finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

Waleria Marrene – Morzkowska

ur. 1832 r., zm. 10 pażdziernika 1903 r.,
pisarka, publicystka, tłumaczka

Urodziła się w 1832 r. w Zbożennej w ziemi radomskiej. Była córką generała Jana Chrzciciela Malletskiego de Grandville i Adeli z Krasińskich.

Początkowo nauki pobierała w domu, później w Puławach i w Krakowie, gdzie uczyła się głównie rysunku. Poza tym zdobywała również wiadomości z chemii, fizjologii, fizyki. Jak na owe czasy była kobietą wszechstronnie wykształconą. Gdy miała siedemnaście lat została wydana za ziemianina Michała Morzkowskiego. Nieudane małżeństwo trwało krótko i zakończyło się śmiercią męża.

W tym okresie Morzkowska ogłosiła swoje pierwsze utwory. Debiutowała powieścią „Nowy gladiator”. W 1869 r. odbył się jej ślub z Władysławem Marrene, uczestnikiem powstania styczniowego.

Po przeniesieniu się do warszawy Morzkowska stała się zawodową literatką i zarabiała piórem na utrzymanie rodziny. Mieszkała wraz z rodziną w domu Krasińskich, który stał miejscem spotkań towarzyskich warszawskiego środowiska literackiego i artystycznego. Morzkowska prowadziła szeroką działalność kulturalną i społeczną, była rzeczniczką emancypacji kobiet . wiele lat życia poświęciła pracy publicystycznej i dziennikarskiej. Drukowała wiele w czasopismach całej Polski. Ogłosiła studium pedagogiczne ,,Przesądy w wychowaniu” w którym poruszyła ówczesny system wychowawczy. Była autorką powiastek i opowiadań dla dzieci, tłumaczyła i przerabiała z języków francuskiego, angielskiego, włoskiego i niemieckiego utwory beletrystyczne i popularyzatorskie. Napisała m.in. powieści: „Jerzy”, „Augusta”, Zasady i czyny”, „Mężowie i żony”, „Walka”. Pisała także szkice literackie i studia np. „Kwestia kobiet w utworach Orzeszkowej”, „Cyganeria Warszawska”.

W latach 1870 – 1890 Morzkowska cieszyła się dużą poczytnością, lecz utwory jej przeszły w zapomnienie. Zmarła na chorobę serca w Warszawie 10 października 1903 r.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content