
Muzeum im. W. Gombrowicza

Dni Kolbergowskie

Zderzenie pokoleń

Salceson Wizytowy
Aktualności
Noc Muzeów w Przysusze.

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze zaprasza w najbliższą sobotę, 14 maja 2016 r. na godzinę 16.00. W ten wyjątkowy dzień placówka zaprasza wszystkie zainteresowane osoby na zwiedzanie muzealnych ekspozycji od godziny 16.00 oferując nie tylko wystawy czasowe, ale udział w warsztatach ślusarsko-kowalskich i spotkanie z Piotrem Piastą – twórcą filmów dokumentalnych, fotografem i artystą wizualnym.
W ramach zajęć edukacyjnych towarzyszących ekspozycji „Rzemiosło w Przysusze. Cech ślusarski” zapraszamy najmłodszych w towarzystwie rodziców na ślusarsko-kowalskie warsztaty plastyczne – rysowanie największej kłódki i największego klucza w mieście. W programie również projekcja filmu o kowalu. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy dyplom.
Na godzinę 17.00 zaplanowano spotkanie z Piotrem Piastą, twórcą filmów dokumentalnych, fotografem i artystą wizualnym. Autor zaprezentuje swoje wybrane filmy z serii pt. 'The Realm Of Forgotten Existence’ (’Strefa zapomnianej egzystencji’), które zrealizował podczas rezydencji artystycznej w Berwick-upon-Tweed w Wielkiej Brytanii. Opowie o swojej pracy tam i pokaże dokumentację fotograficzną. Przedstawi również filmy krótkometrażowe z cyklu „Przedmiot Ostatni”, które realizuje od 2014 roku na terenie Gminy Wieniawa.
Piotr Piasta – niezależny twórca filmów dokumentalnych, fotograf i artysta wizualny.Urodzony w 1981 r. we wsi Brudnów, gmina Wieniawa, gdzie obecnie mieszka i pracuje. W swoich realizacjach porusza się wokół tematów historii, czasu i pamięci, które często eksploruje w kontekście wsi. Jest współautorem filmu dokumentalnego „Tak Było” będącego zapisem wspomnień mieszkańców Gminy Wieniawa z okresu II wojny światowej. Film pokazywany był m.in. na festiwalu Holocaust Memorial Day w Newcastle-upon-Tyne w Wielkiej Brytanii (2011). W 2012 wyreżyserował film dokumentalny „Pieśni Wiersze Rytuały”, który miał swoją premierę w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
W 2014 wygrał międzynarodowy konkurs na realizację projektu artystycznego podczas pobytu na rezydencji artystycznej w Berwick-upon-Tweed w Wielkiej Brytanii prowadzonej przez Berwick Visual Arts we współpracy z Wydziałem Ekonomii Wiejskiej na Uniwersytecie w Newcastle. Efektem tego była wystawa w Galerii Granary (maj-lipiec 2015) „The Realm of Forgotten Existence”, której patronował Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Filmy z tego cyklu prezentowane były również na wystawie „Stysiak / Piasta – EGZYSTENCJA” w Galerii 58 w Radomiu (luty 2016). Od 2014 roku pracuje nad cyklem filmów pt. „Przedmiot Ostatni”. Filmy z tej serii pokazywane były m.in. podczas wystawy „Martwe Natury” w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie oraz podczas „Filmideo 2014” w Index Art Center w Newark, USA, jak również w ramach VI biennale namaTREba Biennial w Trebinje, Bośnia & Hercegowina; ArtvideoKOELN w TENRI – Niemiecko-Japońskim Centrum Kultury w Kolonii, Niemcy; Family Film Project w Porto, Portugalia; Harvest Film Festival w Open School East w Londynie, Wielka Brytania – gdzie jeden z filmów „Piorun Stanisław z Brudnowa” został nagrodzony w kategorii filmów eksperymentalnych.