Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13194279


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Luty 2013 r.01.02.2013 r.

Konkurs: Wzmacnianie kompetencji JST, dialog społeczny i współpraca ze społeczeństwem obywatelskim

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - operator programu „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 - ogłosiło nabór wniosków na projekty realizowane przez partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego przy udziale przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego lub organizacji przedsiębiorców.

Konkurs ma na celu wzmocnienie współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego lub organizacjami przedsiębiorców, w celu podejmowania wspólnych decyzji dotyczących danego obszaru funkcjonalnego i rozwiązywania istotnych dla danego terenu problemów. Z uwagi na to, że problemy społeczne i ekonomiczne co do zasady przekraczają granice jednej jednostki samorządu terytorialnego, dla ich rozwiązywania celowa jest współpraca jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych lub obywateli z danego obszaru funkcjonalnego.

Udział w konkursie mogą wziąć jednostki samorządu terytorialnego działające w partnerstwie: co najmniej dwie współpracujące jednostki samorządu terytorialnego, z których co najmniej jedna musi być miastem bądź gminą miejsko-wiejską, stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego, w którym co najmniej jeden członek jest miastem/gminą miejsko-wiejską (albo miastem i gminą), związek komunalny, w którym co najmniej jeden członek jest miastem/ gminą miejsko-wiejską (albo miastem i gminą).

Projekty dotyczyć mają: opracowania zintegrowanych strategii rozwoju dla całego miejskiego obszaru funkcjonalnego w wymiarze ogólnym lub sektorowym; opracowanie planów operacyjnych stanowiących narzędzia do realizacji określonych w dokumentach strategicznych działań na terenie obszaru funkcjonalnego miasta lub na terenie kilku jednostek samorządu terytorialnego; przygotowania innych dokumentów, o ile ich konieczność wynika z wcześniejszych analiz i strategii.

Minimalna kwota wsparcia projektu wynosi 350 000 euro. Maksymalna kwota wsparcia projektu wynosi 550 000 euro. Wnioskodawca zobowiązany jest do współfinansowania projektu ze środków własnych w kwocie odpowiadającej co najmniej 15 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

pobierzdo góry do góry

04.02.2013 r.

Ferie Zimowe w Gminnym Centrum Kultury w Wolanowie!

Ferie Wolanów

Gminne Centrum Kultury w Wolanowie zaprasza wszystkie dzieci i młodzież z terenu gminy Wolanów za szereg zajęć – które prowadzone są w trakcie ferii zimowych.

Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Przeprowadzone zostaną zajęcia taneczne, z rękodzieła artystycznego, plastyczne. Nie zabraknie również wspólnej zabawy przy karaoke, wyjazdu na kręgle, obchodów tłustego czwartku czy ogniska na zakończenie ferii zimowych, które odbędą się w Mniszku w najbliższy piątek.

Serdecznie zapraszamy. Szczegółowe informacje udzielane są w Gminnym Centrum Kultury w Wolanowie.

pobierzdo góry do góry

05.02.2013 r.

Windows 8 i Office 2013 dostępne dla organizacji pozarządowych

technologie.org.pl

Organizacje społeczne w Polsce nierzadko borykają się z problemem dostępności nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Dzięki inicjatywie Technologie.org.pl, mają one szansę na korzystanie z nowoczesnych narzędzi ponosząc jedynie opłatę administracyjną. W ramach programu prowadzonego przez Fundację TechSoup udostępnione zostały Windows 8 oraz Office 2013.

Ponad 2000 – tyle organizacji społecznych w Polsce zyskało wsparcie i szansę na dostęp do najnowszych technologii od Microsoft od 1998 roku. Firma kontynuując działania, wraz z partnerem – Fundacją TechSoup, udostępniła system Windows 8 i Office 2013 z nowymi funkcjami i możliwościami programów Word, Excel, PowerPoint, OneNote i innych.

Microsoft w ramach programu wsparcia technologicznego organizacji pozarządowych przekazuje swoje produkty bezpłatnie. Jedynym kosztem dla organizacji non-profit jest opłata administracyjna w wysokości ok. 5% wartości oprogramowania, pokrywająca koszty administracyjne poniesione przez operatora programu.

Program Technologie.org.pl, w ramach którego dostępny jest najnowszy system operacyjny Windows 8 i pakiet Office 2013, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie organizacji sektora pozarządowego na nowoczesne produkty informatyczne i jednocześnie bierze pod uwagę ich niekomercyjny charakter i ograniczone możliwości finansowe. Nadrzędnym celem inicjatywy jest wspieranie organizacji sektora pozarządowego tak, aby mogły coraz efektywniej pracować na rzecz dobra publicznego. Organizacje pozarządowe mogą pozyskać najnowsze produkty Microsoft korzystając z platformy www.technologie.org.pl. Aby przystąpić do programu wystarczy się zarejestrować – rejestracja składa się z trzech kroków i zajmuje kilka minut.

pobierzdo góry do góry

06.02.2013 r.

Seniorzy znowu w akcji! To już szósta edycja konkursu.

Seniorzy w Akcji

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności ogłaszają ogólnopolski konkurs dotacyjny „Seniorzy w akcji” skierowany do osób 60 + i do par międzypokoleniowych (osoba 60+ i osoba do 35 lat), które chcą zrealizować projekt społeczny w oparciu o osobiste pasje. Listy intencyjne można złożyć do 8 marca 2013 roku.

Konkurs popularyzuje tym samym wizerunek aktywnego seniora, który wykorzystuje swój wolny czas, wiedzę i doświadczenie w ciekawych działaniach na rzecz otoczenia oraz pomaga w rozwiązywaniu lokalnych problemów.

O dotacje na projekty w wysokości od 5 do 12 tys. zł mogą ubiegać się osoby po 60 roku życia (samodzielnie lub wspólnie z młodą osobą w wieku 18-35 lat), poprzez organizację pozarządową lub instytucję pełniącą rolę podmiotu aplikującego o dotację (np. Uniwersytet Trzeciego Wieku, fundacja lub stowarzyszenie, dom kultury). Do tej pory w ramach działania zrealizowanych zostało 167 projektów w całej Polsce.

pobierzdo góry do góry

07.02.2013 r.

Lutowy Biuletyn Stowarzyszenia Razem dla Radomki

Biuletyn LGD „Razem dla Radomki

Prezentujemy drugi w 2013 roku numer Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Znajdziecie w nim artykuły poświęcone inicjatywom i wydarzeniom, które odbywały się na terenie naszych gmin w miesiącu styczniu!

W bieżącym wydaniu przedstawiamy informacje o Szynce Zdziechowskiej, która 24 stycznia 2013 r. uzyskała wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po poświadcza jej wyjątkową jakość, smak i niezmienną od ponad 80 lat recepturę produkcji. Opowiemy również o projektach, wydarzeniach i inicjatywach realizowanych przez organizacje, szkoły samorządy – a w szczególności o X edycji Turnieju Regionalnego w Przytyku; projekcie promującym kulturę ludową pt. „Ocalić od zapomnienia” z gminy Wolanów, Dniu Babci i Dziadka w Bierwcach. Przedstawimy również najlepszych sportowców nagrodzonych na Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego.

Zapraszamy również serdecznie na Kusaki – czyli jedyne w Polsce widowisko ścięcia śmierci, które odbędzie się w dniach 10-12 lutego w Jedlińsku. Oczywiście to nie wszystkie artykuły, dlatego gorąco zachęcamy Państwa do lektury.

Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.

pobierzdo góry do góry

08.02.2013 r.

Gruzja. Międzynarodowe szkolenie dotyczące wolontariatu

Szkolenie w Gruzji

Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa poszukuje uczestników na międzynarodowe szkolenie z zakresu wolontariatu, które odbędzie się od 19 do 27 marca 2013 w Kutaisi, Gruzja. Celem szkolenia jest rozwijanie kompetencji pracowników i liderów młodzieżowych, multiplikatorów i wolontariuszy w kwestii wpływu wolontariatu za granicą na wielokulturowe społeczności lokalne zarówno te przyjmujące, jak i wysyłające.

Szkolenia skierowane są do wszystkich chętnych uczestników, zainteresowanych udziałem w międzynarodowym szkoleniu dot. wolontariatu. Odbędzie się one w dniach 19-27.03.2013 r. w Kutaisi w pobliżu Świątyni Bagarti, klasztoru Gelati, parku Gabashvili. W ramach działania 100% kosztów zakwaterowania, jedzenia oraz 70% kosztów podróży pokrywa organizator. Koszt uczestnika to 30% kosztów podróży i 20 euro opłaty uczestnictwa.

pobierzdo góry do góry

08.02.2013 r.

Zaproszenie na seminarium Produkt tradycyjny i lokalny elementem rozwoju obszarów wiejskich LGD Razem dla Radomki

Seminarium Zakrzew

Wójt Gminy Zakrzew – Sławomir Białkowski, Elżbieta i Wojciech Pysiak oraz Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” serdecznie zapraszają na seminarium zatytułowane „Produkt tradycyjny i lokalny elementem rozwoju obszarów wiejskich LGD „Razem dla Radomki”. Podczas seminarium wręczony zostanie dyplom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadający z dniem 24 stycznia 2013 r. Szynce Zdziechowskiej, produkowanej w Gospodarstwie Państwa Pysiak tytuł Produktu Tradycyjnego.

  • Program:
  • 10:00-10:10 Otwarcie seminarium - Cezary Adam Nowek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”
  • 10:10-10:40 Gmina Zakrzew – jako przykład samorządu efektywnie korzystającego ze środków unijnych – Sławomir Białkowski – Wójt Gminy Zakrzew
  • 10:40-11:10 Rola Lokalnych Grup Działania w aktywizacji i rozwoju obszarów wiejskich - Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”
  • 11:10-11:50 Szynka Zdziechowska – Produktem tradycyjnym – Wojciech Pysiak
  • 11:10-12:25 Produkt tradycyjny i Sieć Dziedzictw Kulinarnego Mazowsza – ich wpływ na kształtowanie i budowę silnej marki produktu – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
  • 12:25-13:00 Prezentacje Produktów Lokalnych: Chleb Gryczany i Chleb Wiejski z Żurawiną – Piekarnia Wacyn, Naturalnie Mętny Sok – Gospodarstwo MB – Monika Bankiewicz, Pierogi z Bajki – Zajazd Bajka w Wolanowie.

Seminarium odbędzie się w dniu 14 lutego 2013 r. o godzinie 10.00 w Gminnym Centrum Informacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie. Dla wszystkich przybyłych gości zostanie przygotowana degustacja wyrobów wędliniarskich, w tym Szynki Zdziechowskie i Salcesonu Wizytowego, wyrobów z Piekarni Wacyn; naturalnie mętnego soku „Smakuś z Doliny Radomki” oraz „Pierogów z Bajki” Prosimy o potwierdzenie przybycia. Szczegółowe informacje nt. seminarium mogą Państwo uzyskać pod nr tel. 48 38 58 996 lub w Biurze LGD mieszczącym się w Radomiu przy ul. Wernera 9/11.

pobierzdo góry do góry

11.02.2013 r.

Zapraszamy na Jedlińskie Zapusty!

Kusaki – Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Ścięcie Śmierci – czyli tradycyjne Kusaki to wyjątkowy obrzęd w Polsce, odbywający się rokrocznie w Jedlińsku, miejscowości położonej 10 km na północ od Radomia. Jest to jedyne tego rodzaju widowisko obchodzone w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, sięgające swoim rodowodem odległych nam czasów. Wedle jednych Kusaki przybyły do Jedlińska wraz z arianami, którzy przywędrowali tutaj z Krakowa w XVI wieku. Inne źródła wskazują, że jest to o wiele starszy obrzęd, którego początki sięgają czasów pogańskich. A może najbliższa prawdy jest historia, która informuje nas ze widowisko to jest spuścizną przysługującemu miastu - prawa do publicznych egzekucji, zwanych prawem miecza?

Zgodnie z legenda spisaną w XIX wieku przez miejscowego proboszcza Jana Kloczkowskiego, dawno, dawno temu w ostatni wtorek karnawału miejscową ludność poruszyła wiadomość przyniesiona przez kościelnego. Twierdził, że jakoby Śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach. Była więc niegroźna i nie mogła nikogo zabić. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli więc na łąki i pojmali ją. Doprowadzili przed sąd, który wydał wyrok – będzie ścięta. Po pogrzebie odbyła się zabawa.

Tegoroczne obchody Ścięcia Śmierci wzorem poprzednich lat potrwają aż 3 dni i zapowiadają się niezwykle interesująco. W kusą niedzielę odbył się Bal Zapustowy Kobiet . Jest to impreza która rozpoczęła huczne świętowanie trzech ostatnich dni karnawału. Na dziś zaplanowano niezwykły koncert w wykonaniu artystów których nie trzeba przedstawiać publiczności. W Sali Ochotniczej Straży Pożarnej o godzinie 17.00 wystąpi Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Wstęp na to wydarzenie kosztuje 15 i 20 zł.

Tradycyjnie najwięcej atrakcji przygotowano na kusy wtorek, podczas we wtorek odbędą się główne uroczystości plenerowego widowiska Ścięcia Śmierci. Od samego rana na ulicach Jedlińska będziemy mogli podziwiać występy barwnych postaci, diabłów, policjantów, rybaków krakowiaków czy cyganów. W widowisku biorą udział aktorzy – mieszkańcy Jedlińska. Główne postacie to: Kat, Wójt i Śmierć. Występują też Żydzi i Policjanci, para młodych, diabełki i tzw. cudaki. Ciekawostką jest iż wszystkie postaci, w tym również kobiece, grane są wyłącznie przez mężczyzn. Obrzęd ma bogatą oprawę, dużo tu teatralności. Główne postacie są odpowiednio ubrane i ucharakteryzowane, a wypowiadane kwestie i zwroty mają tradycyjna niezmienną od dziesiątków lat formułę. Kusy wtorek rozpoczniemy o godzinie 13.00 uroczystym przejęciem władzy na Rynku w Jedlińsku, po którym zaprezentują się liczne zespoły artystyczne w tym „Czerwona Jarzębina” z Jedlanki, „Czerwone Korale” z Ludwikowa, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej z Jedlanki. Będziemy mogli też podziwiać Zespół Foklorystyczny Pieśni i Tańca „Kujawy Bachorne” z obrzędem zapustowym „Obchodzenie z kozą”, „Podkoziołek”, oraz zespół „Kalina” z Jednorożca z przedstawienie pt. „Zapusty”. O godzinie 15.30 odbędzie się rozpoczęcie głównego widowiska plenerowego „Ścięcia Śmierci”.

pobierzdo góry do góry

13.02.2013 r.

Konkurs MPiPS: Realizacja zadań w Programie Świetlica – Dzieci – Praca

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Minister Pracy i Polityki Społecznej ogłasza konkurs na dofinansowanie w roku 2013 zadań przyjętych w tym Programie „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie, w latach 2011-2015. Oferty należy składać w siedzibie Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej Urzędów Marszałkowskich poszczególnych województw w terminie do 29 marca 2013.

W roku ubiegłym na te zadania rozdysponowane zostały środki finansowe w tej samej wysokości. Udzielono 20 dotacji podmiotom uprawnionym w formie dofinansowania po 40 tys. złotych. W bieżącym roku również przyznanych będzie max 20 dotacji po 40 tys. złotych każda na dofinansowanie najlepszych ofert, wybranych spośród zgłoszonych przez podmioty uprawnione do tej edycji konkursu.

Dotacja Ministra Pracy i Polityki Społecznej przyznana w konkursie nie może przekroczyć 80% kwoty całkowitej przeznaczonej na zrealizowanie oferty konkursowej w programie. Z dotacji mogą być pokryte wydatków kwalifikowane, przeznaczone na doposażenie placówki wsparcia dziennego (świetlicy, klubu młodzieżowego); zorganizowanie wyjazdów edukacyjno-wypoczynkowych; organizowanie imprez edukacyjno-kulturalnych i sportowych dla dzieci i rodziców; zorganizowanie posiłku podczas zajęć w placówce.

pobierzdo góry do góry

14.02.2013 r.

Zgłoś się do konkursu Działaj Lokalnie VIII !!

Działaj Lokalnie

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce poszukuje nowych kandydatów na Ośrodki Działaj Lokalnie. Na zgłoszenia czeka do 12 marca 2013. Konkurs skierowane są do organizacji pozarządowych w miejscowościach liczących do 50 tyś. mieszkańców.

Celem „Działaj Lokalnie” jest aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego. Realizacji Programu służy organizowaniu konkursów grantowych, w ramach których wspierane są projekty inicjujące współpracę mieszkańców z małych miejscowości. W lokalnych konkursach prowadzonych od 2004 roku, ODL przyznały ponad 5340 dotacji o łącznej wartości ponad 23 mln zł.

Ośrodki Działaj Lokalnie, dzięki stałej obecności w społeczności zapewniają właściwe rozpoznanie rzeczywistych problemów i efektywne rozdysponowanie środków finansowych. Ponadto, na bieżąco pomagają grantobiorcom, którzy wcześniej nie brali udziału w konkursach grantowych. Dzięki nim środki finansowe trafiają do najmniejszych organizacji i grup inicjatywnych.

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, chcąc rozwijać system lokalnych konkursów grantowych, planują na przełomie marca i kwietnia 2013 br. w drodze konkursu wyłonić kolejnych 7-10 organizacji (kandydatów na ODL), które w kwietniu 2013 przejdą cykl szkoleń poświęconych prowadzeniu lokalnych programów grantowych w ramach „Działaj Lokalnie”. Począwszy od czerwca nowe ODL będą realizowały lokalne konkursy grantowe wspólnie z obecnymi członkami Sieci ODL. Każdy ODL otrzyma dofinansowanie na realizację dwóch konkursów grantowych: w 2013 i w 2014 roku.

pobierzdo góry do góry

17.02.2013 r.

Zapraszamy na Wstępy – Jarmark Koński w Skaryszewie. 18-19 luty 2013 r.

Wstępy - Skaryszew

Wstępy – Skaryszewski Jarmark Koński, to impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w konsekwencji z przeobrażenia przywileju targowego nadanego Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 18 i 19 lutego 2013 r. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Podczas jarmarku eksponowane są między innymi akcesoria rymarskie, sprzęt rolniczy, wyroby rzemieślnicze, rzemiosło, sztuka ludowa a przede wszystkim konie pociągowe. Wstępy odbywają się tylko raz do roku i mają ruchomą datę „wstępny” czyli pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu.

W tym roku po raz kolejny z głównej, początkowej ulicy Mickiewicza prowadzącej na jarmark utworzona zostanie ALEJA TWÓRCÓW LUDOWYCH. Jarmarkowi towarzyszy szereg imprez kulturalnych ukazujących dziedzictwo narodowe i tradycje regionu. Będziemy mogli obejrzeć paradę zaprzęgów końskich, prezentację koni stadniny „Hubertus” ze Skaryszewa, pokazy jazdy konnej, skoki przez przeszkody, prezentację konia zimnokrwistego. Nie zabraknie również występów na Estradzie Folkloru, na której zaprezentują się zespoły ludowe, śpiewacy i gawędziarze ludowi.

Z tradycji pozostała nie tylko data imprezy, czy jej miejsce, (usytuowanie jarmarku na ulicach miasteczka, estrada także w centrum jarmarku), ale również szereg obyczajów ściśle związanych z koniem ich zakupem oraz oceną między innymi "przebijanie ceny i litkup." Zazwyczaj na Wstępach na sprzedaż wystawianych jest około 1.000 - 1.500 koni, a na jarmarku pojawia się do 10.000 osób. Jest to największy w Polsce, a być może w Europie jarmark koni pociągowych, roboczych.

pobierzdo góry do góry

19.02.2013 r.

Ruszył konkurs grantowy Programu RITA

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Fundacja Edukacja dla Demokracji zaprasza do udziału w wiosennej edycji konkursu grantowego Programu "Przemiany w Regionie" - RITA. Trwa nabór wniosków oraz spotkania informacyjne.

Do 15 marca 2013 można składać wnioski w konkursie grantowym Programu "Przemiany w Regionie" - RITA. Granty przyznawane są stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom powołanym na postawie umów państwo - kościół, na projekty realizowane we współpracy z partnerami z Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Azji Środkowej.

Program „Przemiany w Regionie” - RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW), realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji (FED). Poprzez konkursy grantowe Program wspiera projekty służące dzieleniu się ze społeczeństwami krajów Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Azji Środkowej polskimi prodemokratycznymi doświadczeniami we wprowadzaniu zmian systemowych, gospodarki wolnorynkowej, nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego. Wysokość dofinansowania jednego projektu to 40000,00 zł. Minimalny wkład własny: 20% całej wartości projektu (w postaci np. wkładu finansowego, rzeczowego lub osobowego).

Celem konkursu jest wyłonienie i dofinansowanie najlepszych projektów realizowanych wspólnie przez partnerów z Polski oraz z co najmniej jednego z krajów objętych Programem. Projekty powinny przyczyniać się do przemian demokratycznych i systemowych w krajach objętych Programem i poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem transformacji dotyczyć następujących sfer: problemy społeczne, socjalne; edukacja i wychowanie; rozwój przedsiębiorczości; dziedzictwo kulturowe; rozwój i wsparcie trzeciego sektora; rozwój i wsparcie samorządu lokalnego; rozwój niezależnych i nowoczesnych mediów.

pobierzdo góry do góry

21.02.2013 r.

Poradnik on-line dla organizacji pozarządowych.

 Poradnik on-line dla organizacji pozarządowych

Zachęcamy Państwa do lektury publikacji opracowanej na podstawie przygotowanych materiałów szkoleniowych dla projektu „E-learning – skutecznym narzędziem rozwoju III sektora na wsiach”, które nasze stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” realizowało w okresie październik-grudzień 2012 r.

Publikacja stanowi kompendium wiedzy, informacji zawartych w realizowanych szkoleniach. Jest to podręcznik stanowiący połączenie wiedzy merytorycznej i praktycznej tutorów prowadzących szkolenia oraz dobrych praktyk przygotowanych we współpracy z uczestnikami projektu.

Dzięki projektowi poznają Państwo najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania organizacji pozarządowych, w szczególności w zakresie: prawno-technicznych aspektów funkcjonowania org.; PR i promocja NGO – kampania społeczna; sponsoring i fundraising; finanse w NGO; zasady i przepisy dotyczące organizacji wolontariatu, zarządzanie, monitoring i ewaluacja projektów;

Publikację mogą Państwo obejrzeć on-line klikając w poniższą ikonę Więcej i Pobierz. Zachęcamy do lektury!

pobierzdo góry do góry

22.02.2013 r.

Alternatywne Święto Kobiet we Wsoli

Alternatywne Święto Kobiet we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na koncert zespołu Maryna C., koncert-spektakl prezentujący teksty wielkiej rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej w niezwykłych, bluesowych i rockowych aranżacjach. To będzie takie alternatywne święto kobiet we Wsoli. Zapraszamy w najbliższą niedzielę, 24 lutego, godz. 17.00. Wstęp wolny!

Projekt teatralno-muzyczny Maryna C. tworzy grupa młodych artystów, nazywających siebie „alternatywą poetycką”. Wiersze Cwietajewej śpiewa aktorka i wokalistka Paula Kinaszewska, współpracująca z Teatrem Narodowym w Warszawie, Teatrem na Woli, Laboratorium Dramatu i Teatrem Studio. Autorami muzyki są bracia Bartek i Hipolit Woźniakowie. Ich kompozycje są awangardowe, bliskie rockowi alternatywnemu, folkowi i bluesowi.

Twórcy Projektu Maryna C. tak mówią o tym, co zaprezentują w Muzeum Gombrowicza: „Interpretujemy teksty rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, tworzącej w pierwszej połowie XX w., ryzykantki, która miała odwagę bezkompromisowo żyć, kochać i tworzyć. Mówiła o uczuciach w boleśnie prosty sposób. Jej poezja musiała doczekać się ery gitary elektrycznej i handsonica aby objawić swoją rockową siłę i potencjał.”

Niedzielny koncert-spektakl jest propozycją dla tych wszystkich (nie tylko pań), którzy mają dość śpiewania poezji, szczególnie tej tworzonej przez kobiety, w ckliwej konwencji „poezji śpiewanej”. Dojazd z Radomia do Wsoli busem (opłata za przejazd w obie strony 6 zł). Zbiórka na przystanku przy ul. Chrobrego (przy centrum Vis a Vis) o godzinie 16.15.

pobierzdo góry do góry

22.02.2013 r.

Zapraszamy w sobotę do Przysuchy!

Tak było w Przysusze

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze oraz Fundacja Muzyka Odnaleziona zapraszają w najbliższą sobotę na godzinę 16.30 na spotkanie z okazji 199 rocznicy urodzin Oskara Kolberga (1814-1890).

W programie wieczoru zaplanowano spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, wybitnym malarzem, etnografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a przede wszystkim poszukiwaczem zaginionej muzyki, twórcą wielu publikacji związanych z autentyczną muzyką prezentowaną przez wiejskich muzykantów. Podczas spotkania będziemy mogli obejrzeć również filmy o muzyce kajockiej przygotowane przez Bieńkowskiego m.in. „Ostatni wiejscy muzykanci, „Muzykanci Gace z Radomskiego”. Spotkaniu towarzyszyć będą występy tradycyjnej muzyki ludowej z okolic Przysuchy a także wystawa zatytułowana Tak Było – na którą składają się archiwalne fotografie mieszkańców gminy Rusinów.

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

25.02.2013 r.

Cała Polska Czyta Dzieciom w Jedlance.

Cała Polska Czyta Dzieciom w Jedlance

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlance oraz Stowarzyszenie „Perspektywy”, zapraszają w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom na spotkanie z Pawłem „Bibą” Binkiewiczem” – uczestnikiem programu X-Factor. Gośc spotkania oprócz czytania bajek, zaprezentuje swój talent muzyczny – wykonując koncert gitarowy.

PSP w Jedlance, w ramach w/w akcji do tej pory gościła takie gwiazdy jak Justyna Steczkowska, Iwona Węgrowska, Patrycja Kosiarkiewicz i Aida.

Serdecznie Zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

26.02.2013 r.

Pracownia talentów

Pracownia talentów

7 marca upływa termin składania aplikacji w konkursie grantowym „Pracownia Talentów Fundacji Tesco”. Pula środków w konkursie wynosi 250 tys. złotych i skierowana jest na realizacje pozaszkolnych zajęć dla młodych ludzi, organizowanych przez placówki opiekuńczo-wychowawcze, kluby i domy kultury, kluby sportowe oraz organizacje działające w oparciu o założenia streetworkingu czy metodę harcerską.

Granty, które można pozyskać w konkursie – od 3 tys. zł (projekt krótkoterminowy) do 7 tys. zł (projekt długoterminowy) – mają się przyczynić do wsparcia talentów młodych ludzi. Fotografia, gra na gitarze, koszykówka czy taniec to tylko kilka z szerokiej gamy pozaszkolnych aktywności. Na finansowanie mogą liczyć projekty będące odpowiedzią na indywidualne potrzeby dzieci i młodzieży. „Pracownia talentów” stawia na edukację na miarę potrzeb indywidualnych dzieciaków, ich społeczności lokalnych i wyzwań, przed jakimi przyjdzie im stanąć w przyszłości.

Termin złożenia aplikacji upływa 7 marca. Komisja konkursowa oceni wszystkie nadesłane aplikacje i przyzna środki na realizację tym, które otrzymają największą liczbę punktów. Laureatów konkursu poznamy początku kwietnia 2013.

pobierzdo góry do góry

26.02.2013 r.

Strona internetowa Stowarzyszenia z Bierwiec

Strona interentowa Stowarzyszenia z Bierwiec

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic. Witryna została utworzona w ramach projektu „E-learning skutecznym narzędziem rozwoju III sektora na wsiach” realizowanego przez Stowarzyszenie Razem dla Radomki, w którym 4 organizacje otrzymały nowoczesne strony internetowe.

Dzięki stronie dowiemy się podstawowych informacji o działaniach Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bierwce i Okolic, poznamy realizowane inicjatywy i projekty, a także możemy zapoznać się z miejscowości Bierwce.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzin!

pobierzdo góry do góry

27.02.2013 r.

Zgłoś się do Szkoły Liderów!

Liderzy PAFW

Do 13 marca Szkoła Liderów czeka na zgłoszenia od lokalnych liderów. Jeżeli działasz na rzecz swojej społeczności, a chcesz to robić jeszcze skuteczniej – zgłoś się! Masz szansę uczestniczyć w nieodpłatnym, dwunastomiesięcznym programie rozwojowym.

Maria co roku sprowadza do Platerowa artystów z całego świata. W wiejskiej szkole stworzyła galerię sztuki nowoczesnej. Dzięki działaniom Piotra 420 osób głuchych znalazło pracę. Agata kieruje programem, dzięki któremu w południowej Polsce działa już 451 liderów młodzieżowych. Dla takich ludzi powstał Program Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Do dziś zorganizowano osiem edycji i przeszkolono 420 absolwentów. Wszyscy oni uczestniczyli w wyjątkowym, nieodpłatnym, dwunastomiesięcznym, programie rozwojowym. Pracowali z tutorem, brali udział w szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych trenerów, spotykali się z wybitnymi liderami, odwiedzali miejsca, gdzie inni odnieśli sukces. Dla wielu z nich Program stał się początkiem nowej drogi: wystartowali w wyborach i zostali wójtami, burmistrzami, rozwinęli swoją organizację, która obecnie działa z wielkim powodzeniem, zrealizowali wymarzony projekt.

pobierzdo góry do góry

28.02.2013 r.

Zapraszamy na wirtualną wędrówkę po obszarze gmin tworzących Stowarzyszenie Razem dla Radomki!

Informator turystyczno-krajoznawczy – W Dolinie Radomki

Przedstawiamy Państwu publikację opracowaną przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Razem dla Radomki”, która opowiada o historii, kulturze, pokazuje najciekawsze atrakcje turystyczne obszaru LGD, obejmującego swoim zasięgiem obszar sześciu gmin powiatów województwa mazowieckiego: przysuskiego i radomskiego. Nasze Małe Ojczyzny – gminy Jedlińsk, Przytyk, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Zakrzew – położone są w obrębie Równiny Radomskiej, przez które przepływa urokliwa rzeka Radomka.

Postacie Oskara Kolberga, Witolda Gombrowicza, widowiska Ścięcia Śmierci, Rycerzy Bogurodzicy, Produkt Tradycyjny „Papryka Przytycka”, Dni Kolbergowskie, Puszcza Rozwadowska i Domaniowie Morze – to elementy, które identyfikują i wyróżniają naszą Lokalną Grupę Działania w skali województwa i Polski.

Można u nas aktywnie wypocząć, posmakować produktów lokalnych i tradycyjnych, wsłuchać się w rytmy kapel ludowych, poznać ciekawych ludzi, pasjonatów, którzy sukces w swojej dziedzinie działalności.

Zachęcamy do lektury, proponujemy podróż po naszej malowniczej ziemi. Publikację mogą Państwo obejrzeć na naszej stronie internetowej http://razemdlaradomki.pl/informator/

Informator turystyczno-krajoznawczy – W Dolinie Radomki
pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.