finansowanie

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Razem dla Radomki” w tym realizacji działań Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” – działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Planowany wynik operacji: osiągnięcie zaplanowanych z Lokalnej Strategii Rozwoju „Razem dla Radomki” na lata 2016-2023 wskaźników w zakresie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.

logo razem dla radomki
atrakcje regionuAtrakcje regionu
ATRAKCJE REGIONUMorze Domaniowskie
Muzeum im. W. Gombrowicza
więcej >
nasze inicjatywyNasze inicjatywy
NASZE INICJATYWYJarmark Ludowy w Bieniędzicach
Dni Kolbergowskie
więcej >
PROJEKTY LGDProjekty LGD
PROJEKTY LGDPMMT
Zderzenie pokoleń
więcej >
PROJEKTY LGDProdukty Tradycyjne
PRODUKTY TRADYCYJNEPapryka Przytycka
Salceson Wizytowy
więcej >
ankieta
centrum aktywności lokalnej
nasze wydawnictwa

Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania
„Razem dla Radomki”
tel/fax: (48) 38 58 996
tel. kom.: +48 572 361 068 zarzad@razemdlaradomki.pl

Zapisz się do newslettera

Sławni ludzie

warto zobaczyć: Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Witold Gombrowicz

Jan Chrzciciel Kloczkowski

ur. 16 czerwca 1812 r., zm.11 kwietnia 1884 r.
duchowny, etnograf, regionalista

Urodził się 16 czerwca 1812 r., w Piastowie k/Radomia w rodzinie miejscowego ogrodnika dworskiego. Najpierw uczył się w domu a później uczęszczał razem z dziećmi dziedzica Piastowa do szkoły dominikanów w Warszawie.

Gdy przyszedł zryw listopadowy w 1830 r. zaciągnął się do 12 pułku piechoty województwa sandomierskiego. Dwa lata później uczęszczał do sandomierskiego seminarium diecezjalnego. W 1836 r. jako młody ksiądz powraca w Radomskie. Zostaje skierowany do parafii w Jedlińsku, gdzie proboszczem był ks. Józef Gacki – były profesor seminarium duchownego, uczony i historyk – regionalista. Właśnie ks. Gacki zaszczepił Kloczkowskiemu zainteresowania historią i etnografią. W 1839 r. zostaje mianowany proboszczem w Jedlińsku. Z tą miejscowością związał całe swoje życie. Cieszył się ogromnym szacunkiem wśród mieszkańców powiatu radomskiego i wybrany został do rady tegoż powiatu. Kiedy w 1854 r. nastąpił nieurodzaj, ks. Kloczkowski zorganizował zbiórkę pieniężną wśród zamożnych mieszczan. Prowadził także działalność antyalkoholową. Dzięki jego działalności rozminęło się w Jedlińsku szkolnictwo oraz sądownictwo i ogrodnictwo.

Ks. Kloczkowski był dziejopisem Jedlińska. W historii tej małej miejscowości interesowało go wszystko. Dzięki jego pracy dysponujemy opisem ,,Ścięcia Śmierci” – widowiska obrzędowego urządzanego we wtorek zapustny poprzedzający środę popielcową w Jedlińsku. Swój opis po raz pierwszy opublikował w warszawskiej ,,Gazecie Codziennej”, co przyczyniło się do popularyzacji tego obrzędu ludowego. Kloczkowski także spisał i do druku przekazała relację ,,Pielgrzymki do Ziemi Świętej odbytej przez Frąckiewicza, obywatela miasta Jedlińska w roku 1867″.

Ks. Kloczkowski zmarł 11 kwietnia 1884 r. i pochowany został na cmentarzu w Jedlińsku.

Partnerskie Mazowieckie LGD

Ważne linki:

program leader
rural

więcej: polecane strony

kalendarz 2024
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki Facebook
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki YouTube
NASZE STRONY
Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Mazowiecka Sieć
Skip to content