Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13193843


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

PaŸdziernik 201301.10.2013 r.

Konkurs na logotyp Roku Kolbera już trwa!

Oskar Kolberg

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Kolberga. W 2014 roku mija dwusetna rocznica urodzin Oskara Kolberga – etnografa, kompozytora, folklorysty, pochodzącego z Przysuchy, twórcy monumentalnego dzieła „ Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

Instytut Muzyki i Tańca ogłasza otwarty konkurs na logotyp Roku 2014, który ogłoszony został Rokiem Oskara Kolberga. Celem Konkursu jest wyłonienie najbardziej oryginalnego rozwiązania graficznego o charakterze logotypu mającego za zadanie w jednoznaczny sposób nawiązywać do życia, działalności i dokonań Oskara Kolberga.

Konkurs ogłoszony został 15 września 2013 roku i będzie jednym z elementów przygotowań do 200. rocznicy urodzin wybitnego przedstawiciela W konkursie mogą wziąć udział obywatele polscy. Konkurs jest otwarty i tajny. Regulamin przewiduje trzy nagrody finansowe: 10 tys. złotych za zajęcie I miejsca, 5 tys. zł za zajęcie II miejsca i 2 tys. zł za zajęcie III miejsca. Nagrodzona praca zostanie skierowana do realizacji jako oficjalny logotyp Roku Kolberga. Wyboru dokona 3-osobowa komisja powołana przez Instytut Muzyki i Tańca. Termin nadsyłania prac upływa 2 listopada 2013.

pobierzdo góry do góry

02.10.2013 r.

Wilk, Kruszyński i Świderski o emigracji. Zapraszamy na Panel Gombrowiczowski 2014

pałac Gąbrowicza

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na kolejny Panel Gombrowiczowski, który odbędzie się w niedzielę, 6 października, o godz. 17.00 we Wsoli. Gościć będziemy pisarzy, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: „dobrowolnego emigranta” - Mariusza Wilka, który twierdzi, że emigrantem nie jest; Bronisława Świderskiego, wygnanego z Polski po Marcu ’68, który o emigracji pisał nie tylko w swoich powieściach, ale również tekstach naukowych i publicystycznych oraz Zbigniewa Kruszyńskiego, emigranta politycznego w latach 80., który wrócił do kraju, ale doświadczenie emigracji jest jednym z najważniejszych tematów jego prozy.

Wydarzenia towarzyszące: Wykład B. Świderskiego: „Gombrowicz i Kierkegaard” oraz pokonkursowa wystawa fotografii „Gombrowicz na ulicy”. 7 października, (poniedziałek) godz. 11, Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu, ul. Kościuszki 5A. Wstęp wolny. Panel Gombrowiczowski 2014 organizowany jest w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami cyklu są: Instytut Książki, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia.

Mariusz Wilk (ur. 1955) — pisarz-włóczęga, od dwudziestu lat mieszka na północy Rosji. Od końca lat siedemdziesiątych działacz opozycji, więziony w stanie wojennym. Współautor książki Konspira: rzecz o podziemnej „Solidarności” (1984). Po 1989 roku porzucił cywilizację i zamieszkał na Północy. Swoje przeżycia opisywał na łamach paryskiej „Kultury”, „Zeszytów Literackich” i „Rzeczpospolitej” — te podróżnicze eseje złożyły się na książki Wilczy notes (1998), Wołoka (2005), Dom nad Oniego (2006) i Tropami rena (2007). W roku 2006 został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bronisław Świderski (ur. 1946) polski pisarz, eseista, tłumacz. Studiował na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został relegowany w marcu 1968 roku. Wiele lat pracował w kopenhaskim Centrum Badawczym Sørena Kierkegaarda. Współpracuje m.in. z „Res Publiką Nową”, „Plusem Minusem” i „Przeglądem Politycznym”. Od 1970 roku mieszka w Danii. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody NIKE, w roku 99’ za „Słowa obcego” i w 2007 roku za książkę „Asystent śmierci”.

Zbigniew Kruszyński - prozaik, autor powieści i opowiadań, urodzony w 1957 roku w Radomiu. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie ukończył polonistykę i romanistykę. Przez wiele lat, z racji miejsca zamieszkania w Szwecji i podejmowanej tematyki, klasyfikowany jako pisarz emigracyjny, obecnie mieszkający w Polsce, w Kotlinie Kłodzkiej. Debiutował powieścią Schwedenkräuter jako człowiek dojrzały w roku 1995 i od razu zwrócił uwagę krytyki. Powieść ukazała się jako nagrodzona nagrodą "bruLionu" i Fundacji Kultury. Kolejne, Szkice historyczne, Na lądach i morzach i Powrót Aleksandra nominowane były do Nagrody Nike. Na lądach i morzach nagrodzona została w konkursie literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Biblioteki Raczyńskich w dziedzinie prozy. Za Powrót Aleksandra autor otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego.

pobierzdo góry do góry

02.10.2013 r.

Zapraszamy na wystawę Ikon ks. Stanisława Drąga do Gminnego Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie.

20 września 2013 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ikon ks. Stanisława Drąga w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Inauguracje uświetnił koncert Bartosza Kołsuta, wielokrotnego zwycięzcy konkursów muzycznych, ucznia Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu.

Ks. Stanisław Drąg maluje od ponad 40 lat. Ma w swoim dorobku liczne rysunki, akwarele, a przede wszystkim ikony. „Pisanie” ikon to dla księdza jego „wieczorna modlitwa”. Ma ich w swoim dorobku prawie 2000. Artysta chętnie wystawia swoje prace. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w tym ponad 30 to prezentacje indywidualne. Swoje prace prezentował m.in. w: Muzeum Sztuki współczesnej w Radomiu, Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu, Muzeum Regionalnym w Kozienicach, w zamku Książ koło Wałbrzycha, seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu, w kościołach i ośrodkach kultury. Na wystawie w Zakrzewie zaprezentowanych jest ponad 90 ikon, zachęcamy do ich obejrzenia.

 Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie
 Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie Wystawa Ikon ks. Stanisława Drąga w Zakrzewie
pobierzdo góry do góry

03.10.2013 r.

Ruszyła V edycja konkursu Odkryj e-wolontariat!

Odkryj e_

W konkursie „Odkryj e-wolontariat” nagradzane są projekty społeczne, które – chociaż realizowane są w sieci – mają pozytywny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość! Można wygrać m.in. środki finansowe na rozwój projektu. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 października 2013.

Jeśli organizujecie projekty, w których uczestnicy: pomagają sobie za pośrednictwem Internetu (np. na forum, przez maila/skype'a); budują zasoby wspólnej wiedzy (np. wykorzystując mechanizm Wiki; tworzą mapę społecznościową (np. wykorzystując OpenStreetMap); dzielą się swoimi umiejętnościami (np. e-learning); są dziennikarzami obywatelskimi lub tworzą coś, co ma pozytywny wpływ na rzeczywistość pochwalcie się nimi i zgłoście je do konkursu!

Na laureatów czekają nagrody, w tym środki finansowe na rozwój projektu, promocja realizowanych działań, oraz możliwość dołączenia do grona społecznych pionierów Internetu – organizatorów projektów e-wolontariackich.

pobierzdo góry do góry

03.10.2013 r.

Zapraszamy do współredagowania serwisów internetowych Stowarzyszenia Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy Państwa do współredagowania serwisów internetowych Lokalnej Grup Działania „Razem dla Radomki”. Portale www.razemdlaradomki.pl, www.wdolinieradomki.pl oraz www.innowacyjnaradomka.pl miesięcznie odwiedza ponad 40 tysięcy internautów. Są one popularnymi witrynami wśród mieszkańców naszego regionu, którzy poszukują najważniejszych informacji związanych z życiem naszych gmin.

Za pośrednictwem naszych witryn internetowych możemy informować o wydarzeniach, które mają miejsce w Państwa miejscowościach. Chętnie przedstawimy ciekawe inicjatywy odbywające się w placówkach kulturalnych, oświatowych; projekty i działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, a także również te, które realizują przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą prosimy kierować materiały na adres mailowy stowarzyszenia: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

04.10.2013 r.

Nowy Biuletyn Informacyjny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

PROWieści

Ukazał się nowy Biuletyn Informacyjny KSOW, w którym znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów. Poświęcone one zostały m.in. XIX spotkaniu narodowych sieci obszarów wiejskich państw członkowskich w Polsce, zagadnieniu Kapitał Społeczny a współpraca producentów rolnych, Sukcesy i problemy w polskim eksporcie oraz produkcja mięsa czerwonego. Nie zabraknie też informacji o wydarzeniach zaplanowanych przez Sekretariaty Regionalne KSOW.

Zapraszamy do lektury. Publikację mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz.

pobierzdo góry do góry

07.10.2013 r.

Wizyta przedstawicieli LGD w Brukseli

W dniach 24-27.09.2013 r. przedstawiciele samorządów lokalnych województwa mazowieckiego w tym Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” w składzie: Tadeusz Tomasik (Burmistrz Miasta i Gminy Przysucha), Sławomir Białkowski (Wójt Gminy Zakrzew), Wojciech Walczak (Wójt Gminy Jedlińsk), Witold Studziński (Wójt Gminy Wieniawa), Krzysztof Murawski (Wójt Gminy Wolanów), Dariusz Wołczyński (Wójt Gminy Przytyk) oraz Cezary Adam Nowek (Prezes Zarządu LGD) - mieli przyjemność uczestniczyć w wyjeździe studyjnym do Brukseli, zorganizowanym na zaproszenie Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Jolanty Hibner.

Podczas wizyty w Komisji Europejskiej, członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w merytorycznych spotkaniach, poznawali zasady funkcjonowania Komisji Europejskiej , pracy posłów oraz instytucji unijnych. Nasi przedstawiciele brali udział w dyskusji na temat zbliżającego się nowego okresu programowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020.W rozmowach zaprezentowany został dorobek i sukcesy gmin oraz Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”.

Wizyta przedstawicieli LGD w Brukseli Wizyta przedstawicieli LGD w Brukseli Wizyta przedstawicieli LGD w Brukseli
pobierzdo góry do góry

08.10.2013 r.

Nowa publikacja LGD: Folklor – ważny element życia mieszkańców wsi oraz Oskar Kolberg a współczesny folklor

 E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa

Zachęcamy Państwa do lektury publikacji on-line, w której przedstawiamy dwa pierwsze artykuły przygotowane w ramach realizowanego przez nas projektu – bezpłatnych szkoleń e-learningowych „E-learning w poznaniu naszego dziedzictwa”.

Prezentujemy w niej artykuły pt. „Folklor – ważny element życia mieszkańców wsi” oraz „Oskar Kolberg a współczesny folklor” w których Jerze Kwaśniewski – przedstawia temat, który nie tylko wiązał się z życiem codziennym, ale także dotyczył wszystkich dziedzin życia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Przybliża nam folklor i szeroko pojętą kulturę ludową; ukazuje sylwetki 2 wybitnych badaczy i dokumentalistów folkloru: Oskara Kolberga oraz Andrzeja Bieńkowskiego; ukazuje elementy materialny kultury ludowej oraz zapoznaje nas z zwyczajami, tańcami, obrzędami, zagadkami i przysłowiami ludowymi

Publikacja dostępna jest w formie on-line pod adresem www.razemdlaradomki.pl/e-book/elearning_w_poznaniu_naszego_dziedzictwa/

pobierzdo góry do góry

09.10.2013 r.

Wędrowny Uniwersytet Tradycji

We wrześniu 2013 roku rozpoczął się kolejny cykl zajęć w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji, organizowanego przez Stowarzyszenie „Tratwa” i realizowanego z dziećmi i młodzieżą na terenie gmin Rusinów i Potworów na południowym Mazowszu. Celem Wędrownego Uniwersytetu Tradycji jest wypracowanie modelu edukacji nieformalnej w zakresie poznawania lokalnej kultury tradycyjnej przy wykorzystaniu współczesnych środków wyrazu artystycznego.

W ramach zajęć uczestnicy prowadzą wywiady ze starszymi mieszkańcami regionu dotyczące lokalnej historii, dawnych praktyk kulturowych, zwyczajów, obrzędów, legend, strojów itp.; biorą udział w spotkaniach z miejscowymi muzykantami, śpiewaczkami i tancerzami. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie spotkań ze starszym pokoleniem są podstawą działań warsztatowych wykorzystujących różnorodne techniki artystyczne – m.in. fotografię, film, dizajn, happening czy muzykę. W efekcie każdego cyklu warsztatowego powstają nowe dzieła, opowiadające w różny sposób o lokalnej kulturze.

Dotychczas odbyły się m.in. warsztaty fotografii otworkowej, próby eksperymentalnej uniwersyteckiej orkiestry, zajęcia filmowe i warsztaty rękodzieła. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła lokalna muzyka – wykonywana na żywo przez miejscowych muzykantów i śpiewaczki oraz ich uczniów prowadzących warsztaty. Również uczestnicy zajęć, młodzi studenci Uniwersytetu, sięgali po instrumenty (bębenek, basy) i uczyli się na nich grać pod okiem doświadczonych muzykantów. W ten sposób odkrywali i nadal odkrywają bogate dziedzictwo muzyczne swoich okolic.

Działania projektowe prowadzone są we współpracy z lokalnymi szkołami, które promują wydarzenia i włączają system indeksów Wędrownego Uniwersytetu Tradycji w proces edukacji formalnej. Studiowanie wieńczyć będzie otrzymanie oficjalnego dyplomu potwierdzającego wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie działań projektowych. Intencją organizatorów jest, by działania w ramach Wędrownego Uniwersytetu Tradycji były pretekstem do odkrywania nowych obszarów kultury, a także przyczynkiem do zwiększenia osobistych szans na drodze edukacji formalnej młodych uczestników.

Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację PZU. Partnerami w projekcie są Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rusinowie oraz Publiczne Gimnazjum w Potworowie. Wszystkich chętnych zapraszamy na najbliższe zajęcia rękodzieła, warsztaty fotografii (budowa tzw. „aparatów otworkowych”) oraz gry na instrumentach, które odbędą się w dniach 12, 19-20 oraz 26-27 października w Gałkach Rusinowskich i Krzesławicach.

Wędrowny Uniwersytet Tradycji Wędrowny Uniwersytet Tradycji Wędrowny Uniwersytet Tradycji
pobierzdo góry do góry

10.10.2013 r.

Konkurs na realizacje działań: Technologie informacyjno-komunikacyjne na rzecz budowy kultury społeczeństwa informacyjnego

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Minister Administracji i Cyfryzacji ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu oraz wyrównywania szans edukacyjnych i zaprasza do składania ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: „Technologie informacyjno-komunikacyjne na rzecz budowania kultury społeczeństwa informacyjnego”. Oferty należy składać do 24 października 2013

Celem zadania jest przeprowadzenie działań, których efektem będzie wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) na rzecz wychowania w społeczeństwie informacyjnym oraz promowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Szczegółowe informacje o Konkursie znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

pobierzdo góry do góry

11.10.2013 r.

Produkt tradycyjny i lokalny: promocja, marka, dystrybucja – przykłady dobrych praktyk

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Celem projektu jest promocja wśród producentów i konsumentów najlepszych praktyk w zakresie produktu tradycyjnego, lokalnego, regionalnego, ekologicznego na poziomie ogólnokrajowym. Promocja ta opiera się na pokazaniu modelowych przykładów działań związanych z wytwarzaniem tych produktów. Zapraszamy do zakładki KLUB DOBRYCH PRAKTYK , gdzie można wymienić się doświadczeniami.

W ramach projektu realizowane będą między innymi następujące działania:

 • a) Identyfikacja dobrych praktyk w zakresie wytwarzania, promocji, budowania marki i dystrybucji produktów lokalnych/regionalnych/tradycyjnych na poziomie ogólnokrajowym.
 • b) Organizacja konferencji wojewódzkich dla producentów.
 • c) Interaktywna strona internetowa.
 • d) Filmem edukacyjno-szkoleniowy.
 • e) Wydanie broszury – poradnika szkoleniowego pt.: „Produkt tradycyjny i lokalny: wytwarzanie, promocja, budowa marki, dystrybucja – kompendium dobrych praktyk”.
 • f) Podręczna mapa dobrych praktyk.
 • g) Konferencja krajowa.
pobierzdo góry do góry

14.10.2013 r.

Koncert z okazji 20-lecia Chóru Canto z Przysuchy.

Chór Canto

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert Nauczycielskiego Chóru „CANTO” z Przysuchy, który odbędzie się z okazji 20-lecia pracy artystycznej, w dniu 19 października 2013 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Przysusze.

Na przestrzeni tych lat występował ponad 200 razy na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. W repertuarze chóru znalazło się ponad 200 utworów o różnej tematyce. Są to: pieśni patriotyczne, legionowe i żołnierskie, pieśni z oratorium, oper, operetek i musicali, piosenki ludowe i popularne polskie i innych narodów, pieśni i piosenki z repertuaru różnych wykonawców i zespołów polskich oraz zagranicznych, pieśni religijne, kolędy.

Członkowie chóru są to społecznicy, którzy kochają śpiew i chcą się dzielić nim z innymi. Swój czas prywatny poświęcają na wielogodzinne próby i koncerty, w które wkładają serce. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a w 2010 r. został odznaczony medalem „Za zasługi w krzewieniu kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

15.10.2013 r.

Konkurs Polska dla wszystkich

Polska dla Wszystkich

Koalicja „Razem Przeciwko Antysemityzmowi” zaprasza do wzięcia udziału w trzeciej edycji prestiżowego konkursu „Polska dla wszystkich”. Celem konkursu jest promowanie dialogu międzykulturowego oraz wspieranie tolerancji dla różnorodności w naszym życiu. Konkurs skierowany jest do placówek i instytucji edukacyjnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz do wszystkich osób fizycznych, którym zależy na wsparciu idei wzajemnego szacunku w społeczeństwie Polskim.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział prawie 200 organizacji z całej Polski. Dzięki inicjatywie kilku tysięcy uczestników zostały zrealizowane projekty rozpowszechniające równość i tolerancję dla różnorodności, będącej jedną z najcenniejszych wartości naszego społeczeństwa, którą należy wspierać i bronić.

Projekt „Polska dla wszystkich” powstał, by przedstawić genezę naszego kraju, w którym od wieków współistniały ze sobą różne kultury, religie i grupy etniczne przyczyniające się do zbudowania wspólnej ojczyzny. Dziś stanowią one bezcenną część polskiej historii i współczesności. Naczelnym założeniem konkursu Ministra Radosława Sikorskiego jest ochrona polskiej różnorodności i przesłanie naszej otwartości: „Polska nie jest tylko dla etnicznych Polaków, jest w niej dość miejsca dla wszystkich, którzy z Polską i polskością są historycznie związani.”

Przyłączcie się do konkursu już dziś! Przedstawcie, jak bliska jest Wam idea Polski tolerancyjnej, otwartej dla wszystkich oraz postawa obywatelskiego sprzeciwu wobec ideologii i zachowań o charakterze ksenofobicznym i rasistowskim.

Organizatorem konkursu jest Minister Spraw Zagranicznych. Konkurs realizowany jest w ramach działań Koalicji „Razem Przeciwko Antysemityzmowi”. Projekty można zgłaszać do 15 października 2013.

pobierzdo góry do góry

15.10.2013 r.

Zapraszamy na seminarium: Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na seminarium szkoleniowo – informacyjne pt. „Działalność lokalnych grup działania w latach 2014 – 2020”, które odbędzie się w dniu 24 października 2013 r. w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie o godzinie 13.00.

W programie seminarium:

 • Prace Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” w okresie lat 2013-2015; Cezary Nowek – Prezes LGD „Razem dla Radomki”
 • Funkcjonowanie LGD w okresie programowania 2014-2020; Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
 • Współpraca: samorząd lokalny – LGD; Sławomir Białkowski, Wójt Gminy Zakrzew, Przewodniczący Związku Gmin „Radomka”
 • Projekty współpracy LGD „Razem dla Radomki”; Dorota Wąsik, Specjalista ds. koordynowania projektów LGD „Razem dla Radomki”

Prosimy o potwierdzenie przybycia telefoniczne lub mailowo pod adres zarzad@razemdlaradomki.pl. Szczegółowe informacje nt. organizowanego seminarium mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

pobierzdo góry do góry

16.10.2013 r.

Chłopcy kontra Basia we Wsoli

Chłopcy kontra Basia we Wsoli

Autorskie teksty i kompozycje, nawiązujące do tradycji polskiej muzyki ludowej, jazzowe aranżacje i świetny wokal – to krótka charakterystyka wydarzenia, które odbędzie się w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza. Zapraszamy na koncert jednego z najbardziej oryginalnych zjawisk artystycznych ostatnich lat, zespołu „Chłopcy kontra Basia”, właśnie rozpoczynającego wielką karierę. Koncert 20 października, godz. 17.00 Wstęp wolny!

Zespół zaprezentuje utwory ze swojej debiutanckiej płyty „Oj tak!”, inspirowane polską twórczością tradycyjną. Autorką tekstów jest wokalistka i klarnecistka, Basia Derlak. Towarzyszą jej: Tomasz Waldowski - perkusja, futujara oraz Andrzej Święs - kontrabas. Płyta ukaże się 18 października.

Zespół znalazł się w finale jednego z popularnych talent show. Utwory utrzymane są w stylistyce baśni, gawędy i ludowej przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej: nie zabraknie oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej czy melodyjności ballady. Są młodzi, utalentowani, oryginalni i niezależni – Wsola jest więc naturalnym miejscem dla ich prezentacji. Zapraszamy.

Wszystkich zainteresowanych do Wsoli dowiezie autobus (opłata za przejazd w obie strony: 6 zł), odjazd z przystanku przy ul. Chrobrego (Vis a Vis) o godz. 16.15. Liczba miejsc jak zwykle ograniczona pojemnością muzealnych wnętrz. Zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

16.10.2013 r.

Spotkanie informacyjne – Przez Kalingrad do Rosji

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza

Okres spowolnienia gospodarczego stawia przed polskimi przedsiębiorstwami nowe wyzwania, między innymi związane z poszukiwaniem nowych rynków zbytu. Jednym z rynków o najwyższym potencjale jest Rosja.

Choć ten kierunek ekspansji jest coraz częściej rozważany przez polskie firmy, rodzimi przedsiębiorcy zgłaszają liczne obawy związane z wejściem na rynek rosyjski, z których najważniejsze to: trudności w pozyskaniu wiarygodnych kontrahentów oraz pełnej i wiarygodnej informacji o rynku i wymogach administracyjnych związanych z prowadzeniem działań eksportowych oraz wysokie ryzyko prowadzenia działalności na rynku rosyjskim.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich przedsiębiorstw - Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur we współpracy ze Związkiem Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz działającym na terenie Obwodu Kaliningradzkiego Informacyjnym Centrum Wspomagania Biznesu INOK przygotował kompleksowy program wspierający polskie firmy w procesie wejścia i prowadzenia działalności na rynku rosyjskim.

Program składa się z trzech etapów. I - Upowszechnienie informacji o potencjale współpracy firm polskich i rosyjskich oraz podstawowych zasadach prowadzenia eksportu towarowego do Rosji. II - Poszukiwanie partnerów biznesowych po stronie rosyjskiej, analiza rynku w kontekście wymogów i potencjałów poszczególnych branż. III - Wsparcie w procesie finalizacji i realizacji kontraktów na terenie Federacji Rosyjskiej od strony prawnej, finansowej, logistycznej, etc.

Celem programu jest nie tylko (jak ma to miejsce w ramach wielu innych przedsięwzięć) dostarczenie podstawowych informacji o rynku rosyjskim, ale przede wszystkim praktyczne ułatwienie polskim przedsiębiorstwom lub grupom przedsiębiorstw zaistnienia na tym rynku oraz kompleksowe wsparcie w procesie prowadzenia współpracy gospodarczej z Rosją poprzez zminimalizowanie ryzyk związanych z realizacją procesów biznesowych.

Spotkanie, stanowiące pierwszy etap programu – odbędzie się w dniu 25 października 2013 r. w Instytucie Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur przy al. Jerozolimskich 87 w Warszawie.

pobierzdo góry do góry

17.10.2013 r.

Fitness Park na powietrzu sfinansowany ze środków LGD „Razem dla Radomki”

W Jedlińsku na Ośrodku Sportu i Rekreacji została uruchomiona siłownia. W skład dziewięciu urządzeń wchodzi: orbitrek, biegacz, twister, wahadło, wioślarz, prasa nożna, prostownik pleców, ławka, koła tai-chi. Urządzenia podwójne są wyposażone w pylon - tablicę informacyjną zawierającą instrukcję do ćwiczeń.

Wszystkie urządzenia posiadają wymagane prawem certyfikaty i są dostosowane do warunków klimatycznych. Urządzenia służą do ćwiczeń ogólnorozwojowych niemal wszystkich grup mięśni m.in. ramion, barków, brzucha i nóg. Dzięki nim wśród korzystających nastąpi poprawa kondycji fizycznej, koordynacji ruchowej i krążenia krwi. W czasie ćwiczeń nie korzysta się z ciężarów, a opór stanowi ciężar własnego ciała. Urządzenia posłużą do ćwiczeń siłowych i rekreacyjnych dla osób w różnym wieku i są udostępniane nieodpłatnie. Według specjalistów na tego typu urządzeniach powinny ćwiczyć regularnie zwłaszcza osoby starsze, co w efekcie wpłynie pozytywnie na ich zdrowie i pozwoli zapewnić rehabilitację.

Inwestycja została zrealizowana przez Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku dzięki dofinansowaniu otrzymanego w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez „Razem dla Radomki”, w ramach działania „Małe Projekty” Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Fitness Park na powietrzu w Jedlińsku Fitness Park na powietrzu w Jedlińsku Fitness Park na powietrzu w Jedlińsku
pobierzdo góry do góry

18.10.2013 r.

Koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia Chóru Canto z Przysuchy już jutro! Zapraszamy!

Chór Canto

Serdecznie zapraszamy Państwa na koncert Nauczycielskiego Chóru „CANTO” z Przysuchy, który odbędzie się z okazji 20-lecia pracy artystycznej, w dniu 19 października 2013 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Przysusze.

Na przestrzeni tych lat występował ponad 200 razy na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. W repertuarze chóru znalazło się ponad 200 utworów o różnej tematyce. Są to: pieśni patriotyczne, legionowe i żołnierskie, pieśni z oratorium, oper, operetek i musicali, piosenki ludowe i popularne polskie i innych narodów, pieśni i piosenki z repertuaru różnych wykonawców i zespołów polskich oraz zagranicznych, pieśni religijne, kolędy.

Członkowie chóru są to społecznicy, którzy kochają śpiew i chcą się dzielić nim z innymi. Swój czas prywatny poświęcają na wielogodzinne próby i koncerty, w które wkładają serce. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a w 2010 r. został odznaczony medalem „Za zasługi w krzewieniu kultury polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

18.10.2013 r.

Konkurs na logotyp Stowarzyszenia Perspektywy.

Konkurs – Logotyp Jedlanka

Tylko do końca tygodnia możecie przesyłać swoje zgłoszenia na konkurs na logo Stowarzyszania Na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka „Perspektywy”.

Projekty logotypów przyjmowane będą drogą elektroniczną na adres: jedlanka.perspektywy@wp.pl. Zgłoszenia powinno zawierać i i nazwisko osoby biorącej udział w konkursie, telefon kontaktowy oraz miejscowość zamieszkania. Z nadesłanych ofert zostanie wybrana tylko jedna propozycja. O wyniku, komisja poinformuje uczestników telefonicznie.

Wręczenie nagrody odbędzie się podczas spotkania na Święcie Sąsiadów w dniu 27 października 2013 r. w Jedlance. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr telefonu 608288483.

pobierzdo góry do góry

19.10.2013 r.

Zapraszamy na seminarium: Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zarząd Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zaprasza na seminarium szkoleniowo – informacyjne pt. „Działalność lokalnych grup działania w latach 2014 – 2020”, które odbędzie się w dniu 24 października 2013 r. w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie o godzinie 13.00.

W programie seminarium:

 • Prace Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” w okresie lat 2013-2015; Cezary Nowek – Prezes LGD „Razem dla Radomki”
 • Funkcjonowanie LGD w okresie programowania 2014-2020; Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
 • Współpraca: samorząd lokalny – LGD; Sławomir Białkowski, Wójt Gminy Zakrzew, Przewodniczący Związku Gmin „Radomka”
 • Projekty współpracy LGD „Razem dla Radomki”; Dorota Wąsik, Specjalista ds. koordynowania projektów LGD „Razem dla Radomki”

Prosimy o potwierdzenie przybycia telefoniczne lub mailowo pod adres zarzad@razemdlaradomki.pl. Szczegółowe informacje nt. organizowanego seminarium mogą uzyskać Państwo pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

pobierzdo góry do góry

21.10.2013 r.

Młodzieżowa Akademia Lokalnych Liderów!

Program Kultura

Narodowa Agencja Programu „Młodzież w działaniu” zaprasza do udziału w cyklu trzech szkoleń międzynarodowych służących rozwijaniu umiejętności liderskich młodzieży

Akademia skierowana jest do młodych ludzi w wieku 16-24 lata, którzy aktywnie działają włączając się w życie swoich wsi, miejscowości, dzielnic i osiedli, zrealizowali pierwsze inicjatywy i mają apetyt na kolejne!

„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej. Program wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz nabywaniu nowych umiejętności.

Zakres tematyczny szkoleń:jak organizować pracę zespołową, jak badać lokalne potrzeby, jak budować współpracę w środowisku lokalnym, jak planować działania odpowiadające na potrzeby lokalne, na czym polega praca metodą projektu.

Pierwszy zjazd zaplanowano na termin 18-23 lutego 2014 r.Termin przyjmowania zgłoszeń: 24 listopada 2013 roku.

pobierzdo góry do góry

22.10.2013 r.

Zapraszamy do współredagowania serwisów internetowych Stowarzyszenia Razem dla Radomki

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Serdecznie zachęcamy Państwa do współredagowania serwisów internetowych Lokalnej Grup Działania „Razem dla Radomki”. Portale www.razemdlaradomki.pl, ww.wdolinieradomki.pl oraz www.innowacyjnaradomka.pl miesięcznie odwiedza ponad 50 tysięcy internautów. Są one popularnymi witrynami wśród mieszkańców naszego regionu, którzy poszukują najważniejszych informacji związanych z życiem naszych gmin i stwarzają Państwu możliwość dotarcia z informacjami do szerokiego grona odbiorców.

Za pośrednictwem naszych witryn internetowych możemy informować o wydarzeniach, które mają miejsce w Państwa miejscowościach. Chętnie przedstawimy ciekawe inicjatywy odbywające się w placówkach kulturalnych, oświatowych; projekty i działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, a także również te, które realizują przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

Jeżeli są Państwo zainteresowani współpracą prosimy kierować materiały na adres mailowy stowarzyszenia: zarzad@razemdlaradomki.pl lub telefoniczny pod nr 48 58 58 996.

pobierzdo góry do góry

22.10.2013 r.

Nabór wniosków w zakresie działania: Poprawienie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi

Mazowsze Serce Polski

Zarząd Województwa Mazowieckiego informuje, o ustaleniu terminu składania wniosków o przyznanie pomocy na realizację operacji w ramach działania „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 w dniach od 4 listopada do 29 listopada 2013 roku.

Miejsce składania wniosków: bezpośrednio w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie przy ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa (Kancelaria Ogólna). Formularze wniosków dostępne są na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego www.prow.mazovia.pl. Dodatkowe informacje, tel.: 22 5979167, 22 5979621.

pobierzdo góry do góry

23.10.2013 r.

Dotacje na rozwój trzeciego sektora

Fundacja Batorego

Do 15 listopada 2013 r. organizacje pozarządowe mogą składać wnioski na realizację projektów systemowych w programie Obywatele dla Demokracji.

Wysokość dotacji o które mogą ubiegać się organizacje wynosi od 300 tyś. do 1,5 mln złotych na projekty realizowane samodzielnie oraz do 2 mln złotych na projekty realizowane w partnerstwie.

Lista projektów do realizacji to m.in. działania dotyczące budowania przyjaznego dla NGO otoczenia prawnego, wypracowania misji i standardów trzeciego sektora, usprawniania komunikacji, dostępu do informacji, pozyskiwania środków finansowych, a także rozwiązywania problemów specyficznych dla poszczególnych rodzajów organizacji. Priorytetowo będą traktowane działania adresowane do większej liczby organizacji i te zapewniające trwałość rezultatów.

pobierzdo góry do góry

23.10.2013 r.

Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach od 25 do 30 listopada 2013 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, odbędzie się ogólnoeuropejska kampania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości pn. Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju istniejących małych i średnich przedsiębiorstw oraz zachęcenie do zakładania własnej działalności gospodarczej. W krajach członkowskich organizowane będą różnorodne wydarzenia o charakterze promocyjno-informacyjnym skierowane do funkcjonujących i potencjalnych przedsiębiorców m.in. konferencje, wykłady, seminaria, warsztaty, konkursy, targi, wystawy i dni otwarte.

Ministerstwo Gospodarki wraz ze Związkiem Rzemiosła Polskiego zachęca do realizowania projektów promujących przedsiębiorczość, w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Więcej informacji na temat korzystania z logo SME Week oraz zamieszczania wiadomości o planowanych przedsięwzięciach w „Bazie wydarzeń” Komisji Europejskiej można uzyskać u Narodowego Koordynatora ds. Europejskiego Tygodnia MSP w Ministerstwie Gospodarki.

W miesiącu listopadzie Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” udostępni swoje strony internetowe dla promocji przedsiębiorczości i przedsiębiorców. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z obszaru działania LGD mogą zaprezentować swoją ofertę, produkty, usługi i pomysły związane z prowadzoną działalnością. Kontakt w sprawie możliwości zaprezentowania oferty Swojej firmy prosimy kierować do Arkadiusza Ostrowskiego, telefonicznie pod nr tel. 48 38 58 996 lub mailowo pod adres: promocja@razemdlaradomki.pl

pobierzdo góry do góry

24.10.2013 r.

Nowy Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Biuletyn LGD Razem dla Radomki

Prezentujemy nowe wydanie Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”, za pomocą którego przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące działań realizowanych przez LGD oraz wydarzeń związanych z rozwojem naszych „Małych Ojczyzn”.

W bieżącym wydaniu przedstawiamy informacje z II edycji Jarmarku Ludowego w Bierwcach, z wizyty Karola Okrasy w Zakrzewie, oraz z udziału naszego Stowarzyszenia w Dożynkach Województwa Mazowieckiego w Miętnem oraz w Ogólnopolskim Sympozjum Agroturystycznym. Znajdą w nim Państwo również informacje o projektach realizowanych z funduszy naszego Stowarzyszenia, działania realizowane przez gminy. Zachęcamy także do lektury ostatniej części historii o rodzinie Podlodowskich, przygotowanej przez Panią Agatę Swiątkowską.

Zapraszamy również Państwa do relacjonowania najważniejszych wydarzeń z życia naszych gmin, oraz do wspólnego redagowania naszego wydawnictwa. Chętnie przedstawimy ciekawe inicjatywy odbywające się w placówkach kulturalnych, oświatowych, projekty i działania podejmowane przez organizacje pozarządowe, jak również te które realizują przedsiębiorcy czy osoby prywatne.

Zachęcamy do lektury biuletynu, który można obejrzeć on-line na naszej stronie internetowej stronie internetowej

pobierzdo góry do góry

25.10.2013 r.

Papryka Przytycka w programie Karola Okrasy

Papryka Przytycka w programie Karola Okrasy

Zachęcamy Państwa do obejrzenia odcinka programu kulinarnego Karola Okrasy „Okrasa Łamie Przepisy” poświęconemu produktowi tradycyjnemu „Papryce Przytyckiej”.

W swoim programie Okrasa zaprezentował dania, które możemy przygotować z wyjątkowego warzywa jakim jest papryka. Panie ze Stowarzyszenia Wrzosowisko zaprezentowały wyjątkowo smaczne specjały, w tym dżem z czerwonej papryki. Program zawiera także wątek historyczny, opowieść o historii Taczowa i Mikołaju Powale, który był jednym z ważniejszych rycerzy doby średniowiecza.

Program można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Polskiej

pobierzdo góry do góry

28.10.2013 r.

Konkurs grantowy Fundusz Naturalnej Energii

Fundusz Naturalnej Energii

Masz pomysł jak zadbać o ekologiczną kondycję swojego regionu? Zdajesz sobie sprawę, że zwykłe segregowanie śmieci to za mało? Skorzystaj z możliwości, jakie daje Fundusz Naturalnej Energii! Wykaż się inicjatywą i zrealizuj swój autorski ekologiczny projekt. Celem konkursu jest wsparcie najlepszych pomysłów na ochronę środowiska naturalnego regionu.

Fundusz Naturalnej Energii – to program organizowany przez GAZ-SYSTEM S.A. Mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani ochroną naturalnego środowiska. Jego celem jest wyłonienie i dofinansowanie grantami najlepszych projektów związanych z proekologicznymi działaniami na terenie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i mazowieckiego.

pobierzdo góry do góry

29.10.2013 r.

Ogólnopolska Kampania Społeczna: Dieta Kanapkowa Smaczna i Zdrowa

Dieta Kanapkowa

To się dzieje z dnia na dzień, kroczek za kroczkiem A ponieważ dzieje się powoli, to nie zauważamy tego co już niebawem może być niepokojącym faktem. Zanosi się bowiem na to, że jeżeli szybko nie zostaną podjęte działania mające zatrzymać ten proces, to pojawienie się pierwszego pokolenia małych Polek i Polaków, którzy nie będą znać smaku życiodajnego chleba, jest tylko kwestią czasu. Już teraz w dziecięcej, codziennej diecie pieczywo coraz częściej zastępują chipsy i chrupki. A w miejsce zdrowego, wytwarzanego tradycyjnymi metodami chleba, pojawia się produkowany z mrożonego ciasta i pełen w chemicznych polepszaczy wyrób chlebopodobny.

A przecież nie bez powodu chleb towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Nasi przodkowie intuicyjnie wybierali to, co najlepsze. Organizm ludzki działa dzięki dostarczanej codziennie, razem z pożywieniem, energii oraz składnikom odżywczym niezbędnym do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Pieczywo jako podstawowy artykuł żywnościowy, niezbędny w codziennej diecie, jest źródłem nie tylko sporej ilości energii, ale także białka, składników mineralnych, witamin z grupy B, witaminy E, błonnika pokarmowego oraz wielu innych, ważnych dla zdrowia substancji biologicznie aktywnych.

O tym, że konsumpcja pieczywa sprzyja naszemu zdrowiu decyduje też jego atrakcyjność. Kuszący zapach i smakowitość pieczywa sprawiają, że natychmiast nasz organizm wykazuje gotowość do rozpoczęcia procesów trawienia. Wzrasta wydzielanie śliny, a także enzymów trawiennych, co w efekcie zwiększa dostępność węglowodanów i białek wnoszonych z posiłkiem. Podobny efekt wywiera zawarty w pieczywie na zakwasie kwas mlekowy, powstający podczas fermentacji zakwasów. Stymuluje on pracę przewodu pokarmowego poprzez aktywację enzymów trawiennych, a dodatkowo usprawnia proces wydalania skutecznie zapobiegając zaparciom. W świetle zaleceń żywieniowców to właśnie produkty zbożowe powinny być głównym źródłem kalorii. Badania sposobu odżywiania się ludności Polski wykazują, iż przeciętna dieta – z punktu widzenia nauki o żywieniu – sprzyja rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby krążenia, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, czy niektóre nowotwory, a niskie spożycie pieczywa jest jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tych chorób.

Zmianie tych złych żywieniowych obyczajów i odejściu od „chipsowych” trendów służy Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA zainicjowana przez Cech Piekarzy w Radomiu w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Wspierania Piekarstwa i Cukiernictwa. Kampania skierowana jest głównie do najmłodszego pokolenia Polaków, więc w naturalny sposób za sprzymierzeńców mieć będzie rodziców i nauczycieli, którym przecież najbliższe jest zdrowie dzieci. Symbolem Kampanii jest postać Pana Kanapki, który będzie pojawiać się we wszystkich kampanijnych działaniach: filmach, plakatach, ulotkach, a nawet w piosence. Pan Kanapka będzie się także osobiście spotykał z dziećmi i z młodzieżą, a zaproszeni przez niego na takie spotkania „znani i lubiani” będą mu pomagać w krzewieniu idei zdrowego żywienia wśród najmłodszych Polaków.

Ogólnopolska Kampania Społeczna DIETA KANAPKOWA SMACZNA I ZDROWA, chociaż skierowana głównie do najmłodszych, obejmie swoimi działaniami także i dorosłą część społeczeństwa, a więc nie zdziwcie się gdy spotkacie Pana Kanapkę na imprezie sportowej, w parku, w kinie czy w teatrze. Kampania odczaruje także słowo „d i e t a”, słowo które kojarzone jest niesłusznie tylko z odchudzaniem. A przecież dieta to także sposób odżywiania się. Zdrowy lub wprost przeciwnie. No i tę zdrową dietę będzie Kampania upowszechniać.

Fundacja na Rzecz Wspierania i Promocji Piekarstwa i Cukiernictwa, Cech Piekarzy w Radomiu

pobierzdo góry do góry

29.10.2013 r.

Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020. Relacja z seminarium

Seminarium: Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020

W miniony czwartek, 24 października 2013 r. Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie ze Związkiem Gmin "Radomka" zorganizowała seminarium poświęcone działalności lokalnych grup działania w okresie lat 2014-2020.

Seminarium zostało podzielone na część terenową, podczas której uczestnicy odwiedzili inwestycje realizowane na terenie gminy Zakrzew, które uzyskały wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej, w tym w szczególności w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Przedstawiony został Park Historyczny w Taczowie, w którym od kilku lat Wójt Sławomir Białkowski realizuję ideę budowy kompleksu poświęconego wybitnemu rycerzowi doby średniowiecza - Mikołajowi Powale z Taczowa. W Zatopolicach i w Cerekwi zaprezentowane zostały wybudowane i oddane do użytku na przestrzeni ostatnich trzech lat Domy Ludowe, które pełnią funkcję centrów kultury dla mieszkańców. Uczestnicy zapoznali się także z inwestycjami i nową infrastrukturą we wspomnianych miejscowościach oraz w Zakrzewie. W Milejowicach mieliśmy możliwość zapoznać się ze specyfiką działalności firmy Ireks Prokopowicz Sp. z.o.o, która jest wiodącym na rynku producentem środków wypiekowych, mieszanek piekarniczych - powstających z najlepszych zbóż i naturalnych surowców, oraz organizatorem Akademii Piekarskiej.

W drugiej części spotkania, która odbyła się w Gminnym Centrum Edukacji, Informacji i Kultury w Zakrzewie zaprezentowane zostały wystąpienia merytoryczne związane z nową perspektywą unijną na lata 2014-2020, które szczegółowo w kontekście funkcjonowania lokalnych grup działania w nowym okresie programowania, przypadającego na lata 2014-2020 – przedstawił Radosław Rybicki, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Prezes Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” Cezary Adam Nowek – omówił zakres prac LGD „Razem dla Radomki” w okresie lat 2014-2015, a Wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski przedstawił współpracę pomiędzy samorządem lokalnym a LGD. Spotkanie zakończył występ dziecięcego zespołu ludowego „Zakrzewiaki”, który zaprezentował przyśpiewki i utwory muzyczne regionu radomskiego.

Wizyta w Domu Ludowym w Cerekwii Wizyta w Akademii Piekarskiej Ireks Prokopowicz Wizyta w Zatopolicach
Seminarium: Wystąpienie Prezesa LGD – Cezary Adam Nowek Seminarium: Wystąpienie Dyrektora Departemantu Rolnictwa I Rozwoju Obszarów Wiejskich – Radosława Rybickiego Seminarium: Wystąpienie Wójta gminy Zakrzew – Sławomira Białkowskiego
Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020 Występ zespołu Zakrzewiaki Działalność lokalnych grup działania w latach 2014-2020
pobierzdo góry do góry

30.10.2013 r.

Inauguracja projektu Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej - Multicel

Multicel

W dniu 28.10.2013 w odbyła się konferencja inaugurująca projekt współpracy pt. „Multimedialne Centrum Edukacji Lokalnej- MultiCel”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 Wdrażanie projektów współpracy Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zadaniem projektu jest umożliwienie mieszkańcom obszarów objętych działaniem LGD zdobycie nowych umiejętności zawodowych, rozwijanie kompetencji społecznych czy swoich pasji i zainteresowań. Projekt ma również pomóc tworzyć i rozwijać się organizacjom pozarządowym działającym na obszarach wiejskich.

Konferencja odbyła się w nowo otwartym Multimedialnym Centrum Edukacji Lokalnej zlokalizowanym w Szycach. Wzięli w niej udział przedstawiciele partnerów realizujących projekt współpracy, którzy zaprezentowali swoje LGD ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działania, dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz podejmowanych inicjatyw. Poszczególne LGD zaprezentowali: LGD Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” – woj. mazowieckie - Prezes Cezary Nowek, LGD JAKSA – woj. małopolskie- Prezes Włodzimierz Mirus, LGD Korona Północnego Krakowa – woj. małopolskie -Prezes Piotr AdamczukLGD „Dziedzictwo i Rozwój” – woj. mazowieckie -Reprezentantka zarządu Iwona Górecka. Koordynatorzy Lokalni przedstawili ogólne cele projektu współpracy oraz ofertę szkoleniową każdego partnera. Szczególną uwagę zwrócono na innowacyjność MultiCelu : E-learning i e-book.

Konferencja inaugurująca project Multicel Konferencja inaugurująca project Multicel Konferencja inaugurująca project Multicel
pobierzdo góry do góry

31.10.2013 r.

Poszukujemy archiwalnych zdjęć gminy Jedlińsk!

Biblioteka w Jedlińsku

Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy o udostępnienie starych zdjęć miejsc oraz dokumentów dotyczących życia społecznego i kulturalnego związanego z gminą Jedlińsk.

Zebrane materiały zostaną wykorzystane przy tworzeniu archiwum oraz wystawy o naszej gminie. Zapraszamy ze zdjęciami do siedziby Biblioteki mieszczącej się w Jedlińsku przy ul. Krótkiej 1.

pobierzdo góry do góry

31.10.2013 r.

Wspieramy rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru LGD

Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach od 25 do 30 listopada 2013 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, odbędzie się ogólnoeuropejska kampania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości pn. Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw. LGD "Razem dla Radomki" w miesiącu listopadzie zaprezentuje bezpłatnie przedsiębiorstwa, inicjatywy, wydarzenia i produkty związane z przedsiębiorczością na swoich stronach internetowych.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju istniejących małych i średnich przedsiębiorstw oraz zachęcenie do zakładania własnej działalności gospodarczej. W krajach członkowskich organizowane będą różnorodne wydarzenia o charakterze promocyjno-informacyjnym skierowane do funkcjonujących i potencjalnych przedsiębiorców m.in. konferencje, wykłady, seminaria, warsztaty, konkursy, targi, wystawy i dni otwarte.

Ministerstwo Gospodarki wraz ze Związkiem Rzemiosła Polskiego zachęca do realizowania projektów promujących przedsiębiorczość, w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Więcej informacji na temat korzystania z logo SME Week oraz zamieszczania wiadomości o planowanych przedsięwzięciach w „Bazie wydarzeń” Komisji Europejskiej można uzyskać u Narodowego Koordynatora ds. Europejskiego Tygodnia MSP w Ministerstwie Gospodarki.

W miesiącu listopadzie Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” udostępni swoje strony internetowe dla promocji przedsiębiorczości i przedsiębiorców. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z obszaru działania LGD mogą zaprezentować swoją ofertę, produkty, usługi i pomysły związane z prowadzoną działalnością. Kontakt w sprawie możliwości zaprezentowania oferty Swojej firmy prosimy kierować do Arkadiusza Ostrowskiego, telefonicznie pod nr tel. 48 38 58 996 lub mailowo pod adres: promocja@razemdlaradomki.pl

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.