finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Promocja produktów tradycyjnych i lokalnych

Promocja produktów tradycyjnych i lokalnych.
Organizacja konferencji i spotkań promocyjnych

Konferencja – Salceson Wizytowy Produktem Tradycyjnym. 14.08.2012 r. – Zakrzew

Tradycje kulinarne są istotną częścią naszej tożsamości kulturowej, a pielęgnowanie Dziedzictwa Kulinarnego w oparciu o produkty tradycyjne i regionalne jest kluczem do rozwoju regionu i szansą dla mieszkańców. W ostatnich latach, żywność produkowana zgodnie z recepturami naszych przodków cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego nasze Stowarzyszenie LGD „Razem dla Radomki” podejmuje działania mające na celu promocję i tworzenie produktów regionalnych, które cechują się najwyższa jakością, mają niepowtarzalny charakter, wytwarzane są zgodnie z tradycjami i naturalnymi metodami produkcji. Przykładem takiego produktu jest Salceson Wizytowy – wytwarzany w Gospodarstwie Państwa Pysiak ze Zdziechowa, któremu została poświęcona konferencja zorganizowana w dniu 14 sierpnia 2012 r. w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Na spotkani obecni byli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Radomiu, wójtowie, przedsiębiorcy oraz rolnicy z terenu regionu radomskiego.

Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, który omówił Rolę LGD w rozwoju obszarów wiejskich, oraz przedstawił najważniejsze projekty realizowane w ramach naboru wniosków przeprowadzone przez Stowarzyszenie. Najważniejsza rola w spotkaniu przypadła Panu Wojciechowi Pysiakowi, którego produkt wędliniarski – Salceson Wizytowy, na podstawie wniosku przygotowanego wspólnie z LGD „Razem dla Radomki” w dniu 18 lipca 2012 r. został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to niezwykle ważne wyróżnienie, poświadczające wyjątkową jakość, wyśmienity smak i wytwarzanie zgodne z tradycyjnymi metodami produkcji. Pan Wojciech Pysiak zaprezentował tradycję wędliniarskie rodziny, które sięgają ponad 100 lat. Jak zaznaczył, produkcję tego wyśmienitego i wielokrotnie nagradzanego produktu rozpoczął w latach 20-tych XX wieku Józef Pysiak, który przygotowywał rozmaite wyroby wędliniarskie na stół dziedzica w Cerekwi. Mimo upływu lat „Salceson Wizytowy” produkowany jest w niezmienionej postaci od 2006 roku produkowany i sprzedawany jest na rynku lokalnym z myślą o klientach, którzy cenią sobie wyjątkową jakość, tradycyjną recepturę i smak wytwarzanego produktu. Wyjątkowość smaku i tradycyjną recepturę salcesonu poświadczają liczne wyróżnienia, którymi nagrodzone zostały wyroby wędliniarskie Państwa Pysiak. Salceson wizytowy jest zdobywcą nagrody głównej przyznanej w 2009 r. przez Zarząd Województwa Mazowieckiego – „Polski Producent Żywności 2009”, a Gospodarstwo Rolne Państwa Pysiak może poszczycić się tytułem Mistrzów Krajowych Agro Ligi 2008 w kategorii Rolnicy, tytułem Mistrza Województwa Mazowieckiego, nagrodą Produkt Roku 2009 r. przyznaną przez Galę Biznesu Ziemi Radomskiej, oraz nagrodą Gospodarczą „Granitowy Tulipan” przyznaną przez Izbę Przemysłowo – Handlową Ziemi Radomskiej za „Wyroby wędliniarskie” w kategorii Produkt Roku 2009 r. Szansę jaką niesie możliwość rozwoju produktów tradycyjnych i lokalnych przybliżył Prezes LGD „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek. Przedstawił również kierunki działań podejmowanych przez Stowarzyszenie w zakresie rozwoju produktów tradycyjnych. Obecnie jedną z realizowanych inicjatyw jest budowa porozumienia pt. Paprykowy Szlak, którego jednym z nadrzędnych celów jest uzyskanie certyfikatu Unii Europejskiej dla produktu tradycyjnego – Papryki Przytyckiej.

Konferencja prasowa Starostwa Powiatowego w Radomiu dot. Papryki Przytyckiej

W dniu 30 sierpnia 2011 roku – w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyła się konferencja prasowa poświęcona produktowi lokalnemu „Papryce Przytyckiej”, który uzyskał pozytywną opinię Ministra Marka Sawickiego i został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecność „Papryki Przytyckiej” wśród Produktów Tradycyjnych – podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego – a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 25 lat. „Papryka Przytycka” to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu subregionu radomskiego, który w gminie Przytyk uprawiany jest w ponad 200 gospodarstwach. To właśnie na tym terenie w 1982 roku powstały pierwsze tunele foliowe w Polsce w których uprawiano paprykę.

Obecni na spotkaniu – starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, wójt Gminy przytyk Dariusz Wołczyński oraz Prezes Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” wspólnie pokreślili, że ten sukces umożliwi dalsze działania pozwalające na rozwój i budowę marki „Papryki Przytyckiej”. Uzyskanie certyfikatu to wspaniała promocja dla gminy, ale i całego regionu. Wiem, że rolnicy nie mają tyle powodów do radości, bo nadal walczą ze stratami po lipcowej nawałnicy, dlatego tez podjąłem decyzję o przekazaniu dodatkowych 50 tys. zł dla gminy Przytyk na zakup folii – mówił starosta Mirosław Ślifirczyk. Samorządowcy postanowili również przeznaczyć 25 tyś. zł dla Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu na pokrycie kosztów i wymianę zniszczonego sprzętu, dla jednostek które pomagały poszkodowanym w nawałnicach”.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content