Muzeum im. W. Gombrowicza
Dni Kolbergowskie
Zderzenie pokoleń
Salceson Wizytowy
Miód gryczany – zdobywca Laura Kulinarnego Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt 2017 r.
Miód gryczany – zdobywca Laura Kulinarnego Marszałka Województwa Mazowieckiego za najlepszy produkt 2017 r.
Miód pszczeli gryczany z Pasieki Murawscy z Woli Wacławowskiej w gminie Wolanów
Miody z Pasieki Murawscy Pana Łukasza Murawskiego są dobrze znane w naszym regionie. I choć Pan Łukasz jest producentem wielu miodów odmianowych, to na szczególną uwagę zasługuje miód gryczany.
Miód, który w postaci płynnej ma kolor gorzkiej czekolady, a po skrystalizowaniu przybiera barwę brązową. Ma słodko-ostry smak i pachnie kwiatem gryki. Jest to miód o najwyższym poziomie właściwości antybiotycznych z wszystkich miodów pozyskiwanych w Polsce. Świeży miód gryczany zawiera dużo rutyny i dużo żelaza. Miód gryczany, jak sama nazwa wskazuje pozyskiwany jest z nektaru kwiatu gryki zbieranego przez pszczoły na plantacjach w naszym regionie.. Pszczoły wywożone są na pożytki na plantacje gryki, gdzie pozyskiwany jest nektar przerabiany przez pszczoły na miód. Po okresie dojrzewania, w ulu miód odbierany jest i przewożony do pracowni w celu odwirowania z plastrów. Po odwirowaniu miód jest cedzony i trafia do odstojników w celu odpowietrzenia. Po kilku dniach miód jest rozlewany do szklanych opakowań jednostkowych i jest gotowy do spożycia.
Pan Łukasz pasję do pszczół i pracy z nimiodziedziczył po dziadkach i pradziadkach, bo pasja ta, która stała się zawodem dla Pana Łukasza jest pielęgnowana w jego rodzinie, ale także w rodzinie jego żony od kilku pokoleń. Pan Łukasz już jako dziecko pracował w pasiece swojego stryja Józefa, który odziedziczył ją po swoim ojcu. Jego żona pomagała w pasiece taty , który prowadził ją na wzór swojego ojca. Dlatego też, obydwoje pracują nad rozwojem ich wspólnej pasieki. Zawodowo prowadzeniem pasieki Pan Łukasz zajmuję się od ponad pięciu lat. W tym czasie zdobył tytuł Mistrza pszczelarza i ukończył Technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli z tytułem technik pszczelarz. Bierze udział w szkoleniach, by podnosić swoją wiedzę na temat pszczół i gospodarki pasiecznej. Poświadczeniem wyjątkowego smaku i unikalności produktów są liczne nagrody i wyróżnienia,takie jak: Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2015 r., Perła Powiatu Radomskiego, I miejsce w konkursie Wzorowo Prowadzona Pasieka Powiatu Radomskiego ( 2013 i 2014 r.), I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów 2015 i 2016 r., Laur Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” 2014 r., oraz nagrodzony w 2017 r. Laurem LGD „Razem dla Radomki” w konkursie organizowanym przez stowarzyszenie na Najlepsze dania i potrawy tradycyjne i lokalne Południowego Mazowsza w kategorii: Miody, napoje i inne produkty. Pasieka Pana Łukasza Murawskiego dzierży zaszczytny tytuł członka Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.
Laur LGD „Razem dla Radomki” w kategorii: miody, napoje i inne produkty.
Pasieka Murawscy Łukasz Murawski,
Wola Wacławowska 24a, 26-625 Wolanów
https://pl-pl.facebook.com