finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Relacja z 63 Dni Kolbergowskich w Przysusze. Wydarzenie dofinansowane przez LGD.

13.06.2023 | czerwiec2023

Od 63 lat w Przysusze organizowane jest jedno z największych wydarzeń związanych z promocją kultury ludowej w Polsce, pielęgnujące bogate dziedzictwo kultury naszego regionu, wyróżniające najlepsze kapele ludowe, zespoły śpiewacze, oraz solistów instrumentalistów i śpiewaków. Jego ostatnia edycja odbyła się w niedzielę 4 czerwca ściągając liczną publiczność do przysuskiego parku.

W tym rok wysokość przeznaczonych środków finansowych na nagrody wyniosła 15 tysięcy złotych. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Partnerem wydarzenia było Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” które wsparło finansowo wydarzenie w ramach projekt współpracy „Kultura Lokalnie: Przestrzeń Inspiracji” który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″.

Dni Kolbergowskie odbyły się po raz pierwszy w 1960 roku. Impreza szybko nabrała ponad regionalnego zasięgu, bo już na pierwsze Dni Kolbergowskie zjechało mnóstwo zainteresowanych osób z Warszawy, Kielc i innych miast Polski. Na początku impreza ta trwała dwa dni. W pierwszym dniu przedstawiano postać Oskara Kolberga, jego życie, twórczość i dorobek, wpływ na kulturę i muzykę współczesną. W drugim dniu odbywają się przeglądy zespołów tanecznych, muzycznych i śpiewaczych. Przeglądy kapel i zespołów śpiewaczych oraz solistów odbywały się w muszli koncertowej w Parku Miejskim przy ul. Warszawskiej w Przysusze. Tam też równolegle wśród drzew parkowych trwały wystąpienia „pozakonkursowe” kapel, które wygrywając skoczne ludowe nuty gromadziły wokół siebie liczne grono słuchaczy, słuchaczy którzy niejednokrotnie próbowali swoich sił w przyśpiewkach ludowych. Dni Kolbergowskie pomimo upływu lat ciągle cieszą się nieustającym zainteresowaniem, nie tyko kapel i zespołów śpiewaczych, ale także odwiedzających imprezę miłośników folkloru, wśród których spotkać można i takich z zagranicy.

Komisja konkursowa obradująca w składzie – Adolf Krzemiński, prof. Dr hab. Piotr Dahlig , Anna Borucka-Szatkowska wybrała najlepszych reprezentantów muzyki ludowej.

W Kategorii zespoły śpiewacze I nagrodę o wartości 800,00 zł i statuetkę zdobył Zespół Śpiewaczy Zakukała Kukułeczka z Gałek Rusinowskich. Przyznano II nagrodę dla 6 zespołów o wartości po 600,00 zł każda dla zespołów śpiewaczych „Pawłowianki” z Pawłowa, „Łoguszowianki” z Łaguszowa, „Korzenie” z Łaguszowa, „Mirowianki” z Mirowa Starego, „Zdziechowianki” ze Zdziechowa i dla Zespół Foklorystycznego z Mierziączki. Dodatkowo w kategorii przyznano III nagrodę dla zespołów o wartości 400 zł każda i wyróżniono 10 zespołów, przyznając im nagrody w wysokości 250 zł. Wystąpiło 19 zespołów.

W Kategorii Kapel Ludowych wystąpiło 16 kapel. I nagrodę otrzymało 9 kapel (w wysokości 600,00 zł każda) – Kapela Piotra Bińkowskiego, Kapela Bursów, Kapela Stanisława Wlazły, Rodzinna Kapela Tarnowskich, Kapela Wiesławy Gromadzkiej, Kapela Krzysztofa Rokicińskiego, Kapela Mirosława Rogali, Kapela Zbigniewa Ciechowicza, Rodzinna Kapela Foktów. II nagrody nie przyznano. III nagrodę przyznano dla 2 kapel.

W kategorii soliści śpiewacy – wystąpiło 10 śpiewaków. I nagrodę o wartości 250,00 zł i statuetkę otrzymała Pani Maria Siwiec. II nagrodę otrzymała Teresa Paluch. Przyznano również 5 wyróżnień.

W kategorii soliści instrumentaliści wystąpiło 6 solistów. I nagrodę o wartości 300 zł i statuetkę otrzymał Zdzisław Kwapiński. Przyznano 1 wyróżnienie.

Ponadto Komisja Konkursowa wytypowała na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą następujących artystów:

– solistkę śpiewaczkę Teresę Paluch

– solistę instrumentalistę Zdzisława Kwapińskiego

– Kapelę Krzysztofa Rokicińskiego, Kapelę Mirosława Rogali, Zespół Śpiewaczy Mierziączki i Zespół Śpiewaczy z Korzyc.

Komisja wytypowała także laureatów do Bukowiny Tatrzańskiej na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania””

– Zespół Śpiewaczy „Zdziechowianki”

– solistkę śpiewaczkę Marię Siwiec

logotypy prow

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content