Język angielski od podstaw. Uczestnicy mają zapewnione materiały szkoleniowe, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, ubezpieczenie NW.

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej www.abakus-konsulting.pl . Nabór wniosków prowadzony jest do 31 sierpnia 2012 r.

pobierzdo góry do góry

30.08.2012 r.

Festyn Dożynkowy w Wieniawie. 2 września 2012 r.

Dożynki

Wójt Witold Studziński oraz Rada Gminy w Wieniawie zapraszają na Festyn Dożynkowy w Wieniawie który odbędzie się w najbliższą niedzielę – 2 września. Święto Plonów to doskonała okazja do wspólnego podziękowania za plony, kultywowania regionalnych tradycji i wspólnej radości z owoców pracy rolników i przedsiębiorców.

Impreza rozpocznie się o godzinie 12.00 Mszą Św. w Kościele parafialnym w Wieniawie, po której nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie. Następnie rozpocznie się część artystyczna wydarzenia na której zaprezentują się kapele ludowe z gminy Wieniawa, zespoły prezentujące muzykę dance i disco polo – „Singers”, „Rewers”, „Tomasz Niecik”, „Dance Project” „Verdis”, „Etna”. Ciekawostką będą pokazy walk MMA – zawodników ze szkoły „Wirtus” w Radomiu.

Organizatorzy zapewniają bazę gastronomiczną, atrakcje dla najmłodszych, wesołe miasteczko. Serdecznie zapraszamy.

pobierzdo góry do góry

30.08.2012 r.

Konkurs na Logo Papryki Przytyckiej !

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie na logo produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”.

Celem konkursu jest wyłonienie logo cechującego się oryginalnością, przejrzystością i funkcjonalnością, a także znaczącym poziomem artystycznym. Logo będzie służyło jako identyfikacyjny, marketingowy oraz informacyjny element Papryki Przytyckiej, który będzie pojawiał się na stronie internetowej poświęconej w/w produktowi oraz wszelkich materiałach informacyjnych i reklamowych.

Konkurs trwa do 14 września 2012 roku. Nagrodami w konkursie są Wydawnictwa Regionalne. Prace należy nadsyłać pocztą lub dostarczyć osobiście na adres Organizatora: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, 26-600 Radom. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr tel. 48 38 58 996 .

Zachęcamy do udziału.
Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny do pobrania: regulamin.

pobierzdo góry do góry

31.08.2012 r.

Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i Wolności

32 lata temu –w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe. Aby upamiętnić tamte wydarzenia związkowcy obchodzą w piątek Dzień Solidarności i Wolności.

Święto ma na celu upamiętnienie historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia Europy Środkowej i Wschodniej. Obchodzone było po raz pierwszy w 25 rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005 r.

pobierzdo góry do góry

31.08.2012 r.

Skansen zaprasza na Święto Chleba

Święto_Chleba

Obrzędy dożynkowe, korowody, koncerty kapel, konkursy a przede wszystkim doskonałe wypieki radomskich mistrzów to jeszcze nie wszystkie atrakcje dorocznego Święta Chleba, na które Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 2 września.

Święto jak zwykle rozpocznie się eucharystią. Msza Święta odprawiona zostanie w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Zaraz po mszy na scenie głównej przy wiatrakach rozpocznie się występ kapeli "Radomskie Muzykanty”. Po powitaniu gości odbędzie się wręczenie najwyższego odznaczenia rzemieślniczego "Szabli Kilińskiego”, Waldemarowi Stojakowi, wieloletniemu piekarzowi radomskiemu. Rozstrzygnięcie konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy” pokaże natomiast najpiękniejsze wieńce wykonane przez mieszkanki radomskich wsi. Twórcy najlepszych wieńców zostaną uhonorowani nagrodami.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Innym ciekawym punktem programu stanie się też pasowanie na ucznia I klasy Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich które poprowadzi dyrektor szkoły oraz prezes Cechu Piekarzy. Rozstrzygnięcie konkursu na "Dobry Chleb" pokaże, które pieczywo należy natychmiast zakupić. Przybyłym do skansenu gościom czas umilać będą liczne zespoły i kapele ludowe. Na scenie zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca "Gilowianka” z Gilowic, zespół "Balkan Sevdah” i Kompania Zbójnicka.

Święto Chleba odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej, ulica Szydłowiecka 30. Ceny biletów: 8 i 5 złotych, rodzinny 19 złotych. XIV Święto Chleba trwać będzie w godzinach 10 – 19.

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.