Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13353530


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Aktualności

lgd razem dla radomki

22.01.2019 r.

Prezentujemy projekt grantowy LGD: Pasja tworzenia i promowana smaków na uniwersytecie

Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wolanowie w minionym roku zrealizowało projekt zatytułowany „Pasja tworzenia i promowana smaków na uniwersytecie”, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu grantowego LGD „Razem dla Radomki” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszaru Wiejskich na lata 2014-2020. Kwota udzielonego wsparcia wyniosła 7 370,00 zł.

Przeprowadzone w ramach projektu warsztaty z zakresu wytwarzania żywności z lokalnych produktów przybliżyły uczestnikom działania związane z rejestracją i certyfikacją produktów, w tym prawne regulacje wynikające z wprowadzenia na rynek wyrobów określanych potocznie jako produkty lokalne czy tradycyjne. Warsztaty cukiernicze miały charakter praktyczny, gdyż uczestnicy pod okiem cukiernika wykonywali popularny ostatnio i królujący na stołach deser - Beza Pavlova. Poznali praktyczne rady jak idealnie upiec bezę aby była krucha z zewnątrz oraz puchata i ciągnąca w środku, jak przygotować puszystą i gładką masę. Ponadto uzyskali wiedzę nt. wypieków na bazie lokalnych produktów (miody, sery, owoce itp.). Warsztaty rozbudziły w uczestnikach chęć i wyobraźnię dekorowania ciast z wykorzystaniem owoców z własnych ogrodów. Warsztaty były okazją do zacieśnienia znajomości i wymiany wiedzy cukierniczej.

Sporym zainteresowaniem były kolejne już warsztaty, przeprowadzone przez lokalnego przedsiębiorcę Zajazd „Bajka” w Kowalance. Przedmiotem praktycznych warsztatów było przygotowanie ciasta oraz farszu, o różnych smakach według tradycyjnych staropolskich receptur. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zaangażowani w lepienie pierogów. Warsztaty przebiegały w miłej atmosferze.

Zdecydowanie nowym doświadczeniem kulinarnym dla uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku były warsztaty serowarskie poprowadzone przez utytułowanego serowara z Żuław – Krzysztofa Jaworskiego. Uczestnicy poznali podstawy wytwarzania serów podpuszczkowych, uważnie słuchali wskazówek w celu samodzielnego wykonania produktu finalnego jakim jest ser. Dotychczasowe spotkania warsztatowe miały swój punkt kulminacyjny na dożynkach powiatowo-gminnych, bo dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom praktyczno-kulinarnym uczestnicy przygotowali potrawy na tę imprezę. Wśród potraw były ciasta, sery oraz pierogi i te ostatnie cieszyły się największą popularnością. Uczestnicy dożynek mieli możliwość posmakować i poznać tradycyjne przepisy oraz porozmawiać z osobami – uczestnikami projektu. Ta forma akcji kulinarnej pozwoliła na zachowanie dziedzictwa kulturowego jakim niewątpliwie jest kuchnia regionalna, a produkty pochodzące rodem z Wolanowa mogą zapoczątkować zmiany w środowisku lokalnym oraz w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów wiejskich i rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej.

Realizacja projektu przyczyniła się do mobilizacji i aktywizacji mieszkańców w wieku 50+ do samorealizacji, uczestniczenia w życiu publicznym, co pozwoliło im autentycznie cały czas być na bieżąco aktywnymi i po prostu nie starzeć się, a wręcz przeciwnie młodnieć i nabierać jeszcze doświadczenia, służyć dobru wspólnemu, wzmocnić relacje sąsiedzkie, przyczynić się do przełamywania utrzymujących się stereotypów na temat wieku, jak i mniejszej wiary samych mieszkańców w swoje możliwości.

pobierzdo góry
mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.