finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Aktualności

Apetyt na paprykę rośnie. Artykuł w miesięczniku Samorządu Województwa Mazowieckiego.

20.11.2020

Zachęcamy do lektury artykułu na temat Papryki Przytyckiej, który ukazał się w najnowszym wydaniu „Mazowsze. Serce Polski – Pisma Samorządu Województwa Mazowieckiego”. Znajdziemy w nim wypowiedzi producentów papryki, oraz Prezesa LGD „Razem dla Radomki” – Pana Cezarego Adama Nowka oraz Wójta Gminy Przytyk – Dariusza Wołczyńskiego.

O Papryce Przytyckiej.

Jest jednym z trzech najczęściej spożywanych warzyw (obok marchwi i kapusty), trafiło do nas zza oceanu pod koniec XV w. Pochodząca z Meksyku i Gwatemali papryka szybko zaczęła królować na europejskich stołach. Największe krajowe zagłębie paprykowe znajduje się na południowym Mazowszu. Stąd pochodzi ponad 85 proc. krajowej produkcji tego warzywa.

Wszystko zaczęło się w… Przytyku Paprykowe zagłębie to teren kilku gmin, takich jak m.in. Radzanów, Przytyk, Klwów i Potworów. Ta część Mazowsza to jeden wielki labirynt składający się z tysięcy tuneli foliowych, pod których osłoną rosną dziesiątki odmian papryki.

Historia z jej produkcją rozpoczęła się w Przytyku blisko 30 lat temu. – Prekursorem uprawy papryki na naszym terenie był Antoni Kwietniewski, mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej. Na początku lat 80., przebywając u rodziny za granicą, podpatrzył, jak Niemcy i Holendrzy uprawiają paprykę, by później przenieść uprawę do własnego ogródka. W krótkim czasie plantacja przyniosła ogromne zyski, dlatego w jego ślady szybko poszło wielu naśladowców – opowiada wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński.

Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania. W kolejnych latach przybywało tuneli i nowych plantatorów, którzy postanowili zamienić uprawy rodzimych zbóż oraz ziemniaków na paprykę. – Obecnie na terenie gminy Przytyk mamy blisko tysiąc czynnych gospodarstw rolnych. Szacuję, że około 30 proc. z nich zajmuje się produkcją warzyw, w tym naszej rodzimej papryki przytyckiej – zaznacza wójt.

Zachecamy do zapoznania się z całym artykułem “Apetyt na paprykę rośnie” na stronie 32, w najnowszym numerze Mazowsze serce Polski, który znajdziecie Państwo pod adresem: https://www.mazovia.pl/downloadStat/gfx/mazovia/pl/mazoviakronika/141/200/1/msp_10_20_print_low_14_mb.pdf

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content