01.08.2011 r.
1 sierpnia – 67 rocznica wybuchu Postania Warszawskiego.
Dokładnie 67 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku, w stolicy o 17.00 wybiła godzina „W” – rozpoczynając Powstanie Warszawskie. Heroiczne zmagania powstańców z hitlerowskim okupantem trwały w Warszawie do 2 października 1944 r.
Powstanie było największą bitwą stoczoną przez organizację podziemną w czasie II wojny światowej. Głównym celem powstania było wyzwolenie stolicy z okupacji niemieckiej, a także ratowanie suwerenności, kształtu granicy wschodniej sprzed wojny; obrona przed stworzeniem w Warszawie władz państwowych narzuconych przez ZSRR. Powstanie było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Nie osiągnęło jednak celów ani wojskowych, ani politycznych. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość.
O godz. 17.00 w Warszawie i w 43 miastach na terenie Mazowsza zawyją syreny, upamiętniające wydarzenia z przed 67 lat. Będzie to czas w którym będziemy mogli przystać na chwilę, by oddać hołd wszystkim walczącym o wolność. O tej porze rozpoczną się również główne obchody uroczystości związanych z Powstaniem w Warszawie – przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Składamy hołd żołnierzom walczącym w powstaniu, harcerzom i tym którzy w leśnych szeregach szli na pomoc obrońcom Warszawy. Wśród nas żyją osoby, uczestniczące w tym niepodległościowym zrywie. Niech lekcja patriotyzmu w ich wykonaniu będzie przedmiotem nauczania, wśród młodego pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej.
![]() | ![]() |
![]() |
02.08.2011 r.
16 Numer Biuletynu Informacyjnego LGD Razem dla Radomki
Zachęcamy Państwa do lektury najnowszego wydania Biuletynu Informacyjnego Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. W nim zamieszczamy m.in. apel o pomoc dla mieszkańców gminy Przytyk, poszkodowanych w nawałnicach które nawiedziły nasz region w miesiącu lipcu; a także artykuły o realizowanych projektach, które otrzymały dofinansowanie w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez nasze Stowarzyszenie; informacje o projekcie szkoleniowym „Nowe kwalifikacje – kluczem do pracy”, którego realizacje rozpoczynamy w Przysusze już w przyszłym miesiącu. Nie zabraknie również informacji o historii naszych gmin – tym razem zapraszamy do lektury o mniejszości żydowskiej w Przytyku.
Biuletyn można pobrać klikając w poniższą ikonkę Pobierz. Życzymy przyjemnej lektury.
![]() | ![]() |
![]() |
04.08.2011 r.
PROWieści – wydanie specjalne – Prezydencja
Zachęcamy Państwa do lektury specjalnego wydania „PROWieści”, w którym znajdziemy najbardziej aktualne informacje dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W numerze polecamy wywiad z Markiem Sawicki, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz artykuł na temat przygotowań resortu rolnictwa do objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie UE. Ponadto w numerze artykuł dotyczący współpracy resortu rolnictwa z instytucjami UE, oraz państwami trio podczas przygotowań i w trakcie samego przewodnictwa w Radzie UE oraz artykuł „Czym się będzie zajmowała Polska Prezydencja”. Poza tym zaprezentowane są przykłady dobrych praktyk w ramach wybranych działań PROW 2007-2013, a także efekty wdrażania PROW 2007-2013 w Polsce.
Biuletyn mogą Państwo pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz
![]() | ![]() |
![]() |
03.08.2011 r.
Kadry przyszłości: bezpłatne szkolenia w Radomiu dla osób pracujących.
Firma ABAKUS Konsulting ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na kursy: konsultant ds. funduszy UE, pracownik ds. administracji, zaawansowana obsługa aplikacji biurowych (MS Word, MS Excel), Photoshop dla początkujących, Operator wózków podnośnikowych, Księgowość z obsługą komputera, Kadry Płace z zastosowaniem komputera.
Szkolenia skierowane są do osób pracujących z powiatu: radomskiego, szydłowieckiego, przysuskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, zwoleńskiego i lipskiego (zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, umowy zlecenia bądź umowy o dzieło) – posiadające wykształcenie co najwyżej średnie.
Uczestnicy projektu otrzymają materiały szkoleniowe, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu. Zgłoszenia do pierwszej edycji kursów przyjmowane są od dnia 29.07.2011 r. do 16.09.2011 r.
![]() | ![]() |
![]() |
05.08.2011 r.
Szkoła z Pasją – konkurs dotacyjny na realizację projektów edukacyjnych.
Ministerstwo Edukacji Narodowej – ogłasza konkurs „Szkoła z Pasją”, którego celem jest realizacja działań promujących współpracę pomiędzy szkołami, organizacjami pozarządowymi, organizacjami uczniowskimi i rodzicielskimi oraz samorządem terytorialnym. Oferty można składać do 18 sierpnia 2011 r.
Projekty konkursowe powinny wykorzystywać działania, które dążą do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspierają ich aktywność obywatelską. Działania projektowe powinny być realizowane przy użyciu metod i narzędzi edukacji pozaformalnej, w tym środków multimedialnych, a także w formie warsztatów, symulacji, spotkań z ekspertami albo konkursów.
Priorytetowo traktowane będą projekty, które obejmują swoim zasięgiem co najmniej kilka szkół, aktywnie zaangażują wszystkich partnerów przy realizacji kolejnych etapów projektu, a przede wszystkim angażują uczniów w ich przygotowanie i realizację.
Na realizację projektu można uzyskać dotację w wysokości do 75 tyś. złotych. Wnioskodawca zobowiązany jest zapewnić minimum 10% wkładu własnego całkowitej wartości zadania.
![]() | ![]() |
![]() |
08.08.2011 r.
Papryka Przytycka na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Niezmiernie miło nam poinformować, iż „Papryka Przytycka” – na podstawie wniosku przygotowanego przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” – w dniu 28 lipca 2011 r. uzyskała pozytywną opinię Ministra Marka Sawickiego i została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Obecność „Papryki Przytyckiej” wśród Produktów Tradycyjnych potwierdza jej wyjątkową jakość, wyśmienity smak oraz wytwarzanie zgodne z tradycyjnymi metodami produkcji. Warto nadmienić, iż Papryka z Przytyka posiada blisko 30 letnią tradycję produkcji na tym terenie i stanowi jedno z głównych źródeł dochodu większości mieszkańców. To właśnie na terenie gminy Przytyk ulokowano pierwsze w Polsce uprawy tego warzywa – a ich prekursorem był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej, który rozpoczął jej uprawę w 1982 roku.
Dzisiaj gmina Przytyk, wraz z okolicznymi gminami nazwane zostały „paprykowym zagłębiem”. To właśnie z tego obszaru pochodzi ok. 80 % krajowej produkcje tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się obecnie w około 200 gospodarstwach, w 3000 tunelach foliowych. Tradycję i powiązania papryki z regionem przytyckim podkreślają Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, organizowane od 1999 roku – stanowiąc znakomitą formę promocji przednich odmian, na które popyt stale wzrasta.
![]() | ![]() |
![]() |
09.08.2011 r.
Radomskie: Bezpłatne szkolenia: księgowość, pracownik biurowy, logistyka.
Firma ABAKUS Konsulting zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach dla osób pracujących z zakresu: księgowość i rozliczenia małych firm z wykorzystaniem komputera; kadry i płace z zastosowaniem komputera; pracownik biurowy z wykorzystaniem aplikacji biurowych; organizacja magazynu i logistyki z wykorzystaniem komputera; pełna księgowość z zastosowaniem komputera.
W szkoleniach mogą wziąć udział wyłącznie osoby pracujące, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, umowy zlecenia, bądź umowy o dzieło z terenu powiatu radomskiego (powiat ziemski lub grodzki).
W ramach każdego ze szkoleń odbywać się będą również warsztaty z zakresu planowania i rozwoju kariery zawodowej. Uczestnicy szkoleń otrzymają materiały szkoleniowe, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu.
![]() | ![]() |
![]() |
10.08.2011 r.
Południowe Mazowsze dla Aktywnych. Warka – Wsola – Radom w Kronice Mazowieckiej
Zachęcamy Państwa do lektury najnowszego wydania Kroniki Mazowieckiej – Pisma Samorządu Województwa Mazowieckiego. Znajdziemy w nim artykuł zatytułowany „Południowe Mazowsze dla Aktywnych. Warka – Wsola – Radom” opisujący urokliwe zakątki rzeki Pilicy, miejsca warte odwiedzenia na terenie regionu radomskiego do których zaliczymy m.in. Muzeum Gombrowicza we Wsoli, oraz malownicze Muzeum Wsi Radomskiej czy też Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
W numerze znajdziemy również informacje o przewodnictwie Polski w pracach Wspólnoty; o nominacjach do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida i Europejskim Roku Wolontariatu a także artykuły dotyczące Mazowsza w Komitecie Regionów, inwestycji na Mazowszu.
Kronikę Mazowiecką można pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz.
![]() | ![]() |
![]() |
11.08.2011 r.
Zapraszamy na rajd rowerowy do Jedlińska – 18 sierpnia 2011 r.
Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w rajdzie rowerowym pn. Poznaj swoją okolicę, który odbędzie się 18 sierpnia 2011 r.
Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00. W programie pieczenie kiełbasek przy ognisku, spotkanie z leśnikiem. Zapisy przyjmowane są do dnia 13 sierpnia 2011 r. w Gminnym Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku w Jedlińsku przy ul. Krótkiej 1 oraz pod nr telefonu 48 32 13 052.
![]() | ![]() |
![]() |
12.08.2011 r.
Zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz osób chorych na SM – 8 września w Radomiu.
W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Oddział w Radomiu serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny, który odbędzie się w dniu 8 września o godzinie 17.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Radomiu, w ramach ogólnopolskiej akcji „SyMfonia Serc”.
W koncercie udział wezmą Aleksandra Bubicz –Mojsa (sopran) oraz Robert Mojsa (tenor) oraz Mariusz Kowalski z zespołem. Wydarzenie poprowadzi Tomasz Kamel. Cena biletu – cegiełki wynosi jedyne 20 zł. W przerwie koncertu odbędzie się aukcja i loteria na rzecz chorych na SM z regionu radomskiego.
Informacje o możliwości zakupi biletów można uzyskać pod nr telefonu 607 633 616 oraz pisząc na adres mailowy radom@ptsr.org.pl
![]() | ![]() |
![]() |
16.08.2011 r.
Wakacyjne wydanie Biuletynu Informacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Informujemy, że ukazał się kolejny numer Biuletynu Krajowe Sieci Obszarów Wiejskich. W wakacyjnym wydaniu znajdą Państwo informacje dotyczące m.in.: spotkania europejskich sieci obszarów wiejskich w Bad Schandau, I Letniej Spartakiady KSOW , najciekawsze pakiety turystyki wiejskiej, wydarzenia i najbliższe plany działań w regionach podejmowanych przez KSOW oraz artykuł poświęcony KSOW na Węgrzech.
Zachęcamy do lektury. Biuletyn mogą Państwo pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz
![]() | ![]() |
![]() |
17.08.2011 r.
Woodcamp – obozy deskorolkowe nad zalewem Topornia w Przysusze
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z oferta ośrodka wypoczynkowego „Marysieńka” – położonego nad malowniczym zalewem Topornia w Przysusze.
Oprócz wypoczynku nad zalewem, gdzie możemy skorzystać z kąpieli, wypożyczyć rowery wodne czy kajaki, dla adeptów jazdy na deskorolce organizowane są obozy szkoleniowe, w trakcie których możemy nauczyć się bądź doskonalić naukę jazdy na desce. Do dyspozycji mamy najnowocześniejszy w Polsce skate park, wyposażony w specjalne przygotowane tory z przeszkodami w tym Wood Plaze – zajmującą obszar 2000m2, Miniplaza – plac dla początkujących, Minirampa – w krytym pomieszczeniu oraz basen do jazdy na desce.
Jazda na deskorolce odbywa się pod opieką wykwalifikowanej kadry trenerskiej i zawodników sponsorowanych, którzy czuwają nad bezpieczeństwem i odpowiednim przebiegiem treningów. A wszystko to w otoczeniu przepięknie położonego zalewu w Toporni, w pobliżu kompleksów leśnych. Znajduje się tutaj również 5 boisk do siatkówki plażowej, badmintona, piłki nożnej, tenisa stołowego, place zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętu wodnego, strzeżone kąpielisko. Można też wędkować, jeździć konno.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego obóz w Toporni przygotowanego przez WoodCamp
![]() | ![]() |
![]() |
18.08.2011 r.
Konkurs Przyjazna Wieś – na najlepsze projekty infrastrukturalne
Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zaprasza do udziału w konkursie „Przyjazna Wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych.
Do konkursu mogą przystąpić wszyscy beneficjenci, którzy zrealizowali projekty wspierające rozbudowę infrastruktury technicznej, społecznej lub ekologicznej na obszarach wiejskich, współfinansowane z Funduszy Europejskich od 2004 roku r. W bieżącej edycji konkurs zostanie rozstrzygnięty w 3 kategoriach infrastruktury: technicznej, społecznej, ekologicznej.
Zgłoszenia należy składać w terminie do 15 września 2011 r.
![]() | ![]() |
![]() |
19.08.2011 r.
Wakacyjne prace w gminie Zakrzew
W bieżącym numerze Tygodnika Radomskiego ukazał się artykuł zatytułowany „Wakacyjne prace w gminie Zakrzew”, w którym przedstawiono bieżące inwestycje realizowane przez gminę.
Po raz kolejny gmina, którą skutecznie zarządza wójt Sławomir Białkowski uzyskała dofinansowanie na budowę dróg. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych czyli tzw. „schetynówek” budowana jest droga gminna na trasie Cerekiew – Milejowice o długości 2,5 km, wraz z chodnikami, odwodnieniem, zatoczką autobusową i parkingiem przy szkole w Cerekwi. Koszt inwestycji to 3 mln 300 tyś. zł, a dofinansowanie wynosił połowę kosztów budowy. Ponadto na terenie gminy prowadzone są prace przy modernizacji dróg wojewódzkich nr 733 od miejscowości Golędzin do granicy z gminą Wolanów oraz drogi 740 relacji –Radom-Łódź w miejscowości Milejowice.
W artykule znajdziemy również informacje o innych inwestycjach realizowanych na terenie gminy, w tym m.in. o remontach w placówkach oświatowych.
Zachęcamy do lektury artykułu, który mogą Państwo pobrać klikając w poniższą ikonę Pobierz.
![]() | ![]() |
![]() |
22.08.2011 r.
Konkurs Liderzy Natury
Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" zaprasza do udziału w konkursie "Liderzy Natury" finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konkurs skierowany jest do samorządów gminnych i powiatowych oraz osób prowadzących działania na obszarach przyrodniczo cennych (w tym ostoi Natura 2000) będących inspiratorami lub bezpośrednimi realizatorami przedsięwzięć integrujących ochronę przyrody z rozwojem społeczno-ekonomicznym społeczności lokalnych.
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria pn. „Liderzy Natury” skierowana jest do osób będących twórcami lub bezpośrednimi realizatorami przedsięwzięć integrujących ochronę przyrody z rozwojem społeczno - ekonomicznym lokalnych społeczności. Druga kategoria pn. „Samorząd przyjazny Naturze” skierowana jest do gmin wiejskich i miejsko- wiejskich z terenu całego kraju. Mogą w nim wziąć udział jednostki, realizujące ciekawe, praktyczne przedsięwzięcia związane z rozwojem lokalnym w oparciu o walory przyrodnicze obszarów „Natura 2000”, np. działania promocyjne, wsparcie zielonych usług i produktów, włączenie obszarów "naturowych" do planów i programów rozwoju lokalnego.
Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia2011r. Prace w wersji papierowej należy wysyłać na adres Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” Al. Orła Białego 2, 59 – 220 Legnica (decyduje data stempla pocztowego) lub na adres mailowy: woznicka@zielonaakcja.pl.
![]() | ![]() |
![]() |
23.08.2011 r.
Dotacje na organizację spotkań młodzieży z Polski i Niemiec
Spotkajmy się pojutrze – pod takim hasłem Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, ogłasza konkurs polegający na organizacji spotkań młodzieżowych poświęconych tematyce zrównoważonego rozwoju.
Konkurs ma na celu promocję edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju wśród młodych ludzi z Polski i Niemiec, uświadomienie młodzieży relacji pomiędzy środowiskiem naturalnym, wzrostem gospodarczym a rozwojem społecznym, a także kształtowanie w młodzieży odpowiedzialnych postaw wobec przyszłych pokoleń oraz utwierdzanie młodych ludzi w przekonaniu, że ich głos jest ważny, a poprzez swoje zaangażowanie mogą zmienić świat na lepszy.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do dnia 16 września 2011 r. Na podstawie przesłanych zgłoszeń wyłonionych zostanie 20 najciekawszych projektów, które otrzymają od PNWM dofinansowanie w wysokości 100% stawek zryczałtowanych oraz zostaną zakwalifikowane do finałowego etapu konkursu. W konkursie zostaną przyznane również 2 dodatkowe nagrody, jedna w kategorii wymiana szkolna oraz jedna w kategorii wymiana pozaszkolna. Wysokość nagrody pieniężnej wynosi po 2000 euro dla każdego z partnerów projektu.
![]() | ![]() |
![]() |
24.08.2011 r,
Konkurs na filmy promujące obszar gmin tworzących Lokalną Grupę Działania Razem dla Radomki. Termin zgłoszeń upływa 21 września!
Przypominamy, że do 21 września można wysyłać prace na konkurs organizowanych przez LGD „Razem dla Radomki”, w którym do wygrania są 3 nowoczesne laptopy oraz odtwarzacze mp4. Konkurs polega na przygotowaniu filmów związanych z obszarem gmin tworzących LGD: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew. Głównym celem konkursu jest ukazanie za pomocą materiału filmowego walorów obszaru wiejskich, kultury, folkloru, czy też krajobrazu. Filmy przygotowywane na konkurs mogą być dowolnego gatunku: m.in. fabularne, animacja, dokument, film typowo - promocyjny.
Istotną kwestią jest aby przygotowany film zobrazował w jak najmniej konwencjonalny sposób walory i elementy które pozwolą na ich powiązanie z wydarzeniami, miejscami, krajobrazem, kulturą, folklorem obszarów wspomnianych gmin. Film może być nakręcony kamerą cyfrową, aparatem fotograficznym, telefonem komórkowym. Mile widziane będą filmy animowane bądź z elementami animacji.
Nadesłane prace konkursowe oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych: do 13 roku życia, do 25 roku i powyżej 25 lat. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe (3 laptopy oraz 50 nagród specjalnych -- odtwarzaczy MP4). Na prace konkursowe czekamy do dnia 21 września 2011 roku (decyduje data dostarczenia pracy), rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 27 września 2011 r.
![]() | ![]() |
![]() |
25.08.2011 r.
AIR SHOW 2011 w Radomiu
Zapraszamy w najbliższą sobotę i niedzielę na największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych - Air Show w Radomiu. Impreza organizowana jest co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu, łącząc pokazy statków powietrznych z naziemną statyczną wystawą sprzętu wojskowego i prezentacjami firm z branży lotniczej.
Gwiazdami pokazów będą dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - "Frecce TriColori" ("Trójkolorowe Strzały") z Włoch oraz "Patrouille de France" z Francji. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 r., a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu.
Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A. Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Polski Bronisław Komorowski. Szczegółowe informacje na temat Air Show 2011 można znaleźć na stronie internetowej www.airshow.sp.mil.pl.
![]() | ![]() |
![]() |
26.08.2011 r.
Bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych kobiet i mężczyzn.
Centrum Kształcenia Zawodowego w Radomiu zaprasza osoby bezrobotne z Radomia oraz z powiatów: przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego na szereg bezpłatnych szkoleń.
Szkolenia prowadzone są z zakresu: opiekun w domu pomocy społecznej; opiekunka domowa; Prawo jazdy kat. B + Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych; prawo jazdy kat B + Sprzedawca z obsługą kas fiskalnych; Prawo jazdy kat. C + ADR podstawowy; Elektryk z uprawnieniami do 1kV; Kelner – barman z branżowym językiem angielskim; spawanie metodą MAG; Kierowca wózków jezdniowych; Ogrodnik terenów zielonych.
Uczestnicy otrzymają zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną, materiały szkoleniowe, wyżywienie. Udział w szkoleniach i warsztatach jest bezpłatny.
![]() | ![]() |
![]() |
29.08.2011 r.
ARiMR ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania -Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
Od 26 września do 7 października 2011 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmować będzie wnioski o przyznanie pomocy na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. Na realizację inwestycji finansowanych z tego działania przeznaczono w tegorocznym naborze ponad 2,5 miliarda złotych.
W tym roku pomoc na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" będzie udzielana na równie korzystnych warunkach jak rok temu. Na projekty, po realizacji których zostanie utworzone jedno miejsce pracy będzie można otrzymać 100 tys. zł, w przypadku utworzenia dwóch miejsc 200 tys. zł - a w przypadku utworzenia trzech lub więcej nowych miejsc pracy będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł.
Dotychczas, w ramach przeprowadzonych w 2009 i 2010 roku naborów wniosków, dofinansowanie otrzymało prawie 5 tys. firm. Pomoc przyznana im na realizację projektów inwestycyjnych przyczyniła się do utworzenia ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.
![]() | ![]() |
![]() |
30.08.2011 r.
Zapraszamy na Święto Plonów – VI Turniej Sołectw w Jedlińsku. 4 września 2011 r.
W niedzielę 4 września 2011 roku w Jedlińsku odbędzie się Święto Plonów – VI Turniej Sołectw. Turniej Sołectw czyli Święto Polonów jest imprezą która odbywa się od 6 lat. W Turnieju biorą udział mieszkańcy sołectw z terenu gminy Jedlińsk.
Uczestnicy Turnieju biorą udział w kilku konkurencjach, z których większość jest związana z życiem i pracą na wsi, np.: dojenie krowy, rzut podkową do celu, plecenie powróseł, toczenie beli siana itp. Turniej jest również doskonałą okazją do zaprezentowania się każdego z sołectw. Poszczególne sołectwa prezentują programy artystyczne, a także stoiska z tradycyjnymi potrawami. Po rozegraniu wszystkich konkurencji zwycięskie sołectwa otrzymują nagrody. W programie przewidziano gry i konkursy dla najmłodszych, wesołe miasteczko, kiermasz książek, stoiska wystawiennicze sołectw, twórców ludowych. Na zakończenie Turnieju przewidziany jest występ zespołów – zespołu TIA MARIA, oraz Marleny Gumińskiej. Gwiazdą niedzielnego wieczory będzie jedyny w Polsce zespół żeński „.Lisa i cygańskie dziewczyny”.
Impreza współfinansowana jest ze środków unijnych otrzymanych w ramach naboru wniosku przeprowadzonych przez LGD „Razem dla Radomki” w ramach działania 413 Osi 4 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w zakresie „Małych projektów”. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na Święto Plonów do Jedlińska. Rozpoczęcie imprezy nastąpi o godzinie 13.30.
![]() | ![]() |
![]() |
31.08.2011 r.
Konferencja prasowa Starostwa Powiatowego w Radomiu dot. Papryki Przytyckiej
W dniu 30 sierpnia 2011 roku – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyła się konferencja prasowa poświęcona produktowi lokalnemu „Papryce Przytyckiej”, który uzyskał pozytywną opinię Ministra Marka Sawickiego i został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Obecność „Papryki Przytyckiej” wśród Produktów Tradycyjnych – podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego – a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 25 lat. „Papryka Przytycka” to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu subregionu radomskiego, który w gminie Przytyk uprawiany jest w ponad 200 gospodarstwach. To właśnie na tym terenie w 1982 roku powstały pierwsze tunele foliowe w Polsce w których uprawiano paprykę.
Obecni na spotkaniu – starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, wójt Gminy przytyk Dariusz Wołczyński oraz Prezes Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” wspólnie pokreślili, że ten sukces umożliwi dalsze działania pozwalające na rozwój i budowę marki „Papryki Przytyckiej”. Uzyskanie certyfikatu to wspaniała promocja dla gminy, ale i całego regionu. Wiem, że rolnicy nie mają tyle powodów do radości, bo nadal walczą ze stratami po lipcowej nawałnicy, dlatego tez podjąłem decyzję o przekazaniu dodatkowych 50 tys. zł dla gminy Przytyk na zakup folii – mówił starosta Mirosław Ślifirczyk. Samorządowcy postanowili również przeznaczyć 25 tyś. zł dla Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu na pokrycie kosztów i wymianę zniszczonego sprzętu, dla jednostek które pomagały poszkodowanym w nawałnicach”.
|
|
|
![]() | ![]() |
![]() |
31.08.2011 r.
17 numer – Biuletyn Informacyjny Lokalne Grupy Działania Razem dla Radomki.
Zachęcamy Państwa do lektury najnowszego wydania Biuletynu Informacyjnego Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki”. Zawarliśmy w nim m.in. informacje o „Papryce Przytyckiej” – która uzyskała wpis na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wywiad z wójtem gminy Przytyk – Dariuszem Wołczyńskim na temat sytuacji w gospodarstwach rolnych, które ucierpiały w lipcowej nawałnicy, a także artykuły o najnowocześniejszym Skate Parku w Polsce, który zlokalizowany jest w Przysusze; artykuł o rynku żydowskim w Przysusze, jak również zaproszenia na wydarzenia i informacje o działaniach, konkursach aktualnie realizowanych przez Nasze Stowarzyszenie.
Biuletyn można pobrać klikając w poniższą ikonkę Pobierz. Życzymy przyjemnej lektury.
![]() | ![]() |
![]() |
Partnerzy / Partners LGD
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji;
w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.