Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Czcionka:A- A A+
pl
en  
 
german  
 

ankieta
centrum akrtywnosci lokalnej
Ankieta on-going
wydawnictwa

radomka Liczba odwiedzin: 13194264


Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
"Razem dla Radomki"

tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Newsletter:

Listopad 201201.11.2012 r.

Dzień Wszystkich Świętych -czas zadumy i refleksji

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowe święto. To czas refleksji, zadumy i głębokich przemyśleń. To czas kiedy możemy na chwilę się zatrzymać i powrócić myślą do tych, którzy odeszli.

Odwiedzając cmentarze, pamiętajmy też o tych, na których groby nie ma komu przyjść, chociażby o grobach nieznanego żołnierza, aby zatrzymać się choćby na chwilę przy ich mogile, zapalić lampkę i pomodlić się.

Zachowajmy w naszych sercach pamięć nie tylko o naszych bliskich, ale również pamięć o przemijającej historii, którą warto utrwalić dla potomnych, kultywując pamięć o tych co odeszli.

Prezes Zarządu

Cezary Nowek

pobierzdo góry do góry

02.11.2012 r.

31 numer Biuletynu Informacyjnego LGD Razem dla Radomki

Ukazał się listopadowy numer Biuletynu Informacyjnego Stowarzyszenia „Razem dla Radomki”. Znajdziecie w nim Państwo wiele artykułów poświęconych inicjatywom, które odbywają się na terenie naszych gmin.

9 listopada upływa termin składania wniosków w ramach naborów prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które skierowane są do przedsiębiorców, rolników, stowarzyszeń, instytucji kultury, jednostek samorządowych, mieszkańców obszarów wiejskich, którzy chcą pozyskać środki finansowe na realizację swoich pomysłów w ramach działań: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Odnowa i Rozwój Wsi.

W biuletynie nie zabraknie informacji na temat bezpłatnych szkoleń e-learningowych dostępnych na witrynie www.eLearning-szkolenia.eu . Szkolenia realizowane są w ramach projektu „E-learning skutecznym narzędziem rozwoju III sektora na wsiach”, który skierowany jest do organizacji pozarządowych, oraz do osób które chcą działać na rzecz rozwoju swoich społeczności. Przedstawiamy także informacje, o wydarzeniach związanych z Festiwalem Gombrowiczowskim, które miały miejsce w Muzeum Witolda Gombrowicza, zaproszenie na nową wystawę w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, relację z imprezy w Jedlance. Polecamy drugą część artykułu Pani Renaty Bieniek, która nabiera nas w nim na wycieczkę po gminie Wolanów.

To oczywiście nie wszystkie informacje zamieszczone w Biuletynie, dlatego serdecznie zapraszamy do jego lektury. Biuletyn mogą Państwo przeczytać klikając w poniższą ikonę Pobierz. Życzymy miłej lektury.

pobierzdo góry do góry

05.11.2012 r.

Przypominamy o trwającym naborze wniosków w zakresie działań: dnowa i Rozwój Wsi, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Małe Projekty ! Termin składania wniosków mija 9 listopada 2012 r.!

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” informuje o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413 "Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów wiejskich w zakresie:


Wnioski należy składać w:
Biurze Stowarzyszenia mieszczącym się przy ul. Wernera 9/11 w Radomiu w terminie od 22. 10.2012 r. do 09.11.2012 r. do godziny 16.00. Informacje nt. działań jak również formularze wniosków o przyznanie pomocy dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej LGD www.razemdlaradomki.pl (w zakładce Materiały do pobrania: Materiały do pobrania przez Wnioskodawców) lub Samorządu Województwa Mazowieckiego www.prow.mazovia.pl oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa www.arimr.gov.pl.

Nabory wniosków skierowane są m.in. do osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, dla przedsiębiorców, rolników, samorządów, organizacji pozarządowych, placówek i instytucji kultury z obszaru gmin: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew.

LGD „Razem dla Radomki” zapewnia bezpłatną pomoc w przygotowaniu wniosku. Szczegółowe informacje dostępne są w Biurze LGD "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11 w Radomiu w godz. pn. 9.00-17.00, wt.-pt. 8.00-16.00. Tel. (048) 38-58-996, e-mail: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

05.11.2012 r.

Zapraszamy na I Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Jedlińsk

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy 6 listopada o godz. 15.00 na I Forum Organizacji Pozarządowych Gminy Jedlińsk, które odbędzie się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy.

Tematem przewodnim będą możliwości pozyskiwania dotacji ze środków Unii Europejskiej oraz zebranie i wymiana opinii, wniosków i uwag dotyczących wzajemnej współpracy, podejmowanie najbardziej aktualnych tematów dotyczących działalności trzeciego sektora. Spotkanie rozpocznie wystąpienie przedstawiciela Europejskiego Funduszu Społecznego. W trakcje spotkania pracownicy LGD „Razem dla Radomki” zaprezentują informację na temat możliwości korzystania z Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zapraszamy wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu Gminy Jedlińsk.

pobierzdo góry do góry

06.11.2012 r.

Granty na innowacyjne projekty edukacyjne

F. Lesława A. Pagi

Jeżeli masz pomysł na innowacyjny projekt edukacyjny lub naukowo-badawczy z zakresu ekonomii lub prawa gospodarczego, zaaplikuj o grant. Ruszył nabór projektów do Stypendium im. Lesława A. Pagi – programu skierowanego do kół naukowych, stowarzyszeń akademickich, organizacji studenckich, a także nieformalnych grup studentów (od 3 do 6 osób), w szczególności o profilu ekonomicznym lub prawniczym.

Pula grantów w danej edycji wynosi 50 tys. zł. Rekrutacja trwa do 20 listopada 2012. Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego

Podczas poprzedniej edycji Stypendium dofinansowanie otrzymało 9 projektów, w ramach których zrealizowano konferencje naukowe, warsztaty, szkolenia, badania naukowe, a także innowacyjny projekt utworzenia bibliotek ekonomicznych.

Długofalowym celem Stypendium, oprócz wspierania wartościowych inicjatyw studenckich, jest zwiększenie kapitału społecznego Polaków. Dzięki promocji projektów realizowanych przez zespoły młodych ludzi wspieramy rozwój kapitału intelektualnego Polski oraz modelu państwa opartego na zdolności do współpracy.

pobierzdo góry do góry

07.11.2012 r.

Polemika ze świętościami u Gombrowicza

muzeum gombrowicza

„-Kto ty jesteś? – Polak mały.” A dlaczego Polak, a nie Polka? I dlaczego mały? Dlaczego Polak musi być mały? Takie i inne pytania stawia świętym tekstom polskości młoda aktorka Agnieszka Makowska w spektaklu „Medium rzeczy pospolitych”. Monodram będzie można obejrzeć 11 listopada - po lub zamiast manifestacji - w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Przedstawienie jest polemiką ze stereotypowym, martyrologicznym pojmowaniem patriotyzmu. Jak twierdzą jego autorzy, słodko-gorzki spektakl ma być „artystyczną odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji”.

„Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym – gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie” – czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

W scenariuszu wykorzystano teksty Mickiewicza, Miłosza, Staffa, Norwida i Wyspiańskiego.

Początek spektaklu o godzinie 17. Wstęp wolny.

pobierzdo góry do góry

08.11.2012 r.

Historia na kartach pocztowych. Wystawa w Zakrzewie!

Wystawa Zarzew

Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy pn. Historia na kartach pocztowych”, która będzie mieć miejsce 9 listopada 2012 r. o godzinie 17.00 w Gminnym Centrum Infromacji, Edukacji i Kultury w Zakrzewie.

Wystawa poświęcona jest kolekcji 80 kart pocztowych. Najstarsze karty mają ponad 100 lat. Właścicielem kolekcji jest pochodzący z Zakrzewskiej Woli Pan Zygmunt Guliński, syn Pani Franciszki Gulińskiej, mieszkanki Gminy Zakrzew. Nadawcami i adresatami karty byli zasłużeni mieszkańcy Gminy Zakrzew, m.in. wspomniana Pani Franciszka Gulińska, jej mąż Zygmunt Guliński – właściciel majątku w Zakrzewskiej Woli, Pan Szczepan Pietrzyk – dawny sekretarz Gminy Zakrzew oraz jego żona Stanisława z Gulińskich Pietrzyk.

Karta pocztowa do powszedniego obiegu została wprowadzona prawdopodobnie w 1869 roku. Najstarszy stempel pocztowy w kolekcji datowany jest na 24.10.1910 roku Jednak, jak twierdzi Właściciel kolekcji, niektóre karty z pewnością są starsze. Wystawa ma charakter patriotyczno-wspomnieniowy, a karty zostały podzielone według tematyki, która jest zawarta w części ozdobnej pocztówki. Patronat medialny nad wystawą objęła Redakcja „Gościa Niedzielnego”. Na wystawę zapraszamy Mieszkańców Gminy Zakrzew i regionu radomskiego oraz wszystkich zainteresowanych historią regionu, a także kolekcjonerów starych kart i antyków.

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

09.11.2012 r.

A to był Gombrowicz

A to był Gombrowicz

Gombrowicz to tytuł książki Dominiki Świtkowskiej, stanowiącej owoc kilkuletniej pracy badawczej, redaktorskiej, a także reporterskiej, zawiera starannie opracowane wspomnienia o Jerzym Gombrowicz – starszym bracie Witolda Gombrowicza.

Jak możemy dowiedzieć się z publikacji, Jerzy Gombrowicz miał duży wpływ na rozwój intelektualny młodszego brata, co potwierdzają „Wspomnienia polskie” Witolda Gombrowicza. Był właścicielem majątku Wsola, w którym autor „Ferdydurke” często bywał w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Po wojnie Jerzy Gombrowicz mieszkał w Radomiu, będąc jedną z najważniejszych postaci tamtejszego życia kulturalnego lat 40., 50. i 60. XX wieku. Właśnie tego okresu jego życia dotyczą opublikowane w książce wspomnienia osób, które nie tylko „pana Jerzego” znały, ale też w większości wiele mu zawdzięczają.

Książka Dominiki Świtkowskiej zawiera starannie opracowane wspomnienia o Jerzym Gombrowiczu, wybór dokumentów oraz solidny szkic biograficzny. Tom otwiera interesujący szkic Rity Gombrowicz o relacjach między oboma braćmi.„A to był Gombrowicz!” stanowi nie tylko przyczynek do dziejów rodziny Gombrowiczów, lecz także niezwykle interesujące świadectwo o życiu kulturalnym powojennej prowincji polskiej, na której znalazło się wielu historycznych rozbitków ze środowisk ziemiańskich i inteligenckich II Rzeczypospolitej.

Publikacja została przygotowana przez Muzeum Witolda Gombrowicza, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Książka została wydana dzięki ogromnej pomocy Wydawnictwa Naukowego Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu oraz firmy Grupa KK Kochanowski s.j. Pomoc ta była tak ogromna, że bez niej książka by się nie ukazała.

Zachęcamy do lektury!

pobierzdo góry do góry

11.11.2012 r.

Święto Niepodłegłości - 11 listopada

11 listopada – to więcej niż tylko rocznica związana z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. 11 listopada to czas, kiedy możemy powrócić myślą do historii naszego kraju.

Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, miłość, ofiarność, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkającego w nim od wieków narodu. Pamiętajmy, że Ojczyzna to nie tylko powód do chluby, ale również i wielki obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych: polskości, patriotyzmie, bohaterach narodowych.

Prezes Zarządu

Cezary Nowek

11 listopada

pobierzdo góry do góry

12.11.2012 r.

Konkurs Europa dla Obywateli: Wsparcie projektów organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Europa dla Obywateli

Do 1 lutego 2013 r. można składać w Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego wnioski o dofinansowanie projektów w konkursie „Wsparcie projektów inicjowanych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego” w ramach Programu "Europa dla Obywateli".

Konkurs przewiduje realizacji działania na rzecz aktywnego społeczeństwa w Europie poprzez wsparcie projektów inicjowanych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, dla którego finansowane są przedsięwzięcia, których celem jest zapewnienie szerokiemu gronu obywateli różnych państw europejskich możliwości do dyskusji, współpracy, wymiany dobrych praktyk czy tworzenia sieci w różnorodnych obszarach tematycznych.

Wsparcie finansowe udzielane jest na realizację projektów wydarzeń (konferencji, seminariów, warsztatów, debat), oraz na projektu produkcji i realizacji (publikacje, strony internetowe, materiały audiowizualne, sondaże opinii publicznej, audycje radiowe/telewizyjne, materiały edukacyjne i szkoleniowe), badania).

Państwa uczestniczące w Programie: państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Chorwacja, Albania, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra. W każdym wydarzeniu organizowanym w ramach projektu muszą uczestniczyć co najmniej 2 kraje, w tym co najmniej 1 państwo członkowskie UE.

pobierzdo góry do góry

13.11.2012 r.

Ogólnopolska Giełda Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury

Giełda Projektów

Narodowe Centrum Kultury wraz z Fundacją Orange oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej zapraszają na Ogólnopolską Giełdę Projektów. Nowe media – nowe perspektywy dla animacji kultury. Giełda odbędzie się w dniach 3-4 grudnia 2012 w Warszawie. Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych. Wstęp na Giełdę jest wolny po wcześniejszej rejestracji.

Głównym celem Giełdy jest umożliwienie wymiany doświadczeń animatorów kultury i lokalnych liderów na temat realizowanych projektów kulturalnych, aktywizujących społeczności lokalne w całej Polsce oraz dyskusja nad rolą nowych mediów w dotychczasowych działaniach animacyjnych. Wśród tematów dyskusji, warsztatów oraz stolików tematycznych pojawią się takie zagadnienia, jak: wykluczenie cyfrowe, prawa autorskie w projektach edukacyjnych, medialaby, nowe technologie w zarządzaniu organizacją, promocja regionu w Internecie oraz edukacja medialna w projektach animacyjnych i etnograficznych.

Kluczowym punktem programu będzie prezentacja kilkudziesięciu dobrych praktyk z całej Polski rekomendowanych przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Platforma Kultury, Fundację Orange w ramach Akademii Orange oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w ramach Dorocznej Nagrody FRDL.

Podsumowaniem Giełdy będzie publikacja, poświęcona tematom poruszanym podczas wydarzenia oraz opisy zaprezentowanych projektów. Wśród prelegentów Giełdy będą m.in.: dr Grzegorz Stunża, Uniwersytet Gdański, Włodzimierz Marciński (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), dr Justyna Jaśkiewicz (Instytut Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW), Paweł Łukasiak (Fundacja Dobra Sieć), Jacek Zadrożny (Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego), Kamil Śliwowski (Centrum Cyfrowe), Marta Pawlaczek (Fundacja Culture Shock), Agata Jałosińska (Fundacja Tech Soup).

Organizatorem i inicjatorem Giełdy jest Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Fundacją Orange oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wstęp na Giełdę Projektów jest wolny po wcześniejszej rejestracji. Formularz rejestracyjny oraz szczegółowy program Giełdy będzie dostępny od 13.11.2012 r. na www.platformakultury.pl

pobierzdo góry do góry

14.11.2012 r.

Przypominamy o konkursie LGD na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, doktorancką. Termin nadsyłania prac mija 20 listopada 2012 r. !

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, doktorancką poświęconą tematyce gmin tworzących Lokalną Grupę Działania "Razem dla Radomki": Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Zakrzew.

Zakres tematyczny prac nakierunkowany jest na ukazanie historii tego obszaru, jego kultury, gospodarki a także na wskazanie rozwiązań innowacyjnych stosowanych w przedsiębiorstwach z terenu LGD.Dla laureatów konkursu (trzech - po jednym w każdej kategorii) przeznaczone są atrakcyjne nagrody rzeczowe o wartości: 1000,00 zł za najlepszą pracę licencjacką, 2000,00 zł za najlepszą pracę magisterską, 3000,00 zł za najlepszą pracę doktorską.

W konkursie mogą wziąć udział prace które zostały napisane w terminie od 1 czerwca 2011 r. Termin napływu zgłoszeń upływa 20 listopada 2012 roku. Zgłoszenie do udziału w konkursie następuje poprzez nadesłanie pracy konkursowej wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym. Prace powinny zostać nadesłane w 1 egzemplarzu (wersja papierowa) oraz nagrane na nośniku elektronicznym na adres: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Razem dla Radomki" ul. Wernera 9/11, Radom.

pobierzdo góry do góry

15.11.2012 r.

Najbliższe posiedzenie Rady Stowarzyszenia Razem dla Radomki

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Informujemy, iż posiedzenie Rady Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” odbędzie się w dniu 19-11-2012r. o godz. 1200 w siedzibie Urzędu Gminy Jedlińsk ul. Warecka 19.

Podczas posiedzenia zostaną omówione i ocenione wnioski przyjęte przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania LGD „Razem dla Radomki” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 LEADER na lata 2007-2013 dla działań: „Małe Projekty”, „Odnowa i Rozwój Wsi”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, oraz „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”.

Ze względu na wagę omawianych spraw, obecność Członków Rady Stowarzyszenie jest obowiązkowa. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie pod nr 48 38 58 996 lub drogą mailową na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

16.11.2012 r.

Szkolenie dla młodzieży - Działaj skutecznie! Młodzieżowa Akademia Lokalnych Liderów

Program Kultura

Ruszyła rekrutacja do nowej edycji cyklu szkoleniowego: „Działaj skutecznie! Młodzieżowa Akademia Lokalnych Liderów” organizowanego przez Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu”.

„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo młodych ludzi w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej. Młodzieżowa Akademia to cykl trzech szkoleń dla młodych ludzi w wieku 16 – 24 lat, którzy działają włączając się w życie swoich wsi, miejscowości, dzielnic i osiedli, zrealizowali pierwsze inicjatywy i mają apetyt na kolejne! W obecnej edycji uczestniczyć będzie również młodzież spoza granic Polski. Niemniej językiem roboczym będzie język polski.

Akademia skierowana jest do młodych ludzi w wieku 16-24 lata, którzy aktywnie działają włączając się w życie swoich wsi, miejscowości, dzielnic i osiedli, zrealizowali pierwsze inicjatywy i mają apetyt na kolejne!. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 25 listopada 2012 r.

pobierzdo góry do góry

19.11.2012 r.

Andrzejki Folkowe we Wrzosie. 24 listopada. Zapraszamy!

Andrzejki Folkowe we Wrzosie

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Stowarzyszeniem „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołą Podstawową we Wrzosie zaprasza na Andrzejki Folkowe, które odbędą się w najbliższą sobotę – 24 listopada o godzinie 17.00 we Wrzosie.

Andrzejki Folkowe – to wydarzenie które ma na celu integrację mieszkańców, ale również promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego oraz powoli zapominanych obrzędów i zwyczajów. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe – które gromadziły licznie mieszkańców, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.

Oprócz wspólnej zabawy andrzejkowej, czekają na nas występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych. Wystąpią artyści, którzy na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy – laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych. Stare ludowe piosenki zaprezentuje Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz zespół Mirowianki z Mirowa – wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich oraz II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży.

Serdecznie zapraszamy! 24 listopada 2012 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrzosie, Wrzos 6. Początek o godzinie 17.00

pobierzdo góry do góry

20.11.2012 r.

Bezpłatne szkolenia e-learningowe. Zapraszamy do udziału w projekcie!

E-LEARNING – SKUTECZNYM NARZĘDZIEM ROZWOJU III SEKTORA NA WSIACH

Zachęcamy Państwa do udziału w projekcie „E-learning – skutecznym narzędziem rozwoju III sektora na wsiach” realizowanego przez nasze Stowarzyszenie w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2009-2013 (PO FIO). Już dziś mogą Państwo dołączyć do projektu – wypełniając formularz rekrutacyjny dostępny na stronie internetowej www.elearning-szkolenia.eu

Jest to projekt skierowany do osób, które chcą podnieść swoje kompetencje, organizacji w której działają, czy też do osób które chcą założyć stowarzyszenie, a także podejmować inicjatywy na rzecz rozwoju swojej „Małej Ojczyzny!”

Szkolenia mają charakter bezpłatny, interaktywny i elastyczny. Można w nich uczestniczyć w wybranym przez siebie czasie i miejscu, mając do dyspozycji komputer i Internet.

 • Szkolenia e – learningowe dotyczą następującej tematyki:
 • Prawo-techniczne aspekty funkcjonowania organizacji społecznościowych;
 • PR i promocja NGO, reklama społeczna;
 • Tworzenie partnerstwa i współpraca z partnerami komercyjnymi i administracją publiczną;
 • Sponsoring i fundraising – tworzenie umowy i oferty sponsorskiej;
 • Pozyskanie środków na działanie i rozwój;
 • Zarządzanie, monitoring i ewaluacja projektów – w tym także obowiązki sprawozdawcze;
 • Alternatywne źródła pozyskania funduszy;
 • Finanse w organizacji pozarządowej;
 • Zasady i przepisy dot. organizacji wolontariatu.

E – learning jest prosty i efektywny system przekazywania wiedzy przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, takich jak komputer i Internet. Jest coraz częściej stosowaną metodą nauczania na różnych poziomach edukacji powszechnej i pozaformalnej. Pozwala nam na uczestniczenie w kursie czy szkoleniu bez konieczności fizycznej obecności na Sali wykładowej. Zaletą e-learningu jest duża elastyczność, albowiem to uczestnicy decydują o miejscu, czasie i tempie nauki. E – learning daje nam dostęp do materiałów dydaktycznych 24 godziny na dobę, dzięki czemu możemy zaoszczędzić czas oraz dopasować godziny zajęć do naszego planu dnia.

Zachęcamy do udziału w tej ciekawej inicjatywie. Osoby/organizacje chętne do uczestniczenia w projekcie prosimy o kontakt mailowy: lgd@razemdlaradomki.pl lub telefoniczny 048 38 58 997, tel./fax 048 38 58 996.

pobierzdo góry do góry

21.11.2012 r.

Konkurs Grantowy – Wsparcie Demokracji w 2013 roku.

Wsparcie Demokracji

Polska Fundacja Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju „Wiedzieć Jak” ogłasza drugą edycję konkursu grantowego na rzecz wspierania prodemokratycznych przemian w społeczeństwach, które ze względu na system polityczny nie mają możliwości współdecydowania o własnym losie, w tym w krajach, gdzie system polityczny posiada jedynie pewne elementy powszechnie uznane za demokratyczne oraz krajach w okresie transformacji systemowej. Łączna suma środków przeznaczonych na wsparcie finansowe dla projektów wyłonionych w drodze konkursu grantowego wynosi 8 320 tys. zł.

Do otwartego konkursu grantowego mogą przystąpić działające we współpracy z partnerami z w/w krajów: zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania.

W ramach otwartego konkursu grantowego dofinansowanie będzie skierowane na projekty dotyczące następujących krajów: Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina (co najmniej 70% środków przeznaczonych na konkurs grantowy); Tadżykistan, Tunezja (do 30% środków przeznaczonych na konkurs grantowy). Projekty muszą być realizowane na terenie w/w państw i mogą zawierać elementy realizowane na terenie Polski.

W ramach tej sumy planowane są trzy ścieżki grantowe: małe granty - wysokość dofinansowania 50-75 tys. zł (łącznie 1,7 mln zł), termin składania wniosków – 2 stycznia 2013 r. ; duże granty - wysokość dofinansowania 100-350 tys. zł (łącznie 5,02 mln zł), termin składania wniosków – 2 stycznia 2013 r. ; projekty modułowe - wysokość dofinansowania 100-250 tys. w roku 2013 (łącznie 1,6 mln zł) i 100-300 tys. zł w roku 2014, termin składania wniosków – 28 lutego 2013 r.

pobierzdo góry do góry

22.11.2012 r.

Lista rankingowa wniosków złożonych w ramach naboru wniosków przeprowadzonych przez LGD w zakresie działań: Odnowa i rozwój wsi, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Małe projekty

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” informuje o zakończeniu postępowania przez Radę Stowarzyszenia w sprawie oceny wniosków, które wpłynęły w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 Leader na lata 2007-2013 w ramach działania: „Odnowa i rozwój wsi", "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw", "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", „Małe projekty”.

Poniżej prezentujemy listę rankingową naboru wniosków przeprowadzonych w dniach od 22 października 2012 r. do 9 listopada 2012 r. w ramach działań: „Odnowa i rozwój wsi”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Małe Projekty”.

Lista rankingowa wniosków o dofinansowanie operacji w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Razem dla Radomki”:

pobierzdo góry do góry

24.11.2012 r.

Święto Fokloru już jutro we Wrzośie. Zapraszamy na Andrzejki Folkowe!

Andrzejki Folkowe we Wrzosie

Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” wspólnie z Stowarzyszeniem „Wrzosowisko” oraz Publiczną Szkołą Podstawową we Wrzosie zaprasza na Andrzejki Folkowe, które odbędą się w najbliższą sobotę – 24 listopada o godzinie 17.00 we Wrzosie.

Andrzejki Folkowe – to wydarzenie które ma na celu integrację mieszkańców, ale również promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego oraz powoli zapominanych obrzędów i zwyczajów. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe – które gromadziły licznie mieszkańców, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.

Oprócz wspólnej zabawy andrzejkowej, czekają na nas występy zespołów śpiewaczych i kapel ludowych. Wystąpią artyści, którzy na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza I Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych. Stare ludowe piosenki zaprezentuje Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz zespół Mirowianki z Mirowa – wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich oraz II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży.

Serdecznie zapraszamy! 24 listopada 2012 r. – Publiczna Szkoła Podstawowa we Wrzosie, Wrzos 6. Początek o godzinie 17.00

pobierzdo góry do góry

27.11.2012 r.

Andrzejki Folkowe we Wrzosie!

Niewielka miejscowość Wrzos w gminie Przytyk powoli staje się miejscem w którym odżywa piękna tradycja organizacji wiejskich zabaw ludowych. W ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania „Razem dla Radomki” oraz Stowarzyszenie Wrzosowisko zorganizowało tutaj pierwszą edycję Jarmarku Ludowego, by po roku wrócić z nową inicjatywą – Folkowymi Andrzejkami – wydarzeniem które ma na celu integrację mieszkańców, promocję folkloru, dziedzictwa kulturowego. Naszej idei nie jest obca też chęć przypomnienia o minionym już, ale pięknym zwyczaju polskiej wsi, którym były wiejskie zabawy ludowe, podczas których kapele grały huczne mazurki, oberki.

W minioną sobotę zaprezentowało się sześciu wykonawców, których występy zgromadziły licznie zebraną publiczność, która oglądając występy artystyczne oraz uczestnicząc w zabawie tanecznej mogła poczuć klimat i atmosferę zabawy sprzed wielu lat. Jako pierwsze na scenie pojawiły się zespoły śpiewacze – Koła Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic oraz Zespół Mirowinaki - wielokrotny laureat przeglądów ludowych, zdobywca m.in. I miejsca w kategorii Zespołów Śpiewaczych na 51 Dniach Kolbergowskich, czy II miejsca na XV Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki.

Wystąpiły również kapele ludowe, posiadające na swoim gronie wiele nagród i wyróżnień. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa to jedna z najbardziej docenianych kapel ludowych - określana mianem twórców i mistrzów teatru weselnego, zwyczajowych spektakli odbywających się na weselach; Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Kapela Tadeusza i Mariana Lipców z Wygnanowa – to laureaci wielu prestiżowych festiwali i konkursów kapel zaprezentują klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego: oberki, mazurki, polki, a nawet walce i fokstroty. Nie zabraknie też zespołów śpiewaczych.

Dziękujemy wszystkim zespołom, twórcom ludowym, partnerom wydarzenia – Piekarni „Wacyn”, Gospodarstwu Sadowniczemu Moniki Bankiewicz -producentowi soków Smakuś z Doliny Radomki oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia które pokazuje jak ważną rolę odgrywa pielęgnacja i popularyzacja kultury ludowej.

 Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Bieniędzice Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Mirowianki
 Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy  Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy  Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa
 Folkowe Andrzejki we Wrzosie Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Tadeusza i Mariana Lipców  Folkowe Andrzejki we Wrzosie - Kapela Tadeusza i Mariana Lipców
pobierzdo góry do góry

28.11.2012 r.

Europejski Rok Obywateli 2013

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony „Europejskim Rokiem Obywateli”. Po 20 latach od wprowadzenia obywatelstwa UE obchody Europejskiego Roku Obywateli skupią się zarówno na tym, co już dotychczas udało się dla obywateli osiągnąć, jak i na zaspokojeniu ich oczekiwań na przyszłość. Jego celem ma być podnoszenie świadomości praw związanych z byciem obywatelem Unii Europejskiej, a co za tym idzie między innymi popularyzacja różnego rodzaju inicjatyw obywatelskich.

Działania organizowane podczas Europejskiego Roku Obywateli skupią się na objaśnianiu praw związanych z przemieszczaniem się i osiedlaniem w innych krajach UE, takich jak uznawanie dyplomów uniwersyteckich i kwalifikacji zawodowych, prawa pasażera i konsumenta, dostęp do transgranicznej opieki zdrowotnej i ubezpieczenia społecznego oraz programów typu Erasmus, które umożliwiają młodym ludziom studiowanie za granicą.

Obywatelstwo Unii ustanowione na mocy Traktatu z Maastricht dnia 1 listopada 1993 r. i związane z nim prawa są jednym z najważniejszych filarów Unii Europejskiej. Dwudziesta rocznica jego istnienia staje się okazją do promowania i upowszechniania wiedzy na temat praw obywatela Unii wśród osób, które decydują się zamieszkać w innym państwie członkowskim, w szczególności wśród studentów, przedsiębiorców i emerytów. Będzie to służyło również między innymi podnoszeniu świadomości o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.

W ramach obchodów tego roku poruszone będą różne aspekty związane z obywatelstwem Unii, które zostały zapisane w traktatach, takie jak bierne i czynne prawo wyborcze w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego oraz prawo do swobodnego przemieszczania się. W szerszym ujęciu, jednym z celów obchodów Europejskiego Roku Obywateli będzie zaangażowanie obywateli w dyskusję na temat tego, co rozumieją przez pojęcie obywatelstwa Unii i jakiej pragną Europy w 2020 r.

.
pobierzdo góry do góry

29.11.2012 r.

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w Przysusze. 10 grudnia 2012 r.

Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki

Zapraszamy na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Razem dla Radomki, które odbędzie się w dniu 10 grudnia 2012 r. w Domu Kultury w Przysusze, ul. Radomska 9 o godzinie 11.00.

Walne Zebranie Członków poprzedzi seminarium nt. „CLLD: Rozwój kierowany przez lokalne społeczności – jak wykorzystać nowe możliwości przez LEADERA w latach 2014-2020 r.

Podczas zebrania zaprezentowane zostanie sprawozdania Rady, Komisji Rewizyjnej oraz Zarządu z działalności Stowarzyszenia LGD „Razem dla Radomki” za rok 2012 r. Przedstawione zostaną projekty zmian Statutu LGD a także dokonany zostanie wybór władz stowarzyszenia.

Ze względu na wagę omawianych spraw obecność Członków Stowarzyszenie jest obowiązkowa. Prosimy o potwierdzenie obecności telefonicznie pod nr 48 38 58 996 lub drogą mailową na adres: zarzad@razemdlaradomki.pl.

pobierzdo góry do góry

30.11.2012 r.

Andrzejki w Wolanowie

Andrzejki w Wolanowie

Gminne Centrum Kultury w Wolanowie zaprasza na Zabawę Andrzejkową, która odbędzie się 30 listopada.

Od godziny 14.30 przygotowany jest specjalny program dla dzieci, w którym przewidziano andrzejkowe wróżby, pieczenie „ciasteczek przyszłości”, przepowiednie czarownicy oraz zabawę andrzejkową.

Dla młodzieży i dorosłych przewidziano karaoke, losowanie „ciasteczek przyszłości” oraz poczęstunek przygotowany przez dzieci z GCK.

Serdecznie zapraszamy!

pobierzdo góry do góry

mapa aktyawnych organizacji pozarzšdowych
sieć
szlak stefana szyllera


więcej: Partnerskie Mazowsze LGDenrd
ksow

więcej: polecane strony


LEADER

NASZE GMINY:

gmina jedlinsk gmina przysucha gmina przytyk gmina wieniawa gmina wolanów gmina zakrzew

Partnerzy / Partners LGD

dziedzictwo i rozwój patrnerzy lgd
ksow patrnerzy lgd
puszcza kozienicka partnerzy lgd
lgd ziemi siedleckiej
MAS Jablunkovsko
partnerzy lgd razem dla radomki
moves partnerzy lgd razem dla radomki
sao radomka
zwiazek gmin radomka

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Strona internetowa Stowarzyszenia LGD "Razem dla Radomki" współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”; w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.