finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

Stanisław Lessel

ur. 1 lutego 1808 r., zm. 4 stycznia 1888 r.
żołnierz, administrator, mecenas sztuk pięknych i działacz społeczny

Urodzony w Warszawie 1 lutego 1808 r. jako syn Fryderyka Alberta, znanego budowniczego i matki Stanisławy Chrystianny Loeppige – córki pułkownika napoleońskiego Jerzego Grzegorza Loeppiege.

Stanisław Lessel poświęcił się służbie wojskowej. Brał udział w powstaniu listopadowym i za zasługi bojowe został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Po upadku powstania wyemigrował do Drezna. Ożenił się z Wiktorią Lafontaine. Urodził im się syn Emil. Po ogłoszeniu amnestii powrócił do kraju , natomiast żona z synem zostali w Saksonii.

W kraju objął administrację zakładów metalowych w Drzewicy. Kiedy jego szwagier dr Adam Helbich kupił majątek Konary, wziął w dzierżawę te dobra. Konary – położone nad Radomką, wiele zawdzięczają Lesselowi. Za jego administracji został zbudowany młyn ,,angielski”. Wzniesiono także liczne budynki gospodarcze z wapna i cegły, które były wypalane na miejscu. W 1864 raku Lessel oddał administrację Konar swojemu siostrzeńcowi Adamowi Helbichowi i przeniósł się do Radomia, osiedlając się w nabytej posiadłości położonej na Zamłyniu.

W tym ostatnim okresie swojego życia zajął się aktywną działalnością społeczną. Został kuratorem szpitala Św. Kazimierza, pozostając na tym stanowisku aż do śmierci. Jako działacz m.in. Towarzystwa Dobroczynnego nie obawiał się angażować w przedsięwzięcia, jakie uznawał za słuszne i pożyteczne. Lessel pomagał i opiekował się początkującymi malarzami, m.in. Zarębskim i radomianinem Kędzierskim.

Zmarł 4 stycznia 1888 r. w Radomiu. Umierając pozostawił 1000 rubli srebrem na rzecz bidnych wychodzących ze szpitala. W kaplicy szpitalnej został wmurowana pamiątkowa tablica z jego epitafium, która zachowała się do naszych czasów.

 

Stanisław Lessel

Zdjęcie: Tablica Stanisława Lessela – jedna z ośmiu tablic pamiątkowych w holu głównym szpitala przy ul. A. Tochtermana.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content