Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193870


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

PaŸdziernik 201508.10.2015 r

Konkurs: Bardzo Młoda Kultura

Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Bardzo Młoda Kultura, który ma przyczynić się do wzmacniania roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury. Program ma zbudować system, w ramach którego działania podejmowane w sferze kultury przyczynią się do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych. Podstawowym środkiem realizacji tych założeń jest stworzenie i rozwijanie organizacyjnych i merytorycznych podstaw współpracy pomiędzy sferami kultury i edukacji, a więc tymi sektorami życia społecznego, które odpowiedzialne są za kształtowanie różnorodnych kompetencji jednostek.

pobierzdo góry do góry

01.10.2015 r.

Prezentujemy wystawców na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku: Pasieka Murawscy (Wola Wacławowska, Gmina Wolanów)

W ubiegłą niedzielę Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” odwiedziły tysiące gości, którzy mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać tradycyjnego folkloru w utworach prezentowanych przez zespół śpiewaczy „Wieniawa”, czy porozmawiać z producentami rolnymi na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki, paszteciki krucho-drożdzowe z nadzieniem z twarogów i papryki, leczo, papryka marynowana i wiele innych potraw z naszym „głównym specjałem – za których przygotowanie odpowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, Catering Camelot – Elżbiety Bień, którym pomagały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”. Dziś prezentujemy informację o Pasiece Murawscy – Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej (gmina Wolanów), producencie miodów pszczelich odmianowych, który podczas Dożynek odebrał z rąk Marszałka Woj. Mazowieckiego Adama Struzika nagrodę w konkursie dla najlepszych producentów żywności – (Polski Producent Żywności). Dla osób odwiedzających nasze stoisko przygotował ofertę warsztatów i pokazy pozyskiwania miodu.

pobierzdo góry do góry

02.10.2015 r.

Festyn ekologiczny Święto Drzewa – 4 października w Taczowie,

Związek Gmin Radomska wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, oraz Publiczną Szkołą Podstawową w Woli Taczowskiej zapraszają w pierwszą niedzielę września na „Święto Drzewa” – festyn ekologiczny który odbędzie się w Parku Historycznym w Taczowie (gmina Zakrzew).

Zaplanowano występ artystyczny „Las wita Was”, prelekcję leśniczego, koncert sygnalistów myśliwskich, pokazy sokolnicze, występy taneczne, jak również liczne konkursy (wiedzy o przyrodzie, plastyczne, pokaz mody „Dary lasu”). Dla uczestników wydarzenia przygotowany zostanie poczęstunek, zamki dmuchane i liczne atrakcje dla dzieci.

pobierzdo góry do góry

02.10.2015 r.

Zgłoś swój pomysł i otrzymaj dofinansowanie na realizację twojego pomysłu ze środków LGD Razem dla Radomki w ramach nowej perspektywy Osi 4 LEADER PROW na lata 2014-2020. Termin zgłoszeń do 12 października 2015 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Szanowni Państwo, informujemy że do dnia 12 października 2015 r., przedłużamy termin składania Arkuszy Pomysłów i wypełniania Ankiety Informacyjnej, które zostaną wykorzystane do przygotowania przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” – Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022. LSR – to nadrzędny dokument, w którym określone zostaną najważniejsze cele, przedsięwzięcia i kierunki rozwoju obszarów wiejskich gmin LGD, jak również działania i projekty, które będą mogły w przyszłej perspektywie Osi 4 LEADER ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach naborów ogłaszanych przez LGD.

Arkusz Pomysłu i Ankieta Informacyjna to istotne dokumenty, albowiem to mieszkańcy naszego obszaru, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby fizyczne, ale również przedstawiciele instytucji samorządowych, kultury, edukacji – mogą zgłaszać projekty, które będą mogły zostać sfinansowane w nowej perspektywie LEADER’a. Jeżeli mają Państwo pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, chcecie rozwijać lud otworzyć działalność gospodarczą, rolniczą, mieć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Waszej gminie – to serdecznie zapraszamy do wypełniania dokumentów.

pobierzdo góry do góry

02.10.2015 r.

Prezentujemy wystawców na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku: Cetering Camelot – Elżbiety Bień (Cerekiew, Gmina Zakrzew)

 Catering Camelot – Elźbieta Bień

W ubiegłą niedzielę Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” odwiedziły tysiące gości, którzy mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać tradycyjnego folkloru w utworach prezentowanych przez zespół śpiewaczy „Wieniawa”, czy porozmawiać z producentami rolnymi na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki, paszteciki krucho-drożdzowe z nadzieniem z twarogów i papryki, leczo, papryka marynowana i wiele innych potraw z naszym „głównym specjałem – za których przygotowanie odpowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, którym pomagały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”. Dziś prezentujemy informację o producencie m.in. „Dżemu z czerwonej papryki”, firmie Catering Camelot – Elżbiety Bień z Cerekwi, która na wydarzeniu odpowiadała za przygotowanie poczęstunku i przetworów z papryki.

pobierzdo góry do góry

05.10.2015 r.

Rozpoczął się IX Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 Rozpoczął się IX Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich - Archiwum www.mazovia.pl

Tradycją mazowieckiej jesieni jest organizowany od dziewięciu lat Mazowiecki Kongres Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego tegoroczna edycja odbywa się w dniach 5-6 października w Zegrzu. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną główne zagadnienia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Nowy okres programowania EU niesie za sobą wiele zmian, nowych rozwiązań, nowych instrumentów i zasad funkcjonowania, które przedstawione i omówione na Kongresie.

W poniedziałek swoje wystąpienia na temat nowego okresu programowania zaprezentują m.in. Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiona zostanie strategia działań i komunikacji PROW 2014-2020, wpływ wsparcia unijnego na rozwój ekonomiczny i społeczny obszarów wiejskich Mazowsza. Przedstawiciele Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego – dyrektor Radosław Rybicki oraz Piotr Łukasik omówią zasady wsparcia LEADER na Mazowszu na lata 2014-2020 oraz rolę Lokalnych Strategii we wdrażaniu podejścia LEADER w nowej perspektywie.

pobierzdo góry do góry

06.10.2015 r.

Aktywny Pogroszyn. Wywiad z Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Pogroszyn – Panią Małgorzatą Hadas.

Pogroszyn to niewielka miejscowość położona w Gminie Wieniawa, której mieszkańcy od kliku miesięcy współpracują na rzecz rozwoju swojej „małej ojczyzny”. W ostatnich dniach czerwca zarejestrowali nową organizację – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pogroszyn która może pochwalić się już pierwszymi sukcesami. Zapraszamy do lektury rozmowy, w której o Pogroszynie i nowej organizacji opowiada nam jej Prezes – Pani Małgorzata Hadas.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Pogroszyn to nowa organizacja pozarządowa z terenu gminy Wieniawa. Powstaliście z początkiem 2015 r., uzyskując w dniu 25 czerwca wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Czy mogłaby Pani przybliżyć nam skąd pomysł na założenie Stowarzyszenia?

Sam pomysł powstał bardzo spontanicznie „ bo wieś tego potrzebowała”. W styczniu 2015 roku mieszkańcy Pogroszyna wybrali mnie na Sołtysa. Pragnęli zmian i tego właśnie oczekiwali powierzając mi tą funkcję. Nie chciałam ich zwieść, szybko rozpoczęłam prace nad rozpoznaniem potrzeb mieszkańców. Potrzeby okazały się ogromne. Kilka lat temu na wskutek zamknięcia miejscowej szkoły która była sercem kulturalno-oświatowo-rekreacyjnym wsi zapanowała zapaść społeczna, rodząca poczucie wykluczenia społecznego. Brak w miejscowości jakiejkolwiek przestrzeni publicznej oraz aparatu który by ją reaktywował spowodował rozpad miejscowej wspólnoty lokalnej. Mieszkańcy przestali się spotykać, wieś zamarła. Moim priorytetem było staranie o reaktywację bazy oświatowo – kulturalnej i sportowo – rekreacyjnej. Bardzo ważne było też zintegrowanie mieszkańców i przywrócenie wsi do życia poprzez organizacje imprez okolicznościowych. Z tymi właśnie planem udałam się Wójta Gminy Wieniawa pana Krzysztofa Sobczaka. Wójt przyjął moje wnioski i starania z duża aprobatą, obiecując wszelką pomoc w ich realizacji, oczywiście w miarę możliwości finansowych Gminy. W celu przyspieszenia tego wieloletniego planu powstała inicjatywa powstania Stowarzyszenia, które przy poparciu władz Gminy, GOK i GOPS w Wieniawie zainicjowałoby proces odnowy miejscowości Pogroszyn. Takim sposobem dnia 3 kwietnia 2015 na zebraniu założycielskim Członkowie Założyciele podjęli uchwałę o powołaniu Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Pogroszyn powierzając mi funkcje prezesa.

pobierzdo góry do góry

07.10.2015 r.

Wiejskie Kluby Tańca zapraszają na 10 października do Nieznamierowic.

Po przerwie wraca do gry Wiejski Klub Tańca w Nieznamierowicach. Najbliższa zabawa poświęcona będzie najstarszym radomskim skrzypkom. Do tańca zagrają mistrzowie: Jan Kmita z Przystałowic Małych, Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych Stanisław Wolski z Drzewicy, Piotr Sikora z Kuźnicy, Stanisław Lewandowski z Brogowej oraz Mateusz i Agnieszka Niwińscy z Mińska Mazowieckiego (skrzypce/basy/bębenek), Paula Kinaszewska z Warszawy (skrzypce), Katarzyna Zedel z Szydłowca (skrzypce),Joanna i Stanisław Strelnikowie z Warszawy (basy/bębenek).

pobierzdo góry do góry

07.10.2015 r.

Prezentujemy wystawców na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku: Gospodarstwo Rolne Małgorzaty i Adama Smagowskich z Wrzeszczowa, Stowarzyszenie „Wrzosowisko”, Zespół folklorystyczny „Wieniawa”.

Gospodarstwo Rolne Państwa Smagowskich z Wrzeszczowa

W niedzielę, 27 września 2015 r. Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin. Stoisko przygotowane pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką” odwiedziły tysiące gości, którzy mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać tradycyjnego folkloru w utworach prezentowanych przez zespół śpiewaczy „Wieniawa”, czy porozmawiać z producentami rolnymi na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki, paszteciki krucho-drożdzowe z nadzieniem z twarogów i papryki, leczo, papryka marynowana i wiele innych potraw z naszym „głównym specjałem – za których przygotowanie odpowiadały Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko”, Catering Camelot – Elżbiety Bień, którym pomagały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Rozwoju” z Bieniędzic oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”. Prowadzone były warsztaty pozyskiwania miodu przez Łukasza Murawskeigo z Pasieki Murawscy. Dziś przedstawiamy Państwu informację o Gospodarstwie Rolnym Małgorzaty i Adama Smagowskich z Wrzeszczowa, Stowarzyszeniu „Wrzosowisko” oraz o zespole folklorystycznym „Wieniawa”.

pobierzdo góry do góry

08.10.2015 r.

Konkurs Lider Animator. Do wygrania granty w wysokości do 15 tyś. złotych.

Weź udział w konkursie LIDER ANIMATOR i wygraj wsparcie finansowe dla swojego projektu. Konkurs ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej Polaków poprzez wyszukiwanie i propagowanie liderów aktywności fizycznej oraz finansowe wsparcie realizacji ich projektów. Konkurs skierowany jest do lokalnych animatorów aktywności fizycznej i sportu realizujących różnego rodzaju programy zajęć rekreacyjnych, programy szkolne i imprezy sportowe. Najlepsze projekty zostaną uhonorowane grantami pieniężnymi w wysokości od 5 000PLN do 15 000PLN przeznaczonymi na rozpoczęcie, rozszerzenie lub kontynuowanie działalności.

W programie mogą wziąć udział nauczyciele wychowania fizycznego, instruktorzy sportu, trenerzy oraz wszystkie osoby prowadzące i organizujące projekty oparte na aktywności fizycznej.

pobierzdo góry do góry

09.10.2015 r.

65 wydanie Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia Razem dla Radomki. Zapraszamy do lektury.

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy Państwa do lektury najnowszego numeru naszego wydawnictwa, które przedstawia najważniejsze informacje dotyczące działań realizowanych przez nasze Stowarzyszenie, jak również inicjatywy realizowane przez nasze instytucje partnerskie, samorządy, przedsiębiorców oraz osoby prywatne.

W miesiącu wrześniu rozpoczęliśmy spotkania informacyjno-konsultacyjne, podczas których przedstawialiśmy mieszkańcom naszego obszaru - zakres działań w nowego LEADER-a, dlatego zachęcamy raz jeszcze do włączenia się w proces przygotowania Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022 poprzez zgłaszanie swoich pomysłów na projekty, na które chcieliby Państwo otrzymać dofinansowanie. W dalszej części przedstawiamy relację z Dożynek Województwa Mazowieckiego w Płocku, gdzie byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie stoiska wystawienniczego Mazowsza, promowanego hasłem "Mazowsze pachnące papryką", oraz relację z czwartej już edycji Jarmarku Ludowego w Bierwcach. Nie zabraknie informacji o projektach, które zostały zrealizowane z funduszy unijnych Osi 4 Leader PROW na lata 2007-2013 dla działania "Odnowa i rozwój wsi" na terenie gminy Jedlińsk, a także artykułów o historii Korca, oraz o mikroekspersji.

pobierzdo góry do góry

09.10.2015 r.

Prezentujemy przepis na paprykę faszerowaną bryndzą z chilli i rozmarynem według pomysłu Jakuba Kuronia.

Papryka to wspaniałe sezonowe warzywo, które doskonale nadaje się do faszerowania. Jakub Kuroń – popularny szef kuchni w przygotowanym filmie pokazuje nam, jak przyrządzić nietypową potrawę – paprykę faszerowaną bryndzą z chili i rozmarynem. Zachęcamy tym bardziej, że to właśnie teren gmin tworzących nasze Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” nazywany jest zagłębiem paprykowym.

pobierzdo góry do góry

12.10.2015 r.

Zgłoś swój pomysł i otrzymaj dofinansowanie na realizację twojego pomysłu ze środków LGD Razem dla Radomki w ramach nowej perspektywy Osi 4 LEADER PROW na lata 2014-2020. Termin zgłoszeń mija 12 października 2015 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Szanowni Państwo, informujemy, że dzisiaj mija termin w ramach którego możecie składać Arkusze Pomysłów i Ankiety Informacyjne, które zostaną wykorzystane do przygotowania przez Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” – Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2022. LSR – to nadrzędny dokument, w którym określone zostaną najważniejsze cele, przedsięwzięcia i kierunki rozwoju obszarów wiejskich gmin LGD, jak również działania i projekty, które będą mogły w przyszłej perspektywie Osi 4 LEADER ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach naborów ogłaszanych przez LGD.

Arkusz Pomysłu i Ankieta Informacyjna to istotne dokumenty, albowiem to mieszkańcy naszego obszaru, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, rolnicy, osoby fizyczne, ale również przedstawiciele instytucji samorządowych, kultury, edukacji – mogą zgłaszać projekty, które będą mogły zostać sfinansowane w nowej perspektywie LEADER’a. Jeżeli mają Państwo pomysł na realizację zadań i inicjatyw w swojej miejscowości, chcecie rozwijać lud otworzyć działalność gospodarczą, rolniczą, mieć wpływ na inwestycje które będą realizowane w Waszej gminie – to serdecznie zapraszamy do wypełniania dokumentów.

pobierzdo góry do góry

12.10.2015 r.

Konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2016 roku

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2016 r. Działania w ramach których można realizować projekty związane będą z tematyką m.in. wspierania rozwoju produktów turystycznych, popularyzacji turystyki , kształtowania przestrzeni turystycznej. Wysokość środków finansowych w ramach konkursu wynosi 2,5 mln złotych.

pobierzdo góry do góry

13.10.2015 r.

„Trzeba marzyć..” – nawet jesienią!

To tytuł koncertu, na który zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 18 października. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że jesień nie musi być ponura i przygnębiająca. Liryczne teksty Kofty i Wołka obdarowane kompozycjami Strobla opowiadają o innej jesieni: ciepłej, refleksyjnej, pogodzonej z przemijaniem i niedoskonałością świata, mądrze dojrzałej. To koncert do słuchania i myślenia.

Piosenki zaśpiewa Anna Stankiewicz – wokalistka o niezwykłej wrażliwości - Wieńczysław Kołodziejski z „Muzycznej Owczarni” przekonuje, że artystka ma „jeden z najpiękniejszych, bajeczny, zmysłowy głos na polskim rynku piosenki. Ania Stankiewicz pozwala na chwilę zapomnieć o codzienności i przenieść nas w świat ogarnięty prawdziwym nastrojem i spokojem”.

pobierzdo góry do góry

14.10.2015 r.

Ogłoszono Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Termin składania wniosków mija 30 listopada 2015 r.

Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska ogłosiła Programy MKiDN na rok 2015. Wnioski będzie można składać poprzez portal systemu EBOI. Nabór wniosków trwa do 30 listopada br.

pobierzdo góry do góry

15.10.2015 r.

Biesiada myśliwsko – jeździecka Hubertus w Gulinie. 17 października 2015 r.

Serdecznie zapraszamy 17 października na biesiadę myśliwsko-jeździecką Hubertus, którą organizują Iwona i Michał Wolscy, właściciele stadniny „Carino” w Gulinie. To trzecia edycja wydarzenia organizowanego w Gulinie połączonego z tradycyjną pogonią za lisem. Początek o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

Coroczna impreza przyciąga coraz większą rzeszę miłośników koni, łowiectwa, przyjaciół ośrodka oraz ludzi pozytywnie patrzących na życie. Hubertus to święto nawiązujące do średniowiecznych tradycji, święto leśników, łowczych i jeźdźców, odbywa się zazwyczaj na początku listopada. 3 –ego przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych. Obchodzone od połowy XV wieku było najpierw wielkim polowaniem, które z czasem przekształciło się w zbiorową pogoń za lisem. Obecnie lisa symbolizuje jeździec z lisim ogonem, przypiętym do lewego ramienia, ten kto to trofeum zerwie – wygrywa i do następnego Hubertusa jest zwycięzcą gonitwy, a za rok sam jej lisem.

pobierzdo góry do góry

16.10.2015 r.

Nabór wniosków do programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2016, który ma na celu inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.

Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.

pobierzdo góry do góry

16.10.2015 r.

Szkolenie i wyjazd studyjny W grupie raźniej, w grupie siła - ekonomia społeczna od A do Z

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje w dniach 21-23 października br. szkolenie wraz z wyjazdem studyjnym dla instytucji i organizacji zajmujących się bezrobociem, m.in. dla: przedstawicieli samorządów lokalnych i powiatowych urzędów pracy, członków lokalnych grup działania i doradców z terenów wiejskich województwa mazowieckiego w których występuje zjawisko najwyższego poziomu bezrobocia, tj. z powiatów: pułtuskiego, żuromińskiego, przysuskiego, radomskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego. Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w wiedzę na tematy związane ekonomią społeczną i różnymi jej formami.

W trakcie pierwszego dnia szkolenia zostanie uczestnikom przekazana wiedza na temat teoretycznych i praktycznych aspektów związanych z działaniem podmiotów ekonomii społecznej i wszystkich jej formach. Drugiego i trzeciego dnia odbędzie się wyjazd studyjny - spotkania w trzech podmiotach ekonomii społecznej w województwach: podkarpackim i świętokrzyskim.

pobierzdo góry do góry

16.10.2015 r.

ARiMR ogłasza termin naborów wniosków o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" z PROW 2014 - 2020

”

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross ogłosił 17 września w dzienniku ogólnopolskim i na portalu internetowym ARiMR termin przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy oraz zasady udzielania wsparcia na operacje typu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" finansowanego z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Wnioski o przyznanie pomocy będzie przyjmowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 19 października do 17 listopada 2015 r. Wsparcie będzie można otrzymać na inwestycje związane z: rozwojem produkcji prosiąt (maksymalne dofinansowanie wynosi 900 tys. zł), rozwojem produkcji mleka krowiego (wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł), rozwojem produkcji bydła mięsnego (wysokość wsparcia może wynieść 500 tys. zł).

pobierzdo góry do góry

19.10.2015 r.

Przedstawiamy projekty zrealizowane ze środków LGD Razem dla Radomki w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi na terenie gminy Jedlińsk.

Centrum Kultury Wiejskiej w Bierwieckiej Woli

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” w okresie lat 2009-2015 r. realizowała działania związane z aktywizacją i rozwojem obszarów wiejskich sześciu gmin położonych na terenie południowego Mazowsza. To dla tych gmin: Jedlińska, Przytyka, Przysuchy, Wieniawy, Wolanowa i Zakrzewa pozyskaliśmy blisko 12 milionów złotych, dzięki którym udało się zrealizować inicjatywy o wartości wynoszącej ok. 18 milionów złotych. Środki finansowe otrzymane ze strony Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwoliły nam na wybór 106 projektów zrealizowanych przez przedsiębiorców, rolników, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy czy osoby prywatne w zakresie działań „Odnowy i Rozwoju Wsi”, „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw”, „Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej”, a także „Małych Projektów”.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu projekty zrealizowane przez naszych Gminę Jedlińsk w ramach działania „Odnowy i Rozwój Wsi”, którego celem była poprawa jakości życia na obszarach wiejskich poprzez zaspokajanie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wsi, promowanie obszarów wiejskich, rozwój tożsamości społeczności wiejskiej oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego. Działanie to związane było również z realizacją inicjatyw skierowanych na podnoszenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obszarów wiejskich. Pomoc finansowana na realizację projektu w jednej miejscowości mogła wynieść nie więcej niż 500 000,00 zł, a kwota dofinansowania wynosiła maksymalnie 75 % kosztów kwalifikowanych operacji.

pobierzdo góry do góry

19.10.2015 r.

Wieniec z papryki

 Wieniec wykonany z papryki na stoisku wystawienniczym Woj. Mazowieckiego ”

Przypominając tematykę związaną z promocją stoiska wystawienniczego przygotowanego przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Płocku, prezentujemy Państwu informację o przygotowanym przez Panią Ewę Stanik z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Radomiu wieńcu dekoracyjnym z papryki, który zbudził duże zaciekawienie wśród gości naszego stoiska, przygotowanego w tym roku pod hasłem „Mazowsze pachnące papryką”.

pobierzdo góry do góry

20.10.2015 r.

Spektakl Separacja w Jedlińskim Centrum Kultury w czwartek.

W czwartek 22 października o godzinie 18:15 Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku będzie gościło aktorów Krakowskiej Sceny "RODE", wystawią oni farsę pt. "SEPARACJA?", której autorem jest Mariusz Marczyk. Sztuka opowiada o nauczycielskim małżeństwie, które przeżywszy ze sobą prawie ćwierć wieku wkracza w fazę nieuchronnego kryzysu. Joanna i Patryk wystawiają sobie rachunki za przeżyte razem lata. Zarzuty są śmieszne i banalne, ale wobec nie dających się okiełznać emocji, dają asumpt do podjęcia decyzji o separacji.

Małżeńskie perypetie jak w soczewce skupiają te problemy, z którymi borykają się pary niekoniecznie z dużym stażem. Spotkanie z bohaterami sztuki pozwala spojrzeć na nie z dużym dystansem. W rolę Joanny Kowalskiej wcieli się Anna Lenczewska, natomiast w rolę Patryka Kowalskiego wcieli się Mariusz Marczyk.

pobierzdo góry do góry

21.10.2015 r.

Wypromuj swój produkt tradycyjny i regionalny

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” zaprasza producentów z terenu gmin tworzących LGD „Razem dla Radomki” do podjęcia współpracy w zakresie promocji i rozwoju produktów regionalnych branży spożywczej.

W okresie od 2009 do 2015 r. Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” podejmowała działania związane z przygotowywaniem wniosków o wpis produktów na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (5 produktów w tym Papryka Przytycka, Salceson Wizytowy, Szynka Zdziechowska, Wiejska Kiełbasa Zdziechowska, Zakrzewska Kiełbasa Jałowcowa), o wpis do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza (4 podmioty), a także tworząc własny konkurs o Laur LGD w którym wyróżnialiśmy najlepsze produkty kulinarne. Zapraszaliśmy naszych partnerów do udziału w międzynarodowych targach i konferencjach na których uczestnicy mogli promować i prowadzać sprzedać swoich wytworów. Przygotowaliśmy również 3 publikacje w których przedstawiliśmy Smaki Radomki, Szlak Kulinarny Radomki.

pobierzdo góry do góry

20.10.2015 r.

Program dotacyjny Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków do programu dotacyjnego "Ojczysty – dodaj do ulubionych". Program realizowany jest wraz z kampanią społeczno-edukacyjną o tej samej nazwie. Wnioski można składać do 16 listopada 2015 roku.

Celem strategicznym programu jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym poprzez realizację projektów popularyzujących wiedzę o języku. Uprawnione do składania wniosków w programie są organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury

pobierzdo góry do góry

21.10.2015 r.

Masz pomysł na ciekawy projekt społeczny, kulturalny, gospodarczy – zgłoś się do nas.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Do końca miesiąca października mają Państwo możliwość zgłaszać do Biura naszej LGD swoje pomysły na ciekawe projekty, które w latach 2016 – 2022 mogą zostać wybrane do realizacji przez Radę LGD w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W tej perspektywie osoby, które chcę rozpocząć działalność gospodarczą mogą pozyskać do 100 tyś. zł. premii na uruchomienie własnego przedsiębiorstwa. Firm z terenu gmin – członków LGD nawet do 300 tyś zł na dalszy rozwój swojej działalności, a podmioty które zdecydują się utworzyć inkubator przetwórstwa lokalnego nawet do 500 tyś zł. Także organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, osoby fizyczne mogą zrealizować swoje projekty edukacyjne, kulturalne, społeczne, integracyjne dzięki możliwym do pozyskania środkom finansowym – max. do 50 tyś na jeden projekt / inicjatywę. Współfinasowane mogą być także inwestycje w przestrzeń publiczną prowadzone w gminach m.in. drogi lokalne, infrastruktura rekreacyjna, kulturalna itp.

pobierzdo góry do góry

22.10.2015 r.

Program Erasmus+: nabory wniosków w 2016 r.

Erasmus Plus

Komisja Europejska opublikowała 20 października 2015 r. zaproszenie do składania wniosków w Program Erasmus+ na 2016 r. Programy w ramach których możemy ubiegać się o wsparcie finansowe dotyczą mobilności edukacyjnej osób; współpracy na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk; wsparcie w reformowaniu polityk; sport i działania „Jean Monnet”.

Każdy podmiot publiczny lub prywatny działający w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu może złożyć wniosek o finansowanie z programu Erasmus+. Ponadto grupy młodych ludzi działających na rzecz młodzieży, niekoniecznie w ramach organizacji młodzieżowych, mogą składać wnioski o finansowanie mobilności edukacyjnej młodych ludzi i osób pracujących z młodzieżą oraz o finansowanie partnerstw strategicznych w dziedzinach związanych z młodzieżą.

pobierzdo góry do góry

23.10.2015 r.

Bezpłatne badania mammograficzne w Przytyku. 9 listopada 2015 r.

Badania mammograficzne

Zapraszamy Panie z wieku 40-75 lat - mieszkanki gminy Przytyk na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w dniu 9 listopada w Przytyku przy Ośrodku Zdrowia ul. Kościelna 15, Podgajek.

pobierzdo góry do góry

24.10.2015 r.

Nowe Centrum Kultury Wiejskiej w Piastowie.

Centrum Kultury Wiejskiej w Piastowie

23 października w Piastowie odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanego Centrum Kultury Wiejskiej. W otwarciu wzięli udział: Kamil Dziewierz - Wójt Gminy, Aneta Żurowska - Przewodnicząca Rady, Danuta Kozłoska - radna Gminy, Anna Kwiecień - Sekretarz Gminy, Ilona Starzyńska - Skarbnik Gminy, Agnieszka Gryzek - dyrektor GCKiKF, Wojciech Walczak - były Wójt Gminy oraz licznie przybyli mieszkańcy Piastowa.

pobierzdo góry do góry

26.10.2015 r.

Polecamy Publikację Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Informacja o Gospodarstwie Rolniczym specjalizującym się w produkcji papryki.

Polacy coraz chętniej sięgają po dania przygotowane z produktów tradycyjnych. Walory i specyfika tego typu potraw są ściśle związane i kojarzone z danym regionem. Produkty o wysokiej jakości wytwarzane w sposób naturalny zyskują duże uznanie i stałą grupę nabywców. Dlatego tak cenne jest zachowanie i popularyzowanie wiedzy o lokalnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenia.

Informacje o wyjątkowych produktach i producentach z terenu Mazowsza, których wyjątkowość wytwarzanych specjałów spowodowała ich wpis do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza znajdziemy w najnowszej publikacji przygotowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zaprezentowani zostali w niej również 4 producenci z terenu LGD „Razem dla Radomki”, którzy we współpracy z naszym współtworzą Szlak Kulinarny Doliny Radomki.

pobierzdo góry do góry

27.10.2015 r.

E-wolontariat – uspołeczniony Internet. Zapraszamy do współpracy wolontariackiej z LGD Razem dla Radomki

E-wolontariat

E-wolontariatem, czyli wirtualnym wolontariatem określamy rodzaj wolontariatu, polegający na wykonywaniu zadań w całości lub częściowo poza organizacją z wykorzystaniem komputera i Internetu bądź też korzystając z innych urządzeń podłączonych do Internetu. To co różni e- wolontariat od telepracy to wykonywanie czynności zleconych przez sieciowych wolontariuszy pracują na rzecz organizacji non-profit, szkół, w ramach programów rządowych lub dla podmiotów pożytku publicznego. Sieciowi wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia od firm nastawionych na zysk, lecz pracują na rzecz organizacji non-profit, szkół czy innych instytucji realizujących często oddolne inicjatywy.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpraca w ramach działań podejmowanych w ramach Inkubatora NGO, a także realizacją działań prowadzonego przez nasze Stowarzyszenie, szczegółowe informacje uzyskać można pod nr tel. 48 38 58 996 lub przesyłając korespondencję mailową pod adres zarzad@razemdlaradomki.pl, promocja@razemdlaradomki.pl. Zachęcamy do współpracy.

pobierzdo góry do góry

27.10.2015 r.

Polecamy Publikację Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Informacja o Pasiece Murawscy z Woli Wacławowskiej.

 Pasieka Murawscy – Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza

Polacy coraz chętniej sięgają po dania przygotowane z produktów tradycyjnych. Walory i specyfika tego typu potraw są ściśle związane i kojarzone z danym regionem. Produkty o wysokiej jakości wytwarzane w sposób naturalny zyskują duże uznanie i stałą grupę nabywców. Dlatego tak cenne jest zachowanie i popularyzowanie wiedzy o lokalnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenia.

Dziś przedstawiamy informację o Pasiece Murawscy – Łukasza Murawskiego z Woli Wacławowskiej, producencie miodów pszczelich odmianowych, która do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza należy od 2015 r.

pobierzdo góry do góry

28.10.2015 r.

Polecamy Publikację Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Informacja o Gospodarstwie Rolnym Państwa Pysiak.

 Gospodarstwo Rolne Elżbiety i Wojciecha Pysiak

Polacy coraz chętniej sięgają po dania przygotowane z produktów tradycyjnych. Walory i specyfika tego typu potraw są ściśle związane i kojarzone z danym regionem. Produkty o wysokiej jakości wytwarzane w sposób naturalny zyskują duże uznanie i stałą grupę nabywców. Dlatego tak cenne jest zachowanie i popularyzowanie wiedzy o lokalnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenia.

Dziś przedstawiamy informację o producencie przepysznych wędlin – Gospodarstwie Rolnym Państwa Pysiak ze Zdziechowa (Gmina Zakrzew), którzy mogą się pochwalić, że jako jedyni producenci w kraju posiadają aż cztery produkty na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.

pobierzdo góry do góry

28.10.2015 r.

Ageizm – czyli o dyskryminacji ze względu na wiek

Pragniemy zachęcić do zapoznania się z publikacją poświęconą ageizmowi czyli zjawisku dyskryminacji ze względu na wiek. Odnosi się ona do nierównego traktowania, kierowania się uprzedzeniami i stereotypami oraz założeniem, że osoby starsze nie są zdolne do wykonywania określonych ról społecznych czy zawodowych, takich jak np. rola pracownika.

Wysoki odsetek osób zaliczonych do grupy seniorów występuje także na obszarze naszych Gmin. Według danych GUS osoby te stanowią prawie 1/3 ogółu lokalnej społeczności. Nie należy postrzegać tej sytuacji jako problemu. Prezentowana publikacja ma za zadanie wskazywać dobre praktyki, dzięki którym seniorzy aktywnie mogą pełnić swoje role społeczne, zawodowe.

pobierzdo góry do góry

29.10.2015 r.

Polecamy Publikację Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Informacja o Gospodarstwie Sadowcznicym Tomasza i Moniki Bankiewicz z Komorowa

 Gospodarstwo Sadownicze Tomasza i Moniki Bankiewicz

Polacy coraz chętniej sięgają po dania przygotowane z produktów tradycyjnych. Walory i specyfika tego typu potraw są ściśle związane i kojarzone z danym regionem. Produkty o wysokiej jakości wytwarzane w sposób naturalny zyskują duże uznanie i stałą grupę nabywców. Dlatego tak cenne jest zachowanie i popularyzowanie wiedzy o lokalnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenia.

Dziś przedstawiamy informację o producencie przepysznych mętnych soków – Smaczek z Doliny Radomki – Gospodarstwie Sadowniczym Moniki i Tomasza Bankiewicz z Komorowa (gmina Wieniawa).

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.