NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 11158456


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Sławni ludzie


Waleria Marrene - Morzkowska

ur. 1832 r., zm. 10 pażdziernika 1903 r.,
pisarka, publicystka, tłumaczka

Urodziła się w 1832 r. w Zbożennej w ziemi radomskiej. Była córką generała Jana Chrzciciela Malletskiego de Grandville i Adeli z Krasińskich.

Początkowo nauki pobierała w domu, później w Puławach i w Krakowie, gdzie uczyła się głównie rysunku. Poza tym zdobywała również wiadomości z chemii, fizjologii, fizyki. Jak na owe czasy była kobietą wszechstronnie wykształconą. Gdy miała siedemnaście lat została wydana za ziemianina Michała Morzkowskiego. Nieudane małżeństwo trwało krótko i zakończyło się śmiercią męża.

W tym okresie Morzkowska ogłosiła swoje pierwsze utwory. Debiutowała powieścią "Nowy gladiator". W 1869 r. odbył się jej ślub z Władysławem Marrene, uczestnikiem powstania styczniowego.

Po przeniesieniu się do warszawy Morzkowska stała się zawodową literatką i zarabiała piórem na utrzymanie rodziny. Mieszkała wraz z rodziną w domu Krasińskich, który stał miejscem spotkań towarzyskich warszawskiego środowiska literackiego i artystycznego. Morzkowska prowadziła szeroką działalność kulturalną i społeczną, była rzeczniczką emancypacji kobiet . wiele lat życia poświęciła pracy publicystycznej i dziennikarskiej. Drukowała wiele w czasopismach całej Polski. Ogłosiła studium pedagogiczne ,,Przesądy w wychowaniu" w którym poruszyła ówczesny system wychowawczy. Była autorką powiastek i opowiadań dla dzieci, tłumaczyła i przerabiała z języków francuskiego, angielskiego, włoskiego i niemieckiego utwory beletrystyczne i popularyzatorskie. Napisała m.in. powieści: "Jerzy", "Augusta", Zasady i czyny", "Mężowie i żony", "Walka". Pisała także szkice literackie i studia np. "Kwestia kobiet w utworach Orzeszkowej", "Cyganeria Warszawska".

W latach 1870 - 1890 Morzkowska cieszyła się dużą poczytnością, lecz utwory jej przeszły w zapomnienie. Zmarła na chorobę serca w Warszawie 10 października 1903 r.

sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.