Atrakcje regionuMuzeum im. W. Gombrowicza
Nasze inicjatywyDni Kolbergowskie
Projekty LGDZderzenie pokoleń
Produkty TradycyjneSalceson Wizytowy
Aktualności
Obchodzimy 86. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. o godzinie 4:45 na ranem niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku Westerplatte a niemieckie bombowce zrzuciły pierwsze bomby na Wieluń – rozpoczynając działania wojenne.
Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2 000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.
Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie miało szans skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec oraz inwazji Związku Radzieckiego, która nastąpiła 17 września 1939 r.
Napaść III Rzeszy niemieckiej oraz sowieckiej Rosji na Polskę rozpętały II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła według różnych szacunków od 50 do 78 milionów ludzkich istnień. II wojna światowa była największym i najkrwawszym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości. Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
Pamiętając o tamtych bolesnych wydarzeniach, składamy hołd wszystkim osobom walczącym w obronie swojej ojczyzny. Wśród nas żyją osoby uczestniczące w bohaterskich walkach II wojny światowej. Niech lekcja patriotyzmu w ich wykonaniu będzie przedmiotem nauczania, wśród młodego pokolenia Rzeczypospolitej Polskiej.

















