NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11590530


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

lgd razem dla radomki

27.05.2020 r.

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego. 30 lat samorządów w Polsce.

Dnia 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. To święto całej lokalnej społeczności, wszystkich mieszkańców, którzy – poprzez udział w wyborach samorządowych, aktywne działanie w sołectwach – sami ten samorząd budują.

Reforma samorządowa w 1990 r. to pierwszy z trzech kroków milowych w rozwoju Rzeczpospolitej. Drugi to wprowadzenie w 1999 r. dwóch kategorii samorządu – samorządu powiatowego i samorządu wojewódzkiego. Zwieńczeniem reformy samorządowej było wprowadzenie bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Umożliwiło to mieszkańcom większe zaangażowanie w życie społeczne wspólnoty oraz wpływ na władze lokalne, które otrzymują demokratyczny mandat. Pierwsze tego rodzaju wybory odbyły się wraz z kolejnymi wyborami samorządowymi - 27 października i 10 listopada 2002 r. I wreszcie 1 maja 2004 r., czyli wejście Polski do Unii Europejskiej. Samorządy, również mazowieckie, odegrały olbrzymią rolę w absorpcji środków europejskich.

Były inicjatorem i kreatorem przemian, które miały miejsce w każdej gminie, w każdym powiecie, w każdym województwie. Inwestowały pieniądze w mikrostrukturę, szkoły, domy kultury, w szpitale, autostrady i wiele innych obszarów. Samorządność jest immanentną cechą Unii Europejskiej. Samorządy budują wspólnoty. Od sołectwa, od dzielnicy, przez gminę, powiat, województwo, po wspólnotę narodową. I wreszcie tę największą Wspólnotę Europejską, której jesteśmy członkiem. Więc świętując, pamiętajmy właśnie o tych ważnych krokach milowych w rozwoju naszej Ojczyzny.

pobierzdo góry
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.